Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı

Son dakika haberine göre motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Motorin fiyatlarındaki artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı "eşel mobil sistemi" devreye alındı. Buna göre, motorin fiyatlarındaki 29 kuruşluk artışın 22 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı

AA muhabirinin Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, motorin fiyatlarındaki artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı "eşel mobil sistemi" devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatlarındaki 29 kuruşluk artışın 22 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara'da ortalama 6,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,52 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,25 liradan 6,47 liraya, İzmir'de 6,31 liradan 6,53 liraya yükselecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Mayıs 2018'den itibaren artan akaryakıt fiyatları bu sistemle birçok defa pompaya yansıtılmazken, geçen yıl kasımda fiyatlarda vergiden karşılanan miktarın altına inilmesiyle sistem devreden çıkarılmış ve indirimler de pompaya yansımıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
seçim bitti kaybettiler şimdi durmak yok zamma devam
ya arkadaşlar avrupa'da en düşük yakıtı biz kullanıyoruz,onlarda 1.20 euro hesaplandığı zaman bizim ki 1euro bile etmiyor,bunu anlamayacak ne var
@bekir_orhan AKP Her şeyimizi Sattı. Borç bini aştı. AKP Çaresiz, Zam üstüne Zam gelecek. AKP ARTIK GİTMELİ..!
@bekir_orhan süper matematik bravo, asgeri ücret avrupada kaç euro türkiyede kaç euro ? cahillik ne güzel şey herşeyi biliyorsun
@dostum2561 Avrupalı Asgari ücretle 1200 lt Mazot alıyor..? Biz Asgari ücretle 400 lt Mazot alamıyoruz..!
@dostum2561 Almanya'da asgari ücret 2000 tl. çarp 7 ile 14.000 tl. eder. Matematik nasıl? İnsanoğlu gerçekten senin beyin ölümü gerçekleşmiş. Allah'tan Ümit kesilmez.
@dostum2561 Türkiye de asgari ücret 2000 TL bunun karşılığı 280 lt. ye yakın mazot alabilirsin. Almanya'da Asgarı ücret yaklaşış 2000 Avro 2000 Avroya 1660 Lt mazot alıyorsun. Kaldı ki Alman Hans T.C devletine galipte yakıt almıyor. İngiliz Corc ta gelmiyor. Ne kafası bu yav...
@bekir_orhan almanyada anlık asgari ücretli ücretinin tamamıyla 1100 lt motorin alabiliyor türkiyede anlık 310 lt alabiliyor bekir araştırda savun koyunlaşma 5 dk alır en fazka
@bekir_orhan anlamadın sey bız avp degılız ıkıncısı sen euro uzerınden maas almadıgın gıbı ordakı ekınomıyle buranın bır olmadıgını anlamamıssın sen burda genel olarak asgarı ucretın 2020 tl avp da1200 euro hesapla bakalım ve avp da yakıt pahalı bızde ucuZ dedın ulke zmmı yılda ık sefer belkı yapar yapmaz sen aylık olarak 3 zam gororsun
adamlar intikamı halkı sömürerek alıyor resmen
@bekir_orhan avrupa standartı gelir ver bize 2 euro yap boş boş konuş anca
e dolar düştü bu ne iş
allah yardimcimiz olsun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler