Çalışmayan annelere ve ev hanımlarına emeklilik müjdesi

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmayan anneler ve ev hanımlarına emeklilik yolunun açılabileceğini belirtti. Nacar, bununla ilgili bir dava açtıklarını ve kazandıklarını söyleyerek, “Yargıtay tarafından karar onaylanırsa Türkiye'deki annelerde çalışmadan kaldığı ikametgah sürelerine göre borçlanma yapabilecekler” dedi.

Çalışmayan annelere ve ev hanımlarına emeklilik müjdesi

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, sosyal güvenlik konusunu üzerine önemli başlıklara değindi. Nacar, çalışmayan anneler ve ev hanımlarına emeklilik yolunun açılabileceğinden, mahkumların da emekli olabileceğine kadar bir çok konuya açıklık getirdi.

ÇALIŞMAYANA DA SAĞLIK YARDIMI

Erhan Nacar, GSS ödemeyen vatandaşın da Hastanelerde rahat bir şekilde acil serviste hizmet gördüğünü belirterek, “Sosyal Güvenlik Kurumu, bir vatandaşın sigorta numarası olması halinde son 4 ayında 120 gün çalıştıysa ona sağlık imkanları açıyor. Aynı zamanda hiçbir çalışması olmayan vatandaşlar isterlerse gelir tespitine gidip 53 lira ödeyerek Genel Sağlık Sigortasından (GSS) yararlanabilirler. Ama bir de ne çalışan kesim, ne de gelir tespitine gitmemiş GSS ödemeyen vatandaş hastane kapısına gittiğinde SGK onu geri göndermiyor. Çalışmayan, sigortalı olmayan, GSS ödemeyen vatandaş da artık hastanelerde rahat bir şekilde acil servisten girip bakılabiliyorlar” dedi.

“BİR AN ÖNCE SİGORTA NUMARANIZI ALIN”

2017 yılında sigorta numarası bulunmayanların sigorta numarası edinmeleri gerektiğini vurgulayan Nacar, “Artık SGK 65 yaşa gidiyor. Vatandaşımıza şunu söylüyoruz; “Bir an önce sigorta numaranızı alın”, sosyal güvenlik numarasını ne kadar önce alırsanız, o kadar erken emekli olursunuz. Çünkü SGK emeklilik tahsis talebi formunu yaptığınız da sizin ilk sigortalı olduğunuz tarihi baz alıyor. O yüzden 2017 çok önemli, 2017’de sigorta numarası olmayan kesinlikle sigorta numarasını alsın” şeklinde konuştu.

“ÇOK YAKINDA BAKAN SARIEROĞLU AÇIKLAYACAK”

Nacar, yüzde 40 engeli olan vatandaşlara yapılan ödemelerin de yüzde 50 artırılacağını söyleyerek, “Zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı memurlar ve diğer sendikalar çalışan kesim arasında bir zam ile ilgili bir çelişki vardı. İmza sırasında bu noktada engellilerle ilgili, yüzde 40 engelli olanların almış oldukları yardımların, maaşların yüzde 50 artmasını çok yakın zamanda sayın bakanımız açıklayacaktır” diye konuştu.

MAHKUMLARA EMEKLİLİK YOLU

Erhan Nacar, cezaevindeki mahkumların da isteğe bağlı olarak emekli olabileceğini belirtti. Nacar, “Biz bugüne kadar engellileri, çalışanları, ev hanımlarını konuşuyoruz ama bizim tutuklu ve hükümlü olan cezaevinde yatan vatandaşlarımız da var. Onlar da isterlerse cezaevlerinden isteğe bağlı ödeyebilirler ve Türkiye’deki sosyal haklardan yararlanabilirler” ifadelerini kullandı. Emeklilik yaşı dolan vatandaşlara da seslenen Nacar, onları bir an önce emekli olmaya davet etti. Nacar, emeklilikte yaş konusuna şu şekilde değindi: “Bugün kahvelerde, sokaklarda, derneklerde yada camilerde konuşulan şu. Ya Hüseyin sen bin lira alıyorsun, HASAN sen bin 500 lira alıyorsun. Aynı fabrikada çalıştık, aynı zaman işe girdik neden sen benden 500 lira daha fazla alıyorsun denildi. Oysa iki şık vardı. Birincisi, ya Hasan Hüseyin'den daha yaşlıdır. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kim daha yaşlıysa ona yüksek emekli maaşı bağlıyor. Çünkü ölüme ne kadar yakınsan Allah uzun ömür versin ama ölüme ne kadar yakınsak o kadar yüksek maaş alabiliyorsun. Bugün 48 yaşında emekli olanla 58 yaşında emekli olan bir maaş alamaz. Çünkü arada 10 bir yıl fark var. Dolayısıyla SGK aradaki o ince ayarı hesaplayıp yaşlı olana daha fazla maaş veriyor. Burada da yaşlılara seslenmek istiyorum, yaşı dolduysa hiç vakit kaybetmeden bir an önce yaşlılık maaşlarını almalarını tavsiye ediyorum”.

“EMEKLİ MAAŞLARINI ASLINDA ÇALIŞAN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ BELİRLİYOR”

Emeklilik sürelerini dolduran çalışanların acil olarak emekliye ayrılması gerektiğinin altını çizden Nacar, bu yolla emekli maaşında yaşanacak kaybın önüne geçileceğini belirtti. Nacar şu şekilde konuştu: “Emeklilik süreleri dolanlar bir an önce emekliliğe ayrılsınlar ben buradan acil olarak söylüyorum. Yoksa aylıklarından 2.9-3 liralık bir düşüş var. O yüzden asgari ücretle çalışan kişiler varsa kesinlikle işlerinden ayrılıp emekli olmalarını tavsiye ederim. Bin 600- bin 700 lira alacağı yere 2 sene sonra, 3 sene sonra bin 300 liraya düşebilir. Buradan da vurgulamak isterim. 18 yaşındaki vatandaş aslında sigorta numarasını bulun derken aslında şunu da söylemek lazım. Emekli maaşlarını aslında çalışan işçi kardeşlerimiz belirliyor. Bunu çoğu kişi bilmez. Biz sadece SGK'da yatan primlere bakarız. Hemen çalışan işçiler ne yapar SGK'na veya e-devlet'e girerler 30 günüm yatmış sorun yok . Her şey normal aslında her şey normal değil. Bana göre çalışan işçi kardeşimiz aldığı maaşı kadar SGK'ya prim kazancı yatıyorsa normal. Yani 3 bin lira alıyorsan 3 bin lira üzerinden o maaşını alıyorsan senin o sigortanı yüksek alırsın. Ama 3 bin lira aldığın halde SGK'ya primin bin 500 yatıyorsa o bin 500 lirayı da elden sana veriyorsa iş veren hem devleti kandırıyor hem seni kandırıyor. Bu arada 2 kişi mağdur oluyor. Devlet hem vergiden muaf ediyor iş vereni, iş verende cebine atıyor o parayı devleti kandırıyor. Aynı zamanda vatandaşında emekli maaşını tırpanlamış oluyor yani kısacası vatandaş 2 bin lira alacakken yapmış olduğu asgari ücret gösterme yüzünden bin 300 lira maaş alacak”.

ÇALIŞMAYAN ANNELERE VE EV HANIMLARINA EMEKLİLİK MÜJDESİ

Erhan Nacar çalışmayan annelerin ve ev hanımlarının da emekli olabileceğini belirterek süreci şu şekilde aktardı: “Çifte standart var Avrupa'da, Türkiye'den gitmiş Avrupa'da ev hanımı olan orada yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız SGK 3201 sayılı kanununa göre orada kaldığın süreleri borçlanarak emekli oluyor. Ama bugün bu uygulama Türkiye'deki annelere uygulanmıyor ama bununla ilgili bir mahkeme açtık. Bununla ilgili bir davamız var. Dava mahkemede kazanıldı. Yargıtay'a gitti, Yargıtay kararı verirse Türkiye'deki annelerde çalışmadan kaldığı ikametgah sürelerine göre borçlanma yapabilecekler”.

“2018 SOSYAL GÜVENLİKTE DEVRİM OLACAK”

2018 yılının sosyal güvenlikte devrim yılı olacağını söyleyen Nacar, son olarak şunları kaydetti: “Eylül ayından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), artık yaşamış olduğumuz FETÖ'den dolayı, terörden dolayı, 15 Temmuz'dan dolayı 15 Temmuz'dan önce çıkacak yasaları artık 2017 yılının Eylül ayından sonra, parlamento açıldıktan sonra gündeme getirecekler. Bu da neydi onu da unutmayalım. Yaşa takılanlarla ilgili sorunlar, annelerin doğum öncesi sigortalarıyla ilgili sorunlar. Staj süresiyle ilgili sorunlar, gazetecilerin, basının yıpranmayla ilgili madencilerin yaşamış olduğu sorunlar bunların hepsi gündeme gelecek. O yüzden 2017 yılının son dilimi, son çeyreğine çok dikkat edelim. O yüzden gazeteleri, kanunları takip edelim. Dinleyelim. Çünkü o çıkacak yasalardan sizde yararlanabilirsiniz. 2017'nin son çeyreği ve 2018'in tam yılı sosyal güvenlikte devrim olacak”.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
pirimim dolmuş yaşı bekliyorum vicdansızlar önce bizi emekli yapın işte vermiyorlar yaşlısın diyorlar veya ak partiden referans getir 9 yere giremedim referans bulamadım akpliysen iş var chpliysen iş yok vivdansaızlar chpli belediye akpartiliye iş veriyor akpartili belediye chpliye iş vermiyor
Emeklilik hakkını kazanmış ama yaşa takılanların hakkını neden vermiyorsunuz ,hemen kaynak bahanesi , peki şimdi bu ne seçim yatırımı.
yalan kardeşim ya bunların yaptığı hiç bir uygulama milletin menfaatine olmadı ki şimden sonra olsun
ÖNCE STAJ SİGORTA MAĞDURLARININ HAKKINI GERİ VERİN SONRA KIYAK YAPIN... STAJ SİGORTA NUMARALARI BAŞLANGIÇ SAYILSIN..... :((((((
LA HEMŞERİM BIRAKIN BU İŞLERİ SİZ ELİNDEN EMEKLİLİĞİ ALINMIŞ İNSANLARIN HAKLARINI VERİN MADEM O KADAR HAL HUKUK İSTİYORSUNUZ. . AYRICA BELLİ BAKANLARINIZIN AKRABALARINIZ KARILARI ÇALIŞMIYOR ONLARI EMEKLİ ETME YOLUNDASINIZ
yani şimdi kaç para toplanması lazım direk vatandaşa şu kadar bütçeye para lazım seçimde oy lazım deyin hayvan terli yemezler sizin sadece adınız adalat kalkınma partisi içiniz saltanat mezhep arap kralları hayali
amaçları anaları falan düşünmek değil. Bir şekilde anneleri de borca sokup emeklilik ayağına paralarını almak. Kaynak kalmadı çünkü.
devlet hep çalışan anneyi düşünür işsiz anneyi umursamaz
bu halk ile dalga gecmeyın bu güne kadar vatandaş lehıne hangı mahkeme kararı uygulandı bırakın bu işlerı
2-) seviyesindeki emekli maaşlarına mahkum edeceksin öylemi, yok öyle yağma, bu ülkenin gelir adaletini sağlamadan, hukuku işletmeden, insani devlet olmadan bu ülke zaten hiç bir zaman Avrupalı olamayacaktır, her zaman bir üçüncü dünya ülkesi, başıbozuk, kayıtdışı ve yaşam kalitesi yerlerde sürünen bir ülke olarak kalacak. Geçmişte ssk genel müdürünü yılda 3 milyar açık verdi ssk yı batırdı diye eleştiren apaçi kesiminin temsilcileri şimdi yılda 80 milyar açık veriyorlar ssk yı 25 kez batırıyorlar senede ama hiç bundan bahsetmeden emekli maaşları kırparak faturayı tüm ülkeye yıkmaya çalışıyorl
zeki murende bizi gorecekmi ?!. umut etmek ! artik yemiyorrr
Bu pahalılıkta tek maaşla geçinilen bir evde çalışmayan kadın primi nasıl ödeyecek acaba ?
@kaya_ayse_a7 AKP kadın kolları'na üye olacak..ve halledilecek..kardeeeeşş...:))))))))
tuzak tuzak tuzak. 25 senelik calısan emekliye 1000 tl veriyorlar.
t.c. kim eceli ile ölüyor. adamın maaşını ona göre yaş faktörü ile gasp ediyor. işe yaramaz kahramanlara veriyorsunuz. 2 milyon euro ya araç alıyorsunuz.
Sosyal Güvenlik primli sistemdir. Gerekli prim zamanında ödenecek ve kurum da zamanı gelince aylık bağlayacak. Böyle dava ile siyasi korkuyla yapılacak düzenlemeler SGK iflasa götürür.
1-) devletin sosyal güvenlik kurumunun verdiği ortalama emekli aylığı 2 bin lira, bu ülkede ortalama kalitede iyi muhitte oturulabilir bir konutun fiyatı büyükşehirlerde 1 milyon bandından başlıyor, bu yüzden kimse devletin verdiği emekli maaşı sitlemiyor herkes kendi yolunu bulmaya bakıyor, kayıtdışı ekonomik faaliyet bu ülkede oldukça yüksek ve devletinde bunu engellemesi imkansız çünkü kayıtdışı demek bu halkın kendisi demek. Sen saçma sapan sosyal güvenlik sistemini batırıp yılda 80 katrilyon açık verdireceksin ve bunun faturasını da 60 lı yaşlara gelmiş insanlara kesip onları sefalet
hikaye
seçimin kokusunu aldınız, tekrar eski harmanları savurmaya başlayın, önce günlerini doldurup, yaşını bekleyenleri halledin, gününü dolduran yaşını doldurana kadar yayılacak mı
Emekli Maaşı 2500 tl Olsun Buğün İşi Bırakırım Açlık Sınırında Emekli Maaşı Veriliyor ...
Staj mağdurları hakkini verin
Ne saçma kanun çıkarıyorlar anlamadım,çalışıp sigortasını bağkurunu yatırana veyatırmada gecikme yapana sağlık bakımı yok,çalışmayan ev hanımına hem emekli edecekler hemde sağlıktan yararlanacakmış,sen emeklini %4 verirken elin titriyor emekli kan ağlıyor siz gazel okuyorsunuz,bunlar seçim için yatırım yapmak için her şeyi yapacaklar.
TARIM SİGORTASINDAN KAYDINI KAPATANLARA DA BİR AF GELMEZ Mİ ACABA..?
Kıdem tazminatı ne oldu bu arada?Lav mı oldu?Konuşulacak çok şey var aslında.
Bu ülkede sadece kadınlar yaşıyor herhalde, 2017 yılında boşanmalar almış başını gitmiş neden acaba, Sadece kadınlar diyor, erkekler ne yapacak merak ediyorum.
vay be seçim hesap verme korkusu ne icatlar çıkarttırıyor sahi çalışıp günü dolanlara emeklilik yok varsa bile 900 tl maaş çalışmayana emeklilik hemde bu hükümette kargalar gülmez fazla saçma derler hah ha hah ha
51 yasındayım pirimlerim dolmuş 28 senedir çalışıyorum seneye yastan emekli olucam alacagım maaş cooook büyük 950 tl allah coook büyük az kaldı secimlere unutma eyyy hükümeti yöneten
staj yasasını çıkartın hakkımızı istiyoruz birileri duysun artık sesimizi 1500.000 bekliyor sizi
Diğer Haberler