Motorin ve benzine yerli alternatif geliyor!

AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, dizel ve benzinli araçlar için daha çevreci, daha verimli, daha ucuz ve milli bir akaryakıt geliştirdi.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde çalışmalarına devam eden Faruk Durukan, “Gelişmekte olan değil, gelişmiş Türkiye” sloganıyla faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’de bir çok buluşa imza atan Durukan, son olarak dışa bağımlılık oranının yüksek olduğu akaryakıt sektöründe çalışmalar yaptı. Çalışmalar sonucunda geliştirilen iki cins akaryakıt hem dizel motorlar için hem de benzinli araçlar için kullanılabiliyor. Yeni geliştirilen yeni akaryakıt ile araçların emisyon değerlerinin yüzde 50 civarında azaldığını ifade eden Durukan, araçların performanlarında da önemli bir artış olduğunu söylüyor. Yerli imkanlar ile Türkiye’de geliştirilen ve üretilen yeni yakıt aynı zamanda fiyat oranıyla da benzeri ürünlerden daha ucuza mal edilebiliyor.

AW559061_02

Çalışma hakkında bilgi veren Faruk Durukan, “Bu elde ettiğimiz yeni bir yakıt türüdür. Bu mazota göre şu an yüzde elli daha tasarruflu olmakta. Dünyada bir ilktir. Çevre dostudur. Tam yanmayı sağladığı için havaya monoksit gazını bırakmıyor. Böylelikle yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Bu gün 6 lira gibi düşündüğümüz bir litre mazotu 3 liradan kullanabiliyorsunuz. Artı olarak tam yanmayı sağladığı için hava kirliliğinin de sonu olmuş oluyor. Bu çalışma için patent başvurularında da bulunduk. Testlerde yanma farkının yarı yarıya olduğu çok açık bir şekilde görüldü. Bu sadece araçlar için değil gemiler için, enerjinin çok kullanıldığı traktörler için, bir çok alanda yüzde elli tasarruf sağlayacak” dedi.

AW559061_03

Yeni akaryakıtın kullanıldığı araçta yapılan testlerde motor emisyon değerlerinin mazota göre yüzde 50 oranında azaldığı gözlendi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 146 yorum
güzel kardeşim Türkiye de mazotunda benzininde litresi yaklaşık 3 tl ye mal oluyor zaten. Türkiye de akaryakıtta yüksek ötv olduğu için fiyatı 6 tl yi geçiyor. senin yaptığın buluşta araçlarda kullanılmaya başlayınca ona da ötv uygulanacak onun da fiyatı 6 tl yi geçecek, yoksa zaten benzin ve mazot normal şartlarda pahalı değil, sen neyin kafasını yaşıyorsun.
@murataksoy38 destek olmak bu kadar mı zor adam gelistirmis emek vermiş senin gibi zihniyetler yüzünden hevesler kırılıyor emekler hic ediliyor
Hiç faydası olmasa bile ithalat azalır. Asıl sen ne içtin?
@murataksoy38 Terbiyeni takın yahu adam bir buluşa imza tmış senin dediģine bak. Ben tebrik ediyorum bu arkadaşı fiyat aynı olsa bile hem daha performanslı hem daha çevreci
peki o mazot ve benzini nerden alıyoruz ? Bunun için döviz ödeyip, cari açığı arttırmıyor muyuz ? Yerli üretim olsa da, dışarıya muhtaç olmasak daha iyi değil mi ? İnşallah haber doğru çıkar.
Kardeşim bırak 6 lira olsun en azından milli servetimizi başka ülkelere vermeyiz petrol alarak
Haberde fiyatdan çok çevre dostu oluşundan vs den avantajları anlatılmış arkadaş sadece ötv yi görmüş. Sen neyün kafasını yaşıyorsun? Benzini konmadığı için devrim projesini rafa kaldıran zihniyetten bir farkın yok!!
Sanırım ötv nide hesaplayarak yarıya indirmiştir
anlatmaya gerek yok.okuyorsunuuuuzz
En azından türkeyimizden petrole dövizimiz olsa keşke.
.
Benzinle mazot devletin ekmek kapısı kardeşim haberin yok mu? her an fetöcü ilan edilebilirsin. böyle buluşlar yapma adamı oyarlar :)
Biz bu haberleri duymak istiyoruz. Teşekkürler FARUK bey
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler