FİNANS

Mart ayında altın yatırımcısına kaybettirdi, dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 Mart dönemi Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’nı açıkladı. Buna göre, en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 4,11, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 7,25 oranlarıyla dolarda gerçekleşti.

Mart ayında altın yatırımcısına kaybettirdi, dolar kazandırdı

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından euro yüzde 2,40 oranında kazandırırken, külçe altın yüzde 1,29, mevduat faizi (brüt) yüzde 2,78, BIST 100 endeksi yüzde 6,26 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 7,26 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde euro yüzde 5,49, külçe altın yüzde 1,69 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 0,16 oranlarında kazandırırken; BIST 100 endeksi yüzde 3,43 ve DİBS yüzde 4,46 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

ALTIN YATIRIMCISINA KAYBETTİRDİ

BIST 100 endeksi, üç aylık değerlendirmede; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,56 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlarken; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 0,75 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir.

Üç aylık dönemde, külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,70, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre BIST 100 endeksi; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 13,24, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 23,21 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracı oldu.

Aynı dönemde külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 23,93, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17,23 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri BIST 100 endeksinde gerçekleşti
Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 endeksi; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,34, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 34,75 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.

(İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz Türk halkı böyle yalan dolanlara inanmıyor artık millet ay sonunu zor getiriyor yuh
Hiii içtiğiniz sigarayı bırakın devinizdeki telfonu sanki işadamımız gibi araba fiyatına satın almayın asgari ücretinizle zenginlerle yarışa gir.eyin ayın sonunu gayet rahat getirrsin
bu ülke 20 yıl önce de 30 yıl önce de ay sonunu getiremiyordu ki o zaman daha öyle pahalı kıyafet pahalı telefon alma dertleri yoktu çok şükür asgari ücretle birikim yapan dostumda var 5 bin maaş alıp 10 gün geçinemeyen dostlarımda var ...herkes neyin ne olduğunu iyi biliyor
altın hiç bir zaman kaybettirmedi, çok değil beş altı sene önce altın gramı 70 tl idi, şimdi ne kadar 500 tl, kaybettirmiş mi, pardon kaç kat artmış..
Geri Dön