Dikkat!.. Bu Aylığı Sakın Bankadan Çekmeyin

Emekli aylığı alan anne, baba veya başka bir yakınınız öldükten sonra hesabına yatan parayı çekerken dikkat edin. Yoksa başınıza olmadık işler gelebilir.

Dikkat!.. Bu Aylığı Sakın Bankadan Çekmeyin

Dr. Mehmet Bulut – İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Emekli aylığı alan anne, baba veya başka bir yakınınız öldükten sonra hesabına yatan parayı çekerken dikkat edin. Yoksa başınıza olmadık işler gelebilir.

Emeklilere aylıkların nasıl ve hangi periyodlarla ödeneceği önemli bir mesele. Çünkü bu sürelerin bilinmemesi halinde başınıza bazı sıkıntılar gelebilir.

Sigortalıya ve hak sahiplerine bağlanan gelir ve aylıklar, SGK tarafından belirlenen dönem ve tarihlerde her ay peşin olarak ödeniyor.

Örneğin, işçi emeklilerinin aylıkları her ayın 17 ila 26’sında, Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları ise her ayın 25 ila 28’inde ödeniyor. Bu tarihler arasında emeklilerin tahsis numaralarının son rakamının kaç olduğuna göre ödeme tarihleri belirleniyor.

Peşin Ödeme Olduğundan Aylık Çekilmez

SGK tarafından yapılan emekli aylığı ödemelerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi bu ödemelerin peşin olarak yapılması. Yani Nisan ayında hesabınıza yatan emekli aylığı aslında Mayıs ayının hak edilen tutarı.
Eğer aylık alan kişinin aylıktan çıkmasını gerektiren ölüm tarihi aylık alma tarihinden önce ise, bankaya yatırılan paranın alınmaması gerekiyor. Örneğin, ölüm 20 Nisan’da olmuş, emekli maaşı ise 25 Nisan’da hesaba yatmışsa bu paranın hesaptan çekilmemesi gerekiyor.

Ölümden Önce Yatan Para Çekilir

Eğer kişinin aylıktan çıkmasını gerektiren ölüm tarihi aylık alma tarihinden sonra ise, bankaya yatırılan para, yani aylık alınıp kullanılabilir. Örneğin, emekli maaşı 21 Nisan’da hesaba yatmışsa ve emekli şahıs 24 Nisan’da ölmüşse bu durumda eşinin veya çocuklarının bu parayı hesaptan çekmelerinde bir sakınca bulunmuyor.

Dikkat: Mahkemeye Çıkarsınız

Eğer bir yakınınız SGK’dan aylık veya gelir alırken ölmüşse durumu SGK’ya bildirmenizde fayda var. Çünkü SGK bu durumdan haberdar olmayabiliyor ve her ay parayı banka hesabına yatırmaya devam edebiliyor. Böyle olunca da ölen kişi adına yatan paralar hak edilmemesine rağmen çocuğu veya eşi tarafından çekilebiliyor.

Böyle bir durumun tespit edilmesi halinde ise SGK, ölen kişinin haksız ve yersiz bir şekilde bankadan veya bankamatikten çekilen parasını yasal faiziyle birlikte geri alıyor. Bununla da yetinmiyor parayı çekenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Yani böyle bir durumda mahkemeye çıkıp ceza almanız söz konusu.

twitter: @mhmtblt79

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Bu nasıl sistem TC numaraı neden var emekli öldüğü an Kayıtlarda belli olmuyor mu?. Nufustan düşmüyor mu.? Belediye cenaze işlemlerinde belli olmuyor mu?
@muhafaza2000 Doktorun verdiği ölüm saati ve tarihini içeren ölüm raporu ile nüfusa gidip nüfustan düşürtme yapmazsan kayıtlarda ölü olarak görülemez. Ölüm raporun yoksa belediye cenazeni taşımaz ve mezarlık işleri cenazeni defnetmez.
@muhafaza2000 belli oluyor ama kimin umrunda vatandaşa zul olsun yeterki.
AYDINLATICI BİR BİLGİ TEŞEKKÜRLER.
Helal olsun Hükumete milletin parasını kimseye yedirmiyor.Eskiden bu SGK batmıştı.çalışmadan emekli olanlarımı ararsız ölen anasının babasının maaşını alan mı ararsın ilaçta yolsuzluk mu ararsın ben ssk eczanesinden tane ile ilaç aldığımı biliyorum. neler duyuyorduk,şimdi anında hop içerde helal olsun
vatandaş ölür ölmez dokaor veya acil den gelenler 1 saat içinde ölüm raporunu nufus a kayıtlı olduğu yerden elektronik olarak düşüyorlar. ay içinde maaş alan kişinin güncellemesi yapılıyor aslında. en fazla 1 maaş hesaba yatıyor. 1 ay sonra farkına varan sgk maaşı mirascılardan istiyor. 15 gün içinde yatırılmazsa para icra başlıyor ve suç duyurusu
mahkeme falan yok belli bir süre sonra sgk mektup yollar parayı gider yatırırsın olay biter.
Bundan bir ay önce babam vefat etti ayın 14 ü idi,babam ayın 17 sinde emekli maaşını alıyordu biz biz ayın 20 sinde veraset işlemleri için SGK ye ,Nüfusa ve Notere gittiğimizde devlet hastanesi (bu arada babam hastahanede vefat etti) babamın vefatını daha bildirmemişti ve biz bu işleri manuel olarak yaptırdık ve sgk dan bize ayın 17 sinde yatan maaşını çekebileceğimiz söylendi zaten bir sıkıntı olursa sizden tekrar alınır dendi bizde çekdik ama herhangi bir mahkeme veya faiziyle geri alınır diye birşey söylenmedi şimdi aklım karıştı varmı aydınlatacak bir arkadaş....????
peki,başından geçen varmı.ölenin elektrik,su,doğalgaz ve telefon parası otomatik ödemede işe nasıl olacak ödenirse sgk bu parayı kimden talep edecek tşk
Diğer Haberler