Ev alacaklara Maliye'den 10 uyarı

Maliye Bakanlığı ev alacak vatandaşları neler yapmaları gerektiği noktasında uyardı. Maliye'nin 10 başlıkta yaptığı uyarıda ev alacaklara tapu işlemlerinde gerçek bedelin beyan edilmesi gerektiğine dikkat çekilirken, satın alınan gayrimenkul için fatura istenmesi yönünde de çağrıda bulunuldu.

Ev alacaklara Maliye'den 10 uyarı

Maliye Bakanlığı, vatandaşları ister nakit ister krediyle olsun aldıkları gayrimenkulleri gerçek bedelinden beyan etmeleri konusunda uyardı.

Ekonomi yönetiminin ev-dükkan alım satımı, tapu harcı ödemeleri, düşük bedel göstermekten kaynaklı vergi kaybı, düşük ekspertiz başta olmak üzere tapu işlemlerinde gerçek beyan için başlattığı seferberlik kapsamında vatandaşlara müteahhit, emlakçı ya da inşaat firmasından mutlaka fatura almaları çağrısı yaptı.

Sabah'ın haberine göre; Maliye'nin vatandaşlara uyarıda bulunduğu 10 başlık şöyle;

HARÇLAR MERCEK ALTINDA: Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli.

GERÇEK BEDELİ BİLDİRİN: Tapu işlemlerinde gerçek bedeli beyan edin.

EKSİK ÖDEYENE CEZA: Eksik ödenen tapu harçları alıcı-satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesine izin vermeyin.

FATURA ALIN: Müteahhit, inşaat şirketi ve komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.

YETKİSİZ KİŞİ UYARISI: Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybı yaratıyor.

KAYITSIZ İŞ YAPANI BİLDİRİN: Fatura vermeyen emlakcı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi'ne bildirin.

BAŞKA ŞEHİR: Alım-satım işlemlerini başka şehirde otursanız da en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz.

SMS UYARI SİSTEMİ: E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dahilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

YURTDIŞINDAN DA YAPABİLİRSİNİZ: Yurtdışında da Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliğinde işlem yapılabilir.

5 YILLIK SÜREYE DİKKAT: Gayrimenkul alım ve satımında 5 yıl içinde gayrimenkul tekrar satıldığında değer artış kazancı vergisi ödeniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
amaç vergi almak
Senelerce didin bir ev alcam diye sevin üstüne kredi çek faizini öde bir de devlet senden vergi alsın! İlk alınan evlerden vergi alınmaması lazım bunun sosyal devletle alakası yok, kasada para bitti sanırım nerden ne çıkartırız derdindeler!
devlet eli miletin cebinde nasıl alıcağını şaşırdı
hem de ne vergi..yüzde dört...yuh beeee...500bin lik bir dairede 20bin tl...
@sinekyedili az bile alıyor
yuh be sanane bnm 5 yilda evimi satip satmamamdan calmayip caldirmassan bunlara düsmessin
Müteahhitler, muayenehane sahibi doktorlar, avukatlar, kuyumcular yıllardır ya eksik fatura veriyorlar, ya da hiç vermiyorlar, VERGİ KAÇIRIYORLAR. Maliye bakanlığı da kış uykusuna yatmış AYILAR gibi uyuyor. Var mı itirazı olan ???
@a888 diyelim ki vergiyi vatandaş düzgün ödedi verginin toplandığı kasanın başaında duranlar düzgün mü olacak alayı hırsız. Kediye ciğer mi emanet edeceğiz... s.... vergisine de ödemiyorum ödetmiyorummm gebersin siyasetçiler..
Önce devlet kendi ne baksın toki den ev aldım toplamda 130,00.00 küsür ödedim ama iş tapu alımına gelince belediyenin verdiği rayiç değer 78,000,00 tl.den tapu devri yapıldı aradaki fark ne oldu anlamadım
@muammakin aradaki farkı yakında ceza olarak görürsün:D dediğin gibi kamunun kendinden haberi yok ama cezasını sana yüklüyorlar.
@muammakin kardeş sen faiziyle ödediğin parayı karşılaştırıyorsundur ilk sözleşme imzaladığında evinin fiyatı ile karşılaştır bende aynısını yaptım sıkıntı yok
@mkocadag ilk yaptığım sözleşme 110,000,00 tl yine tutmadı velevki faiz bile olsa ödediğim toplam üzerinden tapu işlemi yapılması gerekirdi
Anlıyor ve katılıyorum..sosyal devlet vatandaşının insan gibi yaşamasını destekler anayasada yazar.1 kredi çekıyorum çektiğim para zaten borc VERGİ alıyorsun parayı satandan kazancından alsana.2.Ben zor zahmet ev alacağim birde sen ev alandan VERGİ alıyorsın 200000 tl lik eve 4000 alan 4000 satan verieyor,satan bunuda alana yukluyor İNSAFF İNSAF birde tapu masrafı alana..İNSAF. vergi toplanacaksa adil olmalı.Hibir hukukcu da bununla ilgili itiraz etmiyor.
artık resmen nasıl halktan kırarım diye bakıyorlar.
Vergiyi düşük tutun.Kimse kaçırmaz.Ayrıca yeni bir 1+1 alındı.Evi 60 000.-tlye aldıkları halde,müteahhit korkusundan bir önceki sahibine 78 000.tl olarak yazdırdığı için,1800.-tl vergi verecekleri yerde 3375.-tl vergi ödediler.Buna ne denir?Maliyenin densizliği.
belediyelerde mi suç işliyor rayiç befeli onlar veriyor biz değil önce belediyelere bu yazıyı gönderin
MALİYE ÖNCE ÜLKE DIŞINDA ŞİRKETLER KURUP VERGİ KAÇILARLARI ARAŞTIRSIN GÜÇLERİ ANCA VATANDAŞA YETİYOR VATANDAŞ ZATEN DOLAYLI DOLAYSIZ HERTÜRLÜ VERGİSİ ÖDÜYOR VURUN ABALIYA KİMSEDENDE SES ÇIKMIYOR ŞU GEMİ İŞLERİ MAN ADASI HAVALELELERİ UNUTTURUP GİDİYORLAR
MALİYE HİKAYE İŞLERLE UGRAŞIYOR.500 M2 ARAYA 10 DAİRE YAPTIRIP 5 DAİRE ALAN TOPRAK SAHİPLERİNDEN ALSIN VERGİYİ,ORAYA YOL GİDİYOR,ELEKTİRİK GİDİYOR VS GİDİYOR KİMİN PARASIYLA.ŞAYET GERÇEKTEN VERGİ ALMAK İŞTİYORLARSA SADECE İSTANBUL'U MERCEK ALTINA ALSALAR YETER.AMA MALUM BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR MANTIGI HALA DEVAM EDİYOR.BEN VERGİCİ DEGİLİM SADECE OTURDUGUM SEMTEN TOPLASALAR İKİTANE KOPRU YAPARLAR.
Kişi evini satıyorsa nasıl fatura verecek.Kendi evi.
darısı ikinci el otomotiv sektöründeki deynekcilerinde vergisiz algısız satış yapmalarının önüne geçilebilmesine
vergileri %2 düşürsünler sektör zaten sıkıntılı ...
100 bine ev aliyorsun. 5 bini vergi.
Benim de bir tavsiyem var.. vergileri düşürün.. bu kadar vergi soygunculuk
madem oyle gerçek değerinde gösterilecekse vergi %4 değil % 2 olsun daireler zaten pahalı birde gerçek değerinde ödenirse sektör zaten zorda dahada zora girer % 2 olursa hem devlet hem satan hemde alan kazanır..
@ademkulak1976 sektor zora girmez kardeşim toprak sahibine az daire verir olur biter.vergiyi hem alıcı hem satıcı yarıyarıya odemeli.?toprak sahipi 5 daire aldıysa oda 2 sini veya birini devlete vergi olarak versin.
gelir gergisi kalksın alıcılarda satıcılarda tapu harcını yüksek ödemeye razı
Emlakçılar devletten daha çok kazanıyor. O ne olacak.
@cubukici ortada bir sürü ayakçı tabir edilen kayıtsız kaçak emlakçı var onlar ne olacak
%4 vergi el insaf yahu soyup soğana çevirdiniz
vatandaşı soymaya devam durmak yok
devlet önce tapu ALIM - SATIM vergisini adı üstünde alandan ve satandan kendi paylarını ödemeyi sağlasın mütahit onlarca daire satıyor her iki tarafın vergisini de alıcıya ödetiyorlar.bundan 30 sene önce de böyleydi hiçbirşey değişmedi yine aynı
ÜLKEDE SANKİ HİÇ BİR MADEN ÇIKMIYORMUŞ GİBİ DAVRANIYORLAR SÜREKLİ HALKI ÖPME PEŞİNDELER BUNLARA KİMSE ÇIKIP TA DÜNYADAKİ BOR UN ALAYI BİZDE ZAMI BASIN GİTSİN PARA BİTTİKÇE BİZİ NİYE SOYUYONUZ LAN !!! DEMİYO MU ?
o atip tuttugunuz devletler halkini dusunur bizimkiler parasini
Evet gelelim daire fiyatlari neden yükseliyor şimdi emlakçı komisyoncu % 3 alıcıdan ve satıcıdan komisyon alıp daire fiyatının üstüne birde kendi fiyatını koyarsa bankadan kredi veren kişi ile anlaşıp onunlada komisyon üzerinde anlaşıp ekspertiz raporunu yüksek tutarsa daire fiyatlari yükselir bak komisyoncuya bak şimdi 2018 de 2017 de tamam demire zam geldi e kardeşim 2016 da demir fiyatları aynı ama daire fiyatlari uçtu şimdi CUMHURBASKANIMDAN sunu istiyorum emlakcinin komisyonu bile ortak havuzdan verilmeli sistemde emlakcinin komisyonu gozukmeli.
Bu dünyada kaçır bakalım ne de olsa batan geminin malları zihniyeti...
ortalıkta bir sürü kayıtsız ofisi dahi olmayan vergi levhası olmayan bir oda kaydı bulunmayan kaçak çalışan ayakçı tabir edilen emlakçı var devlet önce onlara el atmalı onlar temizlenirse zaten kayıtlı emlakçılar faturalarını keser vergisini verir
gebersin inşaat sektörü yaşasın üretim
bizim maliyemiz biraz geri zekalı... iki kişi aralarında anlaşıyo..biri gariban emekli2 sene önce daire almış..satıyor..emlakçıya vermiş..ama emlakçının hiçbir kaydı kuydu yok..komisyonu cebe indiriyo..sen bu aracaıyı nasıl tesbit edicen..aldığını nasıl anlıcan..iki kişi aralarında anlaştı imzayı attı. faturayı kim kesecek.. hadi git bee
Diğer Haberler