BASIN BÜLTENİ-Masdaf, Verimli Pompa Teknolojileri ile İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde
02/12/2020 18:11:13


    Yüksek pompa teknolojileri ile yurt içinde ve yurt dışında ki  prestijli projelere, verimli ve uzun ömürlü pompa ve hidrofor  çözümleri sunan Masdaf, bu kez 2023 yılında dünyada ki en önemli 10  finans merkezi içinde yer alması hedeflenen “İstanbul Uluslararası
Finans Merkezi”nin çözüm ortağı oldu.

    Yüksek pompa teknolojileri ile yurt içinde ve yurt dışında ki  prestijli projelere, verimli ve uzun ömürlü pompa ve hidrofor  çözümleri sunan Masdaf, bu kez 2023 yılında dünyada ki en önemli 10  finans merkezi içinde yer alması hedeflenen “İstanbul Uluslararası
Finans Merkezi”nin çözüm ortağı oldu.
    Pompa sektöründe yarım asra yaklaşan tecrübesi ve mühendislik  gücüyle geliştirdiği yüksek pompa ve hidrofor teknolojileri ile  sektöre yön veren Masdaf, Türkiye’nin dört bir yanındaki prestijli  projelerin tercihi olmaya devam ediyor.
    Ümraniye’de yaklaşık 300 bin metre kare alan üzerine inşa edilen  ve 2023 yılında dünyadaki en önemli 10 finans merkezi içinde yer  alması hedeflenen “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi”nin 1. ve 13.  parselleri üzerine inşa edilecek rekreasyon alanlarında kullanılacak  pompa ve hidrofor sistemlerinde  Masdaf’ın “GenIO MultiHEXA Hidrofor
Grupları”, BlackBOX serisi kendinden depolu “Atık Su ve Foseptik Terfi
İstasyonları”, “Islak Rotorlu Sirkülasyon Pompaları” ve “Enduro serisi
Dalgıç Pompaları” tercih edildi.

    Kokunun dışarı çıkmasını önlüyor

    Projenin, atık su ve foseptik terfi sistemlerinde Masdaf’ın 400 -
750 litre kapasite aralığındaki “BlackBOX serisi Atık Su ve Foseptik
Terfi İstasyonları” yer alıyor. BlackBOX serisi terfi istasyonları,  tankın üzerinde bulunan özel kapak sayesinde içeride oluşan kokunun  dışarı çıkmasını engelliyor ve Enduro serisi Dalgıç Pompalar  vasıtasıyla da tank içerisinde biriken atık suyu en kısa sürede  tahliye ederek, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları sunuyor. Pompanın  basma hattında bulunan toplu çek-valf ise basılan atık suyun, tanka  geri dönmesini engelleyerek, çalışma kaybını azaltıyor ve bu sayede  pompanın çalışma ömrünü uzatıyor.

    Çoklu pompa sistemlerinde “eş yaşlanma” avantajı

    Projede basınçlı su ihtiyacını karşılamak üzere kullanılacak su  basınçlandırma sistemlerinde ise debi aralığı 5-50 m³/h aralığında  değişen “Genio MultiHexa Serisi Motor Üzeri Frekans İnvertörlü
Paslanmaz Çelik Hidrofor”lar hizmet verecek. MultiHexa serisi  hidroforlarda kullanılan GenIO Motor Üstü Frekans İnvertörleri,  sistemin değişken debili tüketim şartlarında frekans değişimini  kompanze ederek, pompaların daha verimli çalışmasını ve basıncın  sürekliliğini sağlıyor. Ayrıca Mod-Bus haberleşme protokolü ile dış  ünitelere (bina otomasyon sistemi veya PLC gibi) anlık erişim imkanı  da sağlayarak, kontrol avantajı sunuyor. Sistemin ihtiyacı  doğrultusunda verimli bir şekilde çalışan akıllı pompa teknolojileri  ile hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.
   
    Pompaların her birinin toplam çalışma saatlerini de görüntüleyen
GenIO Motor Üstü Frekans İnvertörleri, çoklu pompa sistemlerinde  gerçek zamanlı eş yaşlanma imkânı sunuyor. Ayrıca arıza hallerinde  arızalı pompanın devre dışı bırakılmasını sağlayarak, yedek pompanın  otomatik olarak devreye alınmasını ve sistemin herhangi bir aksaklığa  neden olmadan çalışmasını sağlıyor.

    Uzun çalışma ömrü

    Projede kullanılan bir diğer Masdaf teknolojisi ise kirli ve atık  suların transferinde etkili çözümler sunan ENDURO Dalgıç Pompalar  oldu. Atık suların taşınması işlemi sırasında oluşabilecek koku ve  tıkanma sorununu ortadan kaldıran dalgıç pompalar, üstün bir  teknolojiye sahip olarak geliştirildi. Ayrıca Enduro Dalgıç Pompa’nın  dizaynı  pompa, motor, gövde bileşenlerinde ve motor besleme  kablosunun gövdeye girdiği yerde, yaşanan “sıvı sızdırma” problemini  de ortadan kaldırıyor. Yaratıcı bir tasarıma sahip olan, helisel  yapıdaki salmastra kutusu ise pis su içerisinde bulunan katı  parçacıkları, mekanik salmastradan uzak tutarak, mekanik salmastrayı  koruyor ve uzun bir çalışma ömrü sunuyor. Pompa içerisinde ise mekanik  salmastradan veya herhangi bir sebepten dolayı oluşabilecek kaçakları  erken şekilde uyaran “su kaçağı elektrodu” kullanılıyor.
    2022 yılında tamamlanması planlanan proje  kamu bankaları, özel  bankalar, oteller, alışveriş merkezleri ve 2 bin kişi kapasiteli  kültür ve kongre merkezine ev sahipliği yapacak.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.