Moody's Türkiye'nin not görünümünü 'Negatif'e çevirdi

18 Mart 2017 10:50
Moody's Türkiye'nin not görünümünü 'Negatif'e çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin not görünümünü 'Durağan'dan 'Negatif'e çevirdi. Ba1 olan kredi notunda ise değişiklik yapmadı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin kredi notu görünümünü ekonomik büyüme görünümünün zayıflaması, kurumların gücünü yitirmeye devam etmesi ve ülkenin iç ile dış mali yapısı üzerindeki baskıların artmasını gerekçe göstererek "durağan"dan "negatif"e indirdi. Ba1 olan kredi notunda ise değişiklik yapmadı.
 
Moody's tarafından dün gece yapılan açıklamada, en son geçen yıl Eylül ayından yapılan değerlendirmeden bu yana Türkiye'nin kredi notu üzerindeki baskıların somut olarak arttığı ifade edilerek, "Ekonomik büyümedeki yavaşlama sürdü... Yurtiçi güveni etkileyen devam etmekte olan siyasi ve jeopolitik gerilimin yanı sıra, TL'deki keskin değer kaybı ile yüksek enflasyona yol açan ve güçlenen dış baskılar büyümenin kısa vadede geçen yılki beklentilere kıyasla baskı altında kalmasına yol açacak" denildi.
 
Moody's yapısal ekonomik reformların hayata geçirilememesi halinde büyüme görünümünün uzun vadede ise tarihsel ortalamaların altında kalacağına dikkat çekti.
 
Hükümetin ekonomideki yavaşlamaya verdiği tepkiyi kısa vadeli canlanma yaratmaya odaklı olarak değerlendiren Moody's, "Alınan bu önlemlerin makroekonomik dengesizlikleri artırma ihtimali yarattığı gibi, ekonomik büyümeyi sınırlayan temel yapısal sorunlara karşılık vermede başarısız olduğunu düşünüyoruz" dedi.
 
Moody's Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından ortaya çıkan gergin siyasi ortamın tahminlerden daha uzun sürdüğünü ve 16 Nisan'daki anayasa referandumu sonrası hafiflemesinin öngörülmediğini belirterek, "Temmuz ayından bu yana hükümete muhalefetin çeşitli tiplerini azaltmak için atılan adımlar ülkenin yönetme kapasitesinin gücünü azalttı ve özel sektör güvenini zedeledi" dedi. Moody's bu gelişmelerin ekonomik büyüme üzerinde kısmen etkili olduğunu da belirtti.
 
Moody's Türkiye'nin kredi notuna temel desteği oluşturan güçlü kamu maliyesinin yavaşlayan ekonomik büyümeden "olumsuz" etkilendiğini belirtti. Kuruluş hükümetin ekonomideki yavaşlamayı gidermek için attığı sosyal güvenlik ve vergi ödemeleri ertelemesi ile maaş desteği gibi adımların yapısal sorunları ortadan kaldırmadığı ve hükümetin bu destekleri kaldırmakta zorlanacağı değerlendirmesinde bulundu.
 
Raporda, "Kamu harcamalarındaki artışın 2018'de artmaya devam edeceğini, mali açığın artarak ve tahvil faizlerinin yükselmeye devam ederek Türkiye'nin borç göstergelerinde olumsuz etkileri olacağını tahmin ediyoruz" denildi.
 
Moody's Türkiye'nin kredi notunun uzun zamandır değişmeyen zayıf noktası dış kırılganlıkların ise son aylarda arttığını belirtti. TL'deki keskin değer kaybına dikkat çeken Moody's sermaye girişlerinin ise aralıklarla cari açığı finanse etmekte yetersiz kaldığını belirterek Türkiye'nin dış kırılganlığının kullanılan kıyaslama kriterlerine göre benzer gelişmekte olan ülkelerin birkaç kat üzerinde olduğunu belirtti.
 
KREDİ NOTUNU AŞAĞI VE YUKARI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
 
Moody's Türkiye'nin kredi notunun bundan sonra izleyeceği yönün ise ülke ekonomisinin dış dengesizlikleri ve finansman gereksiniminin yüksek olması nedeniyle ödemeler dengesi üzerinde etkili faktörler tarafından sınırlı olduğuna bir kere daha dikkat çekti.
 
Raporda "Bu kırılganlıkların yapısal olarak azalması veya Türkiye'nin kurumsal yapısı ile rekabetçiliğini belirgin şekilde iyileşmesi" sonucu kredi notunun artırılabileceği belirtildi.
 
Moody's kredi notunun düşürülmesini gerektirebilecek faktörleri ise ekonomik büyümenin uzun süreli düşük seyretmesi, buna bağlı olarak kamunun mali gücünün zayıflaması ve olası bir ödemeler dengesi krizinin ortaya çıkması veya kurumların gücünün daha da azalması olarak özetledi.
 
Türkiye'deki siyasi riskin yurtiçi siyasi veya jeopolitik değişikler nedeniyle azalması sonucu kredi notu görünümünün istikrar kazanacağını belirten Moody's bu faktörlerin kredi notunu artırmak için yeterli olmayacağını belirtti.
 
Moody's kredi notunu destekleyen faktörleri ise Uluslararası Para Fonu tahminlerine göre yüzde 3.3 potansiyel büyümeye sahip ekonomi, kamunun borçlanma dışı gelirleri ve giderleri dengesi ve borçlanma göstergeleri olduğunu belirtti
 
 
TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTLARI:
 
 
 

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın