FİNANS

Trafik cezası yiyenler dikkat!

Trafik cezalarına 15 gün içerisinde itiraz edilmezse 'idari para cezaları' kesinleşiyor.

Trafik cezası yiyenler dikkat!
Emniyet Genel Müdürlüğü, araç sürücülerinin kesilen trafik cezalarına 15 gün için sulh ceza mahkemelerine müracaat ederek itiraz edebileceklerini açıkladı. 15 gün içerisinde itiraz edilmeyen idari para cezaları kesinleşiyor. 
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, 'Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri Gereğince Uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar ve Defterler Hakkında Yönetmelik' kapsamında trafik cezalarının nasıl tahsil edildiğine yönelik açıklama yaptı. 
 
Cezaların peşin olarak ödenebileceğinin hatırlatıldığı açıklamada  idari para cezasını kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden bunun dörtte üçünün tahsil edildiğine dikkat çekildi.
 
PEŞİN ÖDEME, MAHKEME HAKKINIZI ENGELLEMEZ
Peşin ödemede, kişinin bu karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemeyeceğinin altının çizildiği açıklamada, "Kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması halinde idari para cezasının, ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla, bir ay içerisinde vergi dairesine müracaat edilmesi halinde, bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenebileceğine ilgili vergi dairesince karar verilebilir. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi halinde idari para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil edilir. Trafik idari para cezalarını tahsil eden banka veya PTT idaresi, Maliye Bakanlığınca tespit edilen süre içinde, Maliye Bakanlığının ilgili birimine elektronik ortamda bilgi vermek zorundadır. Banka veya PTT ile yapılan ödemelerde paranın bankaya veya PTT'ye yatırıldığı tarih ödeme tarihi sayılır. PTT veya bankalar aracılığıyla yapılacak idari para cezası tahsilâtında, ilgili kanunlarda ve Maliye Bakanlığı koordinasyonuyla yapılacak protokollerde yer alan hükümler dikkate alınır. Trafik idari para cezaları yetkili memurlarca derhal tahsil edilir. Ödeme derhal yapılmadığı takdirde, para cezalarının, tutanağın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay yüzde 5 faiz uygulanır. Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınır. Bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemez. Süresinde ödenmeyen ve kesinleşen idari para cezaları, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip ve tahsil edilir." denildi. 
 
İTİRAZ HAKKINIZI 15 GÜN İÇİNDE KULLANIN
Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabildiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir. İdari yaptırım kararının verildiği işlem kapsamında aynı kişi ile ilgili olarak idari yargının görev alanına giren kararların da verilmiş olması halinde  idari yaptırım kararına ilişkin hukuka aykırılık iddiaları bu işlemin iptali talebiyle birlikte idari yargı merciinde görülür. Mücbir sebebin varlığı dolayısıyla bu sürelerin geçirilmiş olması halinde, bu sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde karara karşı başvuruda bulunulabilir. Bu başvuru, kararın kesinleşmesini engellemez  ancak mahkeme yerine getirmeyi durdurabilir."
(Cihan)
Okuyucu Yorumları74 yorum
 • 18 Oy
  Aracımız bağlandı , ceza yazıldı, itiraz ettik . Aracın bağlanma süresi bitti geri aldık ama mahkemeden hala bir haber yok . Mahkeme itirazını bekleseydik yanmıştık. Bir sürü de otopark parası ödedik KEYFİ YAZILAN BİR CEZA İÇİN.
 • 17 Oy
  Herkes dikkat etsin. Şu aralar deli gibi ceza yazıyorlar. Bütçede açık var sanırım. Bu şekilde kapatmayı düşünüyor olabilirler. Amaçlarına ulaşmalarını sağlamayalım.
 • 19 Oy
  TRAFİK POLİSLERİ UMARIM BURALARI OKUYORSUNUZDUR......
 • 9 Oy
  ONLARIN ELİNDE BİR ŞEY YOK ELLERİNE BİRER KOÇAN VERİLİYOR ONU MESAİ SAATİNE KADAR DOLDURMALARI GEREK ARTIK KİM DENK GELİRSE .DİKLENMEYİN ÇÜNKÜ POLİS İSTERSE MUHAKKAK BİR SEBEP BULUR....
 • 12 Oy
  2009 DA CEZA YEMISIM 2010DA TEBLIG EDILMIS 2001 DE TUM BORCLARIMI ODEMISIM SISTEME GIRMEYI UNUTMUSLAR 2012 DE 400 TL ODEDIM AQ
 • 10 Oy
  YAHU ONLARDA ZATEN FATURALARI ATAN VATANDAŞI BEKLİYORLAR İSPAT EDEMEZSEN BİR KAÇ MİSLİ DAHA ÖDERSİN ORADAKİ MEMURUN YANLIŞINI ÇOK ÖDEYEN OLDU .ZEHİR ZIKKIM OLSUN HARAM OLSUN A.KARTONLARI DOLMASI GEREKİYOR DEMEK.
 • 2 Oy
  asla trafik polislerini sevmedim sevmem de çorbacı diye boşa demiyorlar
 • 10 Oy
  sehirler arası bölünmüş yolda 102 km hızla radar cezası yedim itiraz etmeye kalkdığımda ise sen haline du a et 111 km hızın olsaydı 160 tl yerine 320 tl ceza yerdin sediler.Ya Allah aşkına kaç km hızla gidecez yeni nesil araçlar ortada bir el atsalar bu konulara
 • 18 Oy
  SEN DUA ET HABERİN VAR. BENİM BİŞEYDEN HABERİM OLMADAN 420 TL ÖDEDİM. CEZA KESMİŞLER MİŞ EVDE BULAMAMIŞLARMIŞ MUHTAR BENİ TANIMIYOMUŞ. MAALESEF BURASI TÜRKİYE BU MEMLEKETTE YAŞIYOSAK VEDE ARABAYA BİNİYOSAK İŞTE ÖYLE.
 • 25 Oy
  Suç polislerde değil onlara kestikleri ceza başına prim veren hükümette
 • 13 Oy
  yukarıdaki haberle ilgili olarak, bana kırmızı ışıkta geçtin diye ceza yazdılar.birde geçerken aracımın arkadan 3 görüntü var. Görüntüye göre haksızım.Ancak haberde itiraz edin deniliyor. Haksız olduğum noktada nesine itiraz edecğim.Hukuka aykırılığın ne olduğunu açıklamamışlar vatandaş hukukcu değilki hukuka aykırılık yanını ne bilsin. Bilen açıklasın lütfen öğrenelim.
 • 51 Oy
  teyip 10 çift yeni ayakkabı almış,kutularının dolması lazım.
 • 8 Oy
  şehir içinde 50 km.hız sınırı yakıt tüketiminiartırararak ,iş gücünü,trafiği aksatarak ülke ekonomisine zarar vermektedir.bari kağnı kullanın deseler daha iyi olur. sürücüler bu sınıra uymakta zorlanıyorsa yanlış bir karar olduğu aşikardır. bu sınırı en azından 70 km. yapsalar zarar daha az olur. vatandaş gırtlağına kadar borçlu,birde trafik cezalarıyla zulüm yapılıyor.
 • 7 Oy
  VATANDAŞIN REFAHINI İSTEYEN BİRİNİ GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ
 • 8 Oy
  En kötüsü sonradan haberin olmadan yazılan cezalar yıllar sonra binliralar ile ödemek zorunda kalıyorsun .İş mi bu.Bir de aderese ceza bilgisi gitmiş gibi işlem görmesi.Aslında haberin bile yok.Bunu yazarkende sitede oturuyorum böyle bir bilgi kağıdı gelse haberimiz mutlaka olur ama olmuyor işte .Gönderen bilgin olmuş gibi yapıp cezanın katlanmasını sağlıyor.
 • 5 Oy
  aynı olayı bende yaşadım. sözde erken ödersen indirim yapılıyormuş, erken ödememizi istemiyorlar ki. daha fazla para kazanacaklar.
 • 5 Oy
  cezanın tebliğinden itibaren 15 gün, sizin öğrendiğiniz tarih geçerlidir, bunu beyan etmelisiniz, yoksa maliyedeki memur bakmaz gözünün yaşına, uyarmaz da sanki madalya takıyorlarmış gibi. Biraz okuyup haklarımızı öğrenmeliyiz, anayasayı kaçımız biliyor acaba? e durum böyle olunca da bu soyguncuların kölesi haline geliyoruz tabi.
 • 7 Oy
  ceza tarihi 20.06.2014 sözüm ona tebligat tarihi 20.07.2014.Ama ortada bana gelen tebligat yok.Tesadüfen MTV sorgulamada ceza yediğimi öğreniyorum.Bırakın 15 günde itiraz etmeyi, birde üstüne gecikme cezası yemişim.Bu da bir taktik.Yani tebligatın gönderilmemesi.
 • 0 Oy
  @pbuncie üzülme arkadaşım,o tür piyango çok insana vurdu,bende dahil.zehir zıkkım olsun demekten başka bir şey elden gelmiyor maalesef
 • 9 Oy
  ülkeyi bölücülere satanı bizde satarız. üç kuruşa. akepe bölücü olduğunu bilmiyoruk
 • 7 Oy
  her araca takeometre takılmalı ki itiraz edebilesin. Trafik memurlar şu hızla giderken yakaldım diyorsa doğru kabul ediliyor. halbuki, takeometre bulunsa hangi tarihte hangi saatte olduğu ispat edilebilir.ayrca, araç içi kamera olması da ispat için yeterli olur. bu iki cihazın verileri itiraz sırasında mahkemelerce kabul edilmelidir.
 • 9 Oy
  eğer trafik problemini çözmek istiyorsanız vatandaşa fotoğraf ve video kayıt yetkisini verin hem devlet hem de vatandaş kazansın hem de trafik sorunu çözülsün..elde edilen hasılat fifti fifti paylaşılsın.Bak hem emekliye iş çıkar videolu dijital teknoloji gelişir ..devlet bütçesi rahatlar.Trafik poliside daha önemli işlerle uğraşır...
 • 4 Oy
  Herkes devletçi olur ve ciğeri kapar. Bu takım oyununa ters düşer.
 • 4 Oy
  devlet öle çalışmaz ahmet kardeş
 • 6 Oy
  mahkemeler idari ceza itirazlarını incelemiyor bile, maktu bir red kararı ile işi hallediyor, iptal edilen çok az gördüm
 • 5 Oy
  iptal edilmesi gereken ipc nin ilgili kananunlarnı dayanağını dosyaya koyuyorsun mahkeme onlar ne bakıyor nede iptal edilmesi gerektiren dayanağa hukiki bir cevap veriyor yani maktu bir red kararı ile işi hallediyor.Dolaylı vergi aracı oldu. Yazık Bizede
 • 7 Oy
  kürt ile yaşama vergisi
 • 5 Oy
  ben şimdiye kadar iki defa ceza yedim. biri hız sınırından ve haketmiştim. ama biri köy içinde emniyet kemerinden ancak daha hiç bana ceza kesenleri emniyet kemeri takarken görmedim. önce buna çözüm.
 • 3 Oy
  çek fotosunu gönder emniyete mail ile kardeş altına yaz bu adamlar bana emniyet kemerinden ceza yazdılar ama kendileri takmıyor adalet istiyorum diye.
 • 5 Oy
  uyumsuz diye bir film var izleyin adaletin durumunu anlayın....hakim savcı bizimi koruyacak çok komik...
 • 4 Oy
  kural ihlali yapanları tıpkı almanyadaki gibi zeka testine tabi tutacaksın ki ihlal yaparken 2 defa düşünür o zaman.para cezası hiç çözüm olmuyor bizim millete
 • 7 Oy
  ozamanda ttrafikte birtane bayan sürücü kalmazz
 • 8 Oy
  Trafik cezaları caydırıcılık amaçlı kesiliyorsa kişinin gelirine göre kesilmeli. 800 lira alan adama 200 lira ceza kesip bunalıma sokmanın, aylık geliri 100 milyar olan adama 200 lira ceza kesip şaka yapmanın bi anlamı yok.
 • 7 Oy
  kapitalizm kendisi size şakadır zaten
 • 4 Oy
  geçen sene mayısta ceza ymişim ocak ayında vergilerimi ödeyip vergidairesinden muayneye girmişim ceza görünmemiş nisan ayında cezam 154 liraymış fahti müfettişlerden yemişim olmuş 240 lira.ödeyin diyor şimdi de.dalga geçiyorlar resmen.mahkemeye versem ne çıkar bilmiyorum ama faiziyle ödettirecekler.bu devlet vatandaşını yolsuzluğa İTİYOR.haklı olduğuma rağmen bunu öde diyor.
 • 5 Oy
  hiç mahkemeye vermeye uğraşmayın çünkü başıma gelen bir olayı anlatayım siz karar verin babama bizim ilçeden 35 km uzaklıktaki ilçeden 1983 model motorsikletine kasksız kullanmaktan 69 tl plakaya ceza geldi bende dava açtım çünkü babamın 1983 model motoru bizim ilçeden 30 km olduğu ilçeye gidemez çok eski motor 10 km de motor kalır ve babam 65 yaşında ne yapsın o ilçede motorsiklet ile ve ayrıca o ilçeye hastaneye gidiyor hastaneye giderkende otobüs yada tren ile yolculuk yapıyor diye itiraz ettim gerekli kanunları ve bu açıklamaları yazdım dava açtım dava RED cevapı geldi cezayı ödeyin diye
 • 5 Oy
  idari para cezalarını ıptal ettirmek o kadar da kolay degıl mahemeye sunulan sebebın hıc bır etkısı yoktur. mahkeme bu cezaları sadece sekıl yonunden bozabılıyor
 • 2 Oy
  trafikte hızlı seyredenlere (motorsikletler dahil), trafik lambalarına uymayanlara, ki bu iki kuralsızlık trafik kazalarının başlıca iki nedenidir, verilebilecek en büyük cezalar verilsin. kural ihlallerinin cehaletle de bir ilgisi yok. Eğitim seviyesi yükselsin de trafik kültürü oluşsun demek anlamsız, boşuna beklemeyelim. Sanki trafik denetimleri çok iyi yapılıyormuş, başka insanların canına kast eden bütün sürücülerin cezası veriliyormuş gibi kendi emniyet kemerini takmayanlara da ceza verilidiği yazılıp çiziliyor. Bırakın takmasın. Başkasının canına kast edeceğine kendisi gebersin.
 • 2 Oy
  78 kmh ile motor ile 391 tl ceza göndermişler bu nasılbir zihniyet nasılbir rüşfetçilik tir askeri ücret neki 391 tl ceza ödeyecegiz biz böyle devlet olmaz olsun bu devlet e oy verenin aklıyoktur kardeşim bu kadar basit
 • 0 Oy
  @ilhan_tunc_1991 itiraz edersen iptal olur... kuru gürültü yapma burda
 • 14 Oy
  aynen katılıyorum kardeş vekile yada geliri yüksek olana geliri kadar kesmeliler garibanlara asgari ücretle geçinen birine 800 lira ceza kesiyorlar.. bu mağduriyet değil bu resmen bitiricilik,, malesef ülkemizin yöneticileri borçlanma ,şiddet,intiharın önüne geçemiyor gün geçtikçe yükseliyor.bunun sebebinin geçinme ile alakalı olduğunu bildikleri halde bilmemezlikten geliyorlar...
 • 2 Oy
  işin yoksa mahkemeyle uğraş 72 tl lik ceza için.
 • 2 Oy
  ben 2008 yilinda ehliyetsiliktenc eza yemistim 3 gun icinde gittim odedim devlet bana 2013 yilinda 2800 tl faizlerle beraber borc cikarmis. neymis odememisim. neyse odedigim makbuzu buldum da ucuzda olsa yirttik...
 • 2 Oy
  Kanunda var veya yok, arkada otururken emniyet kemeri takarım. Bir gün yine böyleyken öndekiler de emniyet kemerini takıyorlardı, polis bizi durdurdu, hiç ceza kesmedi, beni tebrik etti, ama bizi aşırı derecede oyaladı. Ceza filan da kesmedi. Sonra başka bir gün yaya geçidinden geçerken kırmızı ışıkta durmayan bir araç üzerime geliyordu, bir baktım ki polis. Geriye doğru atladım, arabadan kurtuldum. Polis jandarmaya ceza kesebiliyor ama polise de ceza kesebilmelidir.
 • 2 Oy
  kaçak saraylara katkıda bulunuyorsunuz
 • 5 Oy
  Bizdeki trafik ekipleri sadece pusuya yatsın radar cezası versin.Eğer radar cezası kesmek istiyorsa trafikçiler geçsin otobanların sol şeritlerini kontrol etsin.Bir gün de onlarca okul,hastane,kütüphane yaptıracak parayı çıkarırlar.Daha trafik ekipleri bizim millete EMNİYET kemerini taktırmayı öğretememişdir. Başarıları ortadadır.Bir vatandaş olarak trafik polislerinin ceza önceliğinden çok trafiği ve kişinin can güvenliğini tehlikeye atacak durumların çözümü için çalışmaları gerekmektedir.
 • 1 Oy
  geçmediğim bir sokakta levhalarauymamaktan mobesedan ceza kesip göndermişler o tarihte o düzergahtan hiç geçmedim bu nasıl oluyor
 • 0 Oy
  Tebligat eline geçmedi ise DEVLET BUNU NASIL İSPATLAYACAK?
 • 0 Oy
  Bu cezayi nasl taksite boldurcez bilgisi olan varmi
 • 1 Oy
  En son seneler önce gece otobüste uyurken geçtiğim Boludan Eskitepemi nedir saate 190 km hız diye acayip bir iftira ve ceza geldi. Meğerse benim 16 yaşında arabam neymiş yahu hem de kendi başına bir ayda 2 kere 300 km ötede yattığı parktan toplam sadece 20-30 km çıkarttığım halde nerlere gitmiş. 1 liralık benzini 5 liraya satmak kurtarmıyor artık galiba. İtiraz ettim ama sonuç kimbilir ne zaman belli olur,cezayı borç harç ödedim mecburen. Kabahat yurtdışından dönmemde zaten, hiç olmazsa oralarda ispat diye herkesin eşit hakkı vardı ve orada olsa adamı kapı önüne korlardı.
 • 0 Oy
  @ok_ali_1980 ali bey, o makbuzu sakla,eşe dosta hava atarsın.ben 190 km hız yaptım diye:))))
 • 1 Oy
  ben böyle bir şey görmedim
 • 1 Oy
  Arkdaslar bu cezayi il disinda taksite boldurup odeyebiliyomuyuz
 • 1 Oy
  abartmayın lan haksız yere yediğini düşünüosan itiraz et... zaten iptal ediolar...
 • 4 Oy
  ben yemiyeyim hazımsızlık yapıyor sevenler afiyetle yesinler
 • 10 Oy
  2 yıllığına ehliyeti aldılar 5 yıldır trafikte işim dolayısıyla südge eğitimine gidemiyorum sanırım bu mağduriyet değil ,ve devlet görevlileri bu saçmalığı görmezden geliyorlar.
 • 17 Oy
  ehliyeti niye aldılar onu da yazsaydın keşke, hakkında kanaat getirmek daha kolay olurdu. Dur tahmin edeyim, alkol :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomotiv Haberleri

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın