Çalışma Bakanı'ndan taşeron düzenlemesinin detayları!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, CNN Türk Ankara bürosunda Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.Taşeron işçilerin kadroya geçişleri nasıl olacak, maaşları ve özlük hakları nasıl olacak? İşte taşeron düzenlemesinde tüm detaylar...

Çalışma Bakanı'ndan taşeron düzenlemesinin detayları!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, CNN Türk'te taşeronlarla ilgili soruları yanıtladı.

Sarıeroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-Taşeron konusu bütün vatandaşlarmızı ilgilendiren bir konu... Olağanüstü günlerden geçtiğimiz bir dönemde böyle bir adımı atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bana kabine açıklandıktan sonra verdiği ilk görevdi. Yani talimat Cumhurbaşkanımızdan geldi. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımıza da bu süreç için teşekkür ediyorum.

-Yaptığımız çalışmaların hepsi işçi arkadaşlarımızın lehine olacak düzenlemeler. Taşeronda çalışan kardeşlerimizin beklentilerini biliyorduk. Beklentileri yükseltmemek adına açıklamalarımıza dikkat ettik.

-Toplamda 900 bin çalışanımızı ilgilendiriyor. Aileleriyle birlikte 4-5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

-450 bin kişilik Amasız, şartsız çalışanlarımız kadrolu olacak.

-İlk aşamada 450 bin kişiyi tam kadrolu olarak almış olacağız. Bazı rakamları vermek istiyorum. Kamuda şu anda 109 bin işçimiz var. Yaklaşık 4 buçuk kat işçiyi kadroya alıyoruz. Zor bir iş ve bundan sonraki aşaması da zorlu olacak.

-İkinci aşamada belediyede ve il özel idarelerindeki iktisadi teşekkülerde 400 bin kişi istihdam edilecek. Halihazırda bu şekilde çalışan 100 bin işçimiz var.

-Üçüncü aşamada ise geçici ve mevsimlik işçiler var... Buradaki kardeşlerimiz 5 ay çalışıyorlardı. Yeni düzenlemeyle 4 ay 29 gün daha çalışma imkanı sunuyoruz. Yani 9 ay 29 gün çalışmış olacaklar.

-Çalışanlarımızın her şeyini düşündük. En ufak bir mağduriyet olmasın, mevcut durumdan geriye gidilmesin diye çalıştık.

"İşçiler mevcut maaşlarıyla kadroya alınacaklar"

-Çalışanların kazanmış oldukları kıdemlerini bir kenare koymadık. Yıllık izinler vs. en son çalışmış oldukları şirketlerindeki kıdemleri dikkate alınacak. Maaş konusunda da biz mevcut maaşları ile birlikte geçişlerini sağlıyoruz. Ayrıca kamuya geçen işçilerimizie 52 günlük ilavet hediye ücret de eklenmiş olacak.

-Geçişi sağlanan işçilerin bulundukları yerde çalışacaklar. Tayin hakları olmayacak ve devamlılık esasına göre çalışacaklar.

-Bütçe görüşmelerinin ardından kısa sürede, bir gün içerisinde yasayı çıkarıp, Resmi Gazete'de yayımlanmasını istiyoruz.

-Sonrasında ilgili başvuru süreci ve değerlendirmeler yapılacak. Yaptıkları işler konusunda bir sınavdan geçecekler ve güvenlik araştırmasından geçecekler. Bu rutin bir süreç... Kamuya alınan herkes güvenlik soruşturmasından geçiyordu. Şu anda bunu yapmak zorundayız.

-Emekliliği olan çalışanlar için geçiş mümkün olmayacak. Kanunlarımıza göre kamuda emeklilerin çalışma imkanı yok.

Asgari ücret konusu...

-Bu konuda hassasiyetimiz yüksek. 80 milyonu mağdur etmeyecek çalışmaları kararlı ve titiz bir şekilde yerine getirdik.
-Asgari ücret tespit komisyonu üçlü yapıda. Sağ tarafımda Türk İş sağ tarafımda TİSK vardı. Ortak çalışma kültürü olan bir komisyon bir ifadede bulundum orada da

-Asgari ücreti hiçbir zaman populizm malzemesi yapmadık. Emekçinin hak ve hukunu, iş dünyasının rekabet gücünü gözeterek bir açıklamada yaptık.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 65 yorum
KPSS 2017/2 yerleştirme sonuçları açıklandı! 151 bin adaydan 2 bin tanesi kadrolara yerleştirildi! Yüzbinlerce üniversite mezunu işsiz gezerken birçoğu torpille işe girmiş taşeron çalışanlara kadro verilmesi ne derece doğru ?
@emrepomak ben temizlik işlerinde çalışıyorum .. üniversite mezunu değilim .. sor bakalım hangi üniversiteli gelip çöp arabasında çalışır ??
@can_kutuk_1986 çöp arabasında çalışmayı kabul ettiğinde şartları belli idi beğenmiyorsan çalışmasaydın.kamuya geçmek bukadar kolaysa okumaya üniversiteye kpss ye ne gerek var herkes çöpcü olsun yeter.
@can_kutuk_1986 İşsiz kalınca ne yapsın üniversite mezunu çöp arabasındada çalışır her işide yapar.Geçen gün haberlerde vardı atanamayan iki öğretmen araba yıkamada çalışıyor. Diğer bir konu kadroya atanan taşerona resmi kurumda artık temizlik falan yaptıramazsınız.Aynı kadrodayız arkadaşım masa başında çalışıyorken ben niye temizlik yapayım der çalışmaz.
@can_kutuk_1986 Hangi üniversite mezunu çöp arabasında çalışır demiş.Çaresiz kalan insan her işi yapar.Birkaç gün önce habere çıktı atanamayan iki öğretmen oto yıkamacıda çalışıyor. KPSS'na giren 5 milyon üniversite mezunu var.2017/2 yerleştirmesine 151 bin kişi başvurmuş sadece 2 bin kadro için.Neden peki 5 milyon kişiden 151 bini başvurmuş.Çünkü artık bu insanlar umutlarını yitirmiş ayrıca tercih yapabilmek içinde para yatırmak lazım.Durum bu kadar vahim. Son soru 900 bin kişiden bahsediliyor bunların kaç tanesi çöp arabasında çalışıyor.Birçoğu masa başında çalışan kişiler.
ilkokul mezunu adam taşerondan kadroya ordan devlete girsin yüksek lisans doktora bitirmiş adam işsiz kpss ile ugrassın ben boyle adaletinizi si....
@ushaqli İNAN KARDEŞ TAŞERONDA ÇALIŞANLARIN YÜZDE 60 I LİSANS MEZUNUDUR HEM ÇALIŞIP HEM KPSS YE GECE GÜNDÜZ ÇALIŞAN İNSANLARDIR SİZLERDE AKŞAMA KADAR TEMİZLİK HİZMETİ VERİRKEN AYNI ZAMANDA DERS ÇALIŞAN BİRİYİM NEDEN HAKİR GÖRDÜNÜZ Kİ İLKOKUL MEZUNU OLSA BİLE SİZİN GİBİ YATMIYORUZ SİZİN KİRLERİNİZİ TUVALETLERİNİZİ TEMİZLİYOR EV GEÇİNDİRİYORUM BENDE İSTERDİM GERÇEK MESLEĞİMİ YAPABİLMEK
bizim anlamadığımız temizlik adı altında taşeronda çalışıyoruz aynı kurumda kimimiz sekreterlik kimi şoförlük kimimiz kurumda öğretmenlik .kimi röntgende kimi memur gibi çalışıyor kimi asıl işi temizlik yapıyor bu durumlar maaşlar nasıl ayırt edilecek nasıl bir düzenleme yapılacak en çok merak konusu
@orik70 yüzde biri lise gerisi ilkokul
asgari ücretten fazla maaş vermeyin yahu kadroya geçen el ense yatıyor kardeşim.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler