FİNANS

Eruh’ta 6 petrol kuyusu bulundu

Siirt'in Eruh ilçesinde 2014 yılında Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında yapılan sondaj çalışmalarında Türkiye'nin en kaliteli petrolü bulunmuştu. Arama faaliyetlerini yoğunlaştıran özel firma 2 bin 400 metrede 6 petrol kuyusuna ulaştı.

Eruh’ta 6 petrol kuyusu bulundu
Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Eruh İlçe Kaymakamı Murtaza Dayanç ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Kemal Benek ile birlikte Eruh-Bayıryüzü köyünde Doğu Sadak-1 Petrol arama kuyularında incelemelerde bulundu. Vali Atik çalışmaları yürüten ilgili firmanın yetkililerden petrol sahasında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
 

 
Petrol sahasındaki kuyuları ve üretim sahasını gezerek inceleyen Vali Atik, Eruh’un terörle değil, güzel hizmetlerle, yatırımlarla anılmasını istediklerini belirterek, Türkiye'nin en kaliteli petrolünün Eruh ilçesinde üretilmesinin, bölgenin sosyo-ekonomik yapısını ve kaderini değiştirerek, büyük bir ekonomik getiri sağlayacağını ifade etti.
 
Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında petrol kuyularının sayısının 6'ya çıktığını kaydeden Vali Atik, 2 bin 400 metre derinlikten günde yaklaşık bin varil ham petrolün çıkarıldığını, çıkarılan ham petrolün, tankerlerle Batman TPAO’ya taşındığını ve burada işlendiğini söyledi.
 
 
 
‘BAŞKA KUYULAR DA AÇILACAK’
 
Çalışmaları yürütün firma yetkilisi Cem Sayer ise “İlk kuyumuzu 2014 yılı başında keşfetmiştik, şu anda 6. kuyunun sondajına başlayacağız. 15 güne kadar, günlük üretimimiz, 4 üretim kuyusundan ortalama bin varil civarındadır. Net petrol olarak, 43,5 gravite Türkiye'nin en kaliteli petrolü burada çıkıyor.
 
 
Çok daha fazla keşifler yapmayı planlıyoruz, daha fazla kuyular açmayı planlıyoruz bu bölgede sayın valimizin bölge halkının Ankara'da petrol işleri genel müdürlüğünün himayelerinde gerçekleştirdiğimiz bir projedir.
 
 
Bizleri teşvik edip böyle bir projeyi gerçekleştirmek için cesaretlendirdiğinden dolayı bakanlığımıza, ilgili tüm kişi ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
 
İHA
Okuyucu Yorumları36 yorum
 • 57 Oy
  petrol ucuzlayacak mı ondan haber verin..
 • 59 Oy
  Güzel haber. Yarın bu kuyuların sondaj masrafı içinde bi zam yapılır. Yılbaşına kadar benzini 8 TL, motorini 7.50 TL bekliyorum. Durmak yok vatandaşı öpmeye devam...
 • 57 Oy
  Bende neden mazot fiyatları bu kadar düştü diyordum..
 • 61 Oy
  ne mutlu devlete litre başı 5-6 net kar dışardan 1.5 ytl almasına gerek yok çıkar 6 ytl den kazıkla vatandaşına
 • 38 Oy
  6 kuyu gunde 1000 varil ham petrol kuyu başına 166 varil yani yaklaşık 27 ton bu da 1 tanker eder.bir kuyu için açma maliyetlerini bırakın 3 vardiya çalışacaksa gerekli en az 3 muhendis 3 ustabaşı vardiya başına 6 işçi 1 guvenlik 1 şöför 1 hizmetli en az 35 kişilik ekip gerekli.arka plandaki çalışanları da eklerseniz bir kuyu 50 kişilik çalışan kadrosuna ihtiyaç duyar.27 ton ham petrol en iyi randıman 10 ton benzin maliyeti çıkarsan 1 tl bırakır ayda 300 bin tl personel masrafın 7 binden 350 bin.petrol ulkeleri gunluk 3500 varil altı kuyuları betonluyor biz 166 varil için uğraşıyoruz
 • 40 Oy
  Türkiyenin her yerinde petrol varda bunu çıkarırsa devlet millete 5 tlden nasıl iteliyecek ayık olun
 • 26 Oy
  İyi yi hemde çok iyi benzin otogaz mazot düşücek mi vergi azalacak mı iliğim kemiğim kurudu da
 • 32 Oy
  temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp,getiriyorlar,seçimler yaklaşınca artık her yerden petrol fışkırır,altın madeni bulunur vs vs.. yerse....
 • 20 Oy
  günlük bin varil petrol nereye gidiyor ozaman. 2014 den beri neden petrol fiyatı tavan yaptı. elestırmek ıcın soyle mıyorum hellal olsun üretelim cıkaralım o ayrı.. ama neden benzın 5.60 lira
 • 1 Oy
  @serikatilalex günlük 1000 varil petrol ile sadece 3500 tane aracın deposu dolar türkiyede 20milyon araç var :D yani 1 üretip 1000 harcıyoruz
 • 23 Oy
  Arabistan günde 10milyon varil petrol üretiyor. biz günde 1000 varil
 • 15 Oy
  millete yararı varmı.mazot,benzin ucuzlayacakmı.yoksa milyon ton çıksa ne olurki.
 • 46 Oy
  Anladınızmı şimdi haçlıların neden pkk hermenilerini ayaklandırma planlarını .....
 • 29 Oy
  @karpinli onu bılıyoz anlatmana gerek yokda,dıyelımkı anlamıyoduk sımdı anladık noldu mazot 2 tl ymı dustu
 • 12 Oy
  Aman ulu orta petrol metrol demeyin..Amarika orayada çöker sonra....
 • 16 Oy
  O ZAMAN BENZİNİ 6 LİRA MAZOTU 5700 YAPALIM
 • 16 Oy
  @ademseval yada önce dısarıya 2 liradan satalım 6 liraya geri alalım
 • 11 Oy
  yakıt ucuzluyacakmı 2,5 tl düşecekmi ondanda haber verin.
 • 8 Oy
  peki şimdi gelelim gerçek soruya vatandaşın bundan kazancı ne olacak??? petrolden pay verilmeyeceği bi gerçek zaten bari çıkan petrol sayesinde vergilerin birkaç kalemini kaldırsalar
 • 12 Oy
  nasıl bir memlekette yaşıyoruz ya rabbim ! böyle kuyularımız varsa neden her gün benzine zam yapılıyor
 • 12 Oy
  İŞTE ŞİMDİ ZEKİ MÜREN DE BİZİ GÖRECEK.!!!!!!!
 • 12 Oy
  ÖZEL ŞİRKET NE LAN ! BU HALKA GÜN YÜZÜ GÖSTERMEMEYE YEMİNLİMİSİNİZ SİZ DEVLET ADAM GİBİ KENDİ NİYE ÇIKARTMIYO DA ÖZEL SİKTÖRÜ BULAŞTIRIYO İŞE ? BU HALKA UCUZ AKARYAKIT KULLANDIRMAMAYA YEMİNLİMİSİNİZ DÜŞMANMISINIZ HALKA
 • 6 Oy
  bende dıyodum mazot benzın nıye 10 tl olmadı dıye,meger sıırtten petrol cıkmıs
 • 10 Oy
  Ne zaman ülkede kriz başlasa ya tonlarca altın bulunur ya petrol bulurlar laf ve hayal aleminde olduğu için 16 yıl boyunca yalanlarla bu günlere geldik çok işitip gördük her petrol bulundu haberlerinin arkasında ekonomik çöküşünü görüyoruz bizde bu idareciler ve siyasetciler olduğu sürece bu kafa ile bir halt çıkmaz yalandan başka .vatandaş belasını bulmuş ekmek peşinde kimlerin umurunda tamamı yalancı sen bağımsız olmadığın sürece sana kazmayı izinsiz vurdurmaz lar yer altı hazinelerini dahi çıkaramayan petrol çıkaracak..
 • 9 Oy
  Yıllarca ülke dış güçlerin "petrol yok olsa bile çıkarma maliyeti bunu geçer "sözleriyle geçiştirildi.Güneydoğu anadolu bölgesi Irak a yakın bir bölge Irakda çıkan petrol neden bu bölgede çıkmaz?Ben bölgenin zengin petrol kaynakları olduğuna inanıyorum.Başka yerlerde kontrol edilmeli ama milli bir araştırma firmasıyla..
 • 5 Oy
  Aladdin Petroleum Corporation 1926 yılında Kansas eyaletinde kuruldu. Şirket, Kansas ve ABD’nin çeşitli yerlerinde büyük petrol sahaları geliştirdi. İkinci Dünya Savaşı sonrası cesur adımlar atarak arasında Karayipler, Güney Avusturalya sahilleri, Batı Afrika ve Ortadoğu gibi uzak ve zor coğrafyalarda faaliyetlerde bulundu. Şirketin bu çabalarının başlıca parçalarından birisi olan Türkiye faaliyetleri, günümüzün modern AME’sinin temellerini oluşturdu. AME kısa süre içinde Türkiye’nin en önde gelen bağımsız petrol ve gaz arama, üretim ve sondaj şirketine dönüştü.
 • 5 Oy
  Benzin mazot ne kadar ucuzlar acabaaaa ????
 • 1 Oy
  aman devlet elinle işletmeyelim çok külfetli önce yabancı şirketlere satalım sonra onlardanalır ötv kadeve ekler satarız bizmkiler maltada şirket kuruyorlar bizde yabancı semayeyi ülkemize çağırıyoruz yalanınız batsın be ülkemizi dünyaya rezil ettiniz seçim geliyor herkezin bahçesinde tarlasında altın petrol gümüş madeni bulunur
 • 1 Oy
  Ülkemizin topraklarında petrol çıkmış ne kadar güzel, petrol kuyuları kimin biliyormusunuz. Hani eyyyyy amerika dediğiniz ülke varya onların. tpao neden çıkarmıyor ?
 • 3 Oy
  koza ipek le alakası varmı
 • 2 Oy
  Siirten petrol çıktığına göre mazot ve benzine indirm istiyoruz
 • 0 Oy
  oh be kuyunun dibi gözüktü hadi hayırlısı inşallah ucuzlar 10 liradan az ama idare edin dünyada petrol bitmek üzere fiyatlat dip bizdede tavan tavan allah bereketini artırsın ne diyeyim
 • 1 Oy
  anlaşılan seçim yakın,memlekette yine petrol fışkırmış akaryakıt fiatları da düşer herhalde.
 • 8 Oy
  hadi be görelim artık,petrolümüz de kendimiz çıkarsın,ülkemiz gelişsin,memleketlerimiz şenlensin,işsizlik azalsın, en önemlisi de İSLAM ALEMİ BİRLEŞELİM ARTIK BİRLEŞELİM...
 • 16 Oy
  İŞTE TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANMAK İSTENEN OYUN TAM DA BU. 2023 E KADAR ÜLKEYİ BÖLMEK İSTEMELERİNİN AMACI YERALTI KAYNAKLARIMIZ. ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI.
 • 4 Oy
  @kaya6062 ver gazı veeerrr . 2023 masalları ile uyutulmuş bir meeeee daha. ben bildim bileli doğuda petrol çıkıyor ama ne hikmetse petrol fiyatları bir türlü azalmıyor ha bire artıyor. Halk böyle olduktan sonra bende hükümetde olsam aynısını yaparım , çünkü Allah akıl vermiş ama kullanmayanlar yüzünden bu haldeyiz.hiç olmasalar daha iyi, boşuna oksijen tüketmemiş olurlar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın