FİNANS

KİK'ten 'Doğrudan Temin Satın Alma Platformu' açıklaması!

Kamu İhale Kurumu (KİK), Ekonomi Reformu Paketi çerçevesinde yürütülen çalışmalarla "Doğrudan Temin Satın Alma Platformu"nun herhangi bir ilgisinin bulunmadığını belirterek söz konusu platformla kurumun da bağının olmadığını ifade etti.

KİK'ten 'Doğrudan Temin Satın Alma Platformu' açıklaması!

Kamu kurumları ve belediyeler, "Doğrudan Temin Satın Alma Platformu" kapsamında, doğrudan temin limitleri dahilindeki tüm mal, danışmanlık, yapım ve hizmet kategorilerinde hızlı ve şeffaf bir şekilde hizmet alabileceğine dair yorum geldi. Ardından Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından yapılan açıklamada, "Doğrudan Temin Satın Alma Platformu"nun herhangi bir ilgisinin bulunmadığını belirterek söz konusu platformla kurumun da bağının olmadığını ifade edildi.

"KAMU KURUMLARI ÜCRETSİZ KATILACAK"

Doğrudan Temin Satın Alma Platformu Koordinatörü Emrah İnanç, doğrudan temin sürecinin bir ihale usulü olmayıp, idareler tarafından gerçekleştirilen bir alım süreci olduğunu söyledi.

Projenin, 10 gün önce uygulanmaya başlandığını belirten İnanç, sistemin kamu ve özel sektörden çok fazla rağbet gördüğünü bildirdi.

İnanç, "10 günde 100'den fazla kamu kurumu bizim sistemimizi kullanmaya başladı ve 300'den fazla satın alma talebi gerçekleştirdiler. Türkiye'nin 81 ilinden tedarikçilerimizi de sisteme hızlı ve güvenilir bir şekilde dahil etmeye başladık. Kamu kurum ve kuruşları için güvenilir tedarikçi havuzu oluşturmaya özen gösteriyoruz."
dedi.

KAMU İHALE KURUMU'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Kamu İhale Kurumu (KİK), Ekonomi Reformu Paketi çerçevesinde yürütülen çalışmalarla "Doğrudan Temin Satın Alma Platformu"nun herhangi bir ilgisinin bulunmadığını belirterek söz konusu platformla kurumun da bağının olmadığını ifade etti.

"DOĞRUDAN TEMİN SATIN ALMA PLATFORMU'NUN HERHANGİ BİR İLGİSİ YOK"

Kamu İhale Kurumu (KİK), Ekonomi Reformu Paketi çerçevesinde yürütülen çalışmalarla "Doğrudan Temin Satın Alma Platformu"nun herhangi bir ilgisinin bulunmadığını belirterek söz konusu platformla kurumun da bağının olmadığını ifade etti.KİK'ten yapılan yazılı açıklamada, kurumun düzenleyici ve denetleyici kurum olarak 4734 sayılı Kanuna göre yapılacak işlemlerin doğru olarak uygulanması hususunda yetkili ve görevli olduğu ve söz konusu kanuna göre yapılacak işlemlerin kurum tarafından oluşturulan "Elektronik Kamu Alımları Platformu"ndan yürütüldüğü anımsatıldı.İlgili kanun uyarınca, Elektronik Kamu Alımları Platformu'nun kurulması ve işletilmesiyle ihale sürecinde elektronik araçların kullanımına ilişkin esas ve usulleri belirleme yetkisinin de KİK'e verildiği belirtilen açıklamada, "https://www.dogrudantemin.com.tr internet sitesi üzerinde ticari faaliyette bulunan Doğrudan Temin Satın Alma Platformunun kurumumuzla herhangi bir bağı ve Ekonomi Reformu Paketi çerçevesinde yürütülen çalışmalarla da herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi;

"Üyelik sistemine dayalı olarak kurulduğu anlaşılan söz konusu platform üzerinde, çeşitli kamu kurum ve kuruluşunun platforma üye olduğu bilgisine yer verildiği, bu çerçevede kamu alımlarına yönelik olarak aynı zamanda bir kamu hizmetinin yürütüldüğü izlenimi verecek şekilde algı oluşturularak ticari faaliyette bulunulduğu görülmektedir. Bu itibarla anılan platform ve yetkilileri hakkında kurumumuz tarafından gerekli yasal işlemlerin başlatılması hususunda konu halihazırda incelenmekte ve değerlendirilmektedir."

(AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön