Çalışma Bakanı'ndan taşeron işçilerin kıdem tazminatıyla ilgili açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Bakan Sarıeroğlu, "Geçiş yapan taşeronların kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin konusunda kazanılmış hakları saklıdır" dedi.

Çalışma Bakanı'ndan taşeron işçilerin kıdem tazminatıyla ilgili açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtlıyor.

Sarıeroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Taşeron işçilere kadro düzenlemesine yönelik konuşan Sarıeroğlu şunları söyledi: "Uzun zamandır beklenen düzenleme olması nedeniyle tarihi bir çalışmayla geçen yılı tamamladık. 24 Aralık'ta KHK çıktı. Dün itibariyle emekçi kardeşlerimiz başvurularını vermeye başladı. Çalışmamızı dört aşamada gerçekleştirdik. Taşeron tanımı içinde kamuda kim varsa hepsini dahil etmiş durumdayız. Süre kısıtı koymadan tüm personel alımına dayalı hizmet alımı ihaleleri kapsam içinde. 450 bin kişiyi sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. İkinci aşamada belediye, il özel idareleri, belediye şirketlerinde çalışan kardeşlerimizle ilgili. Buradaki rakam da 450 bin. Bu işi gölgelemek adına algı çalışmaları, bilgi kirlilikleri, çalışanların haklarında geriye gidiş varmış gibi gösterilmesi çalışmanın büyüklüğüne gölge düşüremeyecek. Toplamda 1 milyon 20 bin kişi. 4C statüsünü de kaldırıyoruz. En ufak bir aksaklık olmaması için bütün birimlerimizle çalışma içindeyiz."

"İşçilerimizin lehine bir bakış açısı ortaya koyduk" diyen Sarıeroğlu şöyle devam etti: "Haberlerde bir gazetemiz üç kefil şartı diyor. Güvenlik soruşturması arzusuyla olsun diye imza alıyoruz. Şu anda bakanlığın bir sayfası var. Bütün belgeler orada yayınlanmış durumda. Kefil istenmiyor. Kıdem tazminatları yanıyor gibi ifadeler var. Kıdem tazminatı iş kanununda düzenlenmiş bir husus. Biz bu yüzden KHK'da yer vermedik. Son çalıştıkları işyerlerindeki kıdemleri geçecek. Geçmişteki en son çalıştıkları idaredeki süreleri geçiş olduktan sonra dahil edilecek. Kıdem tazminatı hakları saklıdır. Yıllık ücretli izin konusunda kazanılmış haklar saklıdır."

Bakan Sarıeroğlu, düzenlemelerde çalışanların rızasını gözettiklerini belirtti.

"SINAVDA MESLEK VE EĞİTİME GÖRE SORULACAK"

Taşeranlara yapılacak sınavla ilgili konuşan Çalışma Bakanı "Yazılı, sözlü, mülakat yapılacakmış gibi bir algı çalışması var. Ya sözlü olacak, ya yazılı olacak, ya da mülakat şeklinde. Yazılı olursa 50 puan belirlendi geçmek için. Test odaklı çok sorulu bir sınav sistemi planlamıyoruz. Hem meslek, hem de eğitim durumlarına göre de sorulacak. Okur yazar değilse belki sözlü yapılacak. Artık kamuda da belediyelerde de personel alımına dayalı hizmet ihalesi yok" dedi. Bakan, kadroya geçişte yaş sınırı koymadıklarını ifade etti.

"ASGARİ ÜCRET RAKAMI BEKLENTİLERİN ÇOK ÜZERİNDE"

2018 asgari ücret rakamına yönelik olarak Sarıeroğlu şunları söyledi: "İşverenlerin talebi ve beklentisi yüzde 7 oranıydı. Biz yüzde 14,2 oranında yaptık. Tabii ki isteğimiz daha yüksek ücret seviyelerine ulaşılması. Biz mevcut enfasyon oranımızın da üzerinde asgari ücret seviyesi belirledik. Beklentinin ne olduğuyla ilgili saha çalışması yaptırdık. Beklentinin çok üzerinde bir rakam belirledik. Gönlümüzden geçen tabii ki daha yüksek olması."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
sayin bakan peki neden feragatname imzalatiliyor solediniz ile yapilan tutmuyor ucretde degisiklik olmucak diyonuz teseronu cikaranda sizdiniz uzerinden 1500 tl isci sirtindan siketlere para kazandiranda sizdiniz bu nasi bir anlayis siz bittiniz artik cok hata yapiyonuz
saklıdır ne demek biri açıklayabilir mi ?
iyilik yapım derken ocaklarına incir agacı dikmeyinde
bu uygulamadan kit'lerdeki taşeronlar da yararlanmalıydı.
yıllardır kpss ye gırıp kazandıkları halde atanamayan kısıler ne olacak .... heryerde adaletsızlık...
Kadroya geçiriyoz diyosunuz,koca hastanede laboratuvar,mr teknisyenlerini unutuyosunuz. Acemice çıkarılan bir yasa işte.!
ya bide utanmadan beklentılerın üzerınde bır zam yaptık demezmı resmen ınsanlarla dalga geçıyorlar
şimdi bu yasa ohal bitince anayasa mahkemesine gider ve kadro verilmeyen kişiler dava açar yasa iptal edilir.Çünkü belli bir zümreye hak veren belli kesimi mahrum eden bir yasa.Örnek emekli taşeron çalışanlarına kadro verilmemesi.E bu kişi kadro alamadı,taşeron iptal edildiği için işinden de oldu ne olacak bu kişinin hakkı.Aldığı bağkur emekli maaşı 900 tl bununla nasıl geçinecek?Sınav komisyonları 3 kişi olacakmış.Bu 3 kişi nasıl mesleki sınav yapacak örneğin bir aşçı seçerken aynı zaman da şöför de seçecek bütün bu konularda uzman mı bu adamlar?torpil torpil torpil ve rüşvetle işler dönecek
kadro adı altında düzmece bir senaryo, kadro madro hikaye...., yarın birgün göreceksiniz bak....o düzmeceden nasip alamayanlar bu hususu mahkemelere taşıyacak, bir biri ardınca karmaşalar yaşanacak...esas önemli meseleye gelelim, güvenlik soruşturması adı altında kefil gösterimiymiş, yaw sen külahıma anlat, akparti akşeytanlıklar peşinde kendi adamlarını yerleştirecek...diğerlerini eleyeck bu iş bu kadar basit, onbeş senedir bunların her işi düzmece kandırmaca aldatmaca.......ondan sonra da eyvahh aldandık , eyvah kandırıldık tiyatroları başlar...durmak yok kandırılmaya aldatılmaya devammmm..!
HAKLAR NASIL SAKLI? TAZMİNATLARI KİM VERECEK?
Hastane Bilgi yönetim sistemi hastane sistem sorumluları nasıl kadroya alınmaz bana bi anlatın.
@vizyongokay Çünkü bilgi sistemi elamanına hükmedemezler. çünkü onlar herşeyi en iyi bilendir. Kıskanırlar ezik kalırlar bilgi işlemci karşısında. Herşeyi bilen bu ülkede sevilmez itaat etmezler dopruyu yaparlar boylesine doğru ile niye çalışsınlar ki
Senin sahada yaptırdığın çalışma beklenti değil sayın bakan, sahada yaptığın çalışmada insanlar imkansız olduğu için size ve devletine güvenmediği için olsa olsa 50 TL zam olur demiştir. Bu beyanlar bir araştırma neticesi olarak sayılamaz. Millet açken bu ülkede huzur ve büyümeden bahsedilemez.
yalan dolan sahtekarlık diz boyu bu insanların ahı yerde kalmaz.su akar yolunu bulur
Arkadaşlar ben Akp nin Allah bir dediğinden başka bir şeye inanmam..
taşeron şirketlerine ödenilen paralar neden şahıslara ödenemiyor...
yatın kalkın chp ye dua edın yoksa taseron ıscıler kadro yuzu gorebılecekmıydı asgarı ucret bukadar arta bılecekmıydı
sonra bu 04.12.2017 tarihi nedir? Yani 1 veya 2 gün sonra işe başlayan aynı durumdaki işçiler bu durumdan yararlanamıyor. Ayrıca Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı bünyesinde ve ASDEP kapsamında alınan işçiler bu tarihten sonra nasıl bir uygulama ile işe alınacaklar?
"Kamudaki herkesi alıyoruz " diyorlar. Fakat Hastane Bilgi Yönetin Sistemi ihalesi ile çalışanlar dahil değil. İhale tutarının %70 i personel gideri olmalı şartı var. (Örneğin Ankarada bir hastanede cihazsız ihale yapıldığı için sterilizasyon personeli kadroya geçiyor. Diğer hastanelerde cihazlı ihale olduğu için kadro talep edemiyorlar.)Tek şart şu olmalıydı: Çalışma zamanının tamamını çalıştığı idarede kullanıyor olması. Herkes kadroya giremiyor. Doğru bilgilendirmek lazım.
peki kamuda çalışan kiralik araç sürücü leri niyi alinmiyor
davalardan neden feragat türkiye hukuk devleti değilmi hakkımızı mahkemelerde aramamızdan neden korkuluyor hatta kazanan arkadaşlardan şuan kazandıkları davalardan feragat etmeleri isteniyor bu kazanılmış hak olmuyor mu memleketi ne hale getirdiniz nerden tutsan elinde kalıyor khk ile taşerona kadro mu çıkar bir gecede yaptım oldu şeklinde. Kul hakkını atlamayalım bu hesabı veremezsiniz.
vakıfbank güvenlikleri hala kadro bekliyor.
Bir tane taşeron işçisi kalmayacak diyip binlerce kişiyi taşeron bıraktınız. Bu binlerce kişinin umutlarıyla oynadınız tuttrudunuz bi kit meselesi kit e örnek sadece Türkiye petrollerini verebiliyorsunuz neymiş el atarsak piyasa oynar. Ulan kit ler sadece onlar mı eüaş DHMİ, eti maden işletmeleri, BOTAŞ,MKE TCDD, TEIAS, TKİK, TTK vs. Bunların piyasayla ne alakası var eüaş da çalışan bi taşeronun piyasaya nasıl bi katılımı var. Dediğiniz sözün gramını tutmadınız. Şuna da eminim alacağınız kurumlarda sınavı boşa çıkarmadınız torpil için. Utanmadan arlanmadan da çıkıp böbürlendiniz ya *
Bu sözleri taa Ahmet Davutoğlu hükümetinden kalma ve o günden bu güne hiç bi çalışma yapmadıkları sadece oy için ağızlarından çıktığı bariz belli. Davutoğlu hükümetinden bu yana ulan hiç mi tasarlamadınız bişeyler hiç mi çözüm aramadınız ama bariz belli şu son dönemde oluşan bazı konuların üstünü ört bas etmek için bağıra bağıra taşeronu kadroya aldık diyorsunuz. Tabi sizi destekleyen halkın da düşünme yetkisi olmadığı için alkışı basıyor. Gerçekler acıdır uyan ey Türk halkı uyan bu duruma bi dur de 1603 liraya, taşerona, işsizliğe, torpile, rüşvete, harama HAYIR de.
sayın başbakanım hanı kamudaki tüm taşeron işçileri kadroya alınacak diye söylediniz ama bizi kadroya almıyorlar bizde kadro istiyoruz
Temizlik adı altinda kamuda çalışan şoför masabasi büro işleri yapanlar hastanede laboratuvar da röntgen de çalışılan lar Üniversite mezunlari da var bunlar da şimdi Devlet işçisi adı altında kadrolu temizlik işçisi mi olacak bir düzenleme yapılmayacak mı
Bunlar yalan tazminat kalkacak birde sınav olacaklar hep saçmalık
2019 A AZKALDI 15YILDIR PEŞİNDE KOŞTUĞUM AKP YE SU YOK YAĞMURLU GÜNDE LABORANTLAR NE OLDU BİZDE DEVLET KURUMUNDAYIZ 2019 GÖRÜŞÜRÜZ
maşallah sayın bakan şu cömert hazinenizden memura da atsaydınız memur emeklisine de atsaydınız 3-5 kuruş o garipler de sevinseydi
Cumhurbaşkanı çıktı kelime oyunu yaparak herkeze kadro verdiğini açıkladı, fakat en fazla taşeron çalıştıran belediye ve kitlere kadro felan gelmedi. Yargıda en fazla dava belediye taşeronları ile alakalı ama kadro vermedikleri halde, tüm dava ve haklardan feragat istiyorlar, tam bir şeytansınız! millet hala kadro geldi sanıyor belediyelere. 1 milyon taşerondan sadece 400 bin kişi kadro aldı! taşeron kalkmadı hala aynı duruyor! insanları kandırmayın ayıptır!
ÇAYKUR a KPSS İle giren Yüksek Okul Mezunu Ve Mühendisleri Mevsimlik İşçi Statüsünde Unutan Bir Uygulamaya Ne Diyelim. Artık Seçimlerde Diyeceğimizi Deriz.
Ben mta da taseron olarak çalisiyorum ama proje kapsaminda girsigimiz için bizi kapsamiyomuş. Kimse madur edilmicek denilirken bundanmi kahsediliyodu bilgisi olan bilgi vere bilirimi
Bu kudın düne kadar Tayyibe ve Akp ye atıp tutuyordu. Bakan olunca en iyi Akp li olmuş ve de halkımızla dalga geçiyor. Vayyy yalan Dünya vayyy...
@yanlisadam78 bu tiplerin örneği çok. ama akp mantıklı iş yapıyor. düşmanını alıyor. yer veriyor. yükseltiyor. eee o da gerekeni yapıyor. yoksa oraya nasıl gelecek :) eee durum ne oluyor. 2-0
sayın bakanım ihale ile çalışanı şirkete aktardınız ve garanti altına aldınız ya şirketlerde çalışan mevcut personel ne olacak ayrıca iki dosyamı açılacak neden şirketlerdeki mevcut personelleri bu kadroya dahil etmediniz en azından para devletin kasasından çıkar kurum zarar etmezdi şu anda şirketlerin zarar etmemesi için hiç bir sebep yok
CUMHURBAŞKANI TÜM TAŞERONA KADRO DEDİ SİZ OYUN YAPTINIZ MİLLETİ ALDATTINIZ . TÜRKİYE DE TOPLAM SAYISI 2000 İ GEÇMEYEN TÜM KAMU HASTANELERİNDE HERŞEYİN BEYNİ TÜM PERSONELE SISTEMİ ÖĞRETEN EĞİTEN SÜREKLİLİĞİ SAĞLAYAN 7/24 TAM ZAMANLI ÇALIŞAN MESAİSİNİ HASTANEDE DEVAM ETTİREN HATTA SAYIN BAKAN SİZİ BİLE ÖĞRETEN EĞİTEN SIKIŞTIGINDA SİSTEMİ KULLANAMADIĞINDA YARDIMINI İSTEDİĞİN BİLGİ İŞLEM PERSONELİNE NEDEN KADRO VERMEDİNİZ? ALLAH A HAVALE ETTİK. HARAM OLSUN . MAHŞERDE YÜCE ALLAHIN HUZURUNDA ŞAHİT OLSUN İNSANLIK ŞİKAYETÇİ OLUCAZ.
Yıllardır kpss ye giriyorum bigün kpss ile işçi alan belediye,hastane,vs kamu görmedim! Hep torpili olan giriyor, ilkokul mezunu olanlar bile girdi şimdide kadro alacaklar... evet evet bin kere evet!
Diğer Haberler