Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası politika faizini yüzde 17,75'e yükseltti. Güne yükselişle başlayan dolar/TL, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 4,46'nın altına geriledi. Euro ise 5,33 civarında işlem görüyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 4. olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada Merkez Bankası'nın politika faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17.75'e çıkardığı bildirildi.

Ekonomistler, TCMB'nin politika faizini 50-100 baz puan artırmasını bekleniyordu.

TCMB, 23 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ara PPK'da, geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranını 300 baz puan artırmasının ardından 28 Mayıs'ta yaptığı açıklama ile sadeleşme adımı atmıştı.

Ayrıca, TCMB, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasıyla 1 Haziran'dan itibaren bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının Merkez Bankası politika faizi olacağı ifade edilmiş ve bu kapsamda politika faizi yüzde 16,50'ye çekilmişti.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Faiz kararı sonrası dolarda sert düşüş

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar hızla düşüşe geçti. Faiz artırım kararı öncesi 4.58 seviyelerinde olan dolar/TL 4.4560 seviyesine kadar geriledi.

Borsa ise yüzde 1.5 civarında yükselişle 98.300 puan seviyelerine yükseldi.

TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,5’ten yüzde 17,75’e
yükseltilmesine karar verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
batiyoruz bitiyoruz geberiyoruz demeyin sanki dolarimizmi var isterse 10 tl olsun halk mutlu dunyaya yon veren reisimiz var kralsin reeiiisss.
@soner_1970_gyfug Kimsede dolar yok :) Ama ürünler ithal olunca dolarla alan zam yapmak zorunda kalıyor.. Biraz araştırın sorgulayın...
@soner_1970_gyfug onun için 2 hafta bir ingiltereye gidiyorlar . Suriye için abd den izinsiz operasyon yapamıyorlar.
@soner_1970_gyfug he canım petrolü alıken , başka ülkelerin araçlarını ithalatını yaptıgında tl veriyordun herhalde .
@mili_demokritos06 BAŞA SANKİ MERAL YADA MAARREM GELİNCE TÜRKİYE DÜNYANIN BABASI OLACAK SANKİ, DAHADA EZİK DURUMA GELCEZ, HERKESE EVET TAMAM DİCEKLER.GIKLARINI CIKARAMICAKLAR
@jnecode anlamazlar boşuna yorma kendini.anlayacak kapasitede olsalar reislerinin peşinde gezmezler..
faiz lobisi bizi sevvmiiyeeaahhh
faiz lobisi recebe kumpas kureyeaaah
@soner_1970_gyfug dolar düştü faiz artı kardeş değişen ne var
Burada yorum yapabilecek kadar teknik kapasiten olduğuna göre, ne olur biraz araştır. Kuru kuruya sallama. Tl kazanıp dolar harcıyoruz biz ülkemizde, neden çünkü üretimimiz yok, milli değerlerimiz yok. Ahırdaki ineğin yediği saman bile dışarıdan geliyor artık. Tayyip babanın oğlu değil, sen onu reis resi diye yandakladıkça asgari ücret artmıyor, biraz gözünüzü açın, 21. yy. da yaşıyoruz artık.
@ozangfb şimdi nasılız sanki çok mu iyiyiz.her yere bağırıp çağırıp, sonra özür dilenerek devlet mi yönetilir.
bu merkez bankası tayyibi dinlemiyor,tayyib faizi düşürün diyor,haberi olmadan yükseltiyorlar,bunlar fetocu olmasın
@alaettinaslan Fettuşi olabilir mi ?
lale devri bitti :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler