Trafik sigortasına büyük zam geliyor!

Oto ve ticari sigortalarda primler artacak.

Trafik sigortasına büyük zam geliyor!

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, son 6 yılda trafik sigortasında 2.8 milyar TL zarar edildiği, toplanan primin hasarları karşılamaya yetmediğini belirterek, 2013’te başta prim artışı olmak üzere bazı önlemlerin alınacağını söyledi. Koçak, ticari sigortalarda da zarar edilmeye başlandığını açıkladı.

Sigortacılar, 2013’de başta trafik ve kasko olmak üzere, ticari sigortalarda da primleri artırmaya hazırlanıyor. Bir süredir özellikle zorunlu olan trafik sigortasında ciddi zarar eden ve 2012’de primleri yükseltmelerine rağmen yine de zarardan kurtulamayan sigorta şirketleri, 2013 yılında trafik sigortasında primleri yeniden artıracaklar. Aynı şekilde son iki yıldır ticari ve sınai sigortalarda da ciddi hasar ödeyen, bu nedenle de sigorta yaparken temkinli hareket eden sigortacılar; yeni yılda, sanayi kesimine yönelik sigorta poliçelerinde de fiyatları yükseltecekler.
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Recep Koçak, son 6 yılda sigorta şirketlerinin trafik sigortasından 2.8 milyar TL zarar ettiğini, 2012’nin 9 aylık döneminde ise şirketlerin 652 milyon TL zarar açıkladığını belirterek, 6 yıldır bu zararın sigortalılara yansıtılmadığını söyledi. Koçak, trafik sigortasında alınan primlerin ödenen tazminat ve giderlere yetmediğini ifade ederek, “Alınan her 100 lira karşılığında, 105 lira tazminat ödüyoruz. Bunun üzerine giderleri de koyduğunuzda bu rakam 135 liraya çıkıyor” dedi.

PRİM ARTIŞI KAÇINILMAZ OLDU

Recep Koçak, trafik sigortasında zararın nedenlerine de değinerek, şunları söyledi: “Trafik kazalarında tedavi giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmesine yönelik kanunda değişiklik yapıldı ve iki yıldır şirketler, trafik sigortası primlerinin yüzde 10’unu SGK’ya devrediyor. Bunun dışında, Yargıtay Hukuk Daireleri ile mahkemelerin aldıkları, sigorta tekniğine uymayan kararlar ve yargıya intikal eden dosyalarda vefat tazminatının hesaplamasındaki farklı kriterler, zararı daha da arttırdı. Ayrıca, maddi hasarlı kazalarda tarafların kendi aralarında anlaşarak, tutanak tutmalarına yönelik düzenleme sonucu artan tazminat talepleri de zarara neden oluyor. Bir de yedek parça ve tamir fiyatlarındaki artışlar var. Tüm bunlar trafik sigortasının sürdürülebilirliği açısından başta prim artışı olmak üzere bazı önlemlerin alınmasını kaçınılmaz hale getirdi.”

Ayakta durmak zorundayız

Recep Koçak, trafik sigortasında primlerin bundan sonra da artacağını vurgulayarak, “Eğer havuzda yeterli prim toplanamazsa primler yükselir. Şunu da söyleyeyim, artık zararın dibe vurduğunu görüyoruz, bundan ötesinin olacağını tahmin etmiyorum. O nedenle de 2013’ün farklı olacağını düşünüyorum. Bunun işaretlerini da almaya başladık. Şirketler hem risk seçiminde dikkatli davranıyor, hem de primleri artırıyor” dedi. Recep Koçak, sigortalıya hizmet verebilmek için sigorta şirketlerinin ayakta durması gerektiğine de dikkat çekerek, şunları söyledi: “Sigorta şirketlerinin karlı olması lazım ki, hizmet verebilsin. Çok büyük karlar da hedeflemiyoruz. Dünya ortalamasına baktığımızda yüzde 5’i, yüzde 10’u geçmez. Bizim hedeflediğimiz de bu rakamlar.”

Ticari sigortalarda önlem alacağız

Recep Koçak, sınai ve ticari sigortalardan da zarar ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Son iki yıldır ciddi hasarlar oldu. 2011’de aldığımız primin üçte birini hasar olarak ödedik, 2012’de durum daha da kötü. Yangın sigortalarında sektörün teknik karlılığı 2011’in 9 aylık döneminde yüzde 7 iken, bu yılın aynı döneminde eksiye dönerek, yüzde 3 zarar edildi. Bu nedenle de şirketler dikkatli olmaya başladılar. Sigorta yapmıyor değiliz ancak, istediğimiz asgari şartlar var. Mesela, sigortalanacak tesiste, sigorta yokmuş gibi önlem alınmasını istiyoruz. Tedbir alınmadığı sürece risk artıyor. ‘Hiçbir tedbir almayayım, sigorta yaptırayım, sigorta şirketi düşünsün’ demek doğru değil. Hasar olmayacak gibi önlem alınıp, sonra sigortaya başvurulması gerekir.”

Kâra geçmek zorundayız

Ak Sigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, 2013’de sigorta primlerine zam olacağını belirterek, şöyle konuştu: “2012’de doğru risk seçimi ve doğru fiyatlama yapmaya başladık. 2013’de de aynı durum devam edecek. Sektör olarak büyüme sorunumuz yok. 2013’de de ekonominin üzerinde büyürüz. Ancak kâr sorunumuzu çözmemiz lazım. Eskiden yüksek faiz ortamında şirketler kendi yağında kavruluyordu. Ancak faizler yüzde 5’lere indi ve mali karlar bitti, sigortacılıktan kar etme dönemi başladı. Bu durum 4-5 yıldır her şirketi etkiliyordu, 2012’de tam anlamıyla etkiledi. Bundan sonra daha karlı bir sigorta sektörü yaratmalıyız. Bunun için de primler yükseldi, 2013’de de yükselmeye devam edecek.”

(Hürriyet)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 194 yorum
DEVLETİN SİGORTA SAÇMALIĞINA EL ATMASI LAZIM. BİR ARAÇTA YA TRAFİK SİGORTASI OLMALI YADA KASKO! İKİSİNİ BİRDEN GEÇİRMEK SOYGUNDAN BAŞKA BİŞEY DEĞİL.
evet arkadaş bunlar tam mafya olmuşlar.kaldırın zorun sigortayı zaten bi işe yaramıyo çuval dolusu parayı götürüyolar.
kaza yapanların faturalarını eksperler 10 katına kadar yüksek gösteriyorlar. kaza yapan kişi üste kaza gideri kadar para alıyor. bedelini de kaza yapmayanlar ödüyor. hepsine ZEHİR ZIKKIM OLSUN ALDIKLARI HAKSIZ PARALARIN BEDELİNİ EN YAKINLARINI VE EN SEVDİKLERİNİ KAZALARDA KAYBEDERLER İNSALLAH. AMİN.
haydi bakalım buyur
aynen katılıyorum kaza yaptıktan sonra kaza yapan aracın masrafını eksperler en az 4-5 misli gösteriyor aradaki farkı servis ile kırışıyorlar. Örnek olarak bir arkadaşımın başına geldi normalde 500 tl ye mal olacak hasarı eksper 3.000 lira çıkardı sigortadan 3.000 lira aldılar araç sahibine sus payı olarak 250 tl sözde yakıt parası diye verdiler kalanını ise tamirci ile eksper arasında kırıştılar. Bu en basidi tabi milyarlarca liralık hasarları artık siz düşünün.
30 yaşında bir otomobil kullanıyorum. Bugüne kadar bir kere dahi sigortadan karşılanan bir hasarım olmadı. Poliçe fiyatlarını yükseltmeleri, araçlarını hasarsız olarak yıllarca kullananlara yönelik bir haksızlık. Öncelikle servisleri iyi denetlesinler, 3 kuruşluk bir iş 10 kuruşa yapılıyor. Çevremde çok şahit oldum. Poliçe fiyatına artış yapacaklarına haksız kazanç elde edenleri takibe alsınlar.
bu kadar vergimi olur her alanda aynı .futbolda alma elmastan pırlantadan alma asgari ucretten al vergi.adalet yok.
KASKO İLE ZORUNLU TRAFİK BİRLEŞMELİ, KASKO YAPTIRANA TRAFİK SİGORTASI MECBUR TUTULMAMALI. ÇOK ADALETSİZ BİR SİSTEM BU.
YÖNETİCİLERİN EKONOMİYİ KURTARMA OYUNLARI BUNLAR. KAZA YAPAN SÜRÜCÜLERİN DİĞER SÜRÜCÜLERE VERDİĞİ ZARARA İYİ BAKIN. KURALLARA UYMAYAN SÜRÜCÜLERE BİR ŞEY DEMEYİN KOYUN GİBİ HER ŞEYİ KABUL EDİN.
Halt ediyorlar.Zaten benim kasım ayındadır sigortam Utanmadan 70 TL zam yapmışlar.34 senesi ehiyetli tam 40 yıldır araç kullanırım tek kazam yoktur.Dolayısıyla ne trafik nede özel kaskodan bir krş almadım.Özel kaskoyada %60 indirimli olmasına rağmen 680 TL ödedim.140 TL 2012 zammı.Gözünüzü TOPRAK doyursun.Balık baştan kokar. Bana %3 zam yaparken, herşeye %30 lara varan zammı yapan,gerçek enflasyonu GİZLEYEN hükümetten aşağı kalırlarmı.Onlarda soyguna katıldılar.Tepkisiz halka bu yapılanlar az bile.
ağzına sağlık.
Trafikteki milyonlarca araç sanki sürekli kaza mı yapıyor. Yıllarca prim ödeyip tek bir hasarı olmayan vatandaşın ödediği primler kimin cebinde.Böyle saçmalık olmaz. En ufak sigorta acentesi bile bi tane poliçe satacağım diye vızır vızır dolaşıyor. Bu iş karlı bir iş olmasa bu kadar sigortacı türemezdi.
KASKO VE TRAFİK SİGORTASI BİRLEŞTİRİLİP TEK OLMALI SOYGUNA GEREK YOK BEN HEM 250 TL TRAFİK SİGORTASI ÖDÜYORUM HEMDE 600 TL KASKO ARKADAŞ BİRLEŞTİR HEPSİNİ 500 TL YAP OLSUN BİTSİN KİMİ KANDIRIP DURUYORSUNUZ ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI BENİM ZARARIMI ÖDEMİYOR E O ZAMAN NEDEN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI VAR AYIPTIR BEYLER AYIP SOYMAYIN İNSANLARI
bu işin çözümü sigortayı zorunlu olmaktan çıkarmak. ozaman görelim fiyatları ne kadar düşecek. zarar mı ediliyo kar mı işte ozaman belli olur . . .
hasarlı bir kaza sonucu aracımda boya işi çıkmıştı.Sigortadan yaptıralım dedik.Ücret benim üzerimden tamirciye aktarıldığından meblağın ne kadar olduğunu öğrenme şansım oldu.Piyasanın tam iki katı ödeme yapılmıştı.Biraz da kendilerini sorgulasınlar.
Trilyonlar kazansalar yine zarar ediyoruz diye ağlarlar, Türk halkının cebinden para çalan resmi hırsızlarısnız..
GÖZÜNÜZÜ TOPRAK DYURSUN ZATEN BOŞUNA ÖDÜYORUZ MECBURİ OLMASADA ÖDEMESEK
Külliyen yalan, önce kendilerini dolandıranları engellesinler. Normal vatandaşa kök söktürüyorlar. Hele bir de sigorta sektöründe çalışanları maaşlarına bakın.buna prim mi dayanır.sigortasını bozdurmayana %30-40 indirim yapmaları lazım ki, cezbedici olsun.
ben allaha şükür 15 yıldır araç kullanıyorum ve hayatımda kaza yapmadım ve 15 yıldırda sigorta yatırıyorum. peki sigortadan hiç bir şekilde karşılama almayanlara ne vereceksiniz ?
zaten arttı 130 lira olan araba sigortası 320 lira 30 olan motorsiklet sigortası 96 lira oldu daha da artırırsanız arabaların devrini sizin üstünüze verelim .
haklısın kardeşim bunlar aç karga sürüsü gibi geçen yıldan beri fahiş fiyatla sigorta yapıyorlar batarlar inşallah.hatırlarsanız yıllaca sigortanın ne işe yaradığını bilmezken bunlar kasaları dolduruyordu şimdi ise batıyoruz demeye başladılar.yakında başka birşey demeye başlarlar sanki herkes kazamı yapıyor çoğunu cepten yapıyoruz uzunca uğraşmayalım diye..
fırsat bu fırsat %100 zamma devam edin,kontrol yokhesap soran yok yk oğlu yok
daha yeni zam geldi %150 insaf daha ne zammı geçen sene 200 lira olan primler bu sene 550 lira
Adamlar Kar etmek zorunda ama onuda düşüneceksin haklısın sende ama birde karşı taraftanda bakmanı öneririm.Ben sana yanlışsın demiyorum ama o adamlarda haklı bir yandan ama şuda var bunların zarar etmesinde şişirilen tamir fiyatları vsler falanda vardır.Suistismalleri azaltmaları gerek sigorta şirketlerinin primi arttırmayla bi yere varılmaz
madem öyle o zaman trafik sigortaları zorunlu olmaktan çıkarılsın.
UYANIKLAR VAR SİGORTAYI GECİM KAPISI YAPMİŞLAR 25 YILDIR BİR A RABA PARASI VERDİM SİGORTAYA.HİÇ KAZAM YOK BENİM HAKKIMI YİYENE HARAM OLSUN
19 TL ÖDEDİĞİM MOTORSİKLET SİGORTASI 42 TL OLMUŞ ODA YAŞIM 40 VE HİÇ KAZAM YOK DİYE FAZLA ALINANI DEĞİL HEPSİ HARAM ZIKKIM OLSUN ..SÖZDE A DALET VE K ALKINMA BU MU ???? ENFLASYON NEDENSE HEP DÜŞÜK ÇIKIP BENİM MAAŞIMA O KADAR ZAM OLUYORDA NEDEN DİĞER LERİ % 1000 CIVARI ZAMLANIYOR ??
10 senedir hiç kaza yapmamış vatandaşa asgariden sigorta yapmayı biliyorsunuz ama, o zaman o vatandaşa da indirim yapın.
kasko şirketleri veya sigorta şirketleri kaza yapan aracın alakası olmayan ücret çıkaran experleri kontrol altına alsınlar ben kaza yaptım yani pana çarptılar 100 tl hasar vardı piyasa şartlarına göre tamirci 550 tl para aldı bu para nerden çıktı?
hem trafik sigortasını zorunlu yapacaksınız,hemde kafalarına göre prim toplayacaklar,bu soygun düzeni türkiyede olur ve kimse hesap soramaz.Yuh olsun böyle sisteme.
KARDESIM BUNU YENIMI OYRENIYOSUNUZ OLAN HEP GARIP HALKA OLUR BASIMIZDAKILERDE BUNA SEYIRCI OLURLAR EN KOLAY SOYGUN HALKI SOYMAKTIR ZATEN SIYASILERINDE BUNA HIC ITIRAZI OLMAZ YETERKI PATRONLAR HALKI SOYSUN KIM BISEY DIYECEKKI???
TAMAM. ZARAR VAR. YARARLANAN ÖDESİN. ANCAK; TAMAMEN KİŞİSEL OLARAK KULLANILAN 5 KOLTUKLU, YANLARI CAMLI, ARKA KAPISI/ KAPILARI SÜRGÜLÜ OLAN TRAFİK BELGELERİ HİÇBİR TİCARİ FAALİYETİ OLMAYAN ŞAHISLARA AİT OLAN DOBLO, PARTNER, CADY, COMBİ, KANGOO, VANEO, VB. MODEL ARAÇLAR NİÇİN TİCARİ KAPSAMDA DEĞERLENDİRİLİP HER YIL; FENNİ MUAYENE, MTV.NİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ ORANIYLA VERGİLENDİRİLMESİNİ, AYNI ŞEKİLDE SİGORTA PRİMİ, KAMYON VE OTOBÜSLERLE AYNI HIZ LİMİTLERİNE EŞLEŞTİRİLMESİNİ ANLAMIŞ DEĞİLİM. O ZAMAN TİCARİ TESCİLİ (İŞYERİ SAHİBİ, BAĞKURLU VB.) OLAN KİŞİLERİN DIŞINDAKİLERE SATIŞI YASAKLANSIN.
oh cebiniz boşmu kaldı soyguncular
Onlar zarar ediyor zam yapıyorlar,devlet zarar ediyor zam yapıyor,hep zam,hep zam. Bu nasıl bir ülke arkadaş!!! Peki bizim suçumuz günahımız nedir, sigorta poliçesine bugün 250tl para verdim, benim zararımı kim karşılayacak......!!!
en iyisi biz arabamızı sigarta şirketlerine hibe edelimde garibanlar zarar etmesin.
ZORUNLU SIGORTAYI ZORUNLU OLMAKTAN CIKARTIN...BUNLARDA ADAMIN DEDIGI GIBI KAR ETMEK ICIN CALISSINLAR BAKALIM FIYAT NE KADAR OLACAK GORELIM.....
sigorta şirketleri kendi masraflarını kıssın zarar etmesin zaten bütün geçimlerini sigortaya endekslemişler. yöneticiler kaç para alıyor bi bakın
Trafik sigortasınıda istege baglı yapsınlar isteyen yaptırsın istemeyen yaptırmasın zorunluluk ortadan kalksın ceza olmaktan çıksın o zaman kimse yaptırmaz şimdi mecburi oldugu için herkes yaptırıyo şirketlerde başına buyruk zam yapıyo zarar ediyorsan yapma bu işi
ZORUNLU SİGORTA HUKUK DEVLETİNDE OLMAZ. DEMOKRASİDE ZORLAMA YOKTUR. YÜCE ALLAH BİLE KULUNU ZORA KOŞMUYORSA, SİZ KİMSİNİZ? ALLAHIM BİZE ADİL BİR DÜZEN BAĞIŞLASIN. YOKSA SOYULMAYA VE ZULME UĞRAMAYA DEVAM!
Zaten fazlasıyla geldi. neredeyse kasko fiyatına sigorta yaptırılıyor. hemde zorunlu. arabaları yaktıracaksınız yakında. yeter yawww.. yeterrrr...
Sigorta şirketleri eksperleri mercek altına alsınlar servislerle anlaşmalı işi götürüyorlar faturada vatandaşa kesiliyor büyük haksızlık bu.
yaşasın zalimler için cehennem.....
zorunlu sigorta kasko ile birleştirilmeli, sigorta ücretindeki artan fiyat farkının yetkililerin farkına varması lazım...
Eğer artıracak olursanız vallahi de billahi de arabamı satarım...bir daha da araba almam...Bu ne yaaa...Ölü soyucu musunuz siz....arabası olanların en az yarısı arabalarını satar valla...benden söylemesi...Zararınız daha çok olur....
senin sattığını alan sigorta yaptırmayacak mı *
hasarı olmayanların günahı ne ? kaza yapandan yeni poliçesine zamlı prim alın.
1 TL lik hasar 5 TL lik hasar gösteriliyorsa açık bundandır.Gerisi bahanedir.
25 yıldır sigorta ödüyorum alah belasını versin daha 1 defa kazam yok haram zıkkım olsun serefsizlik bu 116 tl den 223 tl oldu 1992 model brodwayim var şerefsizler
sizde yolun vatandaşı sahıbı yok nasıl olsa,zarar edeceksinizde siz hala o işi yapacaksınız haa yemeyin bizi hırsızlar gidin derdinizi experlerinizle halledin perte çıkmayacak araçları rüşvet alıp perte çıkartan o adamlar
Diğer Haberler