ABD’den Türkiye’ye gümrük vergisi indirimi

ABD Başkanı Trump, ABD'nin Türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı.

ABD’den Türkiye’ye gümrük vergisi indirimi

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik vergisiyle ilgili son düzenlemesini yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Trump, açıklamasında, ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yeniden yüzde 25'e indirildiğini ifade etti.

Daha önce Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerine uygulanan yüzde 25'lik gümrük vergisinin neden yüzde 50'ye çıkarıldığını anlatan Trump, önceki yıla kıyasla Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerinde yüzde 48 azalma görüldüğünü belirtti.

Aynı şekilde toplam çelik ithalatında da yüzde 12'lik bir azalma olduğunu ifade eden Trump, bu sebeple artık söz konusu verginin yeniden yüzde 25 düzeyine indirildiğini bildirdi.

ABD yönetimi, 10 Ağustos'ta yaptığı açıklamayla, Türkiye'den yapılan çelik ithalatına uygulanan vergiyi yüzde 50'ye, alüminyum ithalatına uygulanan vergiyi de yüzde 20'ye çıkarmıştı.

Türkiye ise söz konusu kararın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu kaydederek, ABD'yi DTÖ'ye şikayet etmişti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
neden acaba ,S 400 başka baharamı kalıyor ,yoksa iran?
şaşırtıcı ve bir o kadar güzel.. İnşallah devamıda gelir
acaba neden ? mutlaka hayrina veya turkiye daha fazla satsin diye de yapmadigina gore , bakalim arkasindan ne cikacak veya nasil gelismeler olacak ....veya ne karsiliginda yapti ? !
Karşılığı şu galiba kardeşim. İran onların bu coğrafyada gazını alır. Bunun için en güvenilir yer Türkiye sınırları. Olurda savaş olursa incirlik gibi doğu sınırlarına da asker yerleştirebilir miyim düşüncesi bence.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler