Konut faizlerinde bankaların indirimleri

Konut faizi indirimi bugün de sürüyor... Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank ve Şekerbank'ın ardından bugün de Türk Ekonomi Bankası konut faizlerini indirme kararı aldı.

Konut faizlerinde bankaların indirimleri

Türk Ekonomi Bankası (TEB), başlattığı konut kredisi kampanyası ile faizlerini yüzde 0,99’a kadar düşürdü. Bankadan yapılan açıklamaya göre, banka, ilk defa ev sahibi olacak müşterileri için 60 aya kadar vadede yüzde 0,99 olarak belirledi.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi şunları söyledi: “TEB olarak ekonominin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörüne hareket kazandıracak ivmeyi, konut kredilerindeki avantajlı kampanyamız ile sağlamayı hedefliyoruz.

Bizim için müşterilerimizin bütçesine ve ihtiyacına göre en uygun çözümü üretmek çok önemli. Konut kredisi kampanyamızla ilk kez ev sahibi olacak müşterilerimize 60 aya kadar vadede yüzde 0.99 faiz oranı vererek, en uygun fiyatlama ile kredi veren bankalardan biri olduk.”

Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde bankaların konut sektörünü canlandırmak ve stokları eritmek için kampanya başlatacağını açıklamasının ardından ilk hamle Ziraat Bankası'ndan gelmişti.

Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar olan konut kredilerinde faiz oranının yüzde 0.98'e çekildiğini açıkladı.

Ziraat Bankası'nda konut kredi faizleri ortalama yüzde 1.23 seviyesindeydi.

HALKBANK DA İNDİRDİ

Ziraat Bankası'ndan yaklaşık 3 saat sonra da Halkbank'tan bir hamle geldi. Halkbank, 10 yıla kadar olan vadelerde konut kredi faizini yüzde 0.98'e çektiğini açıkladı.

Diğer bankaların da faizleri benzer seviyelere çekmesi bekleniyor.

ZİRAAT BANKASI: ÜLKE BİLANÇOSUNU KENDİ BİLANÇOMUZUN ÖNÜNDE TUTUYORUZ

Bankadan yapılan açıklamada, "Ziraat Bankası konut piyasasında özellikle son 3 yılda gösterdiği güçlü büyüme performansı sayesinde pazar payını sürekli büyüterek 2018 yılı ilk çeyreği sonu itibariyle yaklaşık yüzde 25 seviyesine ulaştırmıştır.

Yaklaşık 200 milyar TL büyüklüğe sahip konut kredisi piyasasında; 2016 ve 2017 yıllarında sağlanan büyümenin yaklaşık yüzde 50’si Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmiş olup, 2018 yılının ilk çeyreğinde de aynı trendin devam ettiği görülmektedir.

Geleceğe umutla bakan ve daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için ülke bilançosunu her zaman kendi bilançosunun önünde tutan Ziraat Bankası, bugün öncü bir adım daha atarak 11.05.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde; 10 yıla kadar olan vadelerde indirime giderek faiz oranını aylık %0,98 olarak belirlemiştir." denildi.

HALKBANK'TAN AÇIKLAMA

10 yıl vadeye ve 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 0,98 olarak belirlemek suretiyle indirime gittiklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Her aile bir ev sahibi olsun istiyoruz, müşterilerimize kolaylaştırıcı çözümler sunmayı aynı zamanda sosyal sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz" dedi.

Konut piyasasındaki talebin, ekonomik büyümenin asli unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Konut sektörünün, ekonomimize sağladığı katma değer ve diğer sektörleri etkileme potansiyelini göz önünde bulundurduk, ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini de dikkate alarak her zaman olduğu gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir çözüm sunmaya gayret ettik. Her aile bir ev sahibi olsun istiyoruz, müşterilerimize kolaylaştırıcı çözümler sunmayı aynı zamanda sosyal sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz.”

ŞEKERBANK

Şekerbank'tan yapılan açıklamaya göre, 60 aya varan vadelerde uygulanacak indirimle banka ilk defa konut kredisi kullanacak olan bireylere 500 bin TL'ye kadar olan konut kredisi taleplerinde faiz oranlarını yüzde 0,98'e çekti.

Konut kredisi faizlerinde indirime giden öncü bankalardan Şekerbank'ta indirimli faiz oranları bugünden itibaren geçerli olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, ekonominin inişli çıkışlı her döneminde lokomotif sektörlerin başında gelen konut sektöründe yaşanacak canlılığın tüm faaliyet alanlarını pozitif yönde etkileyecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Taze, "Bu kapsamda biz tüm faaliyetlerimizin temelinde yatan sorumlu bankacılık geleneğimizle hem konut sektörünü ivmelendirerek ekonomimize katkı sağlamak hem de ilk kez konut kredisiyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı desteklemek amacıyla faiz oranlarımızda indirime gittik. Özellikle Anadolu’daki tabana yaygın müşteri profilimizle ekonomik büyümeyi tabana yayarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

VAKIFBANK

VakıfBank, 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98'e düşürdü.

Bankanın açıklamasına göre, VakıfBank, 14 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere konut kredisinde faiz oranlarını indiriyor.

Banka, 500 bin TL ve 120 ay vadeye kadar konut kredisi faiz oranlarını aylık yüzde 0,98'e düşürdü.

Muhabir: VakıfBank, 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98'e düşürdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
tamam recep tamam sıkıldık
@jomba görüyormusunuz yandaş bankalar başbakan istedi diye seçim öncesi rüşvet için faizi düşürmüşler..Tüh Tüh...
fayda etmez millette paramı kaldı ödeyecek 0 faiz olsa korkuyor insanlar
çektiğimiz kredi yi yapılandırabiliyormuyuz
keramet seçimde.
diğer bankalarda indirim yapsada ev alabilsek.
iyide nasıl alacak gariban ev? açmı kalsın 60 ay!? ortalama bir daire 300 bin tl faiziyle 400tl 120 ay olsa bir ailede 4 asgari ücretli bir olsa ödeyemez. bırakın bu boş beleş işleri fabrika kurun tarım hayvancılığı yüceltin eğitimi bilim adamlarına bırakın o pis ideolojinizle kirletmeyin ülkeyi
şimdi bankadan çıktım, 2 ay önce 1.15ten zıraat bankasindan konut kredisi çektim, 0.98den yapılandıramıyormuşum. nedeni yeni ev alacaklar için faizler indirilmiş. yani bankalar siyasete alet olmuş durumda. bugün 0.98den alırsınız seçim sonrası 1.20ye çıkıp, o faiz dönemlikti diyebilirler. sözleşmelerinizi iyi okuyun. adamına, yerine, zamanına göre uygulama yapan kişidende işletmedende hayır gelmez.
yapılandırma yok sa OY da yok
para yok para.
ekmek alcak para birakmadiniz soya soya.
Faiz haramdır oranı ne olursa olsun
istersen faizi 0,50 yap yine kimse alamaz. millet gırtlağına kadar borç içinde
@muge.gunes alan alıyor be kardeşim ortalık arabadan geçilmiyor herkesin altında araba ceplerinde 3,4 bin tl lik telefon bakıyorsun adamlar 3, 5 ayda bir telefon değiştiriyor borç eskiden de vardı ödeme gücü yoktu şuan borç elbetteki var herkeste değil tabi ama ödeme gücü de var elhamdürillah
miteahhitler daha temelden çatır çatır daire satıyor faiz inse de inmese de
secimlere kadar kredini cektin cektin sonrası zam yagmuru baslıyor
@fatih_saran_2018 Erdoğan her zaman faizler düşmeli diye bas bas bağırıyor yükselmez merak etmeyin faizler gerçekten düşmeli
1 ay önce 1.19 dan konut kredisi çektim şuan ise 0.98 bugün bankaya gittiğimde faiz yapılandırmasının olmayacağını bildirdiler böyle bir sistem olamaz bu şekilde madur olan arkadaşlar şikayetinizi bimere cimere şikayet kanallarına lütfen yazın lütfen yazın ki sesimizi duyuralım en azından belki madur olanlar için de yapılandırma faizi uygulanır.
kredimi yapılandıramıyorum oy moy yok sizeee
tamam,recep
@alaettinaslan devam devam hemde sonuna kadar tüm fetocular temizlenene kadar
kirayı zor veriyoruz nasıl ev alıp faiz ödeyelim.
@kanca2 TOKİ
İNDİRİM BAKALIM SEÇİMİ KAZANIRSANIZ NASIL OLSA GEÇİRECEKSİNİZ MİSLİ İLE
Süperrr yaaa HADİ HEP BİRLİKTE KONUT ALMAYA. GELECEĞİMİZİ BORÇLANMAYA
Hükümetin son 1 ayda yaptıkları ekonominin çok ısınmasına neden olacak. Hükümet bu seçimlere populist yaklaştı ve geçmişte bunun sonuçlarının ne kadar ağır olduğunu hepimiz gördük.
ne kadar ayıp, sen başbakan, cbaşkanı ve bakanlara yalancı mı demek istiyorsun.????????????
BÖYLE ÇAĞRILARLA FİYATLAR İNİYORSA HER ŞEYİN FİYATINI İNDİRSİNLER O ZAMAN
Kamu Bankalarına paranın maliyeti aylık 0,98 seviyesinin üzerinde ve oluşacak zarı görev zararı olarak hazineye devredecekler. Onlarda ek vergiler yada vergi oranı arttırımı olarak vatandaşa yükleyecekler. Yani çoğu zaten iktidarın adamı olan müteahhitler ile lüks konut alanların yükünü yine vatandaş çekecek. Mütevazi bir ev alıp yeniden yapılandırma isteyene inşallah faydası olur.....
Patron çıldırdı!!! Seçim öncesi indirim ve kampanyaları kaçırmayın seçim sonrası bu indirimlerin yerini fahiş zamlar alacak...
Tüm ülkenin geleceği bu konut satışlarına mı bağlı vah ülkem vah!
Bakıyorum CHP zihniyeti horlamış mynette boş beleş insanlar .,
boş boş konuşmayın yazışmayın bankaya gidip sorun hepsi yalan faiz inmiyor
Banka faizi indiriyor müteahhit inen faiz miktarından fazlasını evin fiyatına bindiriyor.
20 gün evvel konut kredisi kullandık günahmı işledik
tüm Türk Banklarından bu atağı bekliyoruz...
ya bunların kampanya diye söylediği aylık %.0.98 olan faizi ,avrupa nerdeyse yıllık veriyor.Bu sözde kampanya vatandaş ev alsın diye değil,batan beton ekonomisi kurtarmak,yandaş ve diğer mutahitleri kurtarmak içindir.Yoksa millette ev almaya paramı var? ortalama ev fiyatları 200 bin,10 yıllık kredi çeksen aylık yaklaşık 2900 lira para yapar.Ya Türkiyede kaç kişi 10 yıl bu parayı ödeyebilir? O zaman bu evleri kimler alıyor? Kimler için yapılıyor? ya kardeşim bizim evde 3 kişi çalışıyor aylık 8 bin lira para giryr biz hala bu balon fytlardn ev almayı düsnmyrz mütahitleri zngn etcgme krada otrrum
Kredi veren çok ta,para nerede?
sanki millette para var da faizin inmesini bekliyordu, ev almak için millet birbirini eziyor...!!!!
para kaynağı yandaş müteahhitler 3-5 ev satabilsin diye uğraşıyorlar.
Mütahit kurtarma partisi oldunuz.
bedava hiç fayizsiz verseler alan olmaz yüz liralık daire üçyüz lira kim alacak mütatirleri kurtarma operasyonu yandaş işi
Ne yapıyorsak kendi kendimize yapıyoruz 100 bine ev alıyoruz kiraya veriyoruz 1500 tl kira istiyoruz bunu gören mütahit 75 bi tl ye mal ettiği daireyi 400 bin tl ye satıyor bunu gören banka nasılsa bukadar nakit kimsede olmaz mecbur bana gelecek diyip faiz oranlarını yükseltiyor yani işlerin bu noktaya gelmesinin sebebi yine vatandaş olarak bizleriz bayılıyoruz birbirimizi öpmeye bayılıyorlar bizleri öpmeye..!!!!
bankaları gezdim,masrafları karşılaştırmak için.nerdeyse bankanın çay paralarını da ekleyecekler diye korktum.
ev almayla gelişme değil gelişmeyle ev alınır...........bunu anlamıyorlar.............en önemli konu ev fiyatları niye düşmüyor...........emlak fiyatlarına bakın hala artıyor..........bakanlığın buna el atması lazım ......dünyanın hangi ülkesinde 380 bin müteahhit var........fiyatları bunlar artıyor.............
yaaaa bu paraları faizini konut almayanda ödeyeçek çünkü vergiler artaçak kimi kandırıyorsunuz
bankalar çakaldır vampirdir, hayat sigortası-dask gibi kalemlerdei yukarıdan yaparlar, mümkün olduğunca az faiz zararı oluşur. gram güvenmiyorum bankalara...
konut kredisi indirimi çok güzel de şu bankaların ekspertiz sistemi değişmeli en az 400 bin tl lik 5 artı 1 dubleks daireye 205 bin tl değer biçmek nedir arkadaş böyle bir saçmalık mı olur bizim bulunduğumuz bölgede 205 bin tl ye 2 artı 1 daire bile bulamazken , ekspertiz şirketleri hiç birşeyden anlamıyor bu iş çevre piyasasını bilen emlakçılara verilmeli küçük bir eğitimle eksperlik belgesi verilerek emlakçılar eksperlik yapabilmeli ve sistem ile alakalı havuz oluşmalı emsal değerler için bilgiler bu havuzda toplanmalı
Diğer Haberler