FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: Altın ve dolar fiyatında ‘faiz’ hareketi! Piyasalar TCMB’nin kararına nasıl tepki verdi? İşte cevabı…

Son dakika haberine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nisan ayında politika faizinde değişikliğe gitmedi. Piyasaların merakla beklediği karar sonrası gözler dolar ve altın fiyatlarına çevrilirken yatırımcılar, TCMB faiz kararı sonrasında “Bugün dolar kuru kaç TL? Gram altın ne kadar?” sorularını araştırmaya başladı. İşte dolar ve altın fiyatları son dakika gelişmeleri ve anlık, canlı ve güncel rakamlar…

Son dakika: Altın ve dolar fiyatında ‘faiz’ hareketi! Piyasalar TCMB’nin kararına nasıl tepki verdi? İşte cevabı…

Son dakika: Altın ve dolar fiyatında Merkez Bankası hareketliliği yaşanıyor. Geçen yılın son 4 toplantısında faizi 500 baz puan indiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 Nisan ayına ait faiz kararını duyurdu. Bu yılın ilk üç toplantısında bir değişikliğe gitmeyerek faizi yüzde 14,00 seviyesinde bırakan Merkez Bankası, bu ay da beklentiler doğrultusunda faizleri sabit tutmaya karar verdi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

ABD'de enflasyon, varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürürken, son açıklanan verilerin ardından tahvil piyasalarındaki alıcılı seyir dikkati çekiyor. Analistler, çekirdek enflasyonda görülen yavaşlamanın ABD'de enflasyonun zirve yaptığının habercisi olabileceği beklentisiyle tahvil piyasalarında alışların etkili olduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl içinde beklentilerden daha az sayıda 50 baz puanlık faiz artışına gidebileceği ihtimalinin pay piyasalarını desteklediğini aktaran analistler, buna karşın temkinli duruşun korunduğunu ifade etti. Bu gelişmelerle, Fed'in mayıstaki toplantıda 50 baz puan faiz artırma ihtimali yüzde 89 seviyesine çıktı.

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZLERİ DEĞİŞTİRMEDİ

Avrupa Merkez Bankası ise ana refinansman faizini yüzde 0, marjinal fonlama imkanını yüzde 0,25 ve mevduat faizini eksi yüzde 0,50’de tuttu. Banka geçen ayki toplantısında varlık alım programının daha hızlı küçültüleceğini duyurmuştu.

GRAM ALTIN

altın iç

ABD enflasyonunun ardından Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamaları altın fiyatlarını destekleyerek dün nisan ayının en yüksek seviyesine çıkardı. Ons altın haftalık olarak yüzde 2’ye yakın değer kazanmasına karşın dolar/TL kurunun 14,60’ın altına sarkmasıyla gram altın 930-926 lira aralığında işlem gördü.

Ons altın 14 Nisan Perşembe gününe 1970 lira seviyelerinden başladı. Ancak Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ile yükselişe geçerek 1978 dolar oldu. Sabah 926 liradan güne başlayan gram altın ise küresel altın fiyatları ve dolar kurundaki yükseliş ile 930 lira seviyelerine dayandı.

DOLAR VE EURO

dolar iç

Dolar/TL dün yatay seyirle 14,5958’den kapanmasının ardından bu sabah piyasanın açılışında 14,60 seviyelerinde bulunuyordu. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası kurda kayda değer bir artış yaşanmadı. Dolar/TL kuru şu sıralar 14,62 lira seviyelerinden işlem görüyor. Euro/TL ise 15,90'ın altına geriledi.

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler