Aidatsız kredi kartı çıkarmayan bankaların ödeyeceği ceza arttı

Tüketici Kanunu'na aykırılıklara verilen ceza miktarlarının yüzde 14,47 artırılmasıyla aidatsız (yalın) kredi kartı çıkarmayan bankalar 6 milyon 908 bin 644 para cezası ödeyecek.

Aidatsız kredi kartı çıkarmayan bankaların ödeyeceği ceza arttı

Tüketici Kanunu'na aykırılıklarda ödenecek para cezalarının artırılmasıyla aidatsız (yalın) kredi kartı çıkarmayan bankalara verilecek ceza 6 milyon 908 bin 644 liraya yükseltildi.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un hükümlerine aykırı hareket edenlere uygulanacak idari para cezalarının yeniden değerlenme oranında yükseldiğini ve 1 Ocak'tan itibaren yüzde 14,47 artırılarak uygulanmaya başladığını söyledi.

Yılmaz, Tüketici Hakem Heyetlerinin bağlayıcı karar üst sınırlarının değiştiğini ifade ederek, ilçe hakem heyetlerine başvuru üst sınırının 4 bin 570 lira, il hakem heyetlerine başvuruda ise 6 bin 860 lira olarak belirlendiğini belirtti.

Yeni dönemle ilgili bazı cezalara değinen Yılmaz, şöyle konuştu:

"6502 Sayılı Tüketici Kanunu'nda tüketicinin bilgilendirilmesi esastır. Mal ve hizmet satış sözleşmelerinde tüketicinin hakları konusunda bilgilendirilmemesi, tanıtma ve kullanma kılavuzunu vermeden yapılan satışlar, mal satışından sebepsiz kaçınma, taksitli satışlarda tüketicinin cayma hakkı konusunda bilgilendirilmemesi, fiyat etiketinin konulmaması, kredi ve konut finansmanı sözleşmesi öncesi bilgi formunun verilmemesi, erken ödemelerde faiz ve komisyon ücretlerinin düşürülmemesi, hayat sigortasının zorunlu yapılması durumunda 274 lira ceza verilecek."

Ön ödemeli konutların 36 ay içinde teslim edilmesinin zorunlu olduğunu anlatan Yılmaz, "Konutların teslim edilmemesi durumunda 27 bin 633 lira cezası var." ifadesini kullandı.

Aldatıcı ticari reklam ve ilanlara da değinen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu tür reklam ve ilanlar yerel düzeyde yayın yapan kanal aracılığıyla yapılmışsa 13 bin 816 lira, ülke genelinde yayın yapan televizyonlar aracılığıyla yapılmışsa 276 bin 345 bin lira ceza ödeyecek. Bu olay süreli yayın aracılığıyla gerçekleşmiş ise yerelde 6 bin 907 lira genelde ise 138 bin 172 lira cezası var. Aldatıcı reklamlar yerel düzeyde yayın yapan radyo aracılığı ile yayınlanmışsa ceza miktarı 6 bin 907 lira, ülke düzeyinde yayın yapan radyoda ya da internette yayınlanmışsa 69 bin 86 lira, kısa mesajla gerçekleşmişse 34 bin bin 542 lira olarak uygulanacak. İdari işleme konu edilmiş reklamların yıl içinde tekrarı durumunda ise 10 katı ceza verilecek."AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Hükümet ve BDDK merak etmesin Bankalar bir şekilde Vatandaştan misli ile zararlarını çıkarmasını gayet iyi biliyorlar. Sıkıntı yok..
Resmi tefeci tescilli
hem faizden hem işlem parasından vurgunu yapıyorlar birde utanmadan kart aidatı yıllık harç istiyorlar bu bankaların allah belasını versin..
o cezayıdı geri vatandaşa ödetir bu bankalar
Neden aidatsiz olsunki? Aidatsiz kullanmak isteyenler standard debit kart kullansın. Her mefaatin bir bedeli olmalı, sen nasıl bir mal alırken ödeme yapıyorsan kredi kartını aldığında da (kiralanır) yıllık ödemeler yapmalısın. Bu hizmete karşılık gelen bir ödemedir.
bddk da bankalar birliğide aynı kafa bir basit örnek son zamanlarda bolca reklamı olan evkur her tv de boy gösterdi ne diyor 24 ay taksit kefil yok senet yok ha ne var evkur finans var niye reklamında niye evkur mağzalarında evkur finans diye bir yazıları yok ben bunları her yere yazdım baktım aklımın erdiği kadar korunduklarına kanat getirdim reklamlarıında etiketlerinde demek zorund a evkurfinans desteği var diye binlerce kişi mağdur
Bddk 180 gün kullanılmayan kredi kartından üyelik ücreti alınmaz ve üyelik ücretine faiz uygulanmaz diyor. üyelik ücreti de faizde aldılar. ama tüketici hakem heyetine verdim red geldi git bankaya tüketici mahkemesinde dava aç dedi. bankalar birliğine yazdım tüketici hakem heyetine gitmişsin olmaz dedi. bu bankanın avukatları bu maddeleri okumuyormu tüketici hakem heyeti bunlar bilmiyormu yani bdkk nın doğruysa bu işlemleri yapan avukatların ve tüketici hakem heyetinin hiçmi kusuru yok. Bunlara yaptırım yokmu. Aidatsız kart bile teklif etmediler
Diğer Haberler