FİNANS

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle büyük şehirlerde yaşanan otopark sıkıntısına karşı önlem alıyor. Bakanlığın yapacağı düzenlemeyle her daire için 1 araçlık otopark zorunlu hale getirilecek.

Çevre Bakanlığı'ndan her daireye bir otopark şartı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentlerde otopark kapasitesinin artırılması için önlem alıyor. Bakanlık tarafından yapılacak düzenlemelerle, binalarda her 3 daire için 1 araç yerine, her daire için 1 araçlık otopark zorunluluğu getiriliyor. Bakanlık, bodrum katlara otopark yapılmasını da teşvik edecek. Bodrum katlarda, bina ihtiyacının iki katına kadar yapılacak otopark alanı, inşaat hakkından sayılmayarak “emsal” harici tutulacak.

 
Habertürk gazetesinde yer alan habere göre, binaların zemin katına market gibi otopark gerektirecek dükkân açılacaksa, binanın bu araç yükünü karşılayacak otopark yapması gerekecek.
 
Aksi takdirde ruhsat verilmeyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çıkartacağı iki ayrı yönetmelik ile kentlerdeki otopark sorununu çözmek için düzenlemeler yapacak. Otopark yönetmelik taslağı ve planlı alanlar yönetmelik taslağı ile yeni binalara otopark zorunluluğu gelecek. Mevcut mevzuatta, her 3 daire için 1 araçlık otopark alanı zorunluluğu bulunuyor.
 
Bodrum katlara otopark teşviki
 
Yeni düzenlemeyle her daire için 1 araçlık otopark yeri zorunlu olacak. Ticari bölgelerde otopark yapmak kolaylaşacak. Bu bölgelerdeki parsellere otopark yapmak için plan değiştirilmesi şartı kaldırılacak. Bodrum katlara otopark yapılması teşvik edilecek. Bodrum katlarda, halen 3 daireye 1 araçlık otopark yapılması emsal harici sayılırken, yeni düzenlemeyle her daire için 2 araçlık otoparka kadar alan, emsal harici tutulacak.
 
Uygulamayla, bina ihtiyacının iki katına kadar otopark yapılabilecek. Bir araçlık otopark alanı 20 metrekare iken, her dairenin 40 metrekarelik alanı olabilecek.
 
Dükkana da şart gelecek
 
Zemin katlarında dükkân olan binalar için de dükkânın fonksiyonuna göre otopark yeri ayrılması şartı getirilecek. Örneğin, binanın zemin katına market yapılacaksa, o marketin araç yükünü kaldıracak ilave otopark zorunlu olacak.
 
Otopark yerini ayırmayan ruhsat alamayacak. Zemin altı otoparkları arsanın yan ve arka bahçelerinin tamamı ile yol cephelerinde yola 3 metre kalana kadar yapılabilecek.
 
Katlı mekanik otopark
 
Otopark yönetmeliği ile Japonya’da yaygın olarak kullanılan, demirden yapılan çok katlı mekanik otopark uygulamasının yasal altyapısı da hazırlanacak. Bakanlık heyeti, Japonya’daki örnekleri incelemek için bu ülkeye gitti. Japonya’da girişimciler tarafından küçük arsalara kurulan mekanik otopark sistemlerinin maliyetinin 2 bin 500 Euro ile 15 bin Euro arasında olduğu belirtildi. Düzenleme, meydanlar ve parklar gibi geniş alanların altına kapalı otopark yapılmasına da olanak sağlayacak.
 
Bakanlık yetkilileri, halen belediyelere, binalarda ayrılamayan otopark sayısı kadar para verildiğini belirterek, “Belediyeler de o bölgeye otopark yapmakla yükümlü oluyordu. Ancak bu düzenleme ile her daire için daha düşük maliyetle otopark yapılmış olacak” dedi.
 
Okuyucu Yorumları52 yorum
 • 13 Oy
  günaydınnnnnnnnnnnn sayın bakanlık bunların 50 sene önce olması gerekmiyormuydu.
 • 11 Oy
  Geç kalmış bir uygulama lakin zararın neresinden dönsek kardır.Bir an önce yürürlüğe girmesi temennisiyle..
 • 11 Oy
  müteahite dersiniz şu kadar para yatır otopark yerini dükkana çevir
 • 11 Oy
  o kanun yüz yıldır var uygulayan yok mütahitten avanta alanlar uygulamıyor.
 • 12 Oy
  Zaten yok muydu imarı alabilmek için otopark ve yeşil alan göstermesi gerekmiyormuydu ama ne yazıkki otoparkı marketin otoparkı ve yeşil alanı da herhangibir parkı göstere göstere yollar otopark ve çocukların oyun alanı oldu
 • 10 Oy
  Ne kadar kanun çıkarırsanız çıkarın müteahhitler ve belediye imar müdürlüğü onunda kolayını buluyor! Türkiye'de işler rüşvetle döndüğü müddetçe bunların önüne geçmek mümkün değil...Örneğin Ümraniye'de müteahhit kentsel dönüşümden binayı yenileyecek diyelim. proje hazırlanıyor otopark yapılacak.Buraya kadar herşey güzel de,önemli olan projenin uygulanması.İşte burada rüşveti alaveresi dalaveresi devreye giriyor.Müteahhit Binanın altına otopark yapıyor ama bu otoparka ancak bir motosiklet sokabilirsiniz! Bunun denetimi olmadıktan sonra adamlar kılıfı her türlü uyduruyor.
 • 10 Oy
  BU ZİHNİYETLE BİR HALT OLMAZ BİZİM OTOPARK OLMASINA RAĞMEN 2-3 ARACI OLAN KİŞİLERDEN ÖTÜRÜ PARK YERLERİ DOLU ALIRKEN HER DAİREYE 1 PARK YERİ VAR AMA NUMARALAMA YAPAMAYINCA İNSANLARDA SAYGI SEVGİ HAKKANİYET OLMADIĞI .HEP BEN DÜŞÜNCESİ OLDDUĞU SÜRECE BİR HALT OLMAZ EN GÜZELİ MÜSTAKİL EV
 • 10 Oy
  Darısı düzceye .
 • 10 Oy
  otopark şartı eskiden beri var ama işleyiş farklı, belediye diyorki sen otoparkı yapma parasını bana ver ben yaparım diyerek plan proje işlerinde parayı alıyor, belediyenin bina için otopark yaptığını gören varmı? ama parasını alıyor! bina yada inşaat sahibi belediyenin bilmemkaç dereden su getirmesinden bıktığından parayı verip kurtulmak istiyor zaten ruhsatı versinde aman ben vazgeçtim otoparktan diyor. sistem böyle işliyor.
 • 10 Oy
  Maalesef cok gec kalindi.Ülke genelinde cok buyuk problem otopark.bu saatten sonra biraz zor gibi
 • 10 Oy
  Biraz gec kalinan yasa galiba
 • 10 Oy
  Bu yasa Bülent ECEVİT,in zamanında çıkmış, 3 milyon cezası vardı, Günümüzde yasanın önemi kalmamış. Yeni yasa yapılırken REZİDANCE ve Tüm binalarda ağır cezalarla caydırıcı yasalarla bu iş düzene girebilir
 • 10 Oy
  BİZDE YEDİK BELEDIYELER PARASINI ALIYOR RUHSATI VER BİDAHA UĞRAMA
 • 10 Oy
  zaten olan şey bu. siz o yerleri eve ve işyerine çevirmek için aldığınız paraların önüne geçin iş düzelir. ayrıca daire başına 1 araçlık yer yetmez. yine günü kurtarmaya çalışıyorsunuz. ilerisini düşünün. şuan her ailede bir araç var gibi zaten. eskiden olmadığı gibi ileride de 2 yada 3 araç olma durumu bile olur. o yüzden daire başına en az 1,5 - 2 araç lık yer yapılmalı. böylece hem sıkıntı çözülür hemde yolarda araç part etmez. yolda araç olmadığından yaya ve bisikletlilere otomatikman yeni yerler yapmış olursunuz.
 • 10 Oy
  Mevcutlar ne olacak? Adam bina yapmış bir araç koyacak otopark yok. Diğer taraftan garajlar kiler olarak kullanılıyor araçlar sokağa park ediliyor. Ne yaprasanız yapınız denetim şart.
 • 10 Oy
  Zorunlu degilmi zaten
 • 10 Oy
  siz önce binalarda katlar arası ve daireler arasında ses yalıtımını zorunlu hale getirin..Millet işese dinliyor apartmanda oturanlar..
 • 11 Oy
  zaten vardı böyle bir kanun fakat belediye otopark parasını mütahitten alıp müsade ediliyordu olan oldu memleketin içine sıçtılar şimdi kanun çıkardık diyorlar milleti kandırıyorlar sonra sokaklardan otopark parası topluyorlar milletin donuna kadar alacaklar az kaldı
 • 11 Oy
  belediyeler göstermelik ruhsat verirler. ben araç giriş kapısı biliyorum. araba şöyle dursun insan giremez. başka bir durum da kişi aracını çıkarması için önündeki araçların çıkması gerekiyor. garaj değil depo. Siz imarı adamakıllı yapıp dışarıda park yeri bıraktırsanız bence daha iyi olur.
 • 11 Oy
  HARİKA BİR HABER GEÇ KALINMIŞ OLSADA. BENİ ÇOK MUTLU ETTİ HER DAİRE İÇİN İKİ ARAÇ OLMASI LAZIM YOKSA SORUN BİTMEZ BİRAZ DAHA DUYARLI OLAIM LÜTFEN....
 • 10 Oy
  İNANAN VARMI?
 • 10 Oy
  GÜNAYDIN. BAKANLIK İÇİN GÜN AYDINLANMAYA BAŞLAMIŞ NE MUTLU BİZE .EVLERİMİZİN İŞ YERLERİMİZN ÖNÜNDEKİ KALDIRIM ÖNLERİNE OTAPARK PARASI VERMEKTEN KURTULACAKMIYIZ. DAHA ÖNCE BİNA RUHASAT AŞAMASINDA OTOPARK PARASI ADI ALTINDA VERDİĞİMİZ HARAÇLAR HARİÇ ŞİMDİDE BAŞKALARINA ZORA Kİ VERİLEN HARAÇDAN KURTULUNACAKMI
 • 14 Oy
  Güzel seyler olmaya başladı memleketimizde Hadi hayırlısı
 • 10 Oy
  SİZ İLK ÖNCE BELEDİYELERİN BİNA İZNİ VERDİĞİ ALT OTOPARK GÖRÜNEN YERLERİN DÜKKAN OLMUŞ HALLERİNİ BİR HALLEDİN
 • 7 Oy
  GÜNAYDINNN :)
 • 7 Oy
  devlet gec ama gerekli bir uygulama getiriyor. bu arada manisadaki otopark super mekanik otopark dedikleri boylebirsey sanirim arabayi koy dugmeye bas araba gitsin. alirkende ayni dugmeye bas araba gelsin.
 • 7 Oy
  KÜLLÜYEN YALAN HALİ HAZIRDA DEVAM EDEN BİR ÇOK İNŞAATTA NEDEN UYGULANMIYOR O ZAMAN YILLAR ÖNCEDE ÇIKAN BİR HABER. SOKAKLARDA PARK HALİNDEKİ ARAÇLARDAN YOLDAN GEÇMEYE YER KALMADI
 • 6 Oy
  sen onu yapacağına her mahalleye katlı otopark yap da görelim yurt dışında örnekleri var ..yok ben millete ceza kesecem para toplayacağım dersen onu bilemem
 • 6 Oy
  belediyeye para yatır otopak yapmakta kurtul peki arabayı nereye koyaçaksın yola orada belediye otopak parası kesiyor peki mütahitten aldığın para ne olacak trafikpolisi park cezası keser nedir bu araç sahiplerini derdi bitmez vergisi sigortası tamiratı hırsızı muayenesi .....
 • 5 Oy
  DEVLETİN İNSAATCILAR İÇİN ALDIĞI KARARLARIN FAYDALI OLDUĞUNU HİÇ GÖRMEDİM.DAHA FAZLA PARA ALMAK MAKSATLI UYGULAMA OLABİLİR...OTO PARKA UYGUN OLMAYAN BİNALAR VAR,ONLAR NE OLACAK,ACIKLAMA YOK...FAYDALI BİR KARAR ALMALARI BENİ ŞASIRTIR.
 • 7 Oy
  Süper bir kanun olacak. Ama ne yazıkki bu şekilde çıksa bile 200 sene sonra işler rayına oturmuş olacak. Bizler nimetinden yararlanamayacağız. Seyrek yapılaşma geliyor.
 • 10 Oy
  İstanbul ve bazı büyük şehirlerde 23 yıldır yerel yönetimde 15 yıldır iktidardalar yenimi geldi akıllarına düğün bitti kınayı bir yerinize yakın derler niye çünkü bunu 23 yıl önce yapsaydılar belediyeler sonuç % 90 başarı olurdu fakat 15 yıldır iktidardayız bizde kafa yokki ancak düşündük diyebilirler çok katlı binalar için özel izin çıkartan belediyeler bunumu unutmuşlar bu sigara kağıdına yazılan notlar gibi bir haber olur sadece bodrum katlarını satıp parasını cebe indirmek hem toprak sahiplerinin hem mütahitlerin vede belediyelerin işine yararken böyle bir yasa çıkmaz
 • 3 Oy
  BU YENİ Mİ ŞİMDİ....YILLARDAN BUYANA BU YASA VAR...AMA KİTABINA UYDUR ZEMİN KATI DÜKKAN YAP BODRUMU DEPOYA ÇEVİR....PROJEDE VAR MI VAR...İMZALI MI İMZALI.....HİÇ BİR PARTİ AYIRMAKSIZIN TÜM BELEDİYELER İÇİN SÖYLÜYORUM...."""BELEDİYE DEYİNCE AKLA...HEMEN ONUN ADI GELİR..RÜŞVET RÜŞVET RÜŞVET"""
 • 3 Oy
  15 yıldır düşünemeyip, şimdi dank etti. jeton olayı gibi... derler ya jeton dört köşeli miydi? Adresine cuk teslim...
 • 8 Oy
  istanbulda imar yasaklanmalıdır ,şehrin % 25 i yıkılarak park yapılmalıdır ve cahil karar vericiler bertaraf edilmelidir.
 • 1 Oy
  Mütahitler o işi çözeli yıllar oldu.Alakasız yerlerdeki arsalarını yaptığı sitenin otoparkıdır diye gösteriyor ruhsatı güle oynaya alıyor... :) Ev burada otopark köyde :D
 • 1 Oy
  isparkla vatandaşı soydular belediyeler vatandaşa ücretsiz otopak yapmıyor vergi almasını biliyorlar belediye vatandaşa hizmet vermicekse ne işi var orda
 • 10 Oy
  KÜÇÜK ESNAF BU YENİ KANUNLARINIZIN ARTIK TAKİPTE EDEMEZ OLDUK HANGİ BİRİNİ YERİNE GETİRECEK.BİRDE BAŞKAN OLURSA GÖK E KÖPRÜ ZORUNLULUĞUDA İLAVE EDİN YAPMAYANADA DİREK CEZA
 • 16 Oy
  gene saçma birşeyler hazırlanıyor
 • 11 Oy
  Oh ne güzel daire fiyatları zaten ucuktu biraz daha ucsun

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın