Milyarlarca dolarlık kayıp! Çağrı yaptı

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, gayrimenkul devirlerinde yapılan düşük değer gösterme yöntemi nedeniyle devletin her yıl 6-7 milyar dolar zarara uğradığını söyledi. Taş, ayrıca gerçek değer sistemine geçerken harçlarda indirimin şart olduğunu ifade etti.

Milyarlarca dolarlık kayıp! Çağrı yaptı

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da dile getirdiği tapu satışlarında değerin düşük gösterilmesi konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"CİDDİ GELİR KAYBI VAR"

Bu yöntem ile devletin ciddi bir vergi kaybına uğradığını söyleyen Taş, “Gayrimenkul devirlerinde eksik beyan edilen veya beyan edilmeyen gerçek değerler nedeniyle bir yılda oluşan tapu harcı, KDV ve gelir vergisi kaybı 6-7 milyar dolarları buluyor” ifadelerini kullandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019’dan itibaren tapu satışında gerçek değerin esas alınacağı sisteme geçeceğini açıkladığını anımsatan Taş sözlerini şöyle sürdürdü: Araştırmalarımıza göre yıllık devri gerçekleştirilen 2,5 milyon adet gayrimenkulün satışında sadece 50-100 bin civarındaki konutun gerçek değeri beyan ediliyor. Bu da satışların yüzde 5’ini kapsayan markalı konut üreticileri tarafından yapılıyor. Keza KDV’de de böyle bir durum söz konusu ve ciddi gelir kaybı var. Gerçek değer sistemine geçilirken tapu harçlarının düşürülmesi gerektiğini kaydeden Taş, “Gerçek değer gösterilmesinin en büyük nedeni tapu harçlarının yüzde 4 olması. Bu oran düşürülürse vatandaş sorumlu tutulabilir. Bir de 5 yıl içinde evin değer artışından dolayı insanlar ciddi bir vergi ile karşı karşıya kalıyor.

Bundan önce böyle bir zorunluluk olmadığı için düşük alınmış evler var. Son 5 yıl içinde alınmış evlerin, gelecek 5 yılda satılması durumunda bir defaya mahsus bir ev için vergi muafiyeti gibi indirimler teşvik edilebilir” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
80 milyarlık arabaya 100 milyar VERGİ ödeyip 180 milyara satın aldım. Her 350TL'ye depoyu dolurduğumda 190TL VERGİ ödüyorum. Her sene 3 bin TL VERGİ veriyorum. Sonra benim bu vergilerle yapılan köprüden geçiyorum. 80 TL'de ona ödüyorum geçiş başına. Bunları yapıp üzerine ev alıyorum hadi. Ona da vergi sonra yıllık vergi. maaşın 3te1'i hiç elime geçmeden vergi... VERGİ de VERGİ!!!
Sn.Emlakçı efendi MARKALI KONUT ÜRETİCİLERİ GERÇEK BEYAN DA BULUNUYOR DİYOR. MARKALI KONUT ÜRETİCİLERİNE DEVLETİN FİNANSMANINI AKP'nin GERÇEK DEĞERİNİN YARIDAN DÜŞÜK VERİLDİĞİNİ NEDEN SÖYLEMİYOR. Bir vatandaşın konutunu alana kamu bankası % 2,5-3 maliyetle kredi verirken MARKALI KONUT ÜRETİCİSİNİN konutunu satın alana neden%0,98 ile finansman desteği veriliyor. AYRIMCILIK-ANAYASAYA AYKIRILIK VAR. AKP YANDAŞ MÜTEAHHİTLERİ İHYA EDİP HAKSIZLIK YAPIYOR.
iktisat'ın temel kuralı,bir üründen aşırı vergi vergi alırsan illegaliteyi teşvik edersin,insanlar da az vergi vermek iççin strateji geliştiriyorlar haliyle,devlet burada vatandaşına karşı yapıcı olmalı,yıkıcı değil,vergiyi eşit ve adil bir şekilde belirlerse herkes vergisini seve seve öder ama devletin eli hep vatandaşın cebinde olursa vatandaş ta kendine özgü çözümler üretir...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler