FİNANS

Son Dakika: Günlerdir tartışılıyordu! Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı

Son dakika haberine göre Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı. Kamu bankalarının Mir ile alakalı olarak alacağı karar günlerdir tartışılıyordu. Peki Rus ödeme sistemi Mir nedir? İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Son Dakika: Günlerdir tartışılıyordu! Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı

Son dakika haberi: Günlerdir tartışılan Rus ödeme sistemi Mir ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı. Daha önce de Türk özel bankaları Mir'den çıkmıştı.

MİR ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

Mir ödeme sistemi, Rusya Merkez Bankası'nın bir iştiraki olan Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi (NSPK) tarafından işletiliyor.

Bağımsız bir ödeme sistemi fikri Rusya'dan 2000 yılından itibaren kabul görüyordu. Mir ise Kırım'ın ilhakı üzerine Batı'nın Rusya'ya uyguladığı finansal yaptırımları aşmaya katkıda bulunması amacıyla 2014 yılında teknolojik geliştirmelerini tamamladı.

Mir logolu ilk banka kartı Aralık 2015'te Gazprombank tarafından basıldı. Ardından Rusya'da faal yerli ve yabancı bankalar Mir markalı kartları müşterilerine sundu.

Rusya'da gittikçe popüler hale gelen Mir, Temmuz 2021 itibarıyla Mir markalı 100 milyon adet kart basıldığını söylüyordu.
Mir banka kartları müşterilerinin ürün ve hizmet satın almak ATM'lerden para çekmek gibi finansal işlemleri yapabilmesini sağlıyor.

iStock-1412087476

HANGİ ÜLKELERDE KULLANIYOR?

Mir markalı kartlar Türkiye'nin aralarında bulunduğu 11 ülke ve bölgede kabul ediliyordu. Diğer ülkeler arasında Vietnam, Güney Kore, Ermenistan, Özbekistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Güney Osetya ve Abhazya bulunuyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler