FİNANS

Büyük af geliyor!

Ocakta Meclis’e gelecek tasarıyla, Bağ-Kur sigortalısından GSS’li ve prim borçlusu işverene kadar 5.5 milyon kişinin gecikme zammının yarısı silinip borç 36 taksite bölünecek

Büyük af geliyor!

 Habertürk yazarı Ali Tezel bugünkü köşesinde Bağ-Kur sigortalısından GSS’li ve prim borçlusu işverene kadar 5.5 milyon kişinin gecikme zammının yarısı silineceğini yazdı.


BAĞ-KUR’LU İSTERSE PRİM BORCU SİLİNECEK


1- Gerek 1479 sayılı Bağ-Kur, gerek 2926 sayılı Tarım Bağ-Kur ve gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince SGK’ya 24 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların hem borçları, hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. Mesela, BağKur’a (4/B) 10 yıllık 55 bin lira borcu olan birisinin hem 55 bin liralık Bağ-Kur borcu hem de 10 yıllık Bağ-Kur’luluk süresi silinecek.

2- Bağ-Kur’un hem borcunun hem sigortalılık süresinin silindiği dönemlerde SSK çalışması varsa, Bağ-Kur süresi silindiği için artık SSK ile Bağ-Kur çakışması ortadan kalkacağından, esasen Bağ-Kur ile çakıştığı için geçersiz olan SSK prim ödeme günleri de yasal ve geçerli hale gelecek.

İHTİYAÇ OLAN KISIM BORÇLANILABİLECEK

3- Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, tamamını değil silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. Mesela, 10 yıllık Bağ-Kur süresinin 3 yılına ihtiyaç olursa bu kısmını ödeyip süresine ekletebilecek.

4- Bağ-Kur’a 24 aydan çok prim borcu olanlar, borcu sildirmek yerine ödemek isterlerse de ana para borcu sabit kalmak kaydıyla, gecikme zamlarının yüzde 50’si silinerek 36 aya kadar taksitle de borcu ödeme hakkına sahip olacak. Öte yandan 24 aydan az borcu olanların sildirme hakkı olmadığı için bu kişiler de gecikme zammın yarısını sildirerek borçlarını 36 ay taksitle ödeyebilecekler.

İŞVERENİN GECİKME ZAMMINA AF


İşçi çalıştırıp SGK’ya bildiren ve bu sebeple işveren prim borcu bulunan işverenlere de prim affı geliyor. Tıpkı 2011 yılında çıkarılan 6111 sayılı Kanun’a benzer şekilde anaparadan indirim yapılmadan , bugüne kadar birikmiş gecikme zamlarının yüzde 50’si silinerek 36 taksitte ödeme imkânı geliyor. Primini zamanında ödeyen işverenler anapara borçlarını yüzde 25 eksiğiyle ödüyor.

GSS BORÇLARINA 36 AY TAKSİT VAR

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında halen 3 milyon kişinin GSS prim borcu birikti . Bunlardan 550 bin kadarı da gelir testine zamanında gitmediği için borçları aylık geliri 2 asgari ücretten fazlaymış gibi her ay 240 lira borç çıkarılmış . Torba Kanun ile 240 lira borç yazılan kişiler yeniden gelir testine tabi tutulacak. Öte yandan GSS borçlularının anaparaları hariç gecikme zamları da yüzde 50’si silinerek 36 ay taksitle ödenebilecek.

TORBADAKİ HAKLAR

EVDE BAKIMA DA SİGORTA


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evde bakıma muhtaç yakınına bakana her ay net asgari ücret kadar para veriyor. ‘Torba’ ile evde bakım yapanlar, her ay prim ödeyerek emekli edilebilecekler.

TAŞERONLARA SÖZLEŞME


Kamuda çalıştırılan taşeron işçilerle işverenleri arasındaki sözleşmeler her yıl değil, 3 yılda bir yenilecek. Taşeronlar yıllık izin ve kıdem tazminatlarını almak için dava açmak zorunda kalmayacak.

2000 SONRASI İÇİN İNTİBAK

2000 ve sonrasında emekli olanların gerçekten çok intibaka ihtiyaçları var. Bu konuyla ilgili de Çalışma Bakanlığı hazırlık yapıyor. Olumlu neticelenirse Ocak 2014’te bu kişilere intibak gelecek.

3 ÇOCUK BORÇLANILABİLİR


Halen sadece SSK’lı çalışmış kadınlar, en çok 2 doğum için (her bir doğum için 720 gün olmak kaydıyla) 1440 günlük süre kazanabiliyorlar. Düzenleme ile doğum borçlanma sayısı 3’e çıkıyor.

AYDA 300 LİRA KREŞ PARASI


Bu arada kadınları hem istihdamda tutmak veya istihdama yönlendirmek hem de doğuma teşvik etmek için, çalışan kadınlara her ay 300 lira kreş yardımı geliyor.

YAŞ BEKLEYENLER MASADA


Emeklilikte yaş bekleyenlerin talepleri de Çalışma Bakanlığı’ndaki hazırlık masasında ama daha tasarıya girmedi. Sesleri duyulursa bu grubun talepleri de Torba Kanun’a girebilir.

KİMLERİ MUTLU EDECEK?

2.5 milyon BağKur'lu esnaf ve işvereni
3 milyon GSS prim borçlusunu
6.5 milyon emekliyi
42 bin kamudaki taşeron işçiyi
Evde bakım parası alan 400 bin kişiyi
300 lira kreş yardımı alacak kadınları

Okuyucu Yorumları157 yorum
 • 1 Oy
  bırakın bunları arka taraftan benzine yine zam yapıldı..
 • 1 Oy
  Ssk çalışanı kadınlara tanınan doğum borçlanması bağ-kur ve emekli sandığı çalışanlarına tanınmamışdır(ssk'lı olduğu halde 1 gün dahi bağ kur ödeyenlerin de borçlanması silinmiştir.)Binlerce kişi bu yüzden mahkeme kapılarında sürünmektedir. Üniversite öğrencilerine tanınan harçların kaldırılması uygulaması 2. öğretim öğrencilerine tanınmamıştır. Ucube aramak için heykellere bakmaya gerek yok.Birini insan öbürünü yok saymak anayasaya ve eşitlik ilkesine de aykırıdır.Kamu denetçisi de bu yönde rapor verdiği halde düzeltilmemiştir.Bu torba yasada bunların düzeltilmesini temenni ediyoruz.
 • 1 Oy
  Çalışan ve vergi mükellefi olan emeklilere çıkartılan geriye dönük borca ne demeli, zaten zor durumda olan ve küçük esnaf olarak bütçesine katkıda bulunmak için vergi kaydı ile ticaret yapmaya çalışanlara çıkartılan katkı payı altındaki borcu emeklilerin ödeyecek durumları yok. Nasıl bir adalet ki hem vergi ver hem seni borçlu çıkartsınlar. Hakkımı helal etmiyorum.
 • 1 Oy
  HAKLISIN KARDES TABIKI 20 MILYON OY FAKAT ÖNCE CEZA SONRA AF BU NE DEMEK SEREFSIZLIK RAND PESINDELER BUNLAR BÖYLE YAPMASA YÜZDE 10 GECEMEZLER
 • 0 Oy
  akepe şu ana kadar hiç bir zaman 10 milyon küsür oyu geçmedi. iyi inceleyiniz.
 • 1 Oy
  askerlik süresinin sigortaya eklenmesi için çalışanların ödediği parayı devletin üstlenmesi için çalışma yapılmıyormu.
 • 1 Oy
  seçim yatırımı yoktu galiba?
 • 1 Oy
  DEVLET VATANDAŞINA ÖNE BORÇ YÜKLÜYOR SONRA FAİZ İŞLEDİ DİYOR SONRA FAİZİN KDV'Sİ DİYOR SONRADA SANKİ LUTUF EDER GİBİ YARISINI SİLİYORUZ YARISINI ÖDEYİN DİYOR İŞTE DEVLET ANLAYIŞI İŞTE YÖNETİM DEDİĞİN BÖYLE OLUR .
 • 1 Oy
  YA ŞU CIRAKLIK DÖNEMİNDEKİ SİGORTALARI BİR HALLETSELER CIRAKLIK EGİTİMİNDEN BAŞLAYAN SİGORTA SÜRELERİNİ İŞLESELER
 • 1 Oy
  Vergiaffı istiyoruz.trafik cezası affı istiyoruz.....
 • 1 Oy
  SGDP Borçlusu emeklilere de bir el atsanız...
 • 1 Oy
  ona yapmazlar sirketim varmış nerde olduğu bile belli değil adreste bina yok derdimi anlatamıyorum 432 tl param kesiliyo
 • 1 Oy
  İŞÇİYE YİNE BİR ŞEY YOK?
 • 11 Oy
  YAŞ BEKLEYENLER EMKLİ OLSUN İYİ HOŞ BEN SSK DAN EMEKLİ OLMAK İÇİN 6 YIL BEKLEDİM BU BİZE HAKSIZLIK DEĞİLMİ ? BENİMDE GERİYE DÖNÜK 6 YILLIK MAAŞIMI ÖDESİNLER O ZAMAN
 • 1 Oy
  ben de yaştan bekliyorum, ama dünyanın hiç bir ülkesinde 5000 gün yani 15 yıl prim ödeyip 40 sene kendisine ölünce eşine, o da ölünce anlaşmalı boşanan kızına emekli maaşı veren bir ülke yok, önce kendimizi düzeltelim, sistem zaten düzelir
 • 5 Oy
  SÜRESİNDE ADRES BEYANINDA BULUNMAMA NEDENİ İLE UYGULANACAK OLAN GECİKME CEZASINA DA AF UYGULANACAK MI? NE ŞEKİLDE? BİLGİ SAHİBİ OLANLARDAN CEVAP RİCA EDİYORUM.
 • 0 Oy
  KADINLARIMIZ SON 25-30 YILDIR İÇESİNE ÇALIŞIYORLAR ZATEN.PEKİ BU DÖNEMİN ÇOCUKLARI GENÇLERİ NASIL BİR BİREY OLUYOR ACABA DÜŞÜNENİNİZ VARMI. ERKEK ÇALIŞNALARIN TÜM PROBLEMLERİ ÇÖZÜLDÜ, REFAH DÜZEYİMİZ YÜKSELDİ DE SANKİ KADINLARIMIZ EKSİK KALDI.BİZİMLE HER GÜN DALGA GEÇEN BU SİSTEME YAZIKLAR OLSUN.İŞVERENDE ERKEN ÖDE DE İNDİRİM AL 5510 İNDİRİMİNİ 6111 TEŞVİĞİNİ SÜRDÜR AKILLI OL.
 • 2 Oy
  seçim yatırım ama sadıkta görüşecez hükümet.
 • 0 Oy
  seçimler yaklaşıyor herhalde,bu tür haberler seçim habercisi,zamanında ödeyenlere 100 watt.lık ampül takacaklarmış,haydi hayırlısı,etrafı iyi aydınlatsın diye.
 • 0 Oy
  çalışmayandan para alan bi sistem vaalla süper bi iş
 • 0 Oy
  yas beklıyen arkadaslar sesımızı duyuralım sayın basbakanımız tayıp babaya belkı bızım sesımızıde duyar bızı bıran once emeklılık yasasını cıkarırda bızlerıde sevındırır
 • 0 Oy
  seçim yatırımlarına devam. yetmez ama evet.
 • 0 Oy
  mynet abartıyor af diyeee yaaa sanki affffffffffffffff
 • 2 Oy
  bu devlete hakkaten doğudakiler gibi vergi filan vermemek lazım zaten bi süre sonra affediyolar olan yine düzgünce vergisini primini ödeyen vatandaşa oluyor
 • 0 Oy
  adam harç alıyor. zaten ilk aydan borçlandınmı hizmet almıyorsun. mynet yayına şerefli ol
 • 4 Oy
  PEKİ BU PARALARI ZAMANIN DA ÖDEYENLERİN HAKKI NE OLACAK.... ARKADAŞ MADEM O KADAR İNANÇLISINIZ, KUL HAKKININ NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİYORSUNUZ, SİZE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM....
 • 0 Oy
  belediye emlak vergilerinde de ve devlete olan diğer her türlü kişi borcu, idari para cezası konusunda yapılandırma ve af bekliyoruz, emeklilik yaş konusunda hizmeti dolanlara ikramiye % 20 artışla emekilik hakkı arz ediyoruz
 • 2 Oy
  devlete borcu olan affedilebilirken döviz mağdurlarına af değil bir yapılandırma bile yapılmaz..illa da devlete borçlu olmak mı gerekiyor...
 • 6 Oy
  af gelmiyor seçim geliyor seçiiimmm durmak yok tribünlere oynamaya devam
 • 2 Oy
  nasılsa öderiz biz hangi zengine peşkeş çekiliyor acaba gemicikleri olanlaramı bilemedim vatandaşa olmadığı belli
 • 2 Oy
  emekli sandığıyla prim ödemeye başlayan sonradan sigortaya gecen kadınlarada ,emeklilik çocuk borçlandırılma getirilsin.emekli sandığına prim ödeyerek işe başlayan kadının günahı ne hem sosyal güvenlik birimleri birleştirildi, ama ayrımcılık neden yapılıyor:?
 • 10 Oy
  biz keriz gibi her ay 352 tl bağkur primi ödeyelim. her seçim zamanı geldiğinde borcunu ödemeyenleri mükafatlandırın.. Siz hangi adaletten bahsediyorsunuz.. açık aç.ık sizde borcunuzu ödemeyin demek istiyorsunuz.
 • 0 Oy
  ESNAF BİTMİŞ BÜTÜN BORÇLARI..SİLİNNN. Bİ DÜZELME OLSUNNNN...
 • 2 Oy
  BİRDE ŞU LİMİTET ŞİRKETLERDE YÜZDE BİR HİSSESİOLANLARIN HİSSELERİNİ OTOMATİKMAN DÜŞÜREN BİR KANUN ÇIKARIN.VALLAHİCENNETE GİDERSİNİZ.SAYIN VEKİL BEYLLER.
 • 1 Oy
  % 1 hisseyi alırken aklın neredeydi
 • 0 Oy
  Tarım bağkurundan yapılandırma taksidi öderken çeşitli sebeblerden durdurulan ödemeler için de yeniden bir ödeme kolaylığı acilen bekliyoruz...
 • 0 Oy
  kamudaki taşeron sayısı az yazılmış 4.2 milyon olacak yanlışlıkla 42 bin denilmiş ama bu grubun asıl beklentisi kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamakla olacaktır
 • 5 Oy
  zamanında ödeyenler aptal bizde geciktirelim nasıl olsa seçimden seçime af ediliyor. ödeyen geciktirmeyen aptal yerine konulur bu ülkede herkesi ödememye davet ediyorum maliye bu sayede yaptığı yanlıştan döner af getirmez uyan haydi türkitem borç ödemiyoruz
 • 3 Oy
  BÖYLE DEVLET OLMAZ YA BEN BAGKUR PRIMINI DUZENLI ÖDUYORUM ÖDEMEYENE AF GELICEK BENIMLE ESIT OLUCAK BEN HAKKIMI HELAL ETMIYORUM NE DEVLETE NE DIGER BORCU OLANLARA
 • 1 Oy
  pekı hanı yası gelıpte prımlerı eksık olanlar onlara yıne bı af yok zaten cıksa sasarım
 • 2 Oy
  zamanında ve düzenli devlete borcunu ödeyenler neden her defasında enayi oluyor. biz neden mağdur ediliyoruz. neden devlet borcuna sadık olanlara yaklaşmaktansa devamlı borcuna sadık olmayanlara torba yasa yapıyor neden neden neden???????
 • 12 Oy
  GÜZEL HABER BU TEŞEKKÜRLER
 • 2 Oy
  Çalışma Bakanı Faruk Çelih
 • 3 Oy
  O gelecek parada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var ! recep efendi ve kabinesi erteleme yada af için halka sordumu ?
 • 7 Oy
  ben ödedim enayimiyim diyenler kusura bakmayın ama bana mı ödediniz parayı ödediniz sağlık sisteminden yararlandınız yarası olan kocunsun 40 tl ödeyip hastene yi yol edenleri biliyorum 1600 tl geliri olan adamın guya geliri yok diye primini devlet ödüyor biraz da bundan bahsedin

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın