İkinci el araç satışında yeni dönem!

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan gerçek kişi tacir ve esnaf ile satış temsilcileri için ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı getirildi. Ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticaretiyle ilgili alanlarından mezun olanların mesleki yeterlilik belgesi edinmelerine gerek kalmayacak.

İkinci el araç satışında yeni dönem!

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan gerçek kişi tacir ve esnaf ile satış temsilcilerinin ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekecek. Ticaret Bakanlığının "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek kişi tacirlerle esnaf ve sanatkarların kendileri, ticaret şirketleriyle diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesi edinecek.

RAPOR 5 YIL SAKLANACAK

İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişiler, motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (Seviye 5) veya motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olacak.

Bu kişilerin ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticaretiyle ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacak.

İkinci el otomobil veya arazi taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınacak. Raporda asgari olarak Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standartta yer alan hususlara yer verilecek. Rapor 5 yıl süreyle saklanacak. Söz konusu taşıtların motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Buna el atmışken hali hazırda milletin canını sıkan expertiz durumuna da el atmalılar bence..eline boya çubuğu alan yürüyor yok kapı boyalı yok çatı değişmiş..bu şekilde de mağdur olanlar var..işin ehli kişiler yapsın ki kimse üzülmesin bilmeyip de yapansa hem zararı karşılasın hem ceza alsın...
@algul18 @algul18 Kanun uygulanmaya başladıktan sonra kurumsal olmayan ekspertizlerde yapılan kontrollerin bir geçerliliği olmayacak. Zaten noterde böyle yerlerde yapılan ekspertiz kabul etmeyecek ve satış gerçekleşmeyecek.
hayırlı olsun bu saatten sonra 30 bin tl lik araba direk 35 bin tl ye çıkar.
ev kira fiyatlarına devlet bi el atsa dolar bazında faiş fiyat yüksekliği tavan fiyat uygulaması gelse millet rahatlar
bu kaçıncı dönem değişikliği ya. 2 Ayda bir değişiyor mübarek.
eml mezunu bir ögrenciye dibloma karşılığı 2000 versem bu şartı aşmış olurum buyur burdan yak
sahibinden.com kapatılsın ev ve araba fiyatları düşer devletin el atması gereken tek şey budur saygılar
Sn. Cumhurbaşkanı şu ikinci el araç piyasasına el atsada insanlar biraz rahat edip dövizi altınını bozdurup araba alabilse. 2013 yılında anahtar teslim 70 bin liraya verilen sıfır araba şuan 5 yaşında ve 100 bin km yapmış adam 95 bin lira fiyat istiyor. Böyle olmaması lazım. Eskiden araba alınınca zarar edilirdi şimdi ise fazlasıyla kâr ediliyor.
araba fiyatlarınada düzenleme gelmeli. herkes birbirine bakarak arabasına fiyat biçiyor. 16binlik arabaya 30 bin istiyorlar. derhal fiyatlarda düzenlemeye gidilmeli. fiyatı devlet belirlesin
Yav aynı arabayı 3 kişi el degistirse 1bin tl deb 3bin değer gukselir arabanin eskiyipte değer kazanan kaza yapıpta değer kazanan tek otomabil turkiye sınırları içinde olan araclar
bu sektörde yeterliliğe ihtiyaç yok ki, ihtiyaç olan şey dürüstlük, onu da bu coğrafyada ara ki bulasın. galericiye diploma verince dürüst mü olacaklar. adam ikiye bölünmüş arabayı başka araba ile birleştirip orjinal diye satıyor, anlaşmalı ekspertizden de üç kuruşa raporu aldı mı tamam. belge denilen şeyi 15 günlük kursla veriyorlar sonuçta.
17 yıllık galericiyim araba expertiz yapıyorum abi araba düzgün diyor bir bakıyorum ki araba şaselere kadar girmiş işlem görmüş tavan kazadan dolayı kasmış eğitim belge ve garanti şart arkadaşlar
Peki normal vatandaş aracını nasıl satacak ? Şahsın bir aracı var onu satıp yenisini alacak veya satıp para ihtiyacını karşılayacak ???
eml motorlu araclar teknolojisi bölümü nden mezun olanlar bu sarti asmis oluyorlarmi
Sana ne kardeşim mal benim değil mi ister alır ister satarım,serbest piyasa ekonomisi diye bir şey var,sen önce milletin canına okuyan pahalılığı önle.
Diğer Haberler