FİNANS

Trafik sigortasına büyük zam geliyor!

Oto ve ticari sigortalarda primler artacak.

Trafik sigortasına büyük zam geliyor!

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, son 6 yılda trafik sigortasında 2.8 milyar TL zarar edildiği, toplanan primin hasarları karşılamaya yetmediğini belirterek, 2013’te başta prim artışı olmak üzere bazı önlemlerin alınacağını söyledi. Koçak, ticari sigortalarda da zarar edilmeye başlandığını açıkladı.

Sigortacılar, 2013’de başta trafik ve kasko olmak üzere, ticari sigortalarda da primleri artırmaya hazırlanıyor. Bir süredir özellikle zorunlu olan trafik sigortasında ciddi zarar eden ve 2012’de primleri yükseltmelerine rağmen yine de zarardan kurtulamayan sigorta şirketleri, 2013 yılında trafik sigortasında primleri yeniden artıracaklar. Aynı şekilde son iki yıldır ticari ve sınai sigortalarda da ciddi hasar ödeyen, bu nedenle de sigorta yaparken temkinli hareket eden sigortacılar; yeni yılda, sanayi kesimine yönelik sigorta poliçelerinde de fiyatları yükseltecekler.
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Recep Koçak, son 6 yılda sigorta şirketlerinin trafik sigortasından 2.8 milyar TL zarar ettiğini, 2012’nin 9 aylık döneminde ise şirketlerin 652 milyon TL zarar açıkladığını belirterek, 6 yıldır bu zararın sigortalılara yansıtılmadığını söyledi. Koçak, trafik sigortasında alınan primlerin ödenen tazminat ve giderlere yetmediğini ifade ederek, “Alınan her 100 lira karşılığında, 105 lira tazminat ödüyoruz. Bunun üzerine giderleri de koyduğunuzda bu rakam 135 liraya çıkıyor” dedi.

PRİM ARTIŞI KAÇINILMAZ OLDU

Recep Koçak, trafik sigortasında zararın nedenlerine de değinerek, şunları söyledi: “Trafik kazalarında tedavi giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmesine yönelik kanunda değişiklik yapıldı ve iki yıldır şirketler, trafik sigortası primlerinin yüzde 10’unu SGK’ya devrediyor. Bunun dışında, Yargıtay Hukuk Daireleri ile mahkemelerin aldıkları, sigorta tekniğine uymayan kararlar ve yargıya intikal eden dosyalarda vefat tazminatının hesaplamasındaki farklı kriterler, zararı daha da arttırdı. Ayrıca, maddi hasarlı kazalarda tarafların kendi aralarında anlaşarak, tutanak tutmalarına yönelik düzenleme sonucu artan tazminat talepleri de zarara neden oluyor. Bir de yedek parça ve tamir fiyatlarındaki artışlar var. Tüm bunlar trafik sigortasının sürdürülebilirliği açısından başta prim artışı olmak üzere bazı önlemlerin alınmasını kaçınılmaz hale getirdi.”

Ayakta durmak zorundayız

Recep Koçak, trafik sigortasında primlerin bundan sonra da artacağını vurgulayarak, “Eğer havuzda yeterli prim toplanamazsa primler yükselir. Şunu da söyleyeyim, artık zararın dibe vurduğunu görüyoruz, bundan ötesinin olacağını tahmin etmiyorum. O nedenle de 2013’ün farklı olacağını düşünüyorum. Bunun işaretlerini da almaya başladık. Şirketler hem risk seçiminde dikkatli davranıyor, hem de primleri artırıyor” dedi. Recep Koçak, sigortalıya hizmet verebilmek için sigorta şirketlerinin ayakta durması gerektiğine de dikkat çekerek, şunları söyledi: “Sigorta şirketlerinin karlı olması lazım ki, hizmet verebilsin. Çok büyük karlar da hedeflemiyoruz. Dünya ortalamasına baktığımızda yüzde 5’i, yüzde 10’u geçmez. Bizim hedeflediğimiz de bu rakamlar.”

Ticari sigortalarda önlem alacağız

Recep Koçak, sınai ve ticari sigortalardan da zarar ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Son iki yıldır ciddi hasarlar oldu. 2011’de aldığımız primin üçte birini hasar olarak ödedik, 2012’de durum daha da kötü. Yangın sigortalarında sektörün teknik karlılığı 2011’in 9 aylık döneminde yüzde 7 iken, bu yılın aynı döneminde eksiye dönerek, yüzde 3 zarar edildi. Bu nedenle de şirketler dikkatli olmaya başladılar. Sigorta yapmıyor değiliz ancak, istediğimiz asgari şartlar var. Mesela, sigortalanacak tesiste, sigorta yokmuş gibi önlem alınmasını istiyoruz. Tedbir alınmadığı sürece risk artıyor. ‘Hiçbir tedbir almayayım, sigorta yaptırayım, sigorta şirketi düşünsün’ demek doğru değil. Hasar olmayacak gibi önlem alınıp, sonra sigortaya başvurulması gerekir.”

Kâra geçmek zorundayız

Ak Sigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, 2013’de sigorta primlerine zam olacağını belirterek, şöyle konuştu: “2012’de doğru risk seçimi ve doğru fiyatlama yapmaya başladık. 2013’de de aynı durum devam edecek. Sektör olarak büyüme sorunumuz yok. 2013’de de ekonominin üzerinde büyürüz. Ancak kâr sorunumuzu çözmemiz lazım. Eskiden yüksek faiz ortamında şirketler kendi yağında kavruluyordu. Ancak faizler yüzde 5’lere indi ve mali karlar bitti, sigortacılıktan kar etme dönemi başladı. Bu durum 4-5 yıldır her şirketi etkiliyordu, 2012’de tam anlamıyla etkiledi. Bundan sonra daha karlı bir sigorta sektörü yaratmalıyız. Bunun için de primler yükseldi, 2013’de de yükselmeye devam edecek.”

(Hürriyet)

Okuyucu Yorumları194 yorum
 • 0 Oy
  kaza yapmayın kaza yapmış gibi tutanak tutup şirketleri zarara sokan uyanıklar bu hala getirdi bizleri kul hakkı ödenmez hiç bişeyle herkezin hakkı var onlarda.
 • 0 Oy
  Ben sigorta sisteminin gerekli ve insanların yararına olan bir sistem olduğuna inanmıyorum. Sahip olduğun her şeyi sigortalasan aylık ödeyeceğin prim miktarı en az 700-800 TL yi bulur. Bunun yerine aylık 700-800 TL yi biriktirirsen başına bir felaket geldiğinde rahatlıkla zararın altından kalkarsın hem de sigorta şirketlerine gereksiz yere kar payı vermemiş olursun. Ayrıca bu paranın bir kısmını sadakaya ayırırsan ilahi bir korumaya da girersin.
 • 0 Oy
  Eski model araba alıp piyasaya dalacam bu sinirle.Ne lan bu.10 yıldır araç kullanıyorum 1 kazam var o da 1000 tl tutmaz. Ödediğimiz prime bakın yaa
 • 0 Oy
  100 liralık prime 135 lira ödüyorlarmış 700 lük sigorta 3136TL(üçbinyüzotuzaltı TL) oldu matematiği olan hesaplasın
 • 0 Oy
  akp sigortacıları zengin etti anlaşılan doymamışlar
 • 0 Oy
  kaskoyu kaldırın ortalama bir tutar belirleyin
 • 0 Oy
  yazıklar olsun bu soyguncu sigorta çetelerine.aracım pert olmuştu sanayi ustaları 8 milyar (8bin tl)masraf söylerken expertiz yapanlar 18 milyar hasar var dediler daha sonra paylaştılar sigorta şirketiyle.denetleme malesef yok soyguncular bunlardan merhametlidir.
 • 0 Oy
  BİZ TÜKECİLER KARDAYIZ.ÇOK PARAMIZ VAR NEREYE VERELİM DİYE DÜŞÜNÜYORDUK.
 • 0 Oy
  AZ KALDI TUMANIMIZIDA ALACAKLAR ...
 • 0 Oy
  arkadaş ben bu seltörde 20 yıl çalıştım.sigortaların zarar etmesinin en başlıca nedeni anlaşma tutanakları anlaşma tutanaklarını kaldırıp eskisi gibi trafik polisleri tutmadığı sürece sigorta piriminin yükselmesi birşey ifade etmez. türkiyede her on kazadan 3 tanesi uydurma hasarlar en az 2 tanesi alkollü kazalar sigortalar bu kazalara haksız yere para ödüyor. bunu kendileri çok iyi biliyorlar.çıkıp boş yere ağlamasınlar
 • 0 Oy
  PİRİM ARTIŞI YERİNE SAHTE EVRAKLAR DÜZENLEYİP KAZA YAPMIŞ GİBİ SİGRT.ŞİRKETLERİNDEN HAKSIZ PARA ALANLARI TESPİT ETSENİZ İHYA OLURSUNUZ BENCE.
 • 0 Oy
  PİYASADA BİR SÜRÜ HURDA ÇOK ESKİ MODEL VAR SİGORTA FİYATI TAŞIT VERGİSİ ARAÇ DEĞERİNE YAKIN OLSUNKİ KAZALARA SEBEP OLMASINLAR SİGORTANINDA NE KADAR DEĞERLİ CAN SİMİDİ OLDUĞUNU ÖĞRENSİNLER..
 • 0 Oy
  aracımla kaza yaptım servise gittim dedimki kaskoyu bozmayım ya siz yapın ne olur dedim 600 lira istediler çok gelince kaskodan yapın dedim işlem aynı değişecekler boyanacaklar aynı bana gelen fatura 1150 lira siz önce sigorta şirketleri avantacı eksperlerinizi durdurunda öle konuşun.
 • 0 Oy
  fiorino aracıma gecen yıl(2012) 400 tl gibi bir rakama sigorta yaptırdım bu yıl ıcınde 1 kez kaza yaptım.ufak bir hasar vardı.sigorta bozuldu diye şimdi 2013 sigorta tutarı 2800 tl olmus.aracı baskasına devrettım olayı cozdum.sımdı yıne 500 gibi rakam cıktı.2300 kardayım...Türk milletinde numara cok arayın yeter.bunlar tilkiyse bizde kuyruğuz.....
 • 0 Oy
  siortayı kaldırında kurtulalım sizden sigorta isteyenmi var zaten bütün masrafları bize ödetiyorsunuz zarar ediyorsanız kapatın da kimseyi madur etmeyin
 • 0 Oy
  42 yaşındayım bir kere kaza yapmadım fakat dünyanın sigortasını ödüyorum buna bir care bulunması lazım
 • 0 Oy
  araba kullanmasını bılyenlerın tek güvençesını elınden alıyorsunuz ehliyet vermeden araç kullanmayı öğretseler insanlara bukadar kaza olmaz sizde bu kadar insanları soymaya kalkmasınız bu kadar prim zammıda yapmasınız sigorta şirketlerinin tekelcilik yapmasını önleseler bukadar zammıda yapamazdınız
 • 0 Oy
  bu halkın sahibi yok istediğiniz kadar zam yapın. kimse dur demez.
 • 0 Oy
  tüketici haklarına başvuralım. itirazımız çabuk kabul olur. s... mi alırlar :)
 • 0 Oy
  bence arabalara el konulmali benzin mazot alıyorsun litrede 3 tl vergı sigorta yaptırıyorsun eksoz parası muayene parası bandrol parası yolda polıs cevırır ceza parası ben 7 sende de özel arabama 70 milyar vergi ve yakıt parsı harcamışım sanki yat aldım yatım var arabayı satısa cıkartttım bu memlekette arabaya binilmez hale geldi 2 öküz alıp kanı almak lazim bu ne be kardeşim
 • 0 Oy
  Başta eksperlerini kontol etsinler pertlere ayrılan arabaları incelesinler gerçekmi değilmi masrafları abartıyorlar .Perte ayrılan ara sözde hurda ama alakası yok herkes işine dikkat etsin vatandaş yolunacak kaz yani oh ne ala
 • 0 Oy
  sigorta experleri 250 tl lik hasarı 2000 tl gösterirse sigorta pirimlerini 1000 tl bile yapsalar bu zarardan kurtulamazlar. exper denen kişileri ortadan kaldırmaları gerekiyor. bunların yerine başka bir çözüm yoluna baksın o sigorta şirketi sahipleri.......
 • 0 Oy
  sigorta zarar ediyorsa işi bilmediklerindedir.kaportacının vijdanına kalmış.istediği rakamı yazıyor.hasarlı araca bunu iyi araştırmak gerekir.işden anlayan ekiple çalışırsanaz.zarar etmezsiniz.
 • 0 Oy
  Haram Zehir Zıkkım Olsun
 • 0 Oy
  zaten 230 tl verdik geçen yıl her yıl her yıl ödüyoruz sanki az gibi birde zam yapacaklarmış
 • 0 Oy
  biz her yıl para verelim acemi caylaklar kaza yapsınlar bizim paralar onlara gitsin vede fazla fazla bu araç sigortası bu kadar pahalı olmamamsı lazım gerçek düşünülecek olursa milyonlarca kişi sigorta yatırıyor bu paralar hep kazalaramı gidiyor ben bu işin zarar edeceğine inanmıyorum.Bu kadar toplanan para mümkünmü harca harca bitmez bu işler boş işler millet artık vergi sigorta ve fatura ödemekten bıktı yapmayın böyle artık bu hikayelere kimse inanmaz. birazda gerçekleri yansıtın ya .
 • 0 Oy
  Detletimizin yeni bir bakanlık açarak hem istihdam sağlaması hemde yüksek kaza harcırahlarının önüne geçmesi gerekmektedir.Sigorta bakanlığı yapacak her şehire memurlarını koyacak en azından sigorta giderleri düşer . ne yediği belirsiz her insan biraz sigorta sirketlerine para yatırıyor ve acentalık alıyor .
 • 0 Oy
  Tabi ki içinizdeki pislikleri ayıklamak zor dimi en kolayını yapın vatandaşın cebine atın elinizi , yahu millet arabasıyla çarpışan arabacılık mı oynuyor sokaklarda yollarda bu kadar zarar neyin nesi az bi kendinize çeki düzen verin
 • 0 Oy
  BUNLAR KAN EMİCİLER HASARLARI ÖDEMEDEN ZAM BENİM HASARIMI KARŞI TARAFIN SİGORTASI ÖDEMEDİ ÖDEMEMEK İÇİN YAPMADIKLARINI BIRAKMADILAR VE BENİ PES ETTİRİP ÇAMURA YATTI LAR
 • 0 Oy
  kaza yapmayıp sigorta yaptıranların günahı ne o zaman kaza yapıp sigortadan faydalananların primini yüksek alın sayın sigorta şirketleri
 • 0 Oy
  zarar etmeleri normal eskiden ker ediyorlardı çünkü kaza yapanların tutanağını polis tutuyordu şimdi kendileri tutuyor ondan zarar ediyorlar şöyle:şahıs alkollü duran bir cisme çarpıyor aracı olay yerinden kaldırıyor 1 günsonra tanıdığı bir kamyonetle kaza süsü vererek rapor tutuyor kamyonda hasar yok raporuda kamyon suçlu gibi tutuyorlar kamyonun sigortası aracın hasarını karşılıyor olay bukadar basitbunun gibi milyonlarca örnek var burada yapılması gereken acil kanunla yeni bir düzenleme yapmak (bu şekilde yapanların günahı boyunlarına)
 • 0 Oy
  Kaza YapanLarın Sigortasına Zam YapsınLar.!!!
 • 0 Oy
  hem trafik sigorta hem kasko birisi olmalı veya ikisi birlestirilmeli
 • 0 Oy
  arabaları satalım sizde alacağınızı 20 cm olarak alırsınız
 • 0 Oy
  Sarhoşların ve art niyetlilerin Kaza Tutanağını kendilerinin tutması neden önlenmiyorda; Vur abalıya deniyor. Dikkatli ve kurallara uyanlar başkalarının cezasını ödüyor. Adalet bunun neresinde? Sigorta Şirketleri itiraz etmesi gereken esas konuyu bilerek göz ardı edip kolay yol olan prim artışını seçiyor.Çünkü prim artışına bahane kolay zarar ediyoruz. Ayıp oluyor Sayın Yetkililer ayıp. Ama işin Özü sarhoşken araba kullanıp kaza yapanların ve kendileri tutanak tutan sarhoşların Hasarını ödemek zorunda oldukları uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini hiç söylemiyorlar.
 • 0 Oy
  allhtan korkun trafik sigortası 650 milyon zaten bu ne ya arabaları satın diyorsunuz
 • 0 Oy
  kaza yapanla ra evet zam yapın kazasızlara haksızlık yapmayın
 • 0 Oy
  tebi yetmez sizin çalıştırdıgınız elamanların hepsi hırsız başamı çıkacagınızı zannediyorsunuz. tamirci servis sigortacı üçgeninde dönüp duruyorsunuz hırsızlar önce kendinizi temiz tutun zama ne gerek doymassınızki yavşak hırsızlar sonrada kalkmış zarar ediyoruz diyorsunuz bizimi sıkeceksiniz amcıklar..
 • 0 Oy
  KAZA RAPORLARINI TEKRAR POLİSE VERSELER HASAR PİRİM DENGESİ OTOMATİK OLARAK YÜZDE 30 YÜZDE 40 AZALIR
 • 1 Oy
  Sigorta şirketleri bugüne kadar paraları hep cebe attı buna ne demeli acaba yeni yasa çıkıncaya kadar kaç aracı yaptırdılar. kaza başına hiç para ödemeden paraları aldılar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın