Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası politika faizini yüzde 17,75'e yükseltti. Güne yükselişle başlayan dolar/TL, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 4,46'nın altına geriledi. Euro ise 5,33 civarında işlem görüyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 4. olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada Merkez Bankası'nın politika faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17.75'e çıkardığı bildirildi.

Ekonomistler, TCMB'nin politika faizini 50-100 baz puan artırmasını bekleniyordu.

TCMB, 23 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ara PPK'da, geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranını 300 baz puan artırmasının ardından 28 Mayıs'ta yaptığı açıklama ile sadeleşme adımı atmıştı.

Ayrıca, TCMB, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasıyla 1 Haziran'dan itibaren bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının Merkez Bankası politika faizi olacağı ifade edilmiş ve bu kapsamda politika faizi yüzde 16,50'ye çekilmişti.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Faiz kararı sonrası dolarda sert düşüş

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar hızla düşüşe geçti. Faiz artırım kararı öncesi 4.58 seviyelerinde olan dolar/TL 4.4560 seviyesine kadar geriledi.

Borsa ise yüzde 1.5 civarında yükselişle 98.300 puan seviyelerine yükseldi.

TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,5’ten yüzde 17,75’e
yükseltilmesine karar verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
batiyoruz bitiyoruz geberiyoruz demeyin sanki dolarimizmi var isterse 10 tl olsun halk mutlu dunyaya yon veren reisimiz var kralsin reeiiisss.
@soner_1970_gyfug Kimsede dolar yok :) Ama ürünler ithal olunca dolarla alan zam yapmak zorunda kalıyor.. Biraz araştırın sorgulayın...
@soner_1970_gyfug onun için 2 hafta bir ingiltereye gidiyorlar . Suriye için abd den izinsiz operasyon yapamıyorlar.
@soner_1970_gyfug he canım petrolü alıken , başka ülkelerin araçlarını ithalatını yaptıgında tl veriyordun herhalde .
@mili_demokritos06 BAŞA SANKİ MERAL YADA MAARREM GELİNCE TÜRKİYE DÜNYANIN BABASI OLACAK SANKİ, DAHADA EZİK DURUMA GELCEZ, HERKESE EVET TAMAM DİCEKLER.GIKLARINI CIKARAMICAKLAR
@jnecode anlamazlar boşuna yorma kendini.anlayacak kapasitede olsalar reislerinin peşinde gezmezler..
faiz lobisi bizi sevvmiiyeeaahhh
faiz lobisi recebe kumpas kureyeaaah
@soner_1970_gyfug dolar düştü faiz artı kardeş değişen ne var
Burada yorum yapabilecek kadar teknik kapasiten olduğuna göre, ne olur biraz araştır. Kuru kuruya sallama. Tl kazanıp dolar harcıyoruz biz ülkemizde, neden çünkü üretimimiz yok, milli değerlerimiz yok. Ahırdaki ineğin yediği saman bile dışarıdan geliyor artık. Tayyip babanın oğlu değil, sen onu reis resi diye yandakladıkça asgari ücret artmıyor, biraz gözünüzü açın, 21. yy. da yaşıyoruz artık.
@ozangfb şimdi nasılız sanki çok mu iyiyiz.her yere bağırıp çağırıp, sonra özür dilenerek devlet mi yönetilir.
bu merkez bankası tayyibi dinlemiyor,tayyib faizi düşürün diyor,haberi olmadan yükseltiyorlar,bunlar fetocu olmasın
@alaettinaslan Fettuşi olabilir mi ?
lale devri bitti :)
faiz haram
İlginç Euro hiç sallamamış faizi
FAİZİ %50'YE KADAR ÇIKARACAKSINIZ BU GİDİŞLE.FAİZ-KUR POLİTİKASI ÜLKEYİ UÇURUMA GÖTÜRÜYOR,UTANMADAN DA ''FAİZ LOBİSİİİİ'' DİYE BAĞIRIYORLAR.
eekonomi cancekişmekte faizle secimlere kadar kandırma yapmaktadırlar.tayyib kazansın dolar 10 olcak
Günü kurtarma çabaları birkaç güne eski noktasına döner sonra neyi arttıracaksınız bakalım.
BOŞ KASA TAKIR, FAİZLER ARTIKÇA ARTACAK YADA DÖVİZ ARTACAK ÇÜNKÜ SATACAK BİR ŞEY KALMADI ÜRETİM YOK. BETON BİNALARI DA YABANCILAR ALMIYOR. KİME BORÇ DA VERMİYOR. AKP VE TAYYİP İÇİN SONUMUZ BAĞLAR GAZELİ TAYYİP VE AKP KALIRSA HASTALIK GELİRSE ÖNCE FAKİR VE ZAYIFLAR TELEF OLUR. AKP YE HAYIRDA HAYIR VAR.
$ satıp-TL alma zamanı geldi.
EN FAZLA 1 HAFTA SONRA FAİZ BİZE KALMIŞ OLACAK. DOLAR YİNE AYNI SEVİYEYE ÇIKACAK.
inşaatcılar iptal satıcılar iptal %17,75 nedir böyle faiz mi olur. para babaları yeniden zengin oldu borç vererek ülkeye. tefeci zengin üretim iptal oldu.
Off, off. Ülke duracak. Kısa vadeli bir çözüm ise ok ama yoksa sonumuz kötü.
Dolar burada kalır istersen faizi 500 baz artır düşmez artık .İngilizlere ne söz verdiler bilinmiyor.
Bu güne kadar en duygulandığım an Erdoğanın TEK varlığı olan YÜZÜĞÜ satıp oğluna 500 Dolarla ( hani faize karşıyıö dediği) Banka kredisiyle Aldığı GEMİCİĞİ anlattığı andır :((( şimdi bu Merkez Bankasının Faiz artırımından sonra bir tane daha Gemicik nasıl alsın çok üzüldüm
kasa boşalıyor hadi bakalım ne olcak
Bu nedir yahu faiz ülkesine döndük, piyasayı faiz yükseltip milletin cebindekilerini eriterek mi düzeltiyorsunuz, soruyorum bizleri yönetenlere bu gidişat nereye kadar, müdahalelerin faturası millete kesiliyor, kastınız nedir bu millete yazık yahu üretkenlikten çok ırak kaldık..!
eski faiz günlerine geri döndük. ha dolar artmş ha faiz ikiside aynı şry hemen hemen çnkü kredi kullanmayan neredeyse hiç bir şirket yok
4.50 ye iyi iyi diyen birileri varmıdır acaba ?
RTE nin kulakları çınlasın.
nereye kadar müdahale edeceksiniz son kozlar bunlar
ekonominin e sinden anlamayan ama önüne düzdüğü koyunlara faize karşıyım diye bas bas bağıran ne oldu 15 günde faiz 4.75 puan yükseldi emiri verenler kimler seni çekemeyen o faiz lobileri varya onlar ingiltereye gittin 3 gün ingiliz borsacılarla yaptın pazarlık onlarda sana sen bu işi anlamıyon yolla bize merkez bankası başkanını ve ekonomi bakanını onunla anlaşalım faizi yükseltin size borç dolar verelim ama şunu bi kenera yaz bu faiz buradada kalmayacak seçim bitince eğer sen kazanırsan inşallah kaybedeceksin bu faiz % 20 olacak kasa bom boş meydanlarda buzdolabını değilde ekonomiyi anlat
yazık şu memlekete!
2.-TL.LİK DOLAR, SİYASİ HATALAR YÜZÜNDAN BU RAKAMLARA ÇIKTI! ABD.NİN PARASINA GÜVENİP YATIRIM YAPANLAR, ZENGİNLİK HESABI YAPAN YATIRIMCILAR İNŞALLAH DOLAR TEPE TAKLA GİDER DE O ZAMANDA BURADAN YAZARIZ. TV DE YAYINLANAN GÜZEL BİR DİZİ VAR ''EŞKİYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ,, GERÇEKTEN OLAMAYACAKTA, BUNU ZAMAN İÇERSİNDE GÖRECEĞİZ.
@monamiks ONLAR YÜZER GEZER OY GİBİ. FAİZ ARTAR FAİZE- DOVİZ ARTAR DOVİZE V.S. YÜZER YADA RİSK AZALTMA İÇİN HER ÜÇÜNE.. DOLAYISIYLA YÜZER GEZER SERMEYNİN KİMLER TARAFINDAN NERDEN NEREYE CEKİLİP YATIRILDIĞI KONTROL EDİLMEDEN VE DEVLETTEN HABERSİZ EŞ GÜDÜMLÜ BÜYÜK SERMEYE YÖNLENDİRMEDEN AKIL DIŞI CEZABUNLA RYEMEDEN BU İŞ DÜZELMEZ. DOLAR DÜŞER FAİZ ARTAR , FA,ZDÜŞER DOALR ARTAR GDER. ADAMLAR ÇARKI FENA BERMUDA ŞEYTAN UÇGENİNE GÖRE KURMUŞ KAÇIŞ YOK. EKONOMİ BU ÜÇGEN İÇİNDE ÇIRPINIR DURUR KARADENİZ GİBİ.YTD.
Faiz butun kotuluklerin anasiydi
hey yavrum hey dış güçler deyip duruyorlar ama dış güçler için faiz arttırıyorlar. ülkenin geleceği diye bir şey kalmadı. ince de gelse artık kimse kurtaramaz bu ülkeyi.
müslüman ülkesine bakın cıkmak bile faiz olmuş ülkede
Siz kararın doları euroyu sallayıp sallamadığını düşünüp durun bu kararım bugün 14 de alınacağı belli idi ve öğlede oldu Bi arkadaşım 3 bin 500 euro sunu 13 50 de sattı ve 14 20 de euro düşünce geri 3 bin 500 euro geri aldı ve yarım saatte karı 340 TL, şimdi zenginin durumunu düşünün 3 milyon 500 bin euro su olan adam bu yarım saatte 340 bin TL para kazandı ve bu son zamanlarda sık sık oldu neden bu kararı bir kere adam gibi alıp dengelemiyorlar işte sırf bu yandaş zenginler çok daha zengin olsun diye...
@mustafa_yildirim_t2 faiz lobisi diye ağlamak için 1 kerede almıyolar başka niye olacak.
Ayın 14 üne kadar tekrar 4.6 seviyesine gelecektir.125 puanın yeterli olacağını sanmıyorum.Bu arada yabancı basının faiz konusunda yazdıkları doğruymuş.
Bu nasıl iş arkadaş döviz yine sabah kuruna döndü. Bu yükseltilen faiz kı** kazık olarak kaldı.
Bu Merkez başkanı Hükümetin elinde oyuncak oldu şimdide gecelik faizleri 2 misli arttırdı Neyi planladılar dolar 4 tl nin altına mı düşecek diye yaptılar Bakın işi zamanında yapmazsanız boşuna faizleri de bu denli arttırmak durumunda kalırsınız umarım yanılırım ama en geç yarın dolar yine 4.5 nin üstünde olur Çünkü zamanlama uygun değil di
Ne yazık ki kadere bak .
merkez bankası siyasi baskıya dayanamadı sözde doları frenlemek için beklenenin üstünde faiz artışı yaptı ancak pireden fil çıkmadı ilk piyasa tepkisinden sonra tekrar 4.50-4.60 seviyelerine çıkmaya başladı..merkez bankasının faiz artışıda bekleneni vermedi..yüksek faiz ile bir kısım oyuncular kazançlarına kazanç kattı..birilerine yine rant sağlandı..ülke ekonomisi ile oynayarak..kendilerine rant sağlayanlar herzamanki gibi kazananlar oldu..
2 YILDA toplanan vergi 2 trilyon dolar 1 hafta önce ülekmizin çektiği kredi 7 yıl geri ödemesiz 22 vadeli 600 milyon dolar bakın milyar değil milyon .D ekonomieldengidiyeah istikrargeleceah 3-1 gelecek üzerine oturursunuz.
Sunni merkez bankası faiz yükseltme çabaları doları ancak geçici kısa bir süre için geçerli olabilir.Ancak ilerisi için ekonomi büyük tehlike arz ediyor.Eti,pirinci,buğdayı,mercimeği en önemlisi petrolü dışardan dolarla alıyoruz.Taşıma suyla değirmen taşı dönmez.Bu yol pek iyi gözükmüyor.
bir deyim var;"doluya koysan almıyor, boşa koysan dolmuyor"diye, kur ve faiz ilişkisi da buna benziyor bir nevi. ekonomik sistem bozuk olunca;üretimsizlik, ticaretteki bozukluk ve aşırı tüketim sebeplerinden dolayı suni uygulamalar düzeni kurtarmıyor.
EEE NOOLDU GİNE Mİ TÜM ÜLKE FAİZ LOBİSİNE ÇALIŞICAAZ ? OLMADI BU TAYYOO !
BU merkez bankası başkanı tam bir ajan,merkez bankası zaten bize ait değil,yabancılar merkez bankasının neler yapacağının bizlerden daha iyi biliyor,resmen merkezin başındakini oynatıyorlar,adam nederlerse onu yapıyor.
birileri ben ekonomistim diye ortalarda dolaşıyordu noldu???? ne bu hal bay ekonomist
Diğer Haberler