Tapuda satış süreci hızlanıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce, uzun ve zorlu bürokratik süreçler nedeniyle vatandaşlarda mağduriyete yol açan "veraset ve intikal vergisi" ilişiği kesme uygulamasına yönelik çalışma başlatıldı.

Tapuda satış süreci hızlanıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce veraset ve intikal vergisi işlemlerinin tamamlanma süreci beklenilmeden, tapu müdürlüklerinden satış işlemlerinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir uygulamanın hayata geçirilmesi planlanıyor.

Veraset ve intikal vergisi ilişik kesme yazısı alınmadan tapu işlemlerinin yapılamaması ve bu uygulamanın da uzun süreçler nedeniyle vatandaşlarda mağduriyete yol açması nedeniyle tapu müdürlüklerine çok sayıda şikayet ulaştığı öğrenildi. Vatandaşların taleplerini dikkate alan bürokratlar, konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile resmi görüşmelere başladı.

Maliye Bakanlığı'yla gerçekleştirilecek görüşmeler sonucunda son şekli verilecek çalışmaya göre, veraset ve intikal ilişiği yazısı istenilmeden tapu işlemlerinin yapılması, işlemin bitiminde tapu müdürlüklerince bu konuda Maliye'ye bildirimde bulunulması, veraset ve intikal vergisi yönünde işlemlerin Maliye'ce devam ettirilmesi öngörülüyor.

Çalışmanın hayata geçmesi durumunda milyonlarca vatandaşın hem maddi hem de manevi açıdan yıprandığı uygulama sona ermiş olacak.

1957 YILINA KADAR İNCELEME YAPILIYOR

Mevcut uygulamada Maliye Bakanlığı üzerinden veraset ve intikal ilişik kesme yazısının alınması zorunlu olduğu için bu yazı olmadan tapuda intikal ve sonrası satış gibi işlemler yapılamıyor.

Maliye Bakanlığı'nca yazının verilmesinde de, ölen kişinin veraset ve intikal ilişiğinin kesilmesine yönelik 1957 yılından günümüze kadar kapsamlı bir inceleme yapılıyor.

İncelemede bütün murislerin söz konusu taşınmaza yönelik süreçleri araştırılırken, bu incelemenin sonunda ortaya çıkan veraset ve intikal vergisi tahsil ediliyor. Tüm bu işlemlerin sonrasında da tapuya "ilişik yok" yazısı verilerek, taşınmaza yönelik satış ve benzeri işlemlerin yapılabilmesinin önü açılmış oluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Anadan babadan çocuğuna mal kalacak. Devlette ali kıran baş kesen haracını alacak.
ALLAH razı olsun devletimizden bıktık bu tarz 100 yıllık sözde kanunlardan İNİAALLAH en kısa zamanda hayata geçer Tebrikler hükümetimize
@arslan_ozeren_1955 Arkadaş sen nerenle okuyorsun ? içerik derki, ekonomik durum kötü 1957 den itibaren olan tapu intikal belgelerini gözden geçirelim para toplayalım.
TAPU işlemlerinde alınan harç oranları indirilmelidir.%2 alıcıdan,% 2 satıcıdan alınan oran fazladır.
açık var bekleme yok nakit lazım
Vurun halka abalıya
. Vefat edenin ikametgahı nere ise oradan vermek lazımmış veraseti...Nerede ise herşey internet vasıtası ile online şunu her yerden verilebilme şansı olsa güzel olurdu..
veraset için noterden evrak gönderdik, hepsini yazdırdım ki sorun çıkmasın diye adamlar gine bir açık buldular. pafta yazmıyormuş. ulan sanki benim köyde 300 dönüm yerim var. Hadi onu anladık dedik diğer yerden gelen evrakta pafta yazıyordu bu sefer köyün ismi ayrı yazılmış.. hayy ........ dedim başkada birşey demedim...
BUNLAR UMRUMDA DEĞİL...BEN EV SATIYORUM,ELİMDEKİ TEK SAYFA A4 KAĞIDI (tapu belgesini) ALIP ÇÖPE ATACAKLAR,EVİ ALAN KİŞİNİN BİLGİLERİNİN OLDUĞU YENİ BİR A4 KAĞIT'I (yeni basılan tapu belgesini) BİZE VERECEKLER,BU İŞLEM İÇİN NEDEN 8-10 BİN TL HARAÇ ÖDÜYORUZ...EVİ ALANLA SATAN ANLAŞMIŞ,DEVLET BİR A4 KAĞIT İÇİN HARAÇ ALIYOR,ASIL BUNU ÇÖZSÜNLER...BİRDE EMLAKÇILIK DENEN UYGULAMANIN KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUM...MUHABBET TELLALLIĞI YADA UYUŞTURUCU SATICILIĞI NE İSE,EMLAKÇILIKTA ODUR..
maliye sadece veraset intikal vergisine bakmıyorki alıcı yada satıcı varisin maliyeye başka borcu varmı diyede bakıyor onu tahsil etmeden belgeyi vermiyor. aynı şey belediye içinde geçerli rayiç bedeli belgesini tüm borçları tahsil etmeden vermiyor. geçenlerde atatürkle yaşıt ölmüş olan ataların borçlarını bile tahsil ettiler bizden varmı böyle birşey. parayı geç işlemleri yapmak 11 ay sürdü.
Diğer Haberler