FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Araç alım-satımında ek MTV bilmecesi çözüldü! 15 Temmuz'da yürürlüğe girmişti, kimler muaf olacak? İşte ilave MTV'de yeni detaylar...

Bir defalık olarak getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) ayrıntılar netleşti. Araç alım-satımında ek vergiyi kimin ödeyeceği konusunda yaşanan belirsizlik sona erdi. Vatandaşlar 'Otomobili alan mı ek vergiyi ödeyecek satan mı?' sorusunun yanıtını merak ederken; söz konusu belirsizlik Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan taslak metindeki örnekle açıklandı. Peki ek MTV'den kimler muaf olacak?

Araç alım-satımında ek MTV bilmecesi çözüldü! 15 Temmuz'da yürürlüğe girmişti, kimler muaf olacak? İşte ilave MTV'de yeni detaylar...

15 Temmuz'da yürürlüğe giren ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) milyonların merak ettiği sorular yanıt buldu. Yeni düzenleme ile birlikte özellikle araç alım-satımında vatandaşların kafası karışmıştı. İkinci el satışlarda ek MTV'yi kimin ödeyeceği konusunda alıcı da satıcı da ne yapacağını bilemezken; söz konusu belirsizlikle ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından taslak hazırlandı. İşte tüm detaylar...

Söz konusu düzenlemenin yayımlandığı tarihte kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak. Ek MTV, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar uygulanacak. Bu ilave vergi, 2023'e mahsus olacak ve bir defa alınacak.

EK MTV'Yİ ARACI ALAN MI ÖDEYECEK SATAN MI?

NTV'de yer alan habere göre; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre, araç alım - satımında ek vergi sorumluluğu, kanunun yürürlük tarihine göre belirleniyor. Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz'dan önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, sonrasında yapılan satışlar için aracı satan sorumlu olacak.

2

TASLAK METİNDEKİ ÖRNEKLE AÇIKLANDI

Taslak metinde verilen örnekte, 15 Mayıs 2023’te yani kanun çıkmadan aracını devreden otomobil sahibi değil, aracı alan kişi ek vergiden sorumlu olacak. Yine 21 Ağustos 2023’te yani kanun çıktıktan sonra aracını satan bir kişi ek vergiyi kendisi ödeyecek.

İKİNCİ 6 AYDA ALAN YARIM MI ÖDEYECEK?

Kanunun yayımı itibarıyla MTV mükellefi olan kişilere, 2023 için tahakkuk ettirilen MTV’nin tamamı kadar ek vergi tahakkuk ettirilecek. Ek MTV’nin taksiti kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın yani ağustos sonuna kadar, ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek.

1

2023’ün ikinci yarısı ilk defa tescil edilen sıfır kilometre aracın ek MTV’si ise 6 aylık dönemden yarım hesaplanacak ve peşin ödenecek. Yani, Eylül 2023’te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş otomobil için yıllık MTV’nin yarısı kadar ek MTV alınacak.

Ek MTV ödenmemiş taşıta muayene yapılmayacak.

EK MTV'DEN KİMLER MUAF TUTULACAK?

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında "mücbir sebep hali" ilan edilen yerlerde; deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV'den müstesna olacak.


Anlık Borsa

En Çok Aranan Haberler