FİNANS

Meşhur 'Adana karpuzu' tarlada 50 kuruşa düştü

Adana’da havaların serin gitmesi ve tüketim azlığı nedeniyle karpuzun tarlada kilogram fiyatı 50 kuruşa kadar düştü.

Meşhur 'Adana karpuzu' tarlada 50 kuruşa düştü

Türkiye’nin karpuz ihtiyacının yüzde 20-25’ini karşılayan Adana’da, bu sene yaklaşık 120 bin dönümlük arazide ekilen ürünün hasadı devam ediyor. Ancak havaların serin gitmesi, otellerin kapalı olması ve tüketim azlığı nedeniyle karpuza istenilen talep oluşmadı.

Ürünün kilogram fiyatıysa tarlada 50 kuruşa kadar geriledi. Ancak geçtiğimiz günlerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, karpuzun markette 5 lira 55 kuruşa satıldığını açıkladı.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, karpuzun kilogram fiyatının sezon başında 3 ile 3 buçuk lira arasında değiştiğini belirterek, “Karpuzda durum kötü. Bu sene karpuzda iyi fiyat bekliyorduk. Fiyatlar 3 lira, 3 buçuk liradan başladı ve en azından 1 buçuk liranın altına düşeceğini tahmin etmiyorduk. Karpuz şuanda maliyetini bile kurtarmıyor” diye konuştu.

"KARPUZ ZARURİ İHTİYAÇTIR"

Tarla ve market arasındaki fiyat farkına da değinen Doğan, “Buradan bedava dahi verseniz markette kilogramı 1 buçuk 2 lira olacaktır. Marketlerde her zaman fiyat açıklığı var. Bunun da önüne geçilmeli. Karpuz burada 50 kuruş, maliyeti de 50 kuruş ve 1 lira markete maliyeti var zaten. Bu yıl şuanda daha havalar serin. Birde pandemiden dolayı halkımız karpuzu şuanda lüks meyve görüyor. Karpuz aslında bir zaruri ihtiyaçtır” dedi.

9af87bf3-7268-4134-9ea3-643d5c5bffa3

Karpuz tüccarı Tahir Aykal ise 50 kuruşa gönderdikleri karpuzun alıcı firma tarafından 30 kuruşa alındığını belirterek, “Fiyatlar çok düşük. Biz tüccar olarak bu malı aldığımız halde zarar ediyoruz. Dün itibariyle 50 kuruşa 20 araç yolladık ama karşı taraf 30 kuruş yazdı” şeklinde konuştu.

Karpuz üreticisi Nedim Topağaç ise her sene turfanda karpuzun değerli olduğunu ancak bu sene ürünün para etmediğini söyledi.

1bbc5367-d3fd-432f-8a23-0b8bc0cde1b9

Kaynak: İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Niyeyse marketlerde bir türlü düşmüyor gene aracı şerefsizlerin tekelinde belli .
şu an denizlide 1.50 tl kilosu alan 2.3 tane alıyor
istanbul bahçeşehirde kilosu 10 tl
Antep te 59 kuruşa aldım daha dün Oli'den. Bugün de diğer marketlerde 75 kuruşa gördüm. Nasıl 10 lira anlamadım
80 TL TANESİYDİ ALLAHTAN KORKMAZ FIRSATÇILAR ŞİMDİ MARKETLER 1,29 SATIYOR
erken hasat edilen karpuzlar pahalı olur.úretici erken karpuz için extra yatırım yapar ve karşlíğní alír
Geri Dön