FİNANS

Kredi masrafını geri isteyenlere şok!

Kredi masraflarını geri alabilmek için bankalara başvuranlara 30 liralık şok!

Kredi masrafını geri isteyenlere şok!

Bankalar kredi masraflarını alabilmek için bankalarda kuyruğa giren tüketicilerden aldıkları dilekçeye ek olarak elinde belgesi olmayanlardan da her bir döküm için 30-40 lira talep ediliyor.

Yargıtay kararlarına karşın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen uyanık bankalar bir de bu durumu kendi kârlarına kullanmaya başladı.Buna göre bankalar tüketiciden aldığını yine tüketiciden aldığı ile ödeyecek.

Yargıtay’ın dosya masrafına iade kararının ardından her türlü kredi kullanıcısının geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını geri alabileceğinin duyurulması tüketicileri harekete geçirdi, fakat bankalar bu durumu kendi kârlarına çevirdi.

Yargıtay kararının ardından bankalara dilekçe yağmaya başladı. Kredi masraflarını alabilmek için bankalara dilekçeye başvuranların Şikayet Portalı Şikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlere göre bankalar elinde belgesi olmayandan da her bir döküm için 30-40 lira talep ediliyor. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaşın bu haktan yararlanabileceği düşünülürse bankalar kendini kurtarmanın yolunu bulmuş.

İşte bu iddiaları kanıtlayan şikayetler şöyle:

“Geri Ödeme Makbuzu İçin Alınan Ücret İçin Dava Mı Açılacak”
“Müvekkillerim adına, kredi alırken banka tarafından kesilmiş olan masrafların dökümü ile bu tutarların iadesine ilişkin başvuru yaptığımda ekran görüntüsü, ekstre, döküm çıkartabilmemiz için 30 TL ücret almamız gerekiyor dendi. Bankanın müşteri hizmetlerini aradım istenen bu paranın yasal dayanağı nedir diye sormak için ama her aramamda yaklaşık 12 şer dakika beklememe rağmen kimseye ulaşamadım. Sorunun acilen çözülmesini rica ediyorum. neticede avukatım zaten iade olmaması halinde dava açacağım bu 30 lira  yi de mi dahil edeyim davaya yoksa ayrı bir dava mı açayım?”

Elinde Belgesi Olmayan Yandı!
“Yargıtay'ın kararlarını hiçe sayan bankalar bir de uyanıklığa başladı. Kredi masraflarını alabilmek için dilekçeye ek olarak geri ödeme makbuzu isteniyor. Kredi çektiğim bankanın şubesine gittim. Masrafların dökümanlarını istedim. Banka bu belgeyi vermek için 30 liraücret istedi. Elinde belgesi olmayanlar her bir döküm için bankalara 30-40 lira ödemek zorunda.”
 

Okuyucu Yorumları62 yorum
 • 3 Oy
  Bankacı haklı kardeşim.Hem belgeni saklama,hem de adamdan para almak için gereken evrakları ondan iste.:)ha..ha..ha..
 • 3 Oy
  Bizim Ülkemizdeki tersliklerden biride bu zaten. Madem yargı ve üst mahkemeler böyle bir karar veriyor o zaman niye tüm bankalar bu konuda kredi kullandırdıklarına karşı ödeme yükümlülüğü içine alınmıyor ? Herkes bu konuda niye başvuruda bulunacak. Zaten bankalarca tahsil edilen rakamlar bankalarda belli, herkesin hesabına iade etsinler ama yok vatandaş yokuşa sürülecekki hakkını alamasın.
 • 3 Oy
  Bir haksızlıgın daha onune gecıldı dıyerek ihl lere polislik yolu acan hukumet. butun haksızların onune gectıgını sanıyor herhalde buyurun. buraya da buyurun bakalım bankalara ulkenın gercek patronlarına sozunuz ne kadar gecebılıyor.
 • 3 Oy
  bunu yapacak olan bankalar belli, dandik bankalar.Bunlar bankacılık yapmak için değil vatandaşın cebinde olmayan ama vatandaşa borç verip kat kat faizini cebinden cımbızlamak.Önce faizini öde sabrın ve ömrün yeterse ana parayı.
 • 3 Oy
  30 lira istemiş yine iyi.ziraat bankasından bilgi isteme işlemi ile baş vurduğunuzda sizden tam 150 tl istiyor ve bu parayı 15 gün içinde yatırmanızı söylüyor.nedenmi bilg, edindi,rme kanunun yalan yanlış yapılması neden oluyor.burada ilgili masraflar kıytırık nedenlerle adamlara bu fırsatı veriyor
 • 1 Oy
  arkadaşlar günlerdir okuyoruz bu yazıları ama şu yargıtay kararını yayınlayan yok yoksa haber olsun diyemi okuyoruz. elinde yargıtay kararı olan varsa bu meil adresime atmalarını rica ediyorum
 • 1 Oy
  arkadaşlar bankalar iadeeıyor ama fişlemede yapıyor bilginiz olsun birdaha alışveriş vede kredı çekemıyomuşuz
 • 1 Oy
  arkadaşım neymiş dilekce avukat mavukat biz krediyi alırkaen avukat ilemi aldık yargıtay dosya masrafının haksız yere alındığını onaylamış ise krediyi çeken belli banka belli muhattab belli yargıtay bir karar daha versin desin ki hiç kayıtsız şartsız dosya masrafını kredi kullandırdığın müşterine öde bankalar bu iştende rant elde etmesin
 • 1 Oy
  nerede bu devlet yok
 • 1 Oy
  arkadaşalr düzen kurulmuş kendinizi yormayın
 • 1 Oy
  ya devlet nerde allah aşkına halkının yanında yok... bu banlkalara acil bişeyler yapsın! yoksa korkuyorlarmı?yargı karar vermiş insanları neden böyle uğraştırıyorlar.
 • 0 Oy
  bukadarda adiilik olmaz.banka değil soyguncular çetesi.halkı dolandırdıkları için,tutuklanmalılar.yasal değil yaptıkları
 • 0 Oy
  ziraat halk ve vakıfbank veriyormuşmuki?geçin bu ülkede kimse takmıyor yasayıda kanunuda.
 • 0 Oy
  bu uyanıklığı iş bankası yapıyor.5 eylülde kredi çektiğim iş bankası bursa şubesine gittim.dosya masrafı için ekstre istedim.benden 100 TL.istediler.nedenini sorduğumda belgeleri arşiden çıkaryorlarmış.10 ay önce çekilen kredinin belgesi nasıl arşivde olur.iş bankasından şu ana kadar dosya masrafı ile ilgili belge alabilen yoktur.dilekçe bile verseniz 100 lira yatırmadan dilekçenizi işleme almıyorlar.CHP bu işe el atmalı.çünkü en büyük hissedar.
 • 0 Oy
  devletin acizliğ
 • 2 Oy
  Arkadaşlar dilekçeyi kabul etmeyen bankaya iadeli taahütlü gönderin mecbur size bir cevap verecek. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız hesap özeti kısmından ekran görüntünüzü siz kendiniz alın ve hakem heyetine başvurun.. fazladan 30-40 TL daha ödemeyin. NOT: Hakem heyeti 1161TL lik alacağa kadar karar verir fazlası için Tüketici Mahkemesine gitmelisiniz.
 • 0 Oy
  BİLGİ EDİNME KANUNUNDAN YARARLANIN MASRAF ÖDEMEYİN
 • 0 Oy
  bddk kurumu ne işe yariyorki
 • 0 Oy
  olsun bakalım bide 30-40 lira için dava açar geri alırız ama hepsiniden fazlasıyla coluğundan cocuğundan çıkar işallah...
 • 0 Oy
  ben çektiğim beş kredi için bilim ve sanayi il müdürlükleri bünyesinde bulunan hakem heyetine başvurdum 5 nide kazandım.Hakem heyeti hesap özetinide kabul ediyor.Bankadan hesap özeti isterseniz ücret istemiyorlar ben öyle yaptım hepsinden hesap özeti aldım sonra kredi masraf bölümü renkli kalemle işaretleyip banka görevlisine onaylattım.Bir kuruş parada vermedim.
 • 0 Oy
  Bu tefecilerden kurtulmanın tek yolu illegal tefecileri kayıt altına alıp,serbest bankacılık yasası ile düzenlemek,tıp kı Döviz olayında olduğu gibi, Sayın Başbakan bu yasayı çıkartırsa vallahi büyük sevap alır.tabiki yapab ilirse
 • 0 Oy
  BU NASIL BİR KANUN YA YASALAŞTIRILMAMIŞ YASAL OLSA ZATEN HESABINIZA PARAYI GEÇİRMEK VEYA BORCUNUZDAN DÜŞMEK ZORUNDA OLURLAR. LAF EBELİĞİ YAPMASIN KİMSE MECLİSTEN YASA ÇIKSIN VATANDAŞIN ARTIK YORULACAK HALİ KALMADI.
 • 0 Oy
  bu işe devlet el atmalı
 • 0 Oy
  İşte AKP iktidarının yönettiği ülke. Hani adalet? Niye bu AKP iktidarın bu üçkağıtçılara sesi çıkmaz? Adalet sen neredesin, nerelerde kaldın? Sen de AKP nin Silivride esir aldıklarındanmısın yoksa?
 • 2 Oy
  bu işin tek ve basit çözümü iktidardan geçiyor.hükümet yargıtay kararlarına göre bankaların gereğini yapmasını sağlamalı.vatandaşla bankalaRI MAHKEME KAPILARINDA SÜRÜNDÜRMENİN KİME NE FAYDASI VAR?KAÇ KİŞİ DAVA AÇMA BİLGİSİ VE OLANAĞINA SAHİP.İKTİDARLARIN GÖREVİ MİLLETİ BANKALARA SOYDURMAK DEĞİL VATANDAŞIN HAKLARINI KORUMAK OLMALIDIR.
 • 2 Oy
  geçen sene ev almak için kredi çektim 2.800 tl dosya masrafı kestiler.geçen günü gittim sormak için.hükümet yanlış bilgilendiriyor dedi bana ozman sen bilgilendir beni dedim.bana farklı şey anlattı.bu kararı veren kimse çıksın kendi açıklasın diyolar.diger bankalar vermeye başlamış dedik.öyle bişey yok dedi.çıkardım birbaşka bankadan geri alınmış paranın makbuzunu gösterince hiç bişey söyleyemedi.yani.saglam bi avukat bırak dosya masrafını sigorta paranı bile geri alır.bence kimse korkmasın yazın dilekçeyi verin avukata bakın nasıl veriyolar nasıl arıyolar sizi gelin alın paranızı diye.
 • 0 Oy
  Dosya Masrafı adı altında alınan paralar yalnızca KONUT KREDİSİ kullananlar için İADEsi söz konusudur diğer kredilerin hiçbiri için geçerli değildir. Boşuna para yatırıp yararlanamayacağınız krediler için uğraşmayın....
 • 2 Oy
  Ya şimdi bankalar başka yolara baş vuruyorlar. Kredi kartı borcunu ödedim bankadan borcum olmadığına dair yazı istedim yazıyı artık ücret karşılığı veriyoruz dediler.Bir yerden veriyor bir yerden alıyorlar..
 • 0 Oy
  bu ekstreleri banka şubeleride veriyormu? yoksa sadece dilekçe şartı ile genel müdürlükler mi?
 • 0 Oy
  Bu ülkedeki bankalar acab bankacılık mı yapıyor yoksa yasaların ardına sığınıp TEFECİLİK mi yapıyor,önce bunu ortaya koyalım.Bence bankacılık la ilgileri yok,müşteriye hizmet etmek ne demek,amaç onu nasıl daha çok soyarım.
 • 1 Oy
  NİYE BANKALARA GİDİYORSUNUZ Kİ... TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE GİDİN ONLAR SORUNU ÇÖZÜYORLAR. BEN ÖYLE YAPIYORUM
 • 1 Oy
  allah belanızı versin bankalar
 • 1 Oy
  kardeşim adı üstünde resmi tefeci avanta para verirlermi hiç hiç boşuna müracaat etmeyin aldığınızı yine aynı bankaya başka masraf olarak geri ödeyeceksiniz.
 • 1 Oy
  DEMEKKİ OSMANLI İMPARATORLUĞU BÖYLE TEFECİ .UTANMAZ .HAK HUKUK TANIMAZ BANKA VE BANKACI DENEN SOYGUNCULAR YÜZÜNDEN BATMIŞ BUNU ŞİMDİ DAHA İYİ İDRAK EDİYOR İNSAN.HÜKÜMET BU KADAR OY ALMASINA RAĞMEN NEDEN BU TÜR FAALİYETTE BULUNANLARI HİZAYA GETİREMEZ ACABA
 • 1 Oy
  TEFECİLERE BU İMKANI KİM SAGLIYOR AKŞAMLARI TELEVİZYONA BAKIN OKUL KEREDİSİ BAYRAM KREDİSİ TEFEKREDİ BAŞKA REKLAM YOK.. İCRA DAİRELERİ İCRA AVUKATLARI TRİLYONER OLDU..
 • 1 Oy
  BU 30 LİRAYI VERİNCE MASRAFLARIMIZI GERİ KESİN ALABİLSEK , BU KADARI DA Bİ ŞEYDİR DİYCEM ÇÜNKİ 2 KREDİ ÇEKTİM GİDEN MASRAFI DÜŞÜNÜRSEK
 • 1 Oy
  bankalar birer modern eşkiya olmuş.
 • 1 Oy
  Dilekçenizde belirtmiş olduğunuz kredinize ait dosya masrafı itirazınız ile ilgili olarak, alınan ücret ve masraflar, Bankamızca tek taraflı olarak gerçekleştirilen bir işlem olmayıp, şahsınız ile Bankamız arasında imzalanmış olan Kredi Sözleşmeleri kapsamında üstlendiğiniz bir yükümlülüğün yerine getirilmesini teminen yapılmış olduğundan, talebinize olumlu yanıt veremediğimizi bildiririz.Vakıfb dedi
 • 1 Oy
  bugün gittim ykb sına . 3 kredim vardı on yıl içerisinde çektiğim banka çalışanlarına tşk ederim.çok yakından ilgilendiler ücret talep etmediler hatta dilekçeyi nasıl yazacağım konusunda yardımcı oldular. her banka aynı değil demekki.sonuçta orda çalışanlarda insan ve onlarda kredi çekmişler inşallah biz de alırız masrafları dediler. gerçekten tşk ediyorum kendilerine...
 • 1 Oy
  arkadaslar tek bir çözüm var. Bu şekilde davranan bankaları protesto edelim. Bende yolladım o dılekçeden ama benim elimde bankanın vermıs oldugu dokumanlar var. ama ben bana bu sekılde yaklasılırsa o benka ıle ılıskımı kesecegım tum kredı kartlarımı hesaplarımı kapatacım sızde boyle yapın. Unutmayın Bankalarda bize Muhtaç. En önemlisi Güç Bizim Elimizde.
 • 0 Oy
  Kart-Kredi-Vs Bankasal hesaplarını kapatabilmen için elinde birikimin varsa durma hemen kapat....Borç Yiyen kesesinden yer misali !! Bankaların eline düşen kişilerde o dediğimiz birikim zaten yok olsa ne işimiz var oralarda !! Mecbur Kaldıkki ellerine düşüldü...Şimdi söylermisin güç kimin elinde ! ?
 • 9 Oy
  işine gelmeyen kredi almayacak bende dahil mecbursak da bir bedeli olacaktır.yeri geliyor en yakınımızdan dahi borç alamıyoruz bankaya gidip alıyoruz ödeyemezsek faizini ödüyoruz en azından olur olmaz yerde rezil etmiyor
 • 3 Oy
  arkadaşım olaya nasıl baktığına bağlı, ben konut kredisi olarak 120,000 tl kredi çektim, geri ödemem 210,000 tl buna bir itirazımız yok, zaten ben 90,000 tl faizi kabul ettim, üstüne birde çeşitli adlar altında masraf almanın mantığı nedir? ben masraf olarak yapılandırma dahil 6300 tl ödedim, insaf yani elinize düştük diye sonuna kadar geçirecek misiniz tarifeyi...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın