Son dakika! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizinde bir değişikliğe gitmedi ve yüzde 10,25'te bıraktı.

Son dakika! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Piyasaların artış beklentisine karşın Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,25'te bıraktı.

Faiz artış beklentileri 1 ile 3 puan arasında yer alırken, tahminlerin ortalaması 1,75 puan seviyesindeydi.

Merkez Bankası, geç likidite penceresi faizini ise yüzde 13,25'ten yüzde 14,75'e yükseltti.

Merkez Bankası politika faizini 2018 Eylül ayından sonra ilk kez geçen ay artırmış, yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltmişti.

PPK SONRASI YAPILAN DEĞERLENDİRME ŞÖYLE;

Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

İktisadi faaliyetteki toparlanma devam etmektedir. Son dönemde atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğilimi belirginleşmiştir. Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınmasıyla ithalatta öngörülen dengelenmenin başladığı görülmektedir. Mal ihracatındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

Güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla para politikası ve likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlanmıştır. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte, likidite yönetimindeki esnekliğin arttırılmasına ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyon sürecinin yeniden tesis edilmesinin, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 92 yorum
iyi oldu dolar 8.5 e gider. zaten dolarlar işimiz yoktu.
tabi canım işiniz olurmu hiç, döviz bürosu kapılarında bekliyorsunuz biri bozdursunda alıyım diye. Size düşman gerekmez siz kendinizi bitirirsiniz zaten...
@m_akin_51 Ekim Eylül'den iyi olacak. Kasım Ekim'den zaten iyi olcak Aralik desen ucacaz zaten.. 5 lira 7 liraya dolarlari toplayacaklar ya 8 lira 10 lira olunca bozdurcaklar.. BU SÖZLER BIR DEVLETIN HAZINE BAKANINA AITTIR VE NE HIKMET ISE SOYLEDIKLERININ HIC BIRINI YAPAMAYAN BIRISIDIR.... ISTIFA ET ISTIFA.
hiç şaşırmadım. akp yönetimi ülke zor durumda damadı çıkar çok şükür ekonomi çok iyi der tarım bakanı der maşallah çiftçimizde stoklarimiz süper tayip erdoğan der tam gaz tam illeri inşaat. velhasılkelam biz yani halkta yeter artık bizi yediniz bitirdiniz sabır ediyoruz . chp zihniyeti der erken seçim mhp lideri el kol hareketi yapar iyi parti sincise hareket eder hdp allaha emanet deva partisi kendine hayri yoktur gelecek partisine gelince geçmişimizi bitirdiler geleceğimizi bitirende umutlarımızı bitirende bu parti olacak . yani filmin sonu hepimiz bu ülkede yetim öksüz olmuşuk.sabir
Siyasi özet
Vallahi abi kısa ve net yazıda bu kadar olur bütünüyle tamamlamışsın
HELAL MERKEZ BANKASI FAİZ LOBİSİ YENEMEDİ SENİ.
altina dovize hucum yapar millet
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler