Trafik cezası yiyenler dikkat!

Trafik cezalarına 15 gün içerisinde itiraz edilmezse 'idari para cezaları' kesinleşiyor.

Trafik cezası yiyenler dikkat!

Emniyet Genel Müdürlüğü, araç sürücülerinin kesilen trafik cezalarına 15 gün için sulh ceza mahkemelerine müracaat ederek itiraz edebileceklerini açıkladı. 15 gün içerisinde itiraz edilmeyen idari para cezaları kesinleşiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, 'Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar ve Defterler Hakkında Yönetmelik' kapsamında trafik cezalarının nasıl tahsil edildiğine yönelik açıklama yaptı.

Cezaların peşin olarak ödenebileceğinin hatırlatıldığı açıklamada idari para cezasını kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden bunun dörtte üçünün tahsil edildiğine dikkat çekildi.

PEŞİN ÖDEME, MAHKEME HAKKINIZI ENGELLEMEZ
Peşin ödemede, kişinin bu karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemeyeceğinin altının çizildiği açıklamada, "Kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması halinde idari para cezasının, ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla, bir ay içerisinde vergi dairesine müracaat edilmesi halinde, bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenebileceğine ilgili vergi dairesince karar verilebilir. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi halinde idari para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil edilir. Trafik idari para cezalarını tahsil eden banka veya PTT idaresi, Maliye Bakanlığınca tespit edilen süre içinde, Maliye Bakanlığının ilgili birimine elektronik ortamda bilgi vermek zorundadır. Banka veya PTT ile yapılan ödemelerde paranın bankaya veya PTT'ye yatırıldığı tarih ödeme tarihi sayılır. PTT veya bankalar aracılığıyla yapılacak idari para cezası tahsilâtında, ilgili kanunlarda ve Maliye Bakanlığı koordinasyonuyla yapılacak protokollerde yer alan hükümler dikkate alınır. Trafik idari para cezaları yetkili memurlarca derhal tahsil edilir. Ödeme derhal yapılmadığı takdirde, para cezalarının, tutanağın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay yüzde 5 faiz uygulanır. Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınır. Bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemez. Süresinde ödenmeyen ve kesinleşen idari para cezaları, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip ve tahsil edilir." denildi.

İTİRAZ HAKKINIZI 15 GÜN İÇİNDE KULLANIN
Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabildiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir. İdari yaptırım kararının verildiği işlem kapsamında aynı kişi ile ilgili olarak idari yargının görev alanına giren kararların da verilmiş olması halinde idari yaptırım kararına ilişkin hukuka aykırılık iddiaları bu işlemin iptali talebiyle birlikte idari yargı merciinde görülür. Mücbir sebebin varlığı dolayısıyla bu sürelerin geçirilmiş olması halinde, bu sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde karara karşı başvuruda bulunulabilir. Bu başvuru, kararın kesinleşmesini engellemez ancak mahkeme yerine getirmeyi durdurabilir."
(Cihan)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 74 yorum
kimi kime şikayet edeceksin, cezaların gelir olarak görüldüğü bir ülkede hukuktan beklentiniz nedir anlam veremiyorum :)
devleti devletemi şikayet edecen hepsi olmuş bir cete
hukuk mu var kimi kime şikayet edeceyiz aldıkları paralar zehir kukkum olsun
Bütcedeki açıkları trafik cezası ile kapatmaya çalışan hökümet kafa karıştırıyor.Siz hiç bir trafik kazasında karayollarının suçlu bulunduğunu duydunuzmu? Çok ileri demirkırasi
teyip 10 çift yeni ayakkabı almış,kutularının dolması lazım.
önce kadıya anasını öptürürler sonra şikayet et derler kimi kime şikayet ediyorsun.
Etimesgutun zırhlı birlikler çıkışında kızılayın deposu önüne yakın her sabah pusu atıp keyfe keder seçtikleri araçlara yok kırmızıda geçtin yok kemer takmamışsın diye ceza yazıyorlar. geçen bitenede bana yazdılar ocağı yıkılasıcalar, ama minibüslere beyaz otobüslere seslenmiyorlar onlara her kural tanımazlık serbes, onları ısrarla görmezlikten geliyorlar.
asıl senin gibi hainlerin ocağı yıkılsın demek isterdim ama o zaman senin o dibi görünmeyen seviyene inerim
Suç polislerde değil onlara kestikleri ceza başına prim veren hükümette
banada yazdılar keyfi olarak yazanın ocağı sönsün ne diyeyim
konuşma lan keyfine yazılıyor tabi artis
zaten hep keyfine yazılır! Türkiye'de herkes dört dörtlük kurallara uyuyor'
A.K.P. YE PARA LAZIM
SABAH SAAT 8 DE KÜÇÜKÇEKMECE YAN YOLDA ÇEVİRME YAPAN A 5688 TRAFİK POLİSİNLERİNE AVCILAR YAN YOLDA ARACLAR GERİ GİDİYOR PARK YAPILMAZ LEVHALARI ALTINDA ARAC DOLU HALK OTOBÜSLERİ SERVİSLER E 5 TE YOLCU İNDİRYOR DEDİĞİMDE BİZE İŞİMİZİMİ ÖĞRETİYORSUN DİYEREK 200 LİRA TEHLİKELİ ARAC KULLANMAKTAN CEZA YAZAN(ÇEVİRMEDE NASIL ANLADIYSA TEHLİKELİ ARAC KULLANDIĞIMI)EMNİYET MENSUPLARINI VE ONLARA İZİN VEREN MÜDÜRLERİNİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM.DAVA AÇMAKMIŞ GÜLDÜRMESİNLER İNSANI. KİM UĞRAŞIR BUNUNLA
Bunlar çakalın önde gideni, insan olsalar ne yazar, adam olmadıktan sonra, sıkıyorsa gitsinler godamanın birine ceza yazsınlar, el pençe divan dururlar, böylelerine yanaşamazlar bile, güçleri sıradan vatandaşa yeter, garibana yeter, bizim burada bi arkadaşın motorsikleti çalındı, kamera kayıtlarını verdim, çalmaya gelen aracın 2 farklı açıdan gayet net okunan plakası olmasına rağmen hiç bişey yapılmadı, başka bi yakınımın motorsikleti çalındı, çalan kişi yakalandı mahkemeye çıktı ve mahkeme serbest bıraktı, benim can ve mal güvenliğimi sağlayamayan devlet devlet olamaz. Bıraksınlar bu işi.
adamın biri ıssız bir yerde yolunu kaybetmiş, sıgınacak yer bulmuş,kapıya vurmuş kim o diye sormuş ev sahibi?,ben yolcu demiş vatandaş, içeri girmiş.ev sahibi kötü niyetliymiş adam can korkusuyla evden kaçmış bir müddet yürümüş bir sıgınacak yer daha bulmuşkim o demiş ev sahibi? ben yolcu demiş vatandaş içeri almış vatandaş korku içinde sebebini sormuş ev sahibi?az evvel sıgınmak için bir eve girdim fakat adamın niyeti bozukmuş canımı zor kurtardım demiş.yolcu, adam gülmüş kahkaha atarak ordan kaçan bana yakalınıyor .bunu duyan yolcu kapıya koşmuş fakat kapı kilitlenmiş.burası TC KAÇİŞ YOK
TRAFİK POLİSLERİ UMARIM BURALARI OKUYORSUNUZDUR......
ONLARIN ELİNDE BİR ŞEY YOK ELLERİNE BİRER KOÇAN VERİLİYOR ONU MESAİ SAATİNE KADAR DOLDURMALARI GEREK ARTIK KİM DENK GELİRSE .DİKLENMEYİN ÇÜNKÜ POLİS İSTERSE MUHAKKAK BİR SEBEP BULUR....
Aracımız bağlandı , ceza yazıldı, itiraz ettik . Aracın bağlanma süresi bitti geri aldık ama mahkemeden hala bir haber yok . Mahkeme itirazını bekleseydik yanmıştık. Bir sürü de otopark parası ödedik KEYFİ YAZILAN BİR CEZA İÇİN.
Herkes dikkat etsin. Şu aralar deli gibi ceza yazıyorlar. Bütçede açık var sanırım. Bu şekilde kapatmayı düşünüyor olabilirler. Amaçlarına ulaşmalarını sağlamayalım.
aracımı her zaman koydugum yeri 1 gece sonra taxi duragı yapmışlar ne levha ne bir uyarı sabah tak diye bir direk dikmişler banada taxi duragına koydum diye ceza kesmişler işin tuhafı daha sonraki günler mahallenin bütün arabaları o taxi duragına park etmiş vaziyetteydi kimsede ceza yemiyordu taxiciler koyabilirsiniz demişler... :))))))
Siz siz olun adres değişikliği yaptığınızda 1 ay içinde bulunduğunuz yerdeki trafik Tescil şubesine başvurup Polnette adres güncellemesi yaptırın. (ruhsat değiştirmeye gerek yok). Arkadan ceza yazılırsa hiç olmazsa elinize ulaşsın ki 15 gün içinde ödeyip %25 ucuz ödeyin. Ara sıra da www.gib.gov.tr den borcunuz varmı sorgulayın. Yoksa cezalar her ay %5 yıllık %60 artarak bir gün mutlaka karşınıza çıkar. Ya aracı satrken ya da Muayeneye girerken. Mağdur olup boşuna zamnlar kaybetmeyin. Allah yardımcınız olsun.
aynen katılıyorum kardeş vekile yada geliri yüksek olana geliri kadar kesmeliler garibanlara asgari ücretle geçinen birine 800 lira ceza kesiyorlar.. bu mağduriyet değil bu resmen bitiricilik,, malesef ülkemizin yöneticileri borçlanma ,şiddet,intiharın önüne geçemiyor gün geçtikçe yükseliyor.bunun sebebinin geçinme ile alakalı olduğunu bildikleri halde bilmemezlikten geliyorlar...
yukarıdaki haberle ilgili olarak, bana kırmızı ışıkta geçtin diye ceza yazdılar.birde geçerken aracımın arkadan 3 görüntü var. Görüntüye göre haksızım.Ancak haberde itiraz edin deniliyor. Haksız olduğum noktada nesine itiraz edecğim.Hukuka aykırılığın ne olduğunu açıklamamışlar vatandaş hukukcu değilki hukuka aykırılık yanını ne bilsin. Bilen açıklasın lütfen öğrenelim.
2009 DA CEZA YEMISIM 2010DA TEBLIG EDILMIS 2001 DE TUM BORCLARIMI ODEMISIM SISTEME GIRMEYI UNUTMUSLAR 2012 DE 400 TL ODEDIM AQ
YAHU ONLARDA ZATEN FATURALARI ATAN VATANDAŞI BEKLİYORLAR İSPAT EDEMEZSEN BİR KAÇ MİSLİ DAHA ÖDERSİN ORADAKİ MEMURUN YANLIŞINI ÇOK ÖDEYEN OLDU .ZEHİR ZIKKIM OLSUN HARAM OLSUN A.KARTONLARI DOLMASI GEREKİYOR DEMEK.
asla trafik polislerini sevmedim sevmem de çorbacı diye boşa demiyorlar
2 yıllığına ehliyeti aldılar 5 yıldır trafikte işim dolayısıyla südge eğitimine gidemiyorum sanırım bu mağduriyet değil ,ve devlet görevlileri bu saçmalığı görmezden geliyorlar.
ehliyeti niye aldılar onu da yazsaydın keşke, hakkında kanaat getirmek daha kolay olurdu. Dur tahmin edeyim, alkol :)
sehirler arası bölünmüş yolda 102 km hızla radar cezası yedim itiraz etmeye kalkdığımda ise sen haline du a et 111 km hızın olsaydı 160 tl yerine 320 tl ceza yerdin sediler.Ya Allah aşkına kaç km hızla gidecez yeni nesil araçlar ortada bir el atsalar bu konulara
SEN DUA ET HABERİN VAR. BENİM BİŞEYDEN HABERİM OLMADAN 420 TL ÖDEDİM. CEZA KESMİŞLER MİŞ EVDE BULAMAMIŞLARMIŞ MUHTAR BENİ TANIMIYOMUŞ. MAALESEF BURASI TÜRKİYE BU MEMLEKETTE YAŞIYOSAK VEDE ARABAYA BİNİYOSAK İŞTE ÖYLE.
ülkeyi bölücülere satanı bizde satarız. üç kuruşa. akepe bölücü olduğunu bilmiyoruk
eğer trafik problemini çözmek istiyorsanız vatandaşa fotoğraf ve video kayıt yetkisini verin hem devlet hem de vatandaş kazansın hem de trafik sorunu çözülsün..elde edilen hasılat fifti fifti paylaşılsın.Bak hem emekliye iş çıkar videolu dijital teknoloji gelişir ..devlet bütçesi rahatlar.Trafik poliside daha önemli işlerle uğraşır...
Herkes devletçi olur ve ciğeri kapar. Bu takım oyununa ters düşer.
devlet öle çalışmaz ahmet kardeş
SANADA YENİ İŞ KAPISI OLUR ÇEKER ÇEKER YOLLAR PARA KAZANIRSIN
şehir içinde 50 km.hız sınırı yakıt tüketiminiartırararak ,iş gücünü,trafiği aksatarak ülke ekonomisine zarar vermektedir.bari kağnı kullanın deseler daha iyi olur. sürücüler bu sınıra uymakta zorlanıyorsa yanlış bir karar olduğu aşikardır. bu sınırı en azından 70 km. yapsalar zarar daha az olur. vatandaş gırtlağına kadar borçlu,birde trafik cezalarıyla zulüm yapılıyor.
VATANDAŞIN REFAHINI İSTEYEN BİRİNİ GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ
En kötüsü sonradan haberin olmadan yazılan cezalar yıllar sonra binliralar ile ödemek zorunda kalıyorsun .İş mi bu.Bir de aderese ceza bilgisi gitmiş gibi işlem görmesi.Aslında haberin bile yok.Bunu yazarkende sitede oturuyorum böyle bir bilgi kağıdı gelse haberimiz mutlaka olur ama olmuyor işte .Gönderen bilgin olmuş gibi yapıp cezanın katlanmasını sağlıyor.
aynı olayı bende yaşadım. sözde erken ödersen indirim yapılıyormuş, erken ödememizi istemiyorlar ki. daha fazla para kazanacaklar.
cezanın tebliğinden itibaren 15 gün, sizin öğrendiğiniz tarih geçerlidir, bunu beyan etmelisiniz, yoksa maliyedeki memur bakmaz gözünün yaşına, uyarmaz da sanki madalya takıyorlarmış gibi. Biraz okuyup haklarımızı öğrenmeliyiz, anayasayı kaçımız biliyor acaba? e durum böyle olunca da bu soyguncuların kölesi haline geliyoruz tabi.
Trafik cezaları caydırıcılık amaçlı kesiliyorsa kişinin gelirine göre kesilmeli. 800 lira alan adama 200 lira ceza kesip bunalıma sokmanın, aylık geliri 100 milyar olan adama 200 lira ceza kesip şaka yapmanın bi anlamı yok.
kapitalizm kendisi size şakadır zaten
ceza tarihi 20.06.2014 sözüm ona tebligat tarihi 20.07.2014.Ama ortada bana gelen tebligat yok.Tesadüfen MTV sorgulamada ceza yediğimi öğreniyorum.Bırakın 15 günde itiraz etmeyi, birde üstüne gecikme cezası yemişim.Bu da bir taktik.Yani tebligatın gönderilmemesi.
@pbuncie üzülme arkadaşım,o tür piyango çok insana vurdu,bende dahil.zehir zıkkım olsun demekten başka bir şey elden gelmiyor maalesef
her araca takeometre takılmalı ki itiraz edebilesin. Trafik memurlar şu hızla giderken yakaldım diyorsa doğru kabul ediliyor. halbuki, takeometre bulunsa hangi tarihte hangi saatte olduğu ispat edilebilir.ayrca, araç içi kamera olması da ispat için yeterli olur. bu iki cihazın verileri itiraz sırasında mahkemelerce kabul edilmelidir.
mahkemeler idari ceza itirazlarını incelemiyor bile, maktu bir red kararı ile işi hallediyor, iptal edilen çok az gördüm
Bizdeki trafik ekipleri sadece pusuya yatsın radar cezası versin.Eğer radar cezası kesmek istiyorsa trafikçiler geçsin otobanların sol şeritlerini kontrol etsin.Bir gün de onlarca okul,hastane,kütüphane yaptıracak parayı çıkarırlar.Daha trafik ekipleri bizim millete EMNİYET kemerini taktırmayı öğretememişdir. Başarıları ortadadır.Bir vatandaş olarak trafik polislerinin ceza önceliğinden çok trafiği ve kişinin can güvenliğini tehlikeye atacak durumların çözümü için çalışmaları gerekmektedir.
hiç mahkemeye vermeye uğraşmayın çünkü başıma gelen bir olayı anlatayım siz karar verin babama bizim ilçeden 35 km uzaklıktaki ilçeden 1983 model motorsikletine kasksız kullanmaktan 69 tl plakaya ceza geldi bende dava açtım çünkü babamın 1983 model motoru bizim ilçeden 30 km olduğu ilçeye gidemez çok eski motor 10 km de motor kalır ve babam 65 yaşında ne yapsın o ilçede motorsiklet ile ve ayrıca o ilçeye hastaneye gidiyor hastaneye giderkende otobüs yada tren ile yolculuk yapıyor diye itiraz ettim gerekli kanunları ve bu açıklamaları yazdım dava açtım dava RED cevapı geldi cezayı ödeyin diye
iptal edilmesi gereken ipc nin ilgili kananunlarnı dayanağını dosyaya koyuyorsun mahkeme onlar ne bakıyor nede iptal edilmesi gerektiren dayanağa hukiki bir cevap veriyor yani maktu bir red kararı ile işi hallediyor.Dolaylı vergi aracı oldu. Yazık Bizede
kürt ile yaşama vergisi
idari para cezalarını ıptal ettirmek o kadar da kolay degıl mahemeye sunulan sebebın hıc bır etkısı yoktur. mahkeme bu cezaları sadece sekıl yonunden bozabılıyor
ben şimdiye kadar iki defa ceza yedim. biri hız sınırından ve haketmiştim. ama biri köy içinde emniyet kemerinden ancak daha hiç bana ceza kesenleri emniyet kemeri takarken görmedim. önce buna çözüm.
çek fotosunu gönder emniyete mail ile kardeş altına yaz bu adamlar bana emniyet kemerinden ceza yazdılar ama kendileri takmıyor adalet istiyorum diye.
uyumsuz diye bir film var izleyin adaletin durumunu anlayın....hakim savcı bizimi koruyacak çok komik...
kural ihlali yapanları tıpkı almanyadaki gibi zeka testine tabi tutacaksın ki ihlal yaparken 2 defa düşünür o zaman.para cezası hiç çözüm olmuyor bizim millete
ozamanda ttrafikte birtane bayan sürücü kalmazz
ben yemiyeyim hazımsızlık yapıyor sevenler afiyetle yesinler
geçen sene mayısta ceza ymişim ocak ayında vergilerimi ödeyip vergidairesinden muayneye girmişim ceza görünmemiş nisan ayında cezam 154 liraymış fahti müfettişlerden yemişim olmuş 240 lira.ödeyin diyor şimdi de.dalga geçiyorlar resmen.mahkemeye versem ne çıkar bilmiyorum ama faiziyle ödettirecekler.bu devlet vatandaşını yolsuzluğa İTİYOR.haklı olduğuma rağmen bunu öde diyor.
trafikte hızlı seyredenlere (motorsikletler dahil), trafik lambalarına uymayanlara, ki bu iki kuralsızlık trafik kazalarının başlıca iki nedenidir, verilebilecek en büyük cezalar verilsin. kural ihlallerinin cehaletle de bir ilgisi yok. Eğitim seviyesi yükselsin de trafik kültürü oluşsun demek anlamsız, boşuna beklemeyelim. Sanki trafik denetimleri çok iyi yapılıyormuş, başka insanların canına kast eden bütün sürücülerin cezası veriliyormuş gibi kendi emniyet kemerini takmayanlara da ceza verilidiği yazılıp çiziliyor. Bırakın takmasın. Başkasının canına kast edeceğine kendisi gebersin.
78 kmh ile motor ile 391 tl ceza göndermişler bu nasılbir zihniyet nasılbir rüşfetçilik tir askeri ücret neki 391 tl ceza ödeyecegiz biz böyle devlet olmaz olsun bu devlet e oy verenin aklıyoktur kardeşim bu kadar basit
@ilhan_tunc_1991 itiraz edersen iptal olur... kuru gürültü yapma burda
işin yoksa mahkemeyle uğraş 72 tl lik ceza için.
Diğer Haberler