İşsizlik maaşına düzenleme geliyor

Meclis’te görüşülen torba yasa ile asgari ücretten taşeronların maaşına, işsizlik ödeneğinden 15 Temmuz gazilerine memurluk hakkı tanınmasına kadar birçok düzenleme geliyor. İşsizlik maaşı artık her ayın 5'inde ödenecek.

İşsizlik maaşına düzenleme geliyor

İşsizlik ödeneği değişecek, taşeron işçinin maaşını Maliye Bakanlığı belirleyecek. Meclis’te görüşmeleri süren torba yasa ile çalışma ve sosyal güvenlik alanında da birçok değişiklik geliyor.

Bunların başında asgari ücretle çalışanları yakından ilgilendiren düzenleme geliyor. Torba yasa ile ekim-kasım-aralık aylarında ücretleri 1404 liranın altına düşecek olan tüm çalışanların net ücretleri, 1404 liraya tamamlanacak şekilde ilave geçim indirimi sağlanacak.

Torba yasa ile getirilen bir başka önemli düzenleme de işsizlik maaşı ile ilgili. Mevcut durumda işsizlik maaşı ödemesi her ayın sonunda yapılıyor. Torba yasa ile işsiz maaşları artık her ayın beşinde ödenecek.

Torba yasada, taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenleme bulunuyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Bugüne kadar her kamu kurumu kendi sözleşme yapıyor ve işçilerin ücretlerini kendi belirliyordu.

Öte yandan, torba yasaya göre terörle mücadele kanununa göre istihdam hakkı bulunanlarda yaş sınırı kalkıyor. Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
15 temmuz da sehit gazi ve yakınlarının hepsini memur yapın emekli yapın
@erogluerkan kardeş sana zahmet bir ileti ver devlet büyüklerine benide cumhurbaşkanı yapsınlar...
Asgari ücret az yetmiyor 1404 tl herşeye ineden ipliğe %15 zam geliyor asgari ücrete %3,5 - 4 açım aç yetmiyor asgari ücret ev kira elektrik su doğal gaz mutfak masrafı çocuk okul parası masrafları yetmiyor
ne 15 temmuz arkadaş. akp kendiin kurtardığı gün olarak sayıyor anlaşılan.
Staj mağdurları da bu torba yasa da yer almalıdır.Meslek liseliler olarak bunu bekliyoruz.Staj başlangıç tarihinde sigorta numarası,sigortalı ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmeli ve borçlanma hakkı verilmelidir..
işsizlik paraları buhar oldu verirken kılı tüyü aradılar 1 eksiz diye emekçinin parası vermediler paranın nerde oldugu meçhul buhar oldu fondaki paralar
Şehidinin kemikleri sızlıyordur. Müslüman her daim birdir beraberdir. Çalışmak ibadettir. Tersiz rızık hanelerimize girmesin. Yakınları derken ... Allah'ım sen ülkeme dirlik , düzen , birlik nasip et
Diğer Haberler