Bakan Berat Albayrak yeni ekonomi modelini yarın açıklayacak

Yeni ekonomi modelini yarın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklayacak. Banka ve şirketlerin kur riski olmadığını bildirdi.

Bakan Berat Albayrak yeni ekonomi modelini yarın açıklayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, yarın yeni ekonomi modelini açıklayacağı duyuruldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kamuoyuna daha önce açıkladığımız gibi orta vadeli plan ile ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek OVP'ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerimiz sürmektedir. Bu kapsamda dün Bakanlığımız bünyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirilmiştir" denildi.

"Bütçe açığı yüzde 1,5'larda sınırlandırılacak"

"OVP kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-yüzde 4 aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP kapsamında detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise yüzde 4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir" ifadeleri yer alan açıklamada, "Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programı, orta vadede devam edecektir. Bütçe açığı ise yüzde 1,5’lar seviyesinde sınırlandırılacak, özellikle altyapı yatırımlarımızda yurt dışı finansman ve yabancı yatırımcı şartı ile ilerlenecektir" bilgileri verildi.

Açıklamada, "Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapı ile hazine borç çevirme oranları yüzde 100’lerin altına indirilecektir" ifadeleri kullanılarak şöyle devam edildi:

"2018 yılının geri kalan bölümünde ise daha önce açıkladığımız ve bir süredir üzerinde çalıştığımız 35 milyar TL tasarruf ve gelir arttırıcı önlem ile FDF’nın +5 Milyar TL’ye yükselmesi, yılın bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan program ile paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmektedir. Yılsonuna kadar mali politikalar ile ilgili aksiyonlarımız ile bu hedefleri gerçekleştirmek temel amacımız olacaktır."

"Kur ve likidite riski problemi görünmüyor"

Türk bankacılık sisteminin sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumda olduğunun belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz."

Açıklamada, "Gerçekleştirilen tüm istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin çerçeve yarın Sayın Bakanımız Berat Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır" ifadesi yer aldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 106 yorum
sizin ekonomi modeliniz olsa olsa fakirden alıp zengine vermek olur.....
seni hiç sevmiyorum damat. kayinpederinide hiç sevmezdim
Bunların anlamadığı şeylerin başında ekonomi geliyor. Allâh sonumuzu hayretsin, zor günler bizi bekliyor.
Evet artık yarından itibaren Dolar 2 TL olur :))
yüz yıllık ekonomi sistemi çöpe yeni sistemmi icat ettiniz milli eğitime benzemesin lütfen
şaka gibisiniz
Sayın Bakanım dolar euro altın benzin mazot almış başını gidiyor yetişebilene Helal Olsn..
SATACAK ŞEYDE KALMADI TÜH. BUNLARIN EKONOMİ DEDİĞİ O.
Ailenizin büyümesinden bahsediyorsun herhalde? Ekonomik olarak verdiğin verilerin Türkiye ile hiç bir alakası yok. Ya ekonomiden anlamıyorsun yada milleti -uyutmaya çalışmaya- çalışmaya devam ediyorsunuz. Yerine Bakkal Hüseyini koysak ekonomiyi senden vede sizden iyi yönetirdi.
bir kac kanal var moralim bozuldugunda mesela dolar yukselip fakirlestikce o kanqlqri dinliyirum kendimi cennet bahcesinde hissediyorum ekonomi nasil duzelecek biri aciklasin risk yok
Şaka yapıyor olmalısınız....... Süper haber bu yaaaa.......!!!
sayın Berat albayrak 8x9?
nedense habire buyuyoruz hahah evet deligimiz buyuyor :)
Tutmayın küçük enişteyi. Konuşsun bakalım ne diyecek.
bence biz ülkece ekonomi olarak papazı bulduk. papaz bizde kaldı.
Damat beyin açıklamaları ülke ekonomik gerçeklerinden çok uzakta. Bu işler Marmara Ünv.de 3-5 derse girmekle öğrenilmiyor. Sana ders veren akademisyenler neden senin koltuğunda değil de sen oradasın önce onu bir düşün. Bugün istifa et yerine bir uzman hatta deneyimli bir isim hatta hatta Ali Babacan,Mehmet Şimşek gelsin, dolar 5.00 tL ye akşamına inmezse..........
NEYLE BUYUYECEKSIN VARMI URETUIME DONUK YATIRIMIN
batırdınız. ekonomimi koydunuz. arsızlıkla oturun koltukta. Allah bildigi gibi yapsın inşallah
Damat utangaç çıktı, hiç göstermiyor gül yüzünü. Ulan çıkında piyasaya biraz pozitif hava basın, 45 gündür yeter yattınız artık.
vatandaş etkilenecekmi sayın bakan o dediklerinizden anlamıyoruz
varya o adam konuşunca içimde dikenleşme oluyor :) varya herşeyi o kadar güzel anlatıyorki kendi kendime ben yanlış görüyorum diyorum. velhasıl boş bi adam.
Bu büyüme dış borç büyümesi olmasın da
iş bilmek önemli değil kim olduğu yeter bu memlekette makama..balık nerden kokuyordu..
kemer sıkma politikasidir kesin
nasıl %3-4 olacak görelim bakalım dolar olmuş 5,5 euro olmuş 6,5 hala büyümekten bahsediyorlar sayın bakan ocan 18 den bu yana döviz % 25 tüm ürünlere %100 zam geldi elektirik bile %35 lerde zam gördü 1 ton su kullanımı 22 lira nasıl büyüyoruz anlamış değilim veya büyüyeceğiz rakam yerine model veya çare nedir döviz bozdurarak büyüme olmaz
rahip brunson'un serbest bırakılmasından başka paket tanımıyorum
yarın dolar 40 kuruş uçar
Bu ülkede insanların neyi büyüyecek?
gülüyoruz
malesef dolar elimizden gidiyor bir sey yapamıyoruz . 6.7 ye dayanır sanırım diyecek
hemde çok
:)))))
alıcam fıstığı vurucam kırbacı vurucam kırbacı
kime yok bu risk eniş de, de bi hele de bilek 3.90'dan aldigim dolar şuan 5.40 ihracata calisiyoruz aradaki bu zarari kim ödeyecek? de hele bir de bilelim bol keseden sallama aman ha
ya bi sus Allah aşkına
balon patlamak üzere gibi
ABARTMAYIN SIKINTI YOK MEEEEEE
aman ne rahatladık, kur aşağı indi, ekonomi hemen rayına girdi! laftan fazlası lazım... hukuk lazım Adalaet lazım, demokrasi lazim... siz konuşarak devam edin... düze çıkarız!
seçimlerde bana sormadan sms atıyordun sana nasıl güveneyim kural tanımaz
MEMLEKET BECERİKSİZ İŞİ BİLMEYENLERİN ELİNE GEÇERSE DOLAR 6 DA OLUR 7 DE !!!! İHRACAT YOK ÜRETİM YOK HABİRE İTHALAT HERŞEYİ İTHAL ET SORA NE BEKLİYORSUNUZ !!!!!!! YAZIK ÇOK YAZIK !!!!!!
yapacağınız en hayırlı iş toptan istifa
çaktırmadan büyüyoruz sanırım.
Diğer Haberler