SGK açıkladı! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı

Kurşun-arsenik işinde, cam ve cıva üretim tesislerinde, madenlerde, çimento ve kok fabrikaları ile termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere erken emeklilikten yararlanan meslek sayısı 45’e çıktı.

SGK açıkladı! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı

Fiili hizmet süresi zammı, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan sigortalılara yönelik bir düzenleme olarak erken emeklilik hakkı sunuyor. 506 sayılı Kanunun ek 5 inci maddesinde belirtilen itibari hizmet süresi ile 5434 sayılı Kanunun 32 nci maddesinde belirtilen fiili hizmet süresi zammı bazı ağır ve yıpratıcı işler için, farklı esas ve sürelerde verilmekte iken, 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesi ile yeniden düzenlenmiş, sosyal güvenlik kurumlarına göre farklılıklar kaldırılarak norm birliği sağlanmıştır.

FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Fiili hizmet süresi zammı uygulamasından, bazı işyerleri ve işlerde hizmet akdi ile çalışan sigortalılar ile kamu görevlileri yararlanabilmektedir.

360 GÜNE KARŞILIK 60-90 GÜN VERİLİYOR

YASA uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) veriliyor.
Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. En yüksek fiili hizmet zammı madencilere uygulanıyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demirçelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların yer aldığı 45 meslek gurubu yararlanıyor. Bazı mesleklerin yıpranma payı şöyle:

 • Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90 ile 180 gün.
 • Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün.
 • TSK'da görevli subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler 90 gün.
 • Basın Kartı Yönetmeliği'ne göre çalışan gazeteciler 90 gün.
 • Emniyet ve MİT mensupları 90 gün.
 • Cıva üretimi işleri sanayisinde çalışanlar 90 gün.
 • Radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif maddeler 90 gün.
 • Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün.
 • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60 - 90 gün.
 • Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün.
 • Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün.

YIPRANMA PAYI NEDİR?

Yıpranma payı ile çalışma koşulları ağır olan mesleklerden daha çabuk emekli olunması amaçlanıyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda "fiili hizmet zammı" olarak geçen yıpranma payı ile çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran daha fazla efor sarf edilen ve diğer mesleklerden daha fazla yıpranmaya maruz kalınan işlerde daha çabuk emekli olunması amaçlanıyor.

Örneğin yıpranma payı hakkına sahip olan mesleklerde çalışana çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Buna göre, normalde her yıl emeklilikte 360 gün olarak kabul edilirken, fiili hizmet zammı kapsamındaki mesleklerde her yıl 360 güne ilave olarak 60 ile 180 gün arasında değişen oranlarda prim ödeme gün sayısı ilave ediliyor. Yani, normal bir işte çalışanın emekliliğinde yılda 360 gün dikkate alınırken, fiili hizmet zammı kapsamındaki işlerde 420 ile 540 gün arasında prim ödeme günü dikkate alınıyor.

YIPRANMA PAYI NASIL HESAPLANIYOR?

Örneğin yıpranma payı hakkına sahip olan mesleklerde çalışana çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Buna göre, normalde her yıl emeklilikte 360 gün olarak kabul edilirken, fiili hizmet zammı kapsamındaki mesleklerde her yıl 360 güne ilave olarak 60 ile 180 gün arasında değişen oranlarda prim ödeme gün sayısı ilave ediliyor. Yani, normal bir işte çalışanın emekliliğinde yılda 360 gün dikkate alınırken, fiili hizmet zammı kapsamındaki işlerde 420 ile 540 gün arasında prim ödeme günü dikkate alınıyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
adam gidip tsk yi yipranmaya eklemis.ulan gozunuzun onunde insaat iscileri var gidinde yipranmayi bir gorun turkiyede en cok olumlu kaza olan sektorun iscileri bu kategoriye dahil degil e burasi TURKIYE
abicim merak ediyorum bedelli mi yaptın
meslek hayatinin 10 yili doguda geçiyor, bir kismkda dagda. vermesin mi yani
Kardeşim ölümlü kazaların geneli iş güvenliği kurallarına uymamaktan ileri geliyor.
HE ABİCİM BEN ASKERLİĞİMİ YAPTIM..NE DİYECEN????..GERÇEK ASKERİN , O EZİLENLERİN MAŞI BİLE YOKTU!....ONLAR ASKER BİLE SAYILMIYORDU!....LİSEYİ BİTİR....DOKTORDAN DAHA FAZLA MAAŞ AL....VE ERKEN EMEKLİLİK HAKKI KAP....OH BE....
ŞÖFÖRLER NOLCAK GECE YOK GUNDUZ YOK DAG TEPE KAR BUZ .......
infaz koruma memurlarını unutmuşsunuz
Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan memurlar yıpranma payından faydalanıyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler