FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kıdem tazminatı doğrudan personelin hesabında! EYT Destek Paketi'nde 'TLREF' detayı: 50 milyarlık kredi böyle dağıtılacak

Milyonlarca EYT'li ilk maaşları için heyecanla gün sayıyor. Başvurusunu martta yapan EYT'lilerin maaşları önümüzdeki günlerde hesaplarına yatacak. Bu sırada EYT Destek Paketi'nin ayrıntıları ortaya çıktı. Paket kapsamındaki 50 milyarlık kredi yalnızca kıdem tazminatı için kullanılacak, kıdem tazminatı personelin hesabına yatacak. Kredilerin faiz, kar payı oranları hesaplanırken dikkate alınacak etkenler de netleşti.

Kıdem tazminatı doğrudan personelin hesabında! EYT Destek Paketi'nde 'TLREF' detayı: 50 milyarlık kredi böyle dağıtılacak

EYT'de ilk maaşlar için kritik ay geldi çattı. Koşulları sağlayıp başvurularını mart ayında tamamlayan EYT'liler nisanda ilk maaşlarına kavuşacak. EYT Destek Paketi kapsamında 50 milyar liralık kredi kullandırılacak. 50 milyar lira, TLREF artı 200 veya 300 baz puan hesaplanarak verilecek, baz puan kredinin süresine göre belirlenecek. İşte EYT'lilerin merakla beklediği paketin ayrıntıları...

1

KEFALET ÜST LİMİTİ KOBİLERDE 10 MİLYON LİRA

KGF'nin internet sitesinde EYT Destek Paketi'nin ayrıntılarına yer verildi. NTV'de yer alan habere göre; EYT Destek Paketi kapsamında 50 milyar liralık kredi kredinin yalnızca EYT kapsamında emekli olacak personelin kıdem tazminatı için kullandırılacağının altı çizildi.

KOBİ’ler için kefalet üst limiti 10 milyon lira, kefalet oranı ise yüzde 75 olarak belirlendi. KOBİ dışındakiler için ise üst limit 20 milyon lira olurken kefalet oranı yüzde 70 olarak belirlendi. Kefaletle birlikte KOBİ’ler için 13.3 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 28.5 milyon liraya kadar kredi imkanı sağlanacak.

Azami 6 ay ödemesiz olan dönem dahil kredilerin vadesi 36 ay olacak.

2

KREDİLERDE TLREF ARTI BAZ PUAN HESAPLANACAK

EYT Destek Paketi kapsamında kullandırılacak kredinin faiz, kar payı oranı 24 aya kadar vadeli kredilerde Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF) artı 200 baz puan olarak uygulanırken 24 ay üzeri vadeli kredilerde faiz, kar payı oranı TLREF artı 300 baz puan olarak uygulanacak.

Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullandırılacak krediler için geçerli olacak. 11. çalışandan itibaren kullandırımlar için ise faiz/kâr payı oranı banka tarafından belirlenecek.

EN FAZLA YÜZDE 1 KOMİSYON TAHSİL EDİLECEK

KGF, verdiği kefaletler karşılığında yararlanıcılardan her bir kefalet kullandırımı için bir defaya mahsus ve peşin olarak kefalet tutarının yüzde 0,5’i oranında kredi verenler aracılığıyla komisyon tahsil edecek. Yapılandırma durumunda yararlanıcılardan, kefalet bakiyesi üzerinden yüzde 0,5 oranında kredi verenler aracılığıyla peşin olarak komisyon tahsil edecek.

Kredi veren verdiği kredi karşılığında yararlanıcılardan her bir kredi kullandırımı için bir defaya mahsus ve peşin olarak yalnızca kredi tutarının azami yüzde 1’i oranında komisyon tahsil edebilecek. Kredinin vadesinin 1 yıldan az olması halinde, azami oran üç aylık vadelere göre oranlanarak uygulanacak.


Canlı Borsa

En Çok Aranan Haberler