FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İstanbul'da EYT izdihamı! Uyarılara rağmen metrelerce kuyruk oluşturdular: Polis müdahale etti...

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından emekliliğe hak kazananlar başvurularını e-Devlet ve SGK merkezleri aracılığıyla gerçekleştiriyor. 'Emeklilik başvurularını e-Devlet'ten yapın' uyarılarına rağmen SGK'ya akın bugün de devam etti. Vatandaşlar SGK önlerinde metrelerce kuyruk oluştururken Esenyurt SGK binası önünde ise izdiham yaşandı. Yaşanan izdihama polis müdahale etti.

EYT ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrasında vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren ilçedeki SGK binasına gelmeye başladı.

EYT düzenlemesinden faydalanarak emeklilik hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar, Küçükçekmece SGK binası önünde uzun kuyruk oluşturdu.

AW841809_01

3 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Çok mutlu olduğunu belirten Mahmut Koç isimli vatandaş, "7 bin 300 günüm var, yaklaşık 1 senedir bekliyorum, onun için çok mutluyum. Başvurumu yapacağım, iş yerime verip emekli olacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Erken emekli olduğunu söyleyen Mustafa Kayanır ise, "Herkese hayırlı uğurlu olsun, güzel bir duygu, emekli olduk. Müracaatımızı yaptık, primimiz 3 yıl vardı dolmasına, 3 yıl erken vurdu. Hükümetimizden Allah razı olsun" diye konuştu.

AW841809_02

SIRA BEKLEYENLER ARASINDA İZDİHAM

Esenyurt'ta ise sıra bekleyenler arasında zaman zaman izdiham yaşandı. Tartışmaların da çıktığı kuyruktakilere polis müdahale ederek olayların büyümesini engelledi. Esenyurt SGK binasının önüne sabah saat 07.00'de geldiğini söyleyen Erdi Öztürk, "Herkes saat 05.00'te gelmiş. Bakalım bize sıra ne zaman gelecek" dedi. Hüseyin Bayram ise, "Akşam saat 03.00'ten itibaren buradayım. İçeri tam girecektim herkesi dağıttılar. Mağdur oldum şu anda. Gelen herkese iş yerlerine götürmek için kâğıt verdiler. Sonra çıkışlarını almak için tekrar gelecekler" dedi.

2

"BURAYA SABAHIN KÖRÜNDE GELDİM SIRA BEKLİYORUZ"

EYT işlemleri için Şişli SGK Binası önünde bekleyen Yaşar İşleyen, daha önceden yaşadığı bir iş kazası nedeniyle bağlanan maaş yüzünden e-devletten başvuru yapamadığını ifade ederek "E-devletten yapılıyormuş ama ben iş kazası geçirmiştim. Devlet bana küçük bir maaş bağladı. Ben maaş bağlandığı için e-devletten işlem yapamıyorum. Onun için burada beklemek zorundayım. Burada şu an ikinci bir işlem yapılacak. Prim doldu, yaş doldu, bekliyoruz bakalım" dedi.

Mehmet Erdoğan ise sürecin nasıl işleyeceği konusunda kurumların net bilgi sahibi olmadığını belirterek "Burada emeklilik için bekliyorum. Diyorlar ki bana; 'İş yerinden çıkış belgesi alacaksınız'. Ben 2019'da çıkış belgesi aldım, sisteme yansımamış. E-devletten 3-4 gündür uğraşıyorum, giremedim. Şu anda sıra bekliyorum. Alo 170'i aradım 'hiçbir sıkıntı yok' dedi. Buraya sabahın köründe geldim sıra bekliyoruz" diye konuştu.

1

E-DEVLET ÜZERİNDEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  • e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklayın.
  • Ardından sayfada çıkan yeni başvuru sekmesine tıklayın.
  • Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığını" seçin.
  • SSK kapsamında aylık talep edeceklerin ‘4A’, Bağkur kapsamına girenlerin ise ‘4B’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra ‘başvur’ butonu tıklayın.
  • Maaş ödemesinin yapılacağı bankayı seçtikten sonra açıklama kısmına maaşınızı almak istediğiniz şubeyi yazın.

AW841809_03

  • Diğer iletişim bilgilerini de doldurun.
  • ‘Aylık alıyor mu?’ sorusunu da "evet" veya "hayır" olarak yanıtlayın.
  • Son aşamada ‘ileri’ butonu ardından ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.

E-DEVLET ÜZERİNDEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN...

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler