FİNANS

Bakan Albayrak'tan yaz saati uygulaması açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, yaz saati uygulamasının değiştirilmesine yönelik bir hazırlık bulunmadığını söyledi.

Bakan Albayrak'tan yaz saati uygulaması açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasının etkilerinin yakından izlendiğini, bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmadığını belirtti.

Albayrak, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, yaz saati uygulamasına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

Yaz saati uygulamasının etkilerinin bilimsel olarak incelenmesi ve raporlanması amacıyla Bakanlık koordinatörlüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından bilimsel bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Albayrak, araştırma sonuçlarının yaz saati uygulamasının enerji tüketimine etkisi ile psikolojik-sosyolojik etkilerinin incelenmesi olarak iki kısımda ele alındığını kaydetti.

Berat Albayrak, araştırma sonuçlarının, Türkiye'nin jeopolitik konumu ile doğusu ve batısı arasındaki doğal saat farkları da dikkate alındığında uygulanmakta olan saat diliminin sürekli GMT+3'e geçirilmesinden elde edilecek enerji verimliliği kazanımları ile psikolojik-sosyolojik etkilerin yaratacağı olumsuzlukların da azaltılmasına katkı sağlayacağını gösterdiğini vurguladı.

30 Ekim'den itibaren kış saati uygulamasına geçilmeyerek yaz saati uygulaması etkilerinin görüldüğü dönemin başladığını anımsatan Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kısa süreli veriler üzerinden yapılan analiz, tasarruf açısından olumlu olmakla birlikte veri miktarı, çeşidi, istatistiksel karşılaştırılabilirlik yöntemleri geliştirilerek daha detaylı çalışma yapılmasına devam edilmektedir. Bununla birlikte, 8.00-17.00, 8.30-17.30, 9.00-18.00 mesai saatleri için ayrı ayrı 81 il için çalışma yapılmış, yaz saati uygulamasının toplam aydınlık süresini artırdığı tespit edilmiştir. Diğer yandan enerji tasarrufuna dair de analizler, önce/sonra analizi şeklinde yapılmaktadır. Bu çalışmalarda da elektrik tüketiminde İstanbul Teknik Üniversitesinin raporunda yer alan tasarruf hesaplamalarına uygun olarak olumlu etkisi gözlemlenmektedir."

Yaz saatinin tüm yıl boyunca uygulanmasıyla akşam mesai ve okul çıkışlarına denk gelen karanlık zaman diliminin azaltıldığını, ancak oluşan karanlığın, batı illerinde sabah saatlerini kısmen etkilediğini ifade eden Albayrak, "Diğer yandan kış saati uygulamasının yapıldığı geçtiğimiz yıllarda yine 7.30 ve öncesi evden ayrılmak durumunda kalan öğrenciler karanlıkta yola çıkmakta, ayrıca 16.00 ve sonrasında karanlıkta dönmekte idi. Yaz saati uygulaması ile çocukların karanlıkta yolculuk etmesi en azından akşam saatlerinde engellenmiş olmaktadır." dedi.

Albayrak, "Bakanlar Kurulu kararı ile ülkemizde yaz saati uygulamasının yıl boyunca uygulanmasına geçilmiş olup, uygulamanın etkileri yakından izlenmekle birlikte bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmamaktadır." ifadesini kullandı.AA

Okuyucu Yorumları42 yorum
 • 88 Oy
  istemiyoruz kardeşim bu uygulamayı eski saat uygulamamızı geri istiyoruz bu nedir yaa geçen kış kapkaranlıkta gün yüzü görmeden eziyet çektirdiniz resmen gidin artık yaa değişsin artık şu enerji bakanı istemiyoruz
 • 78 Oy
  benim çocuğum sabahın karanlığında yola çıkarken bunun uygulayanlar rahat yataklarında uyuyorlar
 • 70 Oy
  Kardeşim babanınızın çifliğine çevirdiniz türkiyeyi yargıtayın yürütmeyi durdurma kararı var tüm dünya geçiyorda bi senmi akıllısın
 • 67 Oy
  Hiç doğru bulmuyorum bu inadı... Tasarruf yapacağız derken zarar edildi. Enerjide... İşe gidenler çocuklar perişan oldu. psikolojimiz bozuldu.
 • 52 Oy
  adamlar istediği gibi at koşturuyor valla
 • 53 Oy
  neye göre kime göre tasarruf getiriyor. sen hiç izmirde istanbulda sabah 7:30 da kalktınmı yada 7:00 da 8 de mesai başlıyor ve hava zifiri karanlık. hangi mantıkla tasarruf diyorsun. sabah işe gidecekler 7:00 dan erken kalkıyolar kombisi vs hep açık akşam işten gelince yine açık. tasarruf neresinde en azından saatleri geri alınca işe giderken aydınlık oluyor akşam eve dönünce zaten karanlık. türkiye devlet memurlarından ibaret değildir. özel sektörde memurların 10 katı çalışan var. patronlarla görüş özel sektördekilerde sabah 9:00 da mesaiye başlasınlar bi zahmet.
 • 47 Oy
  ulan istanbulu karanlığa gömdünüz la nasıl bir akıl var sizde ya
 • 43 Oy
  Cumhurbaşkanımız Türkiyenin bir hukuk devleti olduğunu söylüyor ancak enerji bakanı yaz saatine son verilmesi için çıkarılan danıştay kararını uygulamıyor. enerji bakanının bu yaptığı hukukun üstünlüne aykırıdır ayrıca Erdoğan Afyon akp kampında hükümete vatandaşla zıtlaşmayın uyarısında bulunuyor vatandaş özellikle öğrenciler kış saati uygulaması istiyor fakat damat bakan yaz saatine devam edeceğiz diyerek vatandaşla zıtlaşıyor sayın Cumhurbaşkanının eyyy berat diye buna bir şeyler söylemesi gerekiyor.
 • 3 Oy
  @leventdemir22 bende vatandaşım akşam karanlıkta eve gitmek istemiyoum ne olacak şimdi senin mantıkla erken kalkan yol alır karanlıkta kalkıyoruz zaten saat alınsada alınmasada çalıanlar tabi ki
 • 40 Oy
  bu oğlan nasıl bakan oldu türk halkı meziyeti siyasi kariyeri başarısı nedir bilen var mı
 • 16 Oy
  @kalyon77 sende damat olaydın
 • 40 Oy
  DAMAT Efendi, Üniversite (İTÜ)Yaz saati uygulamasının yararsız olduğunu rapor etmiş size.Lafı neden eveleyip geveliyorsun?
 • 38 Oy
  damat paşa geçen sene elektirik tüketimi çok arttı 2.5 milyar fazla ödedik deniyor sırf sen saray eşrafındansın diyemi bu eziyeti masrafı çekeceğiz be işi ehlilere bırakın yasaları uygulayın
 • 39 Oy
  bütün avrupa aptal bi siz akıllısınız değil mi avrupa sizden çok daha akıllı merak etmeyin gidinde medeniyet insanlık görün bunların bütün işi gücü nüfusu göçü çoğaltıp ülkeyi bitirmek zaten nefes alıcak yerde kalmadı azıcık güneş görüyoduk sabahları onu bile çok gördünüz bütün amacınız farklı sizlere fırsat vermesin Allah gidin artık bu memleketin başından
 • 18 Oy
  @zozey23 hangi kafayla bu kararı alıyorlar bunlar millet ve halk vatandaş onlara çok uzak kelimeler ne yapmışlar bugüne kadar kredi çektirip borçlandırmaktan birde fabrika satmaktan başka yuhh...
 • 30 Oy
  sizin yaptığınız hangi iş doğru nüfusun çoğunluğu batı illerin de yaşıyor öğrenciler karanlıkta işçiler iş için sabahın karanlığın da yola çıkıyor ama kafanızın arkasında başka amaç var
 • 29 Oy
  Bütün avrupa ülkeleri aptalda bir siz mi akıllısınız arkadaş anlamadım ki neden ayak uydurmuyorsunuz bu uygulamaya saçma sapan iş yapıyorsunuz
 • 23 Oy
  Kuzey yarım küredeki tüm gelişmiş ülkeler normal saate geçer,yaz saati yazın yapılan uygulamadır.Eğer sabitlenecekse saatlar geri alınıp öyle sabitlenmelidir.Tüm Avrupa ülkeleri yaz saati ve kış saati uygularlar.Eğer geçilmez ise 1saat olan fark 2 saat olacaktır,bu da ihracaatcılarımız için kötüdür.
 • 29 Oy
  sabahın 5-6sında yollara düşüyor çalışanlar ve öğrenciler, vücutların kendine gelebilmesi için gerekli gün ışığı anca saat 8-9da oluyor. saat 8-9a kadar okul ve kurumlarda lambalar yanıyor, insanlar kendine gelemediği için verim düşük, üretim kaybı fazla oluyor. sözde aksam 1 saat tasarruf etmek icin günün 3 saatini heba ediyorlar. verimi düsürüyorlar. yaptım oldu politikasıyla halkla inatlaşmaya devam. yazık...
 • 2 Oy
  @loveank saatler alınınca 5 de aydınlıkmı oluyor hangi kafayla yazıyorsunuz bunları hangi öğrenci 5 te kalkıyor
 • 26 Oy
  Ne olcak şimdi.? Yürütmeyi Durdurma kararı Çıkmıştı.? Durmyacak mı yani...
 • 23 Oy
  bir kişinin cebi para dolacak diye 80 milyon vatandaş eziyet çekiyor yatacak yeriniz yok
 • 17 Oy
  Bütün dünyayı siyasi, ekonomik ve sosyolojik açıdan dizayn eden ünlü ROTHSCHILD ailesinin en yoğun olduğu iki sektör finans ve enerji sektörüdür. Bu ailenin Türkiye'deki enerji ortakları da Çalık Holding'tir. Berat bey bakan olmadan önce bu holdingde çalışmıyor muydu? O da kayınpederi de hatta bütün siyasiler Rothschild'ler ne isterlerse onu yapmak ZORUNDADIRLAR.
 • 23 Oy
  Sadece inat olsun diye,bak biz yaptık tükürdüğümüzü yalamayız diye,bu Ülke babamızın çiftliği diye bu saçmalığı dayatıyorlar.Bir kaç yıl sonra bizi kandırmışlar,ALDATILDIK,zarar ettiriyormuş bu uygulama deyip artık bir günah keçisi bulurlar kendilerine.Baaazı salaklar diyor ki Sabah Namazında Camilerde Cemaat artıyormuş bu sayede,ulan denyo beyinsizler ben 08:30'da işbaşı yapan bir adamsam Namazımı yolda otobüsün içinde mi kılacam a beyinsizler,işsiz güçsüz tayfası,sırtını akp'ye dayayıp bedavadan yaşayan reziller!İnsanda sinir bırakmadılar be.3.Dünya ülkeleri bizden iyidir!
 • 15 Oy
  valla helal olsun sen burda çok güzel bilimsel terimler kullanmışsın da bunu sana oy veren kitlen anlıcakmı sen cahil kesim isteyen bir parti damadı olarak çok akıl karıştırıcı konuşmuşsun lütfen kitlenin anlayacağı dilden konuş mesela yaptık oldu bitti işinize gelirse gibi bu halk onu kaldırır bu laf kalabalığını değil
 • 19 Oy
  Tüm dünya nereye gidiyorrrr...biz nereye.. hay sizi başımıza getirenlerin.. gün doğmadan bebeği evde uyurken bırakıp sessizce..eşimi araçla işine bırakmak zorunda kalıyorum..bebek allaha emanet..
 • 21 Oy
  Avrupalılar bu konuda geri kalmış. Oysa bizi takip etmeleri gerek bakın geçen sene Türkiye ne kadar çok enerji tasarrrufu sağladı. enerji bakanlığımızın kasası para doldu.
 • 12 Oy
  400 milyon tl tasarruftan bahsediliyor. suriyelilere yılda 4.5 milyar tl harcayan yüce devletimiz o paranın onda biri için minicik çocukları sabahın köründe yollara döküyor, derslere başlatıyor. demek ki bu ülkenin geleceği çocuklarımızın değeri bu kadar!!!!
 • 1 Oy
  @melihcigri hangı tasarruf dan bahsedıyosunuz daha cok elektrık tuketıyoruz
 • 14 Oy
  kime sordunuz da yaz saatine devam ediyorsunuz akıllı olun yeter artık milletin canına tak etti herşey size göre bu ülkede halkı takan yok ne istediğini soran yok
 • 13 Oy
  bence eski sistemdeki gibi olmalı kış saati uygulaması gerekli
 • 11 Oy
  Kayın pederin çiftliği ne olacak, nasıl olsa maraba çok.
 • 13 Oy
  Bir ülkede yasalar iktidar tarafından uygulanmıyorsa o ülkede yaşayan insanların hiç bir can güvenliği yok demektir.İktidar anayasa gereği can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Sabah gün ağarmadan okula gitmek zorunda kalan okul çocuklarının ve ailelerin sağlıkları tehlike içinde olduğu için yasanın uygulanması hakkında karar alan yargıtay kararını yok sayan iktidar özel sektörün menfaatini düşünmek için ne yazık'ki yargıyı yok sayıyor.
 • 10 Oy
  Geçmeyin bence de, uzmanlar bu işten ne anlar, daha fazla enerji kaybı olduğunu söylmesine ragmen biz sizlere güveniyoruz. Yoksa enerji bakanı olup sizden daha mı iyi bilecekler. Hadi onlar doğru diyelim, amaaaaan biz ödüyoruz ya, yine öderiz n'olacak.
 • 6 Oy
  Allah Halimdir.
 • 4 Oy
  damat sizin saraydada tasarruf yapılıyormu sabah 6 da kalkan oluyormu sarayın elektrik gideri ne kadar biliyormusun bilemessin çünkü bize ödetiyonuz
 • 4 Oy
  şu zamanda dayın kuvvetliyse bakanda olursun millet vekili de olursun.
 • 0 Oy
  Tarihte her bakan denilince en çok halk ile polemik yaşadığı konu ile akla gelir, bu bakanda yaz saati bakanı olarak akıllarda kalabilir.
 • 3 Oy
  BUDA KAFAYI YAZ SAATINE TAKMIS
 • 12 Oy
  SAYIN BERAT ALBAYRAK; İster yaz saatinde kalalım ister kış... O mühim değil de... Jeoloji Mühendisleri'ne 2018'de kadro istiyoruz. Jeoloji Jeofizik Maden mühendisliği çok önemli diye okuyanlara burs veriyorsunuz bu sene... Mezunlar geçim sıkıntısında... Halimiz işçiden beter... Sözlü mülakatta kimin nasıl girdiği belli... 4 yıldır iş hayatındayım. Onlar ne biliyor mesleki olarak... 68.5 kpss puanım.
 • 8 Oy
  Şuan 2018 kpss'ye hem işte çalışıp, hem hazırlanıyorum. İhtiyaç varsa şöyle güzel bir atama görsek... Bir öğretmenden daha zor bizim şartlarımız, öğretmenlerin 10'da 1'i kadar atamamız yok. ATAMA İSTİYORUZ...
 • 30 Oy
  YAPTIĞINIZ TEK HAYIRLI İCRAAT BU ZATEN, ONADA DOKUNMAYIN BARİ BE YA...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın