Yargıtay: 'Eşin rızası alınmadan kefil olunmaz'

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, eşlerden birinin mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya kanunen ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabileceğine hükmetti.

Yargıtay: 'Eşin rızası alınmadan kefil olunmaz'

Eşinden habersiz bir arkadaşının borcu için kefil olanlara Yargıtay'dan kötü haber geldi. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin içtihat metni özelliğindeki emsal kararla, eşlerden birinin kefil olduğu borçtan dolayı sıkıntı yaşanmasının önüne geçilecek. Geçen hafta açıklanan kararda şöyle denildi:

"Eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır. Düzenlemeye nazaran, dosya içerisinde mevcut nüfus kaydına göre taahhüt tarihinde evli olan sanığın eşinin kefalet işlemi öncesinde veya icra kefilliği sırasında rızasının alınıp alınmadığının belirtilmemesi nedeniyle geçerli bir kefalet işlemi dolayısıyla hukuken geçerli bir ödeme taahhüdü bulunmamaktadır. Dosya içerisinde mevcut nüfus kaydına göre taahhüt tarihinde evli olan sanığın eşinin kefalet işlemi öncesinde veya icra kefilliği sırasında rızasının alınıp alınmadığının belirtilmemesi karşısında, sanığın icra kefilliğinin ve icra kefalet sözleşmesine dayanılarak verilen taahhüdün geçersiz olduğu gözetilmeden, sanıkların beraatlerine karar verilmesi gerektiği cihetle, itirazın kabulü yerine yazılı şekilde reddine karar verilmesinde, isabet görülmemiştir. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Kanun huhuk diliyle yazılmış ama vatandaşın anlayabileceği şekilde eşinin rızası ve imzası olmadan kefillik kabul olur veya olmaz diye kesin kararın belirtilmesi gerekir.
Son paragrafta yazılan kararı ilk okuyuşta kaç kişi anlayabiliyor acaba.Tek cümlede ifade edeceğiz diye anlamsız,sadece kendilerinin anlayacağı bir dille yazılmasını mantığım almıyor. Yıl 2019, biz mahkeme kararlarını anlayabilmek için avukata gitmek zorunda kaliyoruz.Doktorların yazısını eczacıların anlayabildiği gibi. Bu saçma yazı diline revizyon yapacak birileri yok mu ?
Çok güzel bir karar her canı isteyen birine kefil olmasın.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler