Gram altın ne kadar oldu? İşte çeyreğin yeni fiyatı

Küresel piyasalarda altının onsunda yaşanan yükselişe dolar/TL kurundaki rekorlar da eklenince gram altın fiyatları da tarihi seviyelere çıktı. Gram altın 483 lira ile rekor tazeledi. Analistler, dün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mali desteklere devam edilmesine dikkati çektiği toplantı tutanakları ve ABD Başkanı Donald Trump'ın teşvik paketine ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşımın altının ons fiyatını desteklediğini söyledi.

Yurt içinde altın fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Haftaya 475 lira düzeyinde başlayan gram altın fiyatları bugün 483 liranın üzerine çıkarak tarihi seviyelerini gördü. Çeyrek altın 789 liraya yükselirken Cumhuriyet altını 3 bin 237 liraya tırmandı.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

ABD'de seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte ülkede artan siyasi gerilim ve koronavirüse ilişkin gelişmeler de küresel piyasalardaki belirsizlik ortamını destekliyor. Hal böyle olunca; küresel piyasaların güvenli liman olarak tanımladığı altın fiyatları son 3 ayın dip seviyeleri olan 1850 dolardan tekrar 1900 doların üzerine hareketlendi. Yurt içinde ise spot altın fiyatlarının yeniden 1900 doları zorlamasına olarak dolar/TL kurundaki yükselişler altında bu haftaki artışlarda başrol oynuyor.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Analistler, dün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mali desteklere devam edilmesine dikkati çektiği toplantı tutanakları ve ABD Başkanı Donald Trump'ın teşvik paketine ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşımın altının ons fiyatını desteklediğini söyledi.

Bugün yayımlanacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanaklarının ve jeopolitik gelişmelerin de altın fiyatlarını etkileyebileceğine işaret eden analistler, ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik başvurularının da yatırımcıların odağında olduğunu bildirdi.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.880 doların destek, 1.920 doların direnç olarak öne çıktığını ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
takke düştü kel göründü lafı tam bunun için söylenmiş bir söz,bu söz anlayana anlamayana da başka bir söz var ama o pek onları fazla ilgilendirmiyor ilgilendiren kesim devletler ve hükümetlerin geleciği olan tek yatırım aracı idi ama milleti yalanla dolanla kandırarak ellerindeki sahip olduğu ganimeti kaptırdılar,kağıt yada madeni para kandırılan ülkelerdeki milletleri avutmak için uydurulmuş bir sistemdir
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler