Köy yumurtası hilesine son!

Yumurtaya "organik" ya da "serbest gezen tavuk" gibi yetiştirme metodunun damgalanması uygulaması pazartesi gününden itibaren zorunlu olacak.

Köy yumurtası hilesine son!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, 2014 yılında Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'nde yaptığı değişiklikle doğrudan insan tüketimine veya gıda sanayisinin kullanımına sunulan "A sınıfı" yumurtalar için damgalanma şartı getirildi.

Yumurtaların işletme ve kümes numarası yumurta kabuğuna damgalanmaya başlandı.

Yumurta etiketlerinde yer alan "organik yumurta", "köy yumurtası", "doğal yumurta", "serbest gezen tavuk yumurtası" gibi farklı sözler hem tüketiciyi yanıltıyor hem de üreticiler arasında haksız rekabete yol açıyor.

DAMGA ZORUNLULUĞU

Üretici ve tüketicilerden çok sayıda şikayet gelmesi üzerine harekete geçen Bakanlık, 24 Kasım 2017'deki tebliğ değişikliğiyle "yetiştirme metodu kodu"nun işletme ve kümes numarasıyla birlikte yumurta kabuğuna damgalanması zorunluluğunu getirdi. Böylece, AB uygulamalarına da uyum sağlandı.

İşletmeler açısından tanınan geçiş süreci 16 Nisan'da dolacak. Pazartesi gününden itibaren market raflarında yer alacak yumurtalarda yetiştirme metodu kodu yer alacak.

Uygulama göre, "A sınıfı" yumurtada yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası kolayca görülebilir, okunaklı ve en az 2 milimetre yükseklikte olacak şekilde yumurta kabuğuna damgalanacak.

KODLARIN ANLAMLARI

Yumurta yetiştiriciliği 4 grup altında toplanırken, yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne belirlenen rakamlarla kodlanacak.

Buna göre, "0" kodu organik yetiştiricilik, "1" kodu free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik, "2" kodu kümeste kafessiz yetiştiricilik, "3" kodu da kafesli yetiştiricilik için verilecek.

Örneğin, Ankara'da organik yumurta yetiştiriciliği yapan bir işletme için "0TR060000060000-01" damgası basılacak.

Pazartesi gününden itibaren, yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası yazılmamış "A sınıfı" yumurtalar toptan veya perakende olarak satışa sunulamayacak. Tüketicileri bilgilendirme adına yetiştirme metodu kodu, yumurtanın etiket bilgilerinde "0: Organik yetiştiricilik" şeklinde açıklanacak.

DENETİMLER BAŞLIYOR

Uygulamanın başlamasıyla tüketiciler, aldıkları yumurtanın yetiştirme metodu hakkında çok açık bilgi sahibi olacak.

Bakanlık yetkilileri, pazartesi gününden itibaren bu kapsamda denetimler yapacak. İşletmelerin yanı sıra marketlere de denetime gidilecek. Bakanlıkça, market raflarındaki yumurtaların kodlarına ve işletmelerdeki yetiştirme koşullarına bakılarak, kod numarasıyla uyum aranacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Burası Türkiye; mühürsüz yumurta yasak fakat mühürsüz oy geçerli.
AT ETİ EŞEK ETİ DOMUZ ETİNİ SERBEST BIRAKAN DİNDAR AKP YE BAK NELER İLE UĞRAŞIYOR
denetim olmadığı sürece , bu kurallar bir işe yaramıyor ki.
ahanda buraya yazıyom...bu yumurtacılığında etiketlenmesininde sahtesi çıkar hiiiiiçç merak etmeyin...niye çünki yaptırım yok.halkın gıdasıyla halkın sağlığıyla oynayan sahtekarlara en ağır cezayı verecen bak bidaha yapıyorlarmı,,bak bakalım kim cesaret edecek. .. ama nerdeeee o babayiğit kanun koyucular ,,yasa çıkartıcılar..????????????????????????
gittt kaşaciyee 5 dakkada yatsın sanaa onunda hilesii varr nolacakk
burası müslüman türkiye denetim olsada kimseye bir şey olmaz verir rüşveti cebinede bi paket sigara yola devam
bu ne be. dunya. cogaldikca herseyin suyu cikti. kendi bokuyla beslenen tavuk da cikartin. kimseye muhtac olmasin. yeme de gerek yok. organik sonucta.
Tavuklar ingilizce free range kodla lanse edilirse tavsiyem manıdar ve anlamlıdır, falite geçer geçmez ben şahsen free range yumurta alıcem çünkü bu benim ingilizcemi geliştireceğine inanıyorum, hayde hep bireber çok çok happi ulalım ingilizcemizi free range yiyerek geliştirelim.
onada bir düzen buluruz nasıl olsa
O MÜHÜRÜN ÖYLE BİR SAHTESİNİ YAPARLAR Kİ...BESİ YUMURTALARINI KÖY YUMURTASI DİYE ALIRSIN
Et hileli sucuk hileli yumurta hileli tereyag bal peynir süt hileli onu bırak ictigin su hileli yazık bu millete ya günah be kardeşim tarım bakanı niye var göstermelik var sağlık bakanı niye var göstermelik var halkı milletini düşünen yok beton dikmeye devam ülkede yakında yaşanacak alanda bırakmayacak bu kütük akp
bunların hepsi belli bir zümreyi korumak herkesin köyde bikaç tavuğu vardır pazara gider satar şimdi işletmeci adı altında yandaşlar alıp satacak köylü artık pazarada gidemeyecek yakında duyarsınızzz
Bir kanun yapınca öncelikle kanuna karşı yaptırım cezası yüksek olmalı kanunu delmenin cezası daha yüksek olmalı herşeyden önemlisi kanun denetleyeni (polis Asker ) koruyacak kanun olmalı örn. arabada suç unsuru var ( uyuşturucu ) polis yada asker biliyor dur dedi durmadın kaçtın bir fırsatı buldun attın uyuşturucuyu cezan dur ihtarına uymamak 600 lira para cezası dursan 12 yıl hapis mantıksız kanun yapmayın üstelik polis araçları hurda almanlarda america da mercedec var maaşları ve kanunları polisten yana bizde tam tersi ama birgün herkes için polis ve adalet lazım
Diğer Haberler