Raporlu ilaca da katkı payı geliyor

Aile hekimleri reçetelerinden katkı payı alınmasının ardından şimdi de raporlu ilaçlardan katkı payı alınması gündemde.

Raporlu ilaca da katkı payı geliyor

Kalp, tansiyon, kolestrol, şeker gibi kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlardan da yüzde 3 ila 5 oranında katılım payı alınabilecek. Böylece aylık 100 liralık ilaç kullanımı gerektiren bir kronik hastalığı olan vatandaş, 5 lira katkı payı ödemek zorunda kalabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hem ilaç giderlerini azaltmak hem de ‘ilaç israfının’ önüne geçmek üzere yeni önlemler üzerinde duruyor. Önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ‘İntibak Yasa Tasarısına’ eklenen bir madde ile raporlu ilaçlardan da ‘katılım payı’ alınmasının önünü açılıyor. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan tasarının kabul edilmesi halinde SGK, tansiyon, kalp, şeker, astım, diyaliz gibi kronik hastalık raporu olanlardan da ilaç katılım payı alma yetkisine haiz olacak.

HANGİ MADDE DEĞİŞİYOR?
Tasarıya eklenen madde, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ‘katılım payı alınmasını’ düzenleyen 68. Maddesinde değişiklik öngörüyor. “….sağlık hizmetleri için gereksiz kullanımı azaltma, sağlık hizmetlerinin niteliği itibarıyla hayati öneme sahip olup olmaması, kişilerin prime esas kazançlarının, gelir ve aylıklarının tutarı ve benzeri ölçütler dikkate alınarak % 10 ilâ % 20 oranları arasında olmak üzere Kurumca belirlenir” hükmünde yer alan yüzde 10'luk alt sınırın yüzde 1 olarak değiştirilmesi öneriliyor.

MUAF LİSTESİ YENİLENECEK
Ekonomi bürokratları, akılcı ilaç kullanımını teşvik etmek ve israfın önüne geçmek üzere; katılım payı alınmayacak ilaç listesinde değişiklik yapılabileceğini belirttiler. Katılım payından muaf tutulan ilaç listesinin çok geniş olduğuna dikkat çeken bürokratlar, “Eğer yasal değişiklik yapılırsa, zaman içinde katılım payından muaf olan ve olmayan ilaçlar listesi gözden geçirilecek. Buna göre bazı ilaçlarda katılım payı yüzde 3 ila 5'e çıkarken; bazılarında indirime gidilebilecek ya da katılım payından muaf hale gelebilecek” dediler. Bürokratlar, hangi ilaçlardan hangi oranda katılım payı alınacağı ya da hangi ilaçların muafiyet listesine gireceğinin ise Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ile SGK'den temsilcilerin yer alacağı ortak bir çalışmayla belirleneceğini vurguladılar.

10 MİLYARLIK İLAÇTAN HİÇ KATKI ALINMIYOR
Türkiye'de sigorta kapsamında olan vatandaşlar, ilaç kullanımında 3 gruba ayrılıyor. Çalışanlar, ilaç katılım payı olarak yüzde 20; emekliler yüzde 10 katkı payı öderken; her iki grupta yer almasına karşın raporlu ilaç kullananlardan ilaç katılım payı alınmıyor. Yani raporlu hastaların kullandığı ilaçların tamamını SGK karşılıyor. 16 milyarlık ilaç faturasının yüzde 70'ini ise raporlu ilaçlar oluşturuyor. Dolayısıyla yaklaşık 10 milyarlık ilaç faturasının tamamını SGK üstleniyor. Bürokratlar, bu yapının 'sürdürülebiler' olmadığını belirterek, her geçen yıl artan ilaç faturasını karşılanabilmesi için 'hasta farkındalığının' ve 'katılımının' şart olduğunu vurguluyorlar.

Ancak alınan ilacın yüzde 100'ünün devlet tarafından üstlenilmesinin hasta farkındalığını önlediğine dikkat çekiyorlar. Hastaların, bedava aldıkları ilacı, evinin bir köşesine attığını, zamamında ve önerilen miktarda kullanmadığını söylüyorlar. Kolestrol ilaçlarının tamamının diet ve egzersizle birlikte önerildiğini belirten bürokratlar, "Kolestrol ilacı kullanan bir hasta, yaşam şeklini değiştirip, diyetine dikkat ediyor ve spor yapıyorsa ilaç bir işe yarar. Sadece ilaç kullanıyorsa tedavisi eksik kalıyor, demektir. İşte biz bu tür ilaçlardan yüzde 3-5 katılım payı alınarak, hasta farkındalığı da sağlansın istiyoruz. Tüm dünya hastanın riske ortak olmasını istiyor ki; hasta tedaviye yardımcı olsun" diyorlar.

AYLIK MALİYET EN FAZLA 5 LİRA
Kalp, tansiyon, şeker, diabet gibi hastalıklarda aylık ilaç faturasının en fazla 100 TL olduğunu belirten bir bürokrat, genelde ödenen faturanın ise 35-40 TL civarında olduğunu söyledi. Bu durumda yüzde 3 ila 5 katılım payı alınmasının, hastanın aylık 2 ila 5 lira ödemesi anlamına geleceğini ifade etti.

KİMLER MUAF KALACAK?
Bürokratlar, katılım payının tüm raporlu hastalardan alınması önerisinde bulunmadıklarını; kişinin müdahil olamayacağı ve tedavi maliyeti yüksek metabolik hastalıklar, kanser ve kalıtsal hastalıklarda muafiyet devam etmesinden yana olduklarını belirttiler. Ayrıca fiyatı düşük olduğu için piyasada bulunmayan bazi diüritik ilaçlar ile şeker hastalarının kullanması gereken ilaçların fiyatının yükseltilerek, tamamının SGK tarafından üstlenilmesini önereceklerini söylediler.

AİLE HEKİMLERİ REÇETESİNDEN 3+1 TL
Ocak ayında yürürlüğe giren yasa değişikliği ile devlet hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinin yazdığı reçetelerden alınan 3 TL’lik katkı payı, aile hekimlerinin yazdığı reçetelerden de alınmaya başlanmıştı. Ayrıca tüm reçetelerde 3 kalemi geçen her bir ilaç için ilave 1 TL alınması hükme bağlanmıştı.

BÜTÇE 1.1 MİLYAR AŞILDI
İlaçta uygulanan global bütçedeki 1.1 milyar liralık aşımı karşılamak için Kasım ayında 6 bin 700 ilacın fiyatı yüzde 7.5 oranında indirilmişti. Ancak sektörün bu indirime karşı çıkması üzerine yaklaşık 350 ilaçta indirim oranı geri alındı.

2011 yılının 10 ayında yazılan toplam reçete sayısı, 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 13.4 oranında artarak, 221.4 milyondan 251 milyon adete ulaştı. 10 aylık dönemde ilaç harcamaları ise yüzde 5.3 artarak 11.6 milyar TL oldu.

TEDAVİ GİDERİ YÜZDE 18 ARTTI
2010 yılında kamu, özel ve üniversite hastanelerine giden sayısı 278 milyon iken; tedavi giderleri için 18.5 milyar lira harcandı. Ayaktan muayene olan kişi sayısı 262 milyon iken, bunların tedavi gideri 9 milyar TL oldu. (HÜRRİYET)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 44 yorum
bunlar iyi günleriniz.yakında donunuza kadar alırlarsa şaşırmayın..her iktidar gelir.bu halk seçer.sonrada o iktidar bu halkı biçer.sonra başkasını seçer gidenede allah ne verdiyse verir veriştirir.bu tolum adam olmaz..bu insanları böyle sağacaksın ve iliklerini kurutup dilenci yapacaksın..sonrada sana şükür edecek.olay budur..
Önceden donunuz da yokken bir don verilmiş giyebilmişsiniz. Şimdi geri alınsa ne olur. Sahiplenmeyin donunuzu..
yıllarca hastaneye gitmeden SSK primi öde sonra tüm ilaçlara para öde. ne hallere düştük. inşallah ileri ki yıllarda bu günleri de aramayız.
5 lira alınca dedelerimiz aman ilaç almayalım mı diyecek. Yahu adam şeker hastası,ilaç alması israf mı oluyor yani? Ya parası yoksa ne olacak? İlaç almak için ay başında maaşını mı bekleyecek?
"İlaç Kullanma" hastalığının ne düzeylere geldiğinin farkındamısın? Hiç evinde market poşetleriyle ilaç bulunduran, her hafta da aile hekimine yenilerini yazdıran birini gördün mü? Senin ömrün boyunca kullanamayacağın kadar ilaç "BEDAVA" olduğu için o kişiler tarafından haftada bir poşetlere doldurulup stok yapılıyor..
KANSER İLACINA BİLE KATILIM PAYI ÖDETTİNİZ YALAN SÖYLEMEYİN.
Kanser ilacına "Katılım Payı" ödetildiğine dair belgeni burada paylaşırmısınız.. Bol keseden sallamakla olmaz.
TERBİYESİZLİK YAPMAYIN.ALLAHTAN KORKUUN. BUNUN ÖTEKİ TARAFI VAR. DOKUNMAYIN MAZLUMA.
HAKSIZLIK YAPMAYIN HATTA DAHA FAZLA ALMALILAR.YOKSA NASIL GEMİCİK ,MEDYA,SATIN ALIP,CEMAAT İHALELERİNE NEREDEN PARA BULACAKLAR.
Katkı payı değil,canımızı alında kurtulalım ey hükümet,binlerce,milyonlarca insan çalışsın,didinsin ssk ya emekli sandığına pirim ödesin,sende yok yeşil kart,yok fakir kart vs mlyonlarca kişiyi hiç pirim ödememiş devlete beş kuruş faydası olmamış insanlara ilacı,doktoru,hizmeti bedava dağıt sonrada gel çalışmışlardan,prim ödeyenlerden katkı payı,rapor ayı iste,bu resmen bir kepazeliktir,en iyisi biz raporlu ve hasta olan insaları yaşatmayın,vurun iki iğne verin bir zehir kurtulalım,öbür tarafta rahat edelim sizlerin yapmak istdeği bu,Allah hepinizi perişan eylesin,başka diyecek sözümüz yok.
Bahanelerin hepsi palavra. Raporlu hastalar da mı ilacı ısraf ediyor. :((
Milet vekilleride Sigortadan faydalanmasin
HANİ SAĞLIKTAN BEDEVA FAYDALANIYORDUK, ALINAN MUAYAENE ÜÇRETLERİ GÜN BE GÜN ARTIYOR. ŞİMDİDE RAPORLUYA KATILIM PAYIMI ÇIKIYOR , DAHA NELER GÖRECEZ BAKALIM
Devlet hastahaneleri özel hastahane gibi oldu,hemen hemen tüm hastahanelere Mr,Tomografi cihazı kondu,sağlık personelinin hastalara karşı saygısızlık yapması durumunda hastalar kollanmaya başladı,dilediğiniz eczaneden gidip ilacı alıyorsunuz. 10 yıl önce ki hastahanelerle şimdiyi kıyaslayın,biraz şükredin,her şeye çamur atmayın kardeşim. Bu raporlu ilaçlar yüzünden devleti zamanında soyup soğana çevirdiler. Önlem bunlar...
durmak yok yola devam.
yaf raporlu bilmem ne raporlu ilçaları alanlşarınçoğu emkeli zor durumda utanmadan birde bunu yapıyorsunuz yapğın emkeli maaşını 2000tl alın yüze 10 katkı payını 940 tl ile bu iş olmaz utanın
bu memleket böyle zulüm görmedi,ama bunu görmeyenler(bakar görmeyenler )var.adını güncelleştirme koyup zam üstüne zam yapanı,memura gelince kanun çıkaramayanı,kendine gelince jet hızıyla kanun çıkaranı,sınavlarda kopye çekenleri ve çektirenleri,israili korumak için füze kalkanı kuranları.........................liste daha çok uzar
adalet bunun neresinde sigorta ya ödediğim paraya baktım şimdide 70.000TL olmuş emeklilik bir hayal ödediğim parayı bana versinler ben özel hastanede tedavi olurum ilacıda parayla alırım bu ne saçmalık resmen haraç
fakır fukaraya zulum yapmayın vatandaş zorla nafakasını zor temin ediyor
2012 yılı sağlıkta hamle yılı olacak diyordu sayın bakan. İlk hamle bu demek ki. istikrar sürsün vatandaş sürünsün(arko) hahahaha hihihi hohoho.
raporlu ilaçlardan zaten alıyorlar. Ben tansiyon ilacı yazdırıyorum 3 kutusuna 15.00 TL ödüyorum. bu tutar azmı onu bile zor veriyoruz nerden para keseceklerini şaşırdılar doğrusu. Bunuda nedense hep memurlardan emeklilerden kesiyorlar. sanki çok para veriyorlarmış gibi. Pes doğrusu !! emekliye yaşama öl diyorlar resmen. Hasta olduğunamı üzelesin ilaç parası verdiğinemi:(
BEN ANLAYAMIYORUM İLAÇ ÜRETEMİYECEK KADAR DAHA GERİDEYIZ BİZ İLACI DIŞARDAN ALACAĞIMIZA ÜLKEMİZDE ÜRETMEK İÇİN YATIRIM YAPMAK KİMSENİN AKLINA GELMİYORMU ACABA?
devlet çok zeki açığı kapatmak için bu çözümü bulmuşlardır .eczaneye bir gidiyorsun tek ilaç alıcan fatura 100 .tl. borçlu çıkıyorsun.bakalım daha neler görücez. yazık valla.
Vatandaştan alınan bu katkı payları koç değerli vekillerimzden ve yakınlarından da alınacak mı? Önce onlar sağlık ve bazı giderlerdeki israfı yapmasınlar sonrada vatandaştan istesinler..İşte Ülkemizde insan sağlığına verilen önem..çok yazık..
BU KARARA İMZA ATANLAR KÖR ŞEYTAN SİZE DERMANI OLMAYAN DERTLER VERSİN İNŞALLLAH.
Zamanında özel hastanelerin önünden bile geçemiyorduk diyenelere duyurulur. Paranız yoksa şimdi devlet hastanelerinin bile önünden geçemiyeceksiz
Zamanında özel hastanelerin önünden bile geçemiyorduk diyenelere duyurulur. Paranız yoksa şimdi devlet hastanelerinin bile önünden geçemiyeceksiz
katılım payı alınması gündemde imiş.. bunları zaten alıyolar ki. geçenlerde raporlu bir hormon ilacı aldım. ismini de yazayım... menogon 75... zaten devlet tamamını ödemiyor. 28 tl kutu başına fark çıktı artı bunun yanında kutu başına 8 tl de katkı payı toplamda kutu başına 35 tl fark ödemek zorunda kaldım raporlu ilaca... 4 kutuda 140 tl fark ödedim. bu da benim 40 günlük ilacım... yakında ilacın tamamını bize ödetmezlerse bu daha iyi günlerimiz...
NE HAKKINIZ VAR UTANIN BE 25 YIL ÇALIŞMIŞ İNSANLARI OY İÇİN ULAFA DAĞITTINIZ İNSANLARLA BİR TUTUYORSUNUZ ALLAH LAYIKINIZI VEREÇEK İNŞALLAH.
bu kanunu çıkartmak isteyen ş....ler kendileri kaç kuruş katkı payı veriyorlar acaba?ben kalp hastasıyım ilaçlarımı 3 aylık olarak alıyorum.zaten aldığımız emekli maaşı ne kadarki birde katkı payı alacaklar.ey % 50likler mutlumusunuz yazıklar olsun bunlara yazıklar olsun..
yok artık bu sgk daha neler bari raporuda kaldırsında direk ilacını parasını ödeyelim olsun bitsin. :((((
en iyisi hasta olmamak raporlu olduğu halde tansiyon ve bazı ilaçlarda fark yokmu ithal diye değişme zorlu hala devam ediyor kesin hastalık teşhisi gerekli ilaç içmeyin iyileşme bekliyoruz haberini umutla
sağlıkta reform böyle olur allah bu mılleti daha beter etsin bunlara oy veren eller cezasını çeksin bunlar vatandaş için ne yaptı hep göz boyama uyanın artık ey mıllet uyanın gözlerinize perde mi indi
Bu halkın fakirleştirilme,acizleştirilme politikasının sadece bir stratejisi.Kimsenin sağlığı falan düşünülmüyor!
ülkenin ekonomisi düzgün gidiyor ya hergün akaryakıta zam , emekliye zulum çay kaşığıyla verin kepçeyle geri alın allah sizleri bildiği gibi yapsın ülkeyi batırdınız yandaşlarınıza peşkeş çekip hepsini zengin ettiniz halkı perişan ettiniz bunun vebaliyle öbür dünyaya gittiğinizde ne yapacaksınız alahtan korkmazlar cenabı allah sizlere hidayet versin
Bakıyorumda yapılan yorumların hepsi havanda su dövmekten öte değil.Birbirimizin v ereceği ilaç yüzdeleriyle çenemizi yormaktayız.Hükümet ilaç firmalarından doktorların aldığı yazacağı kutu başına avantayı engelleyecek ağır yaptırımlar çıkartmadığı takdirde bu iş sürüp gidecektir.Çünkü Dr. bir firmanın ilacını kutu başı para almadan yazmamakta bunu sağır sultan bile bilmekte hele şimdi 3 kutu üzeri 1 tl hastadan alınacağından sen şimdi gör doktorların yazacağı ilaçları çünkü rantları artacaktır.Tek yaptırım bu işi yapanları ağır cezalarla cezalandırmak.
eeeeeeeeeeee hani sağlık ücretsiz olacaktı iktidara gelirken bunun için yemin vermişlerdi ne oldu %50 size soruyorum hla varmısınız yarın hastaneye fiş alıp gireceksiniz ücretini ödeyip ama sinemaya girer gibi görürsünüz siz hala uyuyun heeeeeeeeee uyuyun % 50 hatta 100 olun ama hep uydurulacaksınız
yav zaten bu ilaçları kullananlar emekli ve ihtiyarlar biraz vicdan lütfen
kendilerinin ilaç parası yok,bedava yurtdışında tedavileri var.ohhh ne ala vurun salak millete.
Para bitti,kara göründü.İktidarda kalabilmek için saçtılar.İşsizlik paralarıyla duble yol yaptılar.Baktılar taşımalı eğitimi götüremeyecekler köy okullarınıda geri açacaklar.Eğitimde geriye gidecek...
Annem Bağ-Kur emeklisi. 77 yaşında. Hipertansiyon ve beyin damar tıkanması hastası. 10 tane ilaç kullanıyor ve hepsi de raporlu ilaçlar. Aylık maaşı 650 TL iken ilaç kesintilerinden dolayı 550 TL. civarı maaş alabiliyor.Ve bu maaşla geçiniyor. Allah daha da sıkıntıda olanlara yardım eylesin. Türkiye de sağlık ücretsiz diyen yöneticilerimize de insaf versin.
ben daha dün 5 tl ödedim kapı gibide raporumuz var
Raporlu ilaca katkı payı olurmu?El insaf...Muayene katkı payları kademeli olarak artmalı...Günde 3 muayeneye izin veren SGK provizyon sistemi revize edilmelidir...Aynı plokliniğe 1o gün geçmeden gidilmemelidir..Vatandaş sağlık kuruluşlarını vakit geçirilecek bir yer gibi görmeye başladı..Geçenlerde SGK genel müdürü 1 ayda 93 muayene yaptıran bir hastadan bahsetti..Acaba o hastaya 93 kere provizyon veren başka bir kurummu? .Acilde muayene olan ,acil olmayan vakalardan katkı payı alınması bile acil muayene sayısını %2o azaltmıştır...
Diğer Haberler