FİNANS

Geleceğin meslekleri neler? 2030'a kadar yok olacak ve popülerleşecek meslekler

10 yıl sonra hayatımızdaki birçok meslek tarih olacak. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre; teknolojinin ilerlemesiyle bundan 10 yıl sonra birçok iş otomatik olarak gerçekleşecek. Bu nedenle, robotik ve veri bilimi alanındaki mesleklerin popülerleşmesi, kasiyerlik ve postacılık gibi işlerin ise yok olması bekleniyor. İşte Oxford Üniversitesi'nin araştırmasına göre gelecekte popülerleşecek ve yok olacak meslekler...

Geleceğin meslekleri neler? 2030'a kadar yok olacak ve popülerleşecek meslekler

Teknolojinin giderek daha hızlı ilerlemesiyle birlikte, çok sayıda iş ya otomatik hale geldi ya da modası geçti. 2030 yılına kadar bu sayının daha da artması bekleniyor. Uzmanlar, şu andaki işlerin en az üçte ikisinin önümüzdeki on yıl içinde yapay zeka tarafından yapılabileceğini açıkladı. Bu nedenle, robotik ve veri bilimi alanındaki mesleklerin popülerleşmesi, matbaacılık ve kasiyerlik gibi işlerin ise tarihten silinmesi bekleniyor.

İngiltere'de yer alan Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, gelecek 10 yıl içinde pek çok meslek otomatik olarak yapılabilecek.

İŞTE GELECEĞİN MESLEKLERİ

3D Yazıcı Mühendisliği

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ

Robot Mühendisliği

ROBOTİK MÜHENDİSLİĞİ

Almanya'da 1320 euro, Türk mühendisler üretti 880 lira

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI

Rus antivirüs yazılımına ABD'den yasak geldi

YAZILIM VE UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ

Sony oyun konsolu satışında Nintendo'yu 'solladı'

OYUN GELİŞTİRİCİSİ

Dijital Pazarlama Sohbetleri’nde 'dijital dönüşümde kadının yeri' konuşulacak

DİJİTAL PAZARLAMA UZMANLIĞI

İŞTE 2030 YILINA KADAR DÜNYADAN SİLİNECEK MESLEKLER

Vizesiz seyahat süreci nasıl işleyecek?

SEYAHAT DANIŞMANLIĞI

tekstil

TEKSTİL İŞÇİSİ

kasiyer

KASİYERLİK

food

FAST- FOOD ÇALIŞANI

postacı

POSTACI

banka

BANKA ÇALIŞANI

matbaa

MATBAA OPERATÖRÜ


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
gelecekte işsizlik diz boyu olacak demek gibi bir durum yani hayatı hızlı yaşıyorsunuz da ne oluyor sanki hala yeni emekli olana 1700 tl maaş bağlanıyor bir de işsizliği ekleyin sevinin spor desen takım halinde dökülüyoruz ama paraya gelince vagonla alıyorlar hak etmek lazım yani milletin işi zor vesselam.....
@hdemirkaya_b7 Algı yaratmak için ortaya atılmış bir genel görüş olduğunu düşünüyorum bunun. Olsa bile, bu 10 senede olacak bir iş değil gibi geliyor bana. Daha uzun sürecektir muhtemelen. Ayrıca, bunun çok ciddi sonuçları da olabilir ki, bu hayalleri kuran çevreler ne yazık ki bunun yan etkileri üzerinde hesaplar yapmıyor. Zannediyorlar ki, yeni meslekler, eskilerin yerini doldurur. Geçen bir sosyoloji kitabında, dünya nüfusunun her sene 80 milyon arttığı yazıyordu. Bu kapsamda mesela bir fabrikayı ele alalım: 100 işçi olsa, teknolojik işlerde onun 70-80'i açıkta kalır. Ciddi riskler doğar.
@hdemirkaya_b7 Bu haberin mantığı ile bakılsa, fotoğraf makinesi bulunduğu vakit resim sanatının da günümüzde olmaması gerekirdi. Ancak, öyle olmadı. İlgilisi az olsa bile natural yoldan resim sanatı halen var. Bu mantıkla bakılacak olunsa futbolun bile bitmesi gerekir, hatta beden gücüne dayalı olan bütün sporların ve sanatların bitmesi gerekir. Ama böyle bir şeyin olması son derece zor görünüyor. Olursa da dünyada ciddi bir kısırlaşma ve estetik ve duygusal açık meydana gelir. İnsan, sadece pragmatik amaçları olan, düşüncesiz duygusuz bir canlı değil ki.
şu an z kuşağı dediniz çocuklarımız zavallı oldu bilgisayar başında yatıyorlar kalkıyorlar bu nedir
Silinecek mesleklerde neden orman ziraat jeoloji arkeoloji iktisat vsvs diye suan is bulamayan onbinlerce meslek dali yok diyenlere cevap o meslekler coktannnn silinmis kardesim
@rhisos Meslekler silinmiyor aslında. Nüfus artışı çok fazla. Bu durum, bir yandan mesleğin ilgili olduğu alana daha fazla müşteri kitlesi yaratma anlamına gelirken, diğer yandan da mesleğe eğilen kişi sayısını, adayları çoğaltır mantıken. Hem iyi hem kötü oluyor yani. Hal böyle olunca, bir mesleğe rağbet eden kişi sayısı çoğaldıkça elenme de çoğalıyor. Bazen, İndeed tarzı iş sitelerine bakıyorum, CEO ilanına bile 500-1000 kişi başvuruyor. Düşünebiliyor musunuz? Mesele, mesleklerin silinmesinden ziyade nüfusu ve adayları karşılayamaması diye düşünüyorum.
Geri Dön