5 yıllık 'hatalı' maaşı geri istemeye son!

Sosyal güvenlik sisteminde yıllardır süren hatalı aylık bağlanması sorununa yeni bir yönetmelikle çözüm getirildi.

5 yıllık 'hatalı' maaşı geri istemeye son!

Yılların emeğinin ardından hak edilen emekli maaşını almayı sürdürürken, birben bire SGK'dan gelen “Emekli aylığınız hatalı bağlandığı için iptal edilmiş olup, bugüne kadar aldığınız aylıkları geri verin” yazısı, tüm emeklilerin adeta korkulu rüyası. İşte bu kabus, artık tarih oluyor. Yıllardır süren bu sorun, yeni bir yönetmelikle çözüme kavuşuyor.

Dünya'da yer alan habere göre Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği değişikliği kapsamında, yönetmeliğe geçici 35. madde eklendi. Bu maddeyle hatalı aylık bağlamanın ağır sonuçları giderilmiş oldu.

Sosyal güvenlik uzmanı Dr. Saadettin Orhan'ın verdiği bilgiye göre, hatalı aylık bağlama işlemlerinde; prim günü veya sigortalılık süresi eksik olduğu halde aylık bağlanması, sigortalılık statüsü yanlış seçilerek aylık bağlanması, borçlanacak günü olmadığı halde borçlanma yaptırılarak aylık bağlanması en fazla karşılaşılan hata türlerinden. Hatanın sonuçlarının ise çok ağır olduğunu vurgulayan Orhan, "Öncelikle bağlanmış olan aylık iptal ediliyor. Ayrıca ödenmiş olan aylıklar da SGK tarafından geri isteniyor. Vatandaşın bir kusuru varsa 10 yıllık, kusuru yoksa 5 yıllık maaş geri isteniyor. Vatandaş, bir yandan aylığı iptal edilirken, bir yandan da yüklü bir meblağ borçla muhatap oluyor. Ayrıca tekrar emekli olabilmek için eksik primlerini tamamlamak zorunda kalıyor" dedi.

AYLIKLAR HİÇ KESİLMEYECEK

Yönetmeliğe eklenen maddenin büyük ölçüde çözüm olacağını anlatan Orhan, düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Prim günü eksikliği sebebiyle aylığı iptal edilen kişi, borçlanabileceği hizmetler (askerlik, doğum, yurtdışı gibi) varsa, hizmet borçlanmasıyla eksik primlerini tamamlayabilecek. Böylece aylığını hiç kesilmeden almaya devam edebilecek. Almış olduğu aylıkları da geri ödemek zorunda kalmayacak. Kişinin borçlanacağı süre yoksa veya borçlandığı halde eksik günü tamamlayamamışsa, bu durumda emeklilik sonrasında varsa sigortalılık süresiyle eksik günler tamamlanacak. Bu sigortalılık sürelerine ilişkin primleri vatandaşın ödemesi gerekecek."

Orhan yeni düzenlemeden yararlanabilmek için, hatalı aylık bağlama işleminin vatandaşın kasıt veya kusurundan kaynaklanmıyor olması gerektiğini de vurguladı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Kim bilir hakkı olmadığı halde kimlere emekli maaşı ödeniyor.. Eskiden gizli soyuyorlardı, artık aşikar soyuyorlar.
ARALIK 2017 MAAŞINDAN KURUM HATASI ALTINDA BAĞKUR MAAŞLARINDAN GELEN YAZIYA GÖRE 1NCİ TAKSİTİNİ ALDILAR . KESİLEN GERİ ÖDENECEKMİ ?. KURUM HATA YAPTIYSA BAĞKURLUNUN SUÇU NE ?.CEVAP BEKLİYORUZ.
doğrusuda buydu emekli olduğumuzda neden niçin bu kadar maaş bağladınız diyebiliyormuyuz hayır o zaman memurun hatasını niye bize yüklüyorsunuz anlayamamıştım
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler