Köylülerin ‘füze’ sandığı projeye Kanada’dan teklif geldi

Kayseri’de, su üstünde gidebilen yüksek hızlı toplu taşıma aracının prototipinin denemesini yapan ve köylüler tarafından ‘Füze gördük’ ihbarı yapılan buluşçu Ali Yiğit’in projesine Kanada’nın Toronto Belediyesi ‘yatırım yapalım, her türlü imkanı sağlayalım” teklifinde bulundu.

 Köylülerin ‘füze’ sandığı projeye Kanada’dan teklif geldi

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde yaşayan kaşif Ali Yiğit, deniz üzerinde gidebilen yüksek hızlı toplu taşıma aracı projesinin prototipini demir ve sac kullanarak yaptı. Ali Yiğit, yaptığı prototipi bir baraj gölüne deneme amaçlı götürdüğü sırada, aracı gören köylüler jandarma ekiplerine ‘Füze gördük’ ihbarında bulundu.

Su üzerinde koşan kertenkeleleri inceleyerek 350 kilo ağırlığında ve 6 metre uzunluğunda prototip oluşturan ve denemelerin başarı ile tamamlandığını söyleyen Ali Yiğit, “Yaptığımız araç toplu taşıma aracı olarak kullanılıyor. Ekonomik yakıt özelliği olan ve denizde önden çekişli gidebilen bir araç. Aracın orijinal boyutu 250 kişilik” dedi.

AW134405_01

Yüksek hızlı toplu taşıma aracı projesinin hayata geçirilmesi için Kanada’nın Toronto Belediyesi’nin her türlü imkan sağlama teklifinde bulunduğunu açıklayan Ali Yiğit, “Gemi projesinde yabancı ülkelerden teklif geldi. Kanada'dan teklif geldi. Kanada Toronto Belediye Başkan Yardımcısı bir Türk vatandaşımız aracılığı ile bana ulaştı. Bu konu ile ilgili yatırım yapmak istediklerini, değerlendirmek istediklerini belirtti” ifadesinde bulundu.

AW134405_03

Yiğit, “Her türlü imkanı sunacaklarını belirttiler. Bende bu yatırımın Türkiye merkezi olması şartıyla olabileceğini kendilerine iletmiş oldum. Ürünümüz zaten patentli bir ürün, dünyada en hızlı yolcu taşıma özelliği olan bir proje. Bu gemi aynı zamanda yüzde 35 tasarrufludur” dedi.

AW134405_04

Buluşçu Ali Yiğit, “Gemi projemizin aslında yerli yatırımcılar tarafından ele alınmasını önemsiyorum. Son derece önemli, milli bir meseledir. Aynı zamanda Savunma Sanayisini ilgilendirdiğine inanıyorum. Yüksek performanslı, yüksek hızlı bir araç olduğu için askeri amaçla kullanılabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
AKAPE devleti işin ucunda arpa yoksa selam bile vermez. Sen kanadayla anlaş. Sonra AKAPE li muteahitlere satarsın onlarda devlete satar. Win win olayı yani...
hadi ordan çapulcu seni aldığınız nefes zarar ülke ye hiç bir faydası olmayan asalak gibi yaşayan insanlar sizi hiçbir kârınız olmaz ancak boş boş konuşursunuz virüs sizin yanınızda daha masum kalır
Akepe devleti sayesinde kendi silahlarımızı üretiyoruz.
KANADA SİHA İÇİN KAMERA VERMİYOR AMBARGO KOYDU,SİZ NASIL YAPACANIZ,ASELSANDA ALASINI YAPTIVE DAHA ÜSTÜNÜ ÜRETECEK
buluscu Ali git kendine eğlenecek başka adam bul önce
zoruna mı gitti uğraş biraz belki sende kağıttan kayık yaparsın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler