Maliye Bakanı Ağbal, yeniden yapılandırma konusunu açıkladı

Mart 2017’ye kadarki prim borçlarını kapsayan 70 milyar liralık yeni borç yapılandırma planından Haziran'da 2 milyar lira beklediklerini belirten Maliye Bakanı Ağbal, toplamda en az 4 milyar liralık gelir öngördüklerini söyledi.

Maliye Bakanı Ağbal, yeniden yapılandırma konusunu açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Temmuz 2016-Mart 2017 dönemine ilişkin yeni çıkarılacak Yeniden Yapılandırma Kanunu ile 70 milyar TL ödenmemiş vergi ve prim borcunun yapılandırılacağını ve bütçeye 2 milyar TL’si haziranda olmak üzere en az 4 milyar TL gelir öngördüklerini söyledi.

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Ağbal, geçmiş yeniden yapılandırma tahsilatının bu rakamlara dahil olmadığını, bugüne kadar 15 milyar TL tahsilat gerçekleşen bir önceki yapılandırmadan bu yıl öngörülen 5 milyar liralık gelir öngörüsünün de aşılacağını belirtti. Yeniden yapılandırmanın ekonomiye destek olmak amacıyla alınan tedbirlerden biri olduğunu kaydeden Ağbal, "Bütçenin gelir tarafına katkı olacak. Yeni yapılandırmada başvuruları Mayıs'ta, ilk ödemeleri Haziran'da almayı planlıyoruz. Haziran'da bütçenin gelir tarafına önemli destek gelmesini bekliyoruz. Yeni yapılacak yeniden yapılandırmadan Temmuz 2016-Mart 2017 sonuna ilişkin döneme tekabül etmek üzere Haziran ayında en az 2 milyar TL, yılsonuna kadar en az 4 milyar TL vergi geliri tahsil edebiliriz"

Geçmiş yeniden yapılandırmada vergi gelirleri tahsilatının bu rakamlara dahil olmadığına da dikkat çeken Ağbal, "Bütçede buradan 5 milyar lira öngörmüştük. Gerçekleşme daha fazla olacak" dedi.

ARTIK ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYON VE İŞSİZLİK TEDBİRLERİ OLACAK

Bakan Ağbal, pazar günü gerçekleştirilen Anayasa değişiklik referandumunun ardından bir numaralı maddenin ekonomi olacağını, enflasyon ve işsizliğin aşağı çekilmesinin de öncelikler arasında bulunduğunu kaydetti. "Şu anda en hazırlıklı olan üretim reform paketi. Bununla bir taraftan üretimde kolaylaştırıcı hükümler getiriliyor, maliyetler aşağı çekiliyor bir taraftan da organize sanayi bölgelerindeki yatırımları daha cazip hale getirecek yeni teşvikler getiriliyor" diyen Ağbal, çalışmaları belli aşamaya ulaştırılan İşgücü Piyasası Reformu’nun TBMM’ye getirileceğini vurguladı.

Ağbal, gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve bu dalgalanmanın enflasyona yansımasına ilişkin Gıda Komitesi’nde önemli önerilerin gündeme getirildiğine de dikkat çekti.

YAPILANDIRMAYA İHTİYAÇ KALMAYACAK

Yeniden yapılandırmanın vergide gönüllü uyumu olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Ağbal, "Vergi borçlarını düzenli ödeyen bir mükellef sektör ya da firma olarak zor dönemde, başka bir faktörle borcunu ödeyememişse uygun koşullarla borcunu yapılandırabilsin istiyoruz" dedi. Ağbal, şöyle devam etti:

"Böylelikle kalıcı bir genel yeniden yapılandırmayı değil, bir daha bu kanunlara ihtiyaç duymayan, ‘iyi günde öderim ama sıkıntılı dönemde ihtiyacım olunca bu imkanı bulurum’ dedirten bir sistem düşünüyoruz"

KİMLER YARARLANIR?

Yeni yapılandırmadan bir önceki dönem başvuruda bulunup ödeme yapmayan ve hiç başvurmamış olanlar da yararlanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Paralar seçim işleri kapsamında çarçur ediliyor sa, orada disiplin olmaz, Müslimanlık hiç olmaz.
Ne oldu referandumda devletin parasını tek taraflı bitirdiniz mi. Devletin bütün imkanlarını kullan sonra çık maçı kazandık. Yok yaaa. Beter olun daha çok para arayacaksınız.
Naylon fatura basanları affedip duracağınıza,,, gariban emekçilerin kredi kartı borçlarına çözüm bulun
bence hazirandada ödeme cok az olacak .. cünkü kücük esnaf gercekten zorda
birde borçları sildik deyin nasıl olsa size göre imf bilem borç istiyor
İSTEDİĞİNİZ KADAR YAPILANDIRIN MİLLETTE ÖDEYECEK PARA YOK ANLAMIYORMUSUNUZ BU KACINCI YAPILANDIRMA SONUŞ YINE AYNI
para yok para millet anlamıyor. canım milletim uyanmıyor daha. sıcak para nakit lazım. para olsa bu işlerle uğraşırlarmı? sürekli af ile gelecek sıcak paraya bakıyorlar. bitince arkasından hemen bir af daha.
O FAİZDE UYGULASANIZ VERGİ SORUMLULARI VE İŞVERENLER ÖDEYEMEZ.SİZ ÖNCE İNSANLARIN PARA KAZANMASINI SAĞLAYIN.MÜKELLEFLERİN KARNI AÇ.BU HALDE İKEN NE VERGİ NEDE PRİM ÖDERLER.
devletin satacak birşey kalmayınca ne olacak sandınız... o ülke artık vergi ve cezalarla geçimini sağlayacak... nasıl sağlayacaksa artık... artık avrupanın çeşitli borç veren baronların ayaklarına mı kapanırlar bilmem ne yaparlar orası onlara kalmış... devletin malını özelleştirme kapsamında satıp satıp yediniz... ne oldu şimdi hazır altın yumurtlayan tavukları satarsanız böyle kalırsınız... daha durun buğünlerimiz iyi yarınlarımız ne olacak...
inşallah hazirana kadar para biriktirirler öderler
bence 1 milyar toplayabilirseniz ne mutlu
LA NE 70 MİLYON KİŞİSİ 70 MİLYAR DİYO ADAM. ZATEN DEMİN DE BU HABERİ TIKLADIĞIMDA İSRAİLE DOMATES ÇIKTIYDI:)))
işiniz gücünüz milleti yolmak, yolduklarınızı cebe indirmek .artık önceliğimiz enflasyon ve işsizlik olacak diyor. şimdiye kadar sizi tutanmı vardı sahtekarlık yapmayın
Biz paraları verelim siz bir yandan suriyelilerle saltanat sürün bir yandan da Referandumdaki milleti kandırmak ve Evet için harcayın ne güzel bizim paralarla bize yaşattıgınız cehemmem.
nasıl bir iş 80 milyon nüfüsu olan bir ülkede 70 milyon borçlu bumu iyiye gitmek kabul edin artık kral çıplak
Diğer Haberler