Bakan Özlü'den yerli otomobil açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin üretileceği yere ilişkin, "Çok sayıda ilden talep var. Karasu ve Sakarya'dan da var. Konya'dan, Manisa'dan İzmir'den var. Bunları değerlendireceğiz." dedi.

Bakan Özlü'den yerli otomobil açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik'in ağabeyi Şaban Çelik'in (78) Sakarya'nın Karasu ilçesindeki cenaze törenine katılan Bakan Özlü, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde AK Parti İlçe Başkanı Dergah Akça ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Özlü, yerli otomobilde iki ayrı üretim aşaması olacağına dikkati çekti.

Otomobil konusunda şu anda tasarım aşamasında olan birinci fazda olunduğunu anlatan Özlü, "İki fazlı olan bir proje. 24 ay tasarım aşaması ve şirketleşme aşaması. İkinci 24 ay üretim aşaması olacak. Şu anda yerle ilgili bir tercihimiz yok. Yeri ikinci fazda değerlendireceğiz. Çok sayıda ilden talep var. Karasu ve Sakarya'dan da var. Konya'dan, Manisa'dan İzmir'den var. Bunları değerlendireceğiz." diye konuştu.

'YAPMAMALIYIZ DİYENLERİN ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ VAR'

Türkiye'de 1000 kişiye yaklaşık 200 otomobil düştüğüne dikkat çeken Özlü, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'de kişi başına yaklaşık 11 bin dolar seviyesinde olan geliri, 2023'te 25 bin dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaştığımız zaman, bin kişide 200 olan otomobil ihtiyacı sayısı 400, 600, 800'e yükselecek. Bir otomobilin ortalama 20 bin dolar seviyesinde ve kullanım ömrünün yaklaşık 10-15 yıl olduğunu da düşünürsek, önümüzdeki dönemde Türkiye'de 1,5 trilyon dolarlık sektörden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu kadar büyüklükteki bir sektörde, marka yapmamayı düşünmek çok yanlış olur. 'Otomobille bizim ne işimiz var? Biz yapmamalıyız' diyenlerin özgüven eksikliği olduğunu düşünürüm."

'ELEKTRİKLİ MOTORDAN YANAYIM'

İçten yanmalı motorların gelecek 10 yılda piyasadan çekilmesinin beklendiğini ifade eden bakan, bu sebeple dünyada trendlerin sıfıra yakın karbon emisyonu, yüksek tork gücü, sürüş yeteneği ve enerji tasarrufuyla elektrikli otomobilden yana olduğunu söyledi.

Başta ABD, Çin ve Avrupa'daki büyük şirketlerin tercihlerinin de elektrikli motor yönünde olduğuna dikkat çeken Özlü, Türkiye'nin de bu teknolojik trendin gerisinde kalamayacağını ancak bu konudaki tercihi ortak girişim grubunun yapacağını vurguladı.

'DAHA KALİTELİ VE UCUZ OLACAK'

Hedef pazarların Kuzey Afrika ve Ortadoğu olabileceğini belirten Özlü, "Türkiye'nin otomobilinin yakıt türü, segmenti ve fiyatıyla dünyada rekabet edebileceğini düşünüyoruz. Dünyaya bakacağız, hangi alanlarda boşluk var onları değerlendireceğiz. Satamadığımız arabayı yapmayız, satacağımız arabayı yapacağız. Şundan emin olun, Türkiye'nin Otomobili, aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacak. İddialıyız, Türkiye bu defa treni kaçırmayacak" ifadelerini kullandı.

Yerli otomobilin 'küresel' bir proje olduğunu kaydeden bakan, "Biz de bugün uluslararası birçok şirketin yaptığı gibi dünyanın muhtelif yerlerinde otomobil fabrikaları kurmayı düşüneceğiz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
SAKIN YAPMAYIN.CHP KARŞI ÇIKAR.ÜLKE KALKINIR.SAKIN.
BOŞ MUHABBET AYNISI 5 SENE ÖNCEDE VARDI BİR ARPA BOYU YOL MU ALDINIZ SEÇİM OYUNLARI
Bakan mısın nesin?bırak böyle insanların aklıyla dalga geçme savsatalarını. Günü kurtar günü. EURO, DOLAR ALTIN almış başını gidiyor, akaryakıttan bahsermek bile istemiyorum sen kalkmışsın doğmamış çocuğa don biçiyorsun.
TAKOZ YAPIP MİLLETİN ÖNÜNE ARABA YAPTIK DİYE KOYMAYIN.
Bu adama hangi kodamanın bordrosunu gösterdiler de 11.000$ gelir var diyor.
@ahmettaskin84 sen iki alırken seni çalıştıran amirin 4 onu işe alan müdürün 10 müdürü istihdam eden patron ise 1000 kazanıyor.ve ne acıdır ki patron dahi bu ortalamanın içinde ve bu yüzden kişi başı gelirler bize hep bi fazla geliyor çünkü memlekette patron dediğimiz o kişiler kendisi kepçeyle yerken bize koklatıyor derseniz ki kapitalist düzen bu heryerde var alakası yok yabancı firmalara bakın örnek lever, bridgestone vs ... bu patronlar yüzünden sen 2tl almana rağmen ortalama 40 tl :)
Muhtemelen dandirik yabancı arabalardan daha pahalıya satacaksınız o yüzden pek taliplisi olmıycak.umarım gerçek anlamda ucuz olur.
elektirikli olsun ama millete vergi,ötv.kdv cart-curt kakmayın.
Anadolu'da üretilsin ne Sakarya'sı zaten oralar almış sanayi yükünü
İnşallah Başarılı olunur tek temennimiz bu yönde ayrıca Türklerin yapamayacağı hiç bir şey yok denecek kadar az inşallah kar edeceğiz diye orijinali ile oynamazlar.
ELEKTRKLİ ARABAYI HE ÖNÜNE GELEN YAPIYOR İŞ BATARYADA. YILDA 5 00O TLYE BATARYAYA VEREN ADAM ELEKTRİKLİYE NE YAPSIN. BUNLAR ÇİVİ BULMUŞ GERİYE 4 NALLA BİR AT KALDI .
bakanın demesiyle 2+2 yıl = 2023 :DDD normalde 2019 yılında yollardaydı öyle diyolardı. şimdi 2+2 yıl planladık diyo. tayyibe 2023 yılına gelindiğinde bir konu lazım şunu yaptık bunu yaptık demesi lazım her seçim zamanı vergimizle yapılmayıp başkasına yaptırtılan sonrada parasını halkın ödediği (kullansada kullanmasada) birşeyi biz yaptık demesi lazım. Bu halk her zaman başının çaresine bakmayı bilmiştir. Sorunlara karşı kendi çözümünü üretmiştir. Bilerek söylüyorum sokağa çıkıp , adam lazım parada vermicez ama yapıcaz bu arabayı desem 10.000 kişi toplarım .belki daha fazla.....
almanya da var en az dört marka sonradan satın alınanlar hariç. adamların onlarca modeli var. adamlar yoklukta yapmış bu fabrikaları şimdi varlıkta yapılamaması manidar...Madenci bir abimiz dediki 'sen metali işleyebiliyorsan bileşik çıkanları ayırabiliyorsan gelişmiş bir ülkesindir'' ve biz ayıramıyoruz metalleri birbirinden..bir polo yu almanya bize 38.000 tlden veriyor ötv+kdv ile 66.000 tl ye geliyor. yani 10.000$. ama türkiyede üretilen egea'yı ben 60.000 tl den aşağı alamıyorum. Halkını bu kadar ''öpen '' bir hükümet daha gelmemiştir başa cumhuriyet tarihi boyunca.
ÇANKIRI EN UYGUN ŞEHRİMİZ ZAHMET OLMAZ İSE ANADOLU YA YATIRIM YAPIN ANLAYALALIM YERLİ OLDUĞUNU
KENDİ ENERJİMİZİ VE ARABAMIZI ÜRETİYORUZ LAKİN İŞİN GERÇEK KISMI MAZOT 5 TL OLDU ZAM ÜSTÜNE ZAM BUMU ÜLKEDE ATILIM YAPMAK YAHU BİZ ARABA YAPMADAN EVVEL MAZOT 2,60 İDİ SULTANAHMET MEYDANINDA TURSİTMİ KANDIRILIYOR BU NE İŞ NE LAHANA AMA YOL YAPTINIZ DOĞRU YAAAA TÜH UNUTTUK KENDİNİZE YAPTINIZ BU YOLLARI BİR KAHVEYE TAVUK DÖNERE OYUNU SATAN UNUTSADA ÇANAKKALADE YATAN GÜNEYDOĞUDA DÜŞEN MEHMET UNUTMAZ DÜNYA SULTAN SÜLEYMANA BİLE KALMADI ...
SAYIN BAKANIM SAAB A VERİLEN 47 MİLYAR EURO ? HAVAYA MI UÇTU İADE ALINDI MI MERAKTAN SORUYORUM SADECE !
@norsdramus saaba verilmedi ceplerde
ver mehteri ver.
iskenderun payas osmaniye çelik sektörünün yeri ..
Isparta Yalvaç var. anadolunun 3 köşesine komşu
neymiş türkiye de üretilen elektirik'li araba diğerlerinden daha ucuz olacakmış. Otobanları bile özelleştirip yada paralı yapıp halkını .....en bir hükümet söyleyince pek inandırıcı gelmiyor bu sözler. Akülere ne kadar istiyosunuz yada vergisi nedir o bataryaların. 2 sene önce söylüyordunuz bataryalar pahalı diye yüksek meblağlardan bahsediyordunuz. iş hayatında türk milletinin yeri ayrıdır. zora koşunca yapamayacağı şey yoktur. pratiktir. çinliler kopyacıdır türkler baz alır geliştirir en gelişmişini donanımlısını yapar.tabi elini vicdanına götürmeyip aşağı yöne hareket ettirende yok değil:D
Piyasada tr giriş fiyatı ötv olmadan olursa tamam ama 40k ederi olan araca 70.000 saf fiyat belirleyip + 18kdv ile piyasaya ötvsiz diye çıkartırsan yemezler zaten 80.000-100.000tl arasında fiyat belirlemişsiniz çok ucuzmuş herkes kuyruk oluşturur asgari ücretli biri 10 yıl kredi çekip cebine 1 tl kalmadan anca alır sizde ucuz yerli araba nidaları atarsınız.
Balıkesir Gönen Bandırma organize sanayi bölgesi konum olarak çok uygun bizde talibiz ist 2 ssat bursa 2 saat izmir 3 saat çanakkale 2 saat liman demir yolu tam merkezi yerdeyiz .sayın bakanım biz talibiz..
Hadi İnşaallah...!!!
otomobilin yapılacağı yer merkezi yer olan ankara , istanbul, demir yolu , kara yolu hava alanı deniz taşımacılığına yakınlığı demir çelik fabrikasına yakınlığı sebebiyle çankırı ili ÇERKEŞ ilçesidir. türkiyenin merkezi dir.
15 E MAL EDİP 70 VERİGİ KOYMAYACAKSANIZ DAHA UCUZA SAACAKSANIZ SUANKİLERİNDE VERGİSİNİ İNDİREBİLİR DURUMDASINIZ DEMEKKİ
bakan demekki kişi başı 11000 dolar milli gelirimiz var ben emekliyim 4 kişiyiz 4 ümüzün geliri 11 bin dolar yok birileri bizi ya kandırıyor yada çalıyor size açık adresimi banka numaramı vereyim bu hırsızları yakalayın ayıp ayıp 11bin dolar alan asgari ücretli memur emekli göster yüzüme tükür yoksa ben tüküreyim sizin yüzünüze allah belanızı versin yalanınız batsın
Diğer Haberler