Kredi masrafını geri isteyenlere şok!

Kredi masraflarını geri alabilmek için bankalara başvuranlara 30 liralık şok!

Kredi masrafını geri isteyenlere şok!

Bankalar kredi masraflarını alabilmek için bankalarda kuyruğa giren tüketicilerden aldıkları dilekçeye ek olarak elinde belgesi olmayanlardan da her bir döküm için 30-40 lira talep ediliyor.

Yargıtay kararlarına karşın kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında aldığı paraları geri ödemeyen uyanık bankalar bir de bu durumu kendi kârlarına kullanmaya başladı.Buna göre bankalar tüketiciden aldığını yine tüketiciden aldığı ile ödeyecek.

Yargıtay’ın dosya masrafına iade kararının ardından her türlü kredi kullanıcısının geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını geri alabileceğinin duyurulması tüketicileri harekete geçirdi, fakat bankalar bu durumu kendi kârlarına çevirdi.

Yargıtay kararının ardından bankalara dilekçe yağmaya başladı. Kredi masraflarını alabilmek için bankalara dilekçeye başvuranların Şikayet Portalı Şikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlere göre bankalar elinde belgesi olmayandan da her bir döküm için 30-40 lira talep ediliyor. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaşın bu haktan yararlanabileceği düşünülürse bankalar kendini kurtarmanın yolunu bulmuş.

İşte bu iddiaları kanıtlayan şikayetler şöyle:

“Geri Ödeme Makbuzu İçin Alınan Ücret İçin Dava Mı Açılacak”
“Müvekkillerim adına, kredi alırken banka tarafından kesilmiş olan masrafların dökümü ile bu tutarların iadesine ilişkin başvuru yaptığımda ekran görüntüsü, ekstre, döküm çıkartabilmemiz için 30 TL ücret almamız gerekiyor dendi. Bankanın müşteri hizmetlerini aradım istenen bu paranın yasal dayanağı nedir diye sormak için ama her aramamda yaklaşık 12 şer dakika beklememe rağmen kimseye ulaşamadım. Sorunun acilen çözülmesini rica ediyorum. neticede avukatım zaten iade olmaması halinde dava açacağım bu 30 lira yi de mi dahil edeyim davaya yoksa ayrı bir dava mı açayım?”

Elinde Belgesi Olmayan Yandı!
“Yargıtay'ın kararlarını hiçe sayan bankalar bir de uyanıklığa başladı. Kredi masraflarını alabilmek için dilekçeye ek olarak geri ödeme makbuzu isteniyor. Kredi çektiğim bankanın şubesine gittim. Masrafların dökümanlarını istedim. Banka bu belgeyi vermek için 30 liraücret istedi. Elinde belgesi olmayanlar her bir döküm için bankalara 30-40 lira ödemek zorunda.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
ya bu memlekette hersey saçmalık eğer böyle bir iade söz konusu iese devlet müdahale etsin bu ise sorgusuz sualsiz iade ettisin vatandaşın parasını borcun oldumu devletin tüm yasalarını kullanıyorlarsa devletin yasası bu is yanlış diyorsa devlet buna müdale etip bunların ipini çekmesi lazım vereckisin diye tüm yasal yolları vatandası adına kullanması gerekir diye düşünüyorum
karşımızdaki bir banka olduğu kadar aynı zamanda da bir ÇİYAN.adamın kanını emer bunlar...devlet bankalar için çalıştığı kadar vatandaş için çalışsa zaten bunlar olmaz.
işine gelmeyen kredi almayacak bende dahil mecbursak da bir bedeli olacaktır.yeri geliyor en yakınımızdan dahi borç alamıyoruz bankaya gidip alıyoruz ödeyemezsek faizini ödüyoruz en azından olur olmaz yerde rezil etmiyor
arkadaşım olaya nasıl baktığına bağlı, ben konut kredisi olarak 120,000 tl kredi çektim, geri ödemem 210,000 tl buna bir itirazımız yok, zaten ben 90,000 tl faizi kabul ettim, üstüne birde çeşitli adlar altında masraf almanın mantığı nedir? ben masraf olarak yapılandırma dahil 6300 tl ödedim, insaf yani elinize düştük diye sonuna kadar geçirecek misiniz tarifeyi...
Bankaların telefonla müşteri hizmetleri servisi çöüzmsüzlük servisidir. Bankaya gidersiniz size müşteri hizmetleri ile görüşün derler, müşteri hizmetleride şubenize mücaraat edin der. Sonuç olarak iki nokta arasında gide gele hiç bir yere varamazsınız.
Devlet vatandaşını bu tefecilerden koruyamıyor malesef....
bankaların bu paraları vatandaştan haksız yere almışsa ozaman başvurular yapılmadan devlet bu başvuruları kendi vatandaşını korumak adına geri tahsisine hükmetmeli vede bankalar bu paraları herkezin tc numarasına yatırmalıdır. doğrusuda budur. hak haklıya teklim edilmelidir.
isveç norveç finlandiya danimarka almanya isviçre ve hatta tailand çin ne olsa yaparım abi beni kabul edin ülkenize yeter ki kurtulayım şu bankalardan
YAHU NEDİR ŞU BANKALARIN YÜZSÜZLÜĞÜ YETER ARTIK EYYY HÜKÜMET BİTİR ARTIK ŞU ÇİNGENELİĞİ BENCE ÇIKART ŞU KANUNLARI DÜZENLE ŞU İŞLER DİZE GETİR TÜM BU TÜR YAMYAM DAVRANAN HER KURUMU HER KİŞİYİ NE VARSA DÜZENLE ARTIK 2012 TÜRKİYE'SİNE YAKIŞMIYOR BU TABLO BENCE.
BU BANKACILARIY AKALAYIP HİÇ ACIMADAN DİKMEK LAZIM
niye avukatla falan uğraşalım ki bu bankalar devletin verdiği kararı kazımıyomu devletin olaya biran önce el atıp olayı bütmeden kapatması lazım milyonlarca çıkarcı insan bu işten rant sağlayacan vatandaşın alacağı üç kuruşuda avukat alırsa ne anladım ben bu işten mademki karar onandı devletin arkasında durup bu kararı yaptırıma gitmesi gerkli diye düşünüyorum
MYNET BU KABERI YAPTINIZ GITTIM VE ALDIGIM YANIT RESMI GAZETEDE YAYIMLANMASI VE HER BANKANIN ŞUBELRINE ÖDEME EMRI VERMESI YA DA BIZIM MAHKEMEYE BAŞVURMAMIZ GEREKIYORMUS
Vakıfbank'ın benim dilekçeme verdiği cevapta; Sözleşmeler tek taraflı değildir, müşteri ile bankamız arasında imzalanmaktadır.... vs yazıyor. Ancak görmezden gelinen bir durum var; Bizler zor zamanımızda bu krediyi almak zorunda bırakıldık. Bu zor durumumuzdan istifade edip bu masrafı bize dayattınız. Bu fırsatçılıktır ! Evinizde kapınıza dayanan ve sizden 150 tl isteyen tanımadığınız birine bir anda 150 tl verir misiniz? Biz size neden verdik peki? Mecbur olduğumuzdan... kapınıza dayanan kişi sizi mecbur etseydi ona istediği parayı verirdiniz. Bir de şöyle bakınız; Sizi kolunuzdan tutup işlem
Bankacı haklı kardeşim.Hem belgeni saklama,hem de adamdan para almak için gereken evrakları ondan iste.:)ha..ha..ha..
Bizim Ülkemizdeki tersliklerden biride bu zaten. Madem yargı ve üst mahkemeler böyle bir karar veriyor o zaman niye tüm bankalar bu konuda kredi kullandırdıklarına karşı ödeme yükümlülüğü içine alınmıyor ? Herkes bu konuda niye başvuruda bulunacak. Zaten bankalarca tahsil edilen rakamlar bankalarda belli, herkesin hesabına iade etsinler ama yok vatandaş yokuşa sürülecekki hakkını alamasın.
Bir haksızlıgın daha onune gecıldı dıyerek ihl lere polislik yolu acan hukumet. butun haksızların onune gectıgını sanıyor herhalde buyurun. buraya da buyurun bakalım bankalara ulkenın gercek patronlarına sozunuz ne kadar gecebılıyor.
bunu yapacak olan bankalar belli, dandik bankalar.Bunlar bankacılık yapmak için değil vatandaşın cebinde olmayan ama vatandaşa borç verip kat kat faizini cebinden cımbızlamak.Önce faizini öde sabrın ve ömrün yeterse ana parayı.
30 lira istemiş yine iyi.ziraat bankasından bilgi isteme işlemi ile baş vurduğunuzda sizden tam 150 tl istiyor ve bu parayı 15 gün içinde yatırmanızı söylüyor.nedenmi bilg, edindi,rme kanunun yalan yanlış yapılması neden oluyor.burada ilgili masraflar kıytırık nedenlerle adamlara bu fırsatı veriyor
gelen soyuyo giden soyuyo zağten.
Arkadaşlar dilekçeyi kabul etmeyen bankaya iadeli taahütlü gönderin mecbur size bir cevap verecek. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız hesap özeti kısmından ekran görüntünüzü siz kendiniz alın ve hakem heyetine başvurun.. fazladan 30-40 TL daha ödemeyin. NOT: Hakem heyeti 1161TL lik alacağa kadar karar verir fazlası için Tüketici Mahkemesine gitmelisiniz.
bu işin tek ve basit çözümü iktidardan geçiyor.hükümet yargıtay kararlarına göre bankaların gereğini yapmasını sağlamalı.vatandaşla bankalaRI MAHKEME KAPILARINDA SÜRÜNDÜRMENİN KİME NE FAYDASI VAR?KAÇ KİŞİ DAVA AÇMA BİLGİSİ VE OLANAĞINA SAHİP.İKTİDARLARIN GÖREVİ MİLLETİ BANKALARA SOYDURMAK DEĞİL VATANDAŞIN HAKLARINI KORUMAK OLMALIDIR.
Ne belgesi? banka kredi için yalnızca banka geri ödeme planı ve parayı kesip kırpıp vezneden verir. Kim ne belgesi almış şimdiye kadar?
geçen sene ev almak için kredi çektim 2.800 tl dosya masrafı kestiler.geçen günü gittim sormak için.hükümet yanlış bilgilendiriyor dedi bana ozman sen bilgilendir beni dedim.bana farklı şey anlattı.bu kararı veren kimse çıksın kendi açıklasın diyolar.diger bankalar vermeye başlamış dedik.öyle bişey yok dedi.çıkardım birbaşka bankadan geri alınmış paranın makbuzunu gösterince hiç bişey söyleyemedi.yani.saglam bi avukat bırak dosya masrafını sigorta paranı bile geri alır.bence kimse korkmasın yazın dilekçeyi verin avukata bakın nasıl veriyolar nasıl arıyolar sizi gelin alın paranızı diye.
Ya şimdi bankalar başka yolara baş vuruyorlar. Kredi kartı borcunu ödedim bankadan borcum olmadığına dair yazı istedim yazıyı artık ücret karşılığı veriyoruz dediler.Bir yerden veriyor bir yerden alıyorlar..
BDDK. VE BANKALARDAN ŞİKAYETCİYİM. SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM.VATANDAŞI SOYANLARDAN VE SOYDURANLARDAN HESAP SORUN LÜTFEN.
Acaba önce bu Hükümete oy verenlerden mi hesap sorulmalı?
vatandaşının hakkını koruyamayan devlet idarecileri yani oy vererek seçtiğimiz insanlar merak ediyorum ne iş yaparlar resmen vatandaşlar gasp ediliyor sözde yasa koyucu kanun yapıyor yazık be vicdansız adamlar hiç bir dönem bankalar bu kadar vahşi şekilde insanları soymadı amerikada yapsalar adamın kalan yaşamı cezaevinde geçer,vatandaş iflas ederse sizde biterseniz anlayana artık.
NİYE BANKALARA GİDİYORSUNUZ Kİ... TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE GİDİN ONLAR SORUNU ÇÖZÜYORLAR. BEN ÖYLE YAPIYORUM
allah belanızı versin bankalar
kardeşim adı üstünde resmi tefeci avanta para verirlermi hiç hiç boşuna müracaat etmeyin aldığınızı yine aynı bankaya başka masraf olarak geri ödeyeceksiniz.
Türkiye cumhuriyeti vatandaşları,uyumayın,zaten devleti yönetenlerce bu durmlara bilerek atilmadıkmı?ortadirek ve diğerleri.Hatırlayın kredi kartı vermek için tezgah açılmadımı caddelerde sokaklarda?hazırmıydık kredi kartı kullanmaya o yıllarda hiç bir kısıtlama olmadan o banka benim kartımı kullan,bu banka benim kartımı kullan yarışa girdiler.o dönemde bankalara siz ne yapıyorsunuz? diye soran oldumu bizim devlet yöneticilerimiz tarafından. o günlerde onlar bu günleri görüyordu zaten.işi kart bocunu ödeyemeyen başvur krediye 5 dakikada kreedide tamam ondan sonra,,10-20 zengin banka milyon aç
devlet bir şeyler yapsın diyenlere cevabım devlet bankaları en fahiş faizi uyguluyorlar, dosya masrafını devlet bankaları almasaydı, özel bankalarda almazdı, devlet bankaları hala dosya masrafı adı altında üzret alıyor. devlet bankalarının görevi özel bankaların piyasadaki tekel yaklaşımlı uygulamalarını engelemektir. ama aksine özel bankaların ekmeğine yağ sürecek uygulamalara devam ediyor. hatta öncülük bile ediyor.
valla yazık vatandaş olarak halimize vatandaşı koruyacak hiç kimse yok ülke de
DEMEKKİ OSMANLI İMPARATORLUĞU BÖYLE TEFECİ .UTANMAZ .HAK HUKUK TANIMAZ BANKA VE BANKACI DENEN SOYGUNCULAR YÜZÜNDEN BATMIŞ BUNU ŞİMDİ DAHA İYİ İDRAK EDİYOR İNSAN.HÜKÜMET BU KADAR OY ALMASINA RAĞMEN NEDEN BU TÜR FAALİYETTE BULUNANLARI HİZAYA GETİREMEZ ACABA
TEFECİLERE BU İMKANI KİM SAGLIYOR AKŞAMLARI TELEVİZYONA BAKIN OKUL KEREDİSİ BAYRAM KREDİSİ TEFEKREDİ BAŞKA REKLAM YOK.. İCRA DAİRELERİ İCRA AVUKATLARI TRİLYONER OLDU..
BU 30 LİRAYI VERİNCE MASRAFLARIMIZI GERİ KESİN ALABİLSEK , BU KADARI DA Bİ ŞEYDİR DİYCEM ÇÜNKİ 2 KREDİ ÇEKTİM GİDEN MASRAFI DÜŞÜNÜRSEK
bankalar birer modern eşkiya olmuş.
Dilekçenizde belirtmiş olduğunuz kredinize ait dosya masrafı itirazınız ile ilgili olarak, alınan ücret ve masraflar, Bankamızca tek taraflı olarak gerçekleştirilen bir işlem olmayıp, şahsınız ile Bankamız arasında imzalanmış olan Kredi Sözleşmeleri kapsamında üstlendiğiniz bir yükümlülüğün yerine getirilmesini teminen yapılmış olduğundan, talebinize olumlu yanıt veremediğimizi bildiririz.Vakıfb dedi
bugün gittim ykb sına . 3 kredim vardı on yıl içerisinde çektiğim banka çalışanlarına tşk ederim.çok yakından ilgilendiler ücret talep etmediler hatta dilekçeyi nasıl yazacağım konusunda yardımcı oldular. her banka aynı değil demekki.sonuçta orda çalışanlarda insan ve onlarda kredi çekmişler inşallah biz de alırız masrafları dediler. gerçekten tşk ediyorum kendilerine...
arkadaşlar günlerdir okuyoruz bu yazıları ama şu yargıtay kararını yayınlayan yok yoksa haber olsun diyemi okuyoruz. elinde yargıtay kararı olan varsa bu meil adresime atmalarını rica ediyorum
arkadaşlar bankalar iadeeıyor ama fişlemede yapıyor bilginiz olsun birdaha alışveriş vede kredı çekemıyomuşuz
arkadaslar tek bir çözüm var. Bu şekilde davranan bankaları protesto edelim. Bende yolladım o dılekçeden ama benim elimde bankanın vermıs oldugu dokumanlar var. ama ben bana bu sekılde yaklasılırsa o benka ıle ılıskımı kesecegım tum kredı kartlarımı hesaplarımı kapatacım sızde boyle yapın. Unutmayın Bankalarda bize Muhtaç. En önemlisi Güç Bizim Elimizde.
Kart-Kredi-Vs Bankasal hesaplarını kapatabilmen için elinde birikimin varsa durma hemen kapat....Borç Yiyen kesesinden yer misali !! Bankaların eline düşen kişilerde o dediğimiz birikim zaten yok olsa ne işimiz var oralarda !! Mecbur Kaldıkki ellerine düşüldü...Şimdi söylermisin güç kimin elinde ! ?
arkadaşım neymiş dilekce avukat mavukat biz krediyi alırkaen avukat ilemi aldık yargıtay dosya masrafının haksız yere alındığını onaylamış ise krediyi çeken belli banka belli muhattab belli yargıtay bir karar daha versin desin ki hiç kayıtsız şartsız dosya masrafını kredi kullandırdığın müşterine öde bankalar bu iştende rant elde etmesin
nerede bu devlet yok
Diğer Haberler