S&P, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notunu teyit etti.

S&P, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti

S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun "B+", uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise "BB-" olarak teyit edildiği belirtildi.

Türkiye'nin kısa vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise "B" olarak teyit edildiği vurgulanan açıklamada, Türkiye'nin kredi notu görünümünün ise "durağan" olduğu ifade edildi.

'EKONOMİK İSTİKRARA KAVUŞMA YÖNÜNDE İŞARETLER VAR'

Ülkede ekonomik istikrara kavuşma yönünde işaretlerin bulunduğunun vurgulandığı açıklamada, “Ancak geçmiş dönemlerdeki yüksek büyüme oranlarının yakalanmasını beklemiyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye’nin bir ekonomik ayarlama sürecinden geçtiği savunularak, bu yıl reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 0,5 daralmasının ve gelecek yıl ise yüzde 3 genişleyeceğinin beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’nin borçlarını yurtdışından yeniden finanse etmesine yönelik risklerin arttığı ileri sürülerek, bölgesel güvenlik risklerin, ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin gerilemesi potansiyeli de dahil olmak üzere, çeşitli jeopolitik risklerin devam ettiği savunuldu.

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTLARI YÜKSELEBİLİR

ABD Merkez Bankasının (Fed) daha gevşek para politikasının Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalara sermaye akışını destekleyerek “acil baskıları” bertaraf ettiği kaydedildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, enflasyonun bu yıl için yüzde 15,2, 2020 için yüzde 11,2 ve 2021 için ise yüzde 9 seviyesinde beklediğini bildirdi.

S&P, ülkede işsizlik oranının 2019’da yüzde 12,9'a, bunun gelecek yıl yüzde 11,8’e ve 2021’de ise yüzde 10,8'e düşmesini bekliyor.

Hükümetin, Türkiye ekonomisine güveni artıran şeffaf bir ekonomik ayarlama programını başarıyla geliştirmesi ve uygulaması durumunda Türkiye'nin kredi notlarının yükseltebileceği sinyali verildi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Dünyadaki para hareketini ve ülkelerin ekonomik faaliyetlerini kontrol altında tutabilmek ve yönlendirmek amacıyla Yahudiler tarafından kurulmuş olan S&P ve diğer derecelendirme kuruluşları ülkelerle ilgili ekonomik derecelendirmelerini neye göre ve hangi kriterlere dayanarak yapıyorlar anlamadım, ancak kesin bildiğim bişey var İsrailin Filistindeki katliamlarına ve işgallerine Mısır ve Arabistan gibi sessiz kalırsak hele bide desteklersek bakın görün hepside ozaman notumuzu bir günde AAA seviyesine yükseltirler ve içimizdeki köpekleride ekonomimizi öve öve bitiremezler,
EKONOMİSİ...DIŞARIYA BAĞLI OLANIN...BURNU... ŞEYDEN... KURTULMAZ...BİR BAŞKASI EKONOMİNDE.. SANA YAPTIRIM UYGULATIYORSA....SEN BİR HİÇSİN... . DEVAMLI ZAM YAPARSIN... SONRA... SEÇİM OLUR.. DÜŞERSİN... MİLLET YINE PERİŞAN... BU ÜLKEDE... EKONOMİ BİLENLER.. GÖREV VERİLMEDİĞİ İÇİN... DAĞILDILAR... BİLMEYENLER... EKONOMİNİN BAŞINDA OLDUĞU İÇİN.... SAYENİZDE... DIŞA BAĞIMLIYIZ.... HER ŞEYDE... ŞABAN OTUR YERİNE :.SIFIR... MİSALİ... YANİ EKONOMİMİZ...-0
düşürmeye yer arıyorlar zaten
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler