Bir kilometre için 19 bin lira harcanıyor

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 kilometre sathi kaplama devlet yolu için ortalama 19 bin 284 lira, il yolu için ise 8 bin 335 lira bakım harcaması yapıyor.

Bir kilometre için 19 bin lira harcanıyor

Karayolları Genel Müdürlüğünden (KGM) aldığı bilgiye göre, KGM sorumluluğunda 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle otoyollar hariç 62 bin 930 kilometre uzunluğunda yol ağı bulunuyor. Bu yolun 21 bin 32 kilometresi devlet, 26 bin 880 kilometresi il yolu olmak üzere toplam 47 bin 912 kilometresi sathi kaplama.

Tüm yurt sathına yayılmış yol ağının bakım hizmetleri, KGM'nin sorumluluğundaki yollarda asfalt kusmaları ve aşınmaları da kapsıyor. Bu çalışmalar 17 adet Bölge Müdürlüğü bünyesindeki 118 Bakım Şube Şefliği ve bunlara bağlı toplam 293 Bakımevi eliyle yürütülüyor. Bu hizmetlerin yerine getirilmesinde 732 teknik, 5 bin 217 sanat sınıfı olmak üzere toplam 5 bin 949 personel ile 529 ekip görev alıyor ve 6 bin 994 adet makine ve ekipman çalıştırılıyor.

Asfalt kusma ve terlemelerine karşı, belli gradasyon limitleri içerisinden kırılmış taştan agrega kullanılıyor, bu malzeme depolardaki stoklardan karşılanıyor.
Tüm bakım hizmetleri dahil olmak üzere 1 kilometre sathi kaplama devlet yolu için ortalama 19 bin 284 lira, sathi kaplama il yolu için ise 8 bin 335 lira harcama yapıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
TÜRKİYE NİN HER YERİNDE MÜTEAHHİT İŞÇİSİ ADI ALTINDA PARTİLERİN BİNLERCE ADAMINI OTURTUYORLAR. DEVLETİ SAĞIYORLAR. MALİYETİ VATANDAŞ ÖDÜYOR. İHALEYE VERSELER KURUMUN 1000 TL. YAPTIĞINI 50 TL. YAPARLAR. DURUM BU İNANMAYAN ARAŞTIRSIN.
Sende bir Düşün bakalım bu karayollarında normal asfalt kullanılmıyor bilmen gerekir belediyelerin sokaklara döktüğü asfalt çok daha ucuz olabilir ama bu karayollarındaki asfalt daha pahalıdır. 1 kilometre demek 1000 metre demek yollar 1 metre geneişlikte değilki kardeşim bir devlet yolunın bir şeriti 3.5 metre devlet yolları genelde 4 şerit otobanda 6 şerit olur ve otobanda şerit genişliği 3.75 metre bir hesap et ve sathi kaplama oluyor farkedersen yollar ve sende bir araştır bu sathi kaplama nedir ne değildir
emin kardeş asıl belediyelerin kullandığı kalitedeki bir asfaltı karayolları asla kullanmaz bugun sezssiz asfalt diye bir şey duydun mu bilmem maliyeti diğer asfaltlara göre çok pahalldır ist nin ana arter metrobus yollarında hep modifiyeli(sessiz asfalt kullanılıyor normal bir asfaltın ton fiyatı 85 90 iken sesiz asfaltın ton fiyatı 140 150 lerdedir karayolları bugun hangi yoluna bu masrafı yapabılırki 6 şeritli otobanada henüz tr sınırları içinde rastlanmamıstır en fazla 4 gidiş 4 te geliştir sathi kaplama bugun sadece köy yollarında kullanılır.
kısaca desenize, yolsuzluk yollarda devam ediyor..
Yaşasın AKP sayesinde ülkemiz kalkındı, barış huzur ve zenginlik refah geldi. Herkes halinden memnun ne güzel ))) Tayyip sayesinde ülkemiz bir avrupa ülkesi oldu, 100 yıllık cahiliye devri kapandı yerine islamın sancağı doğdu.
neden fazla dayanmıyor
neden dayansın 100 milyonTL lik bir ihaleyi 50 milyona verirsen o müteahhit asfaltın kalitesini yarıyarıya düşürür asfaltın kilo başına vereceği 5,00 olan bitüm değerini 4,00 veya 3,50 e kadar düşürür ve mıcırı kötü yerden alır ihalede yer alen bazı kalemleri yapmaz veo asfalt bikaç yıldayanır sonra çukurlar oluşur heryerine yama yapılır bir yeri düzeltirken diğeri açılır o yaptığın yola 5 sene sonra sil baştan ihaleye çıkar onca asfalt kazılır yerine yenisi dökülür anlıyacağın bu kendi ülkem için diyorum içimizdeki bu milli servet düşmanlığı çıkarcılık temizlenmeyene kdr yollarımızda düzelme
para veriliyorda yol adam gibi yapılıyormu çalan çalana yag gibi eriyor
petrol fiyatları yüksek iken asfalt yol neden yapılıyor anlamış değilim.. bu durumda hem maliyet yüksek hem de dış ticaret açığına sebep oluyor, çimentodan beton yol yapımı hem paranın ülkede kalmasını sağlayacak hem de maliyeti düşürecektir,
beton yol maliyeti 5 katına çıkarıyor yanlışınz var galiba
DEGERLI KARDESIM 1000 METRE YOL ICIN 19KUSUR DIYOR 20.000 TL OLSUN BU RAKAM 1000 METRE UZUNLUGUNDA 5 METRE GEISLIGINDE VE 30 CM KALINLIGINDA BI YOL DUSUN 1000X500,30=1.500 M3 BETON BU BETONU EN IYI SARTLARDA 90 TL YE ALSAN 135.000,00 TL YAPAR BUDA BELIRTILEN MAALIYETIN NEREDEYSE 7 KATI
metin.aslan1985 haklısın kardeşim işte ağzı olan konuşuyor kimse ne nedir bilmez ha beton yol daha uzun ömürlüdür doğrudur ama bakacan ömür süresi ve maliyetlere asfalt yolun ömrü o kadar kısa değil sonuçta ve maliyet daha düşük o yüzden asftalt daha mantıklı sonuçta
Demiryolu yapmına geçin.. 5 kuruş bakım masrafı yok...Bir kere yapıyorsun ondan sonra tamam...Niye yapmıyorsunuz...Ülkenin 81 iline hızlı tren hatları döşenirdi bu paralarla...İhanetin daniskası bu yol yapımı...Hele bir de deniz yolu var ki...Memleketin 3 tarafı denizle çevrili..bir tek sefer yok...Niye? İhanet olsun diye...Varmı deniz seferi?
Diğer Haberler