FİNANS

TESK Genel Başkanı Palandöken esnafın tüm borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesini istedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kovid-19 salgını nedeniyle sıkıntı yaşayan esnafa karşılıksız hibe desteği verilmesi ve tüm borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz ertelenmesi gerektiğini bildirdi.

TESK Genel Başkanı Palandöken esnafın tüm borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesini istedi

Palandöken, İçişleri Bakanlığının genelgeyle duyurduğu kademeli normalleşme sürecine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, salgınla ilgili faturanın "yine esnaf ve sanatkara çıkarıldığını" savundu.

"ESNAFIMIZ BU YÜKÜ KALDIRACAK DURUMDA DEĞİL"

Esnafın kapanmaya değil açılmaya ihtiyacı olduğunu ve insanların işlerinin başına geçmesi gerektiğini belirten Palandöken, "14-15 aydır uygulanmakta olan tam ve kontrollü kapanmalarda fatura esnafımıza çıkarıldı. Verilen destekler yetersiz kaldı. Borçlar hep faizli ertelendi. Esnafın yarasına merhem olacak karşılıksız hibe desteği verilmeli ve tüm borçları faizsiz yıl sonuna kadar ertelenmeli. Bu yükü esnafımız artık kaldıracak durumda değil." değerlendirmesinde bulundu.

Ulaştırma sektörüne yönelik kısıtlamalara da değinen Palandöken, şunları kaydetti:

"Hava yoluna hiçbir kısıtlama getirilmezken şehir içi ve şehirler arası toplu ulaştırma araçlarına yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıma kısıtlaması getirilmesi esnafımızın artık taşıyacağı bir yük değildir. Bu kesimde hizmet veren esnafımıza KDV ve ÖTV'den arındırılmış ticari akaryakıt verilmeli ve özel olarak desteklenmelidir." (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 92 yorum
Beter olsun küçük esnaf! Küçük esnafta kimmiş! Zincir marketler olmasa yedigimiz kazıgı göremiyücektik bu zamana kadar bizi düzelttiklrine saysınlar kazandıklarına saysınlar! İnsan yaşamı daha önemli. İnsanlar ölücegine siz yok olun! Her türlü ihtiyacımızı karşılıyoruz. Siz olsnız ne olur olmasanız ne olur!
kemal_carpar ne boş bir yorum yazmışsın abicim.anlaşılan bu kurumsal zincirlerin çalışan kölesi olmuşsun.esnaf şehrin gülen yüzüdür.yazıklar olsun bu düşüncenize.
Bi laf varya cenazeye gelecek adamda küçük esnaf yazık ben kuaförum benim ve ailemin ne çektiğini bir ben bir Allah biliyor bakkal desen büyük kurumsallarla aynı fiyatta mi alıyor zannediyorsun vs vs ayıptır
sen küçük esnafı bakkal olarak gören bir adama ne denilirki
Bir gün küçük esnaftan veresiye isteyecek kadar düşersin inşallah.Dandik mallari zincir marketlerden ucuza aliyorum diye mutlu mu oluyorsun?
aldığın nefese yazık yazıklar olsun
küçük esnaf demek sadece market demek değil vede orda çalışan bir sürü insan var demek konuşurken sadece kızarak degil düşünerek cevap verin lütfen kızabilirsiniz ama beddua şeklinde yakışmaz rabbim.herkeze rızkını verir bi şekilde öfke ve sınır sadece zarar getiri sadece benim.dusuncem sizede saygı duyarım.tabi düşünce sizin
@kemal_carpar valla bende de var küçük market hangi zinciri getirirsen getir fiyatım ondan ucuz. ama alışmış halk kazık yemeye alışkanlık kötüdür, durum vahim olsa da kazıklatması gerekir kendini. UYDURUK MERDİVEN ALTI ÜRÜNLERİ AL KAZIK FİYATA KARDEŞİM. BEN ZİNCİRDE İŞLETTİM NEREDE ÇER ÇÖP VAR SATIN ALINAN MALIN İÇİNDE BU NEDENLE BIRAKTIM.
@ertan3686 Adam biraz genelleme yapmış ve ağır yazmış ama siz de biraz polyannacılık oynamış gibisiniz. Adam olmayan esnaf da çoktur nitekim. Bencil, kendisinden başkasını düşünmeyen de boldur içlerinde.
@kemal_carpar Esnaf geniş bir kavram. Sektörüne göre değerlendirme değişir gibi. Örneğin, internet kafeciler çoğunlukla berbat bir esnaf grubudur. Ahlâkî bağlamda bakıldığında bunun gibi çeşitli meslek grupları etik dışı görülebilir. Mesela, emlakçı kisvesi altında mafyatik esnaflar da boldur. Lokantacılar çok karışıktır.
onları oraya getiren bizleriz hepsi aynıdır. tvlere çıkarlar show yapar e bizde kanıyoruz. yazıklar olsun hepinize yasatiginiz kadar misliyle ödeyin
esnaf diye birşey kaldımı acaba ?
ya sen kendini cengiz insaatmi sandin...hakkini helal et bitsin bu mevzu.uzatmaaa yaaaa...
helal ettim bitti gitti.
@box43 ÜLKE BATTI HELAL ETSEN NE OLUR ETMESEN NE OLUR.
Geri Dön