FİNANS

Dünyanın en mutlu ülkesi yabancı işçi arıyor! İşte Finlandiya'nın işçi arama nedeni

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan 2021 Dünya Mutluluk Raporu'nda birinci sırada yer alan Finlandiya, nüfusun yaşlanmasıyla göçmen işçilere ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Dünyanın en mutlu ülkesi yabancı işçi arıyor! İşte Finlandiya'nın işçi arama nedeni

Birleşmiş Milletler 2021 Dünya Mutluluk Raporu'nun birinci sırasında yer alan Finlandiya, nüfusun yaşlanması nedeniyle çok sayıda yabancı işçiye ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Finlandiya, Japonya'nın ardından nüfusu en çok yaşlanan ikinci ülke konumunda. 2030 yılında ise Finlandiya'da yaşlı bağımlılık oranının yüzde 39.2'den yüzde 47.5'e yükseleceği ön görülüyor.

Ülkedeki yetkililer, işgücü ihtiyacının olağanüstü boyutlarda olması nedeniyle çok sayıda yabancı işçiye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Finlandiya hükümetine göre, ülkedeki açığı kapatmak için yıllık göçmen sayısının iki katına çıkartılması gerekiyor. Bunun da yılda 20-30 bin ek işgücüne denk geldiği belirtiliyor.

Helsinki belediye başkanı Jan Vaavuori, şehrin tanınırlılığını artırmak için uluslararası reklam şirketleriyle kampanya düzenleyeceklerini belirtti. Vaavuori, 4 yıl üstüste en mutlu ülke seçilmenin tanınırlılık getirmediğini ifade ediyor ve ekliyor "Tokyo'da, Paris'te, New York'ta yoldan birini çevirseniz muhtemelen bizden haberi bile yoktur."

VASIFLI İŞÇİ SIKINTISI VAR

Vaavuori, yeni kurulan şirketlere işaret ederek, "Bana, bekar olduğu sürece dünyanın herhangi bir yerinden kişiler için Helsinki'de çalışma imkanı sunabileceklerini söylediler. Ancak eşlerinin hala düzgün bir iş bulma konusunda büyük sorunları var" dedi.

OECD ülkeleri arasında en büyük vasıflı işçi sıkıntısıyla karşı karşıya olan Finli girişimler ise, denizaşırı yetenekleri daha ülkeye çekmek için ortak bir kariyer sitesi oluşturuyor.

DÜNYANIN EN MUTLU ÜLKESİ

Ajans Press’in haberine göre, dünya ülkelerinin mutluluk oranları incelendi. 2020 Yılı Dünya Mutluluk Raporuna göre 156 ülkeyi kapsayan incelemede Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi oldu. İkinci sırada Danimarka yer alırken, Türkiye’de ise mutluluk oranları düşüşe geçti. Türkiye’deki bireylerin 48,2’sinin mutlu olduğunu belirtirken, bu rakam geçmiş yıllarla kıyaslandığında ise 2019 yılında yüzde 52,4, 2011 yılında ise yüzde 62,1 olarak kaydedildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
Yetkililere sesleniyorum lütfen benimle Hemen iletişime geçin,seve seve gelirim seve seve hizmet ederim. 30 yıldır kendi ülkemde çalışıyorum bir cacık olmadı kazandığımız para ortada,en azından orada çalışırım kazandığımın Bir kıymeti olur.
show unu yanlis yere yapiyosun bu yorumunu cumhurbaskanligina yaz ulkede nufus azalirsa iyi olur
@brkerhann34 Aynen öyle kardeşim.. daha şimdi su parasını yatırdın gelen fatura 147.5 tl 24 saat gecmeyen gecikmeye 148.58 tl aldılar.. bu devede kulak.. bu hukumetten vallahi bıktım billahi bıktım.. emeğiminnkarşılığını alayım huzur icinde yarına guvenle bakabilecegim ulkede yasayım cocuklarımin gelecegini garanyiye alayim varsın baska ulkede yasayım.. kimligimde tc yazmasin finlandiya yazsın.. dinim islam elhamdulillah dinimi dunyanin her yerinde yasarım.. sadeve turkiyeye mahsus bi din deil.. kaldiki muslumalikla alakasi olmayan haramin dolandiriciligin kul hakkinin en cok yenildigi ulke tc
Genç diyor orda anlamıyorsun adamlar zaten yaşlı nufustan sıkıntılı sen 30 yıl çalıştım diyorsun en aşağı 50 yaşın yani senden 30 yıl Bi cacık olmamış okuduğunu anlamıyorsun dahada senden Bi cacık olmaz kuzey ırağa giderdin bu kafayla
Genç olman lazım. Yani biraz zor artık senin için
Finlandiya göcmen alip basini belaya sokma birsurü kimsesiz cocuk var al kendi egitiminle, sisteminle yetiştir
yorumu saat saat 9da yapttigina gore g rahat isin var ya da gizli issizlerdensin
mutlulukda en kötü biz olmalıyız.malum ampulculer zengin diğerleri fakir oldu. o mutlu olanlarda yandaşlarıdır
alın göçmenleri, huzurunuz bozulsun. mutluluğu mumla arayın.
Geri Dön