FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | Kur Korumalı Mevduat primi için bankalara talimat! Merkez Bankası yazı gönderdi: 'Ödeme yapılmaması...'

Son dakika haberi: Merkez Bankası, kur korumalı mevduat (KKM) uygulaması için yeni karar aldı. Alınan yeni karara göre; 1 Haziran'dan itibaren açılacak veya yenilenecek kur korumalı mevduat hesaplarında prim ödemesi vade sonunda yapılabilecek.

SON DAKİKA | Kur Korumalı Mevduat primi için bankalara talimat! Merkez Bankası yazı gönderdi: 'Ödeme yapılmaması...'

Son dakika: Faiz üst sınırının kaldırılmasıyla yükseliş ivmesine hız veren KKM'de büyüklük geçen hafta 2,4 trilyon lirayı aşarak bu hafta da rekor kırdı. Bir süredir müşterilerini KKM’ye yönlendirmek isteyen bankalar verdikleri primleri artırmaya başlamış, altın ve döviz dönüşümlü hesaplarda primler yüzde 5’lere ulaşmıştı. Bunun dışında yüzde 40’lara yakın faiz oranları da müşterilere sunuluyordu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

MERKEZ BANKASI'NDAN BANKALARA PRİM YAZISI

Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu duruma el atarak, Kur Korumalı Mevduat için yeni bir karara imza attı. Bankalara gönderilen yazıda, kur korumalı mevduat hesaplarına önden prim ödemesi yapılmaması istendi.

0x0-1652286812489

PRİM ÖDEMELERİ TL OLACAK

1 Haziran'dan itibaren açılacak veya yenilenecek KKM hesaplarında prim ödemesi vade sonunda yapılabilecek. Prim ödemeleri TL olarak yapılacak.

GFHDFJ

KKM'DE YENİ REKOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 398,2 milyar TL'den 2 trilyon 498,7 milyar TL'ye çıktı. Aynı haftada krediler 9 trilyon 64,1 milyar TL'den 9 trilyon 128,9 milyar TL'ye yükseldi, mevduat 10 trilyon 365,4 milyar TL'den 10 trilyon 299,1 milyar TL'ye indi. Tüketici kredileri 1 trilyon 358 milyar TL'den 1 trilyon 368,9 milyar TL'ye, bireysel kredi kartları 670,3 milyar TL'den 699,4 milyar TL'ye çıktı. Takipteki alacaklar 168,5 milyar TL'den 168,3 milyar TL'ye indi.

Veriler 2 Haziran ile biten haftayı kapsıyor.

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler