Rusya ve Çin arasında ilk dolarsız ticaret 2019'da gerçekleşecek

Rusya, Çin ile ilk `dolarsız` ticaretini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dimitriev, fonun 2019 yılında Çin ile ilk defa ulusal para birimleriyle ticari işlem yürüteceklerini belirtirken ilk etapta rakamın 10 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Rusya ve Çin arasında ilk dolarsız ticaret 2019'da gerçekleşecek

Dimitriev, illk alışverişlerin 2019 yılının başında yapılacağını belirterek, Çin Kalkınma Bankası ile mevcut değeri 10 milyar dolara tekabül eden Çin Yuanı tutarında bir fon üzerinde anlaştıklarını söyledi ve Çin'in Heilongjiang bölgesinde bir yerel fon oluşturulduğunu ifade etti. Doğu Ekonomik Forumu'nda konuşan Dimitirev projelerin hali hazırda değerlendirildiğini, ilk yatırımların 2019 yılında gerçekleşeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2016 yılında yaptığı bir açıklamada Rusya ve Çin'in yabancı pazarlara bağımlılığı azaltmak için yerel para birimleriyle ticaret yapabileceğini söylemişti.

2015 yılından beri düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu, Rusya'da düzenlenen en büyük forumlardan biri. Forum, Rusya'nın Uzak Doğu ticaretine ivme kazandırmayı ve Rusya ile uluslararası yatırımcılar arasındaki bağlatı kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
dolar kullanmayacaklar ticari hacim ölçme yine dolarla
HANİ BİZ NEREDEYİZ BEYLER??? NİYE DAHA ŞİMDİDEN ÖNLEM ALMIYORUZZZ?
Sevindirici haber... yol verin su dolara milletin ocagini yaktilar
@ferhat_dogu_1997 Dış borçları dolar yerine cam parayla ödersen kurtulursun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler